üzenetek

hozzászólások


Arolotifar
(őstag)

Nem ez az első Pi-m és nem először telepítenék LibreELEC oprendszert ;)


t72killer
(titán)
Blog

+#820: annál is inkább garis nyavajának tűnik. Bolti vagy használt? Utóbbi esetben kérdezősködnék az előző tulajnál, hogy mégis mia ló.#t állítgatott át az eepromban.

[ Szerkesztve ]


Arolotifar
(őstag)

Bolti, garanciális. Hívtam őket, garanciáztatni akarták. Mondtam, hogy 3 napon belül vagyok, nem fogok 30 napot várni. Hétfőn megnézik, aztán adnak cserét.


t72killer
(titán)
Blog

Noigen, ez DoA kategória...


Asztee
(aktív tag)

LE10 megjelenési dátumáról lehet már tudni valamit ? Úgy várom már. :))


kevesbence
(csendes tag)

Sziasztok,

Egy kis segítséget szeretnék kérni, mert egyelőre nem találtam megoldást a kérdésemre.
Most ismerkedem a pi 4-gyel, ami lejátszóként szeretnék használni, azonban nagyon mosottak a színek, csúnya a kép a tévén. Próbáltam állítani a config.txt-ben, de eddig eredménytelenül.
LibreELEC legújabb változatát telepítettem.

A config fájl végére az alábbi sorokat szúrtam be:
sdtv_mode=2
hdmi_drive=2
hdmi_pixel_encoding=2


Kendek
(MODERÁTOR)
Blog

Nálam ezekből csak a hdmi_pixel_encoding=2 van beállítva, de ehhez a tévén is át kell rakni full RGB-re, hogy passzoljanak.
Egyedül a HDR videóknak rossz a képük, mert egyelőre csak SDR-re konvertálva játsza le ezeket, és elégge fakó az eredmény. De minden másnak teljesen jó a képe, és a Kodi felülete is normálisan jelenik meg.


kevesbence
(csendes tag)

Köszi a gyors választ. Igen, közben én is erre az eredményre jutottam, hogy itt a HDR kavar be. Sima filmet nekem is szépen megjeleníti miután kipróbáltam.
Ahogy olvasom, HDR támogatással hardveresen nincs gond, viszont szoftverre várunk. Mi a tapasztalat, várható rövid időn belül áttörés ebben?


Kendek
(MODERÁTOR)
Blog

Attól függ, hogy mit értesz rövid idő alatt. Őszintén szólva én eredetileg úgy gondoltam, hogy ekkora már rég meg lesz oldva ez a kérdés. De állítólag nagyon nem olyan egyszerű, és legkorábban LE10-ben várható a Kodi 19-cel. Viszont egyelőre semmilyen próbaverzió vagy eredmény sincs, szóval a nagyon közeli jövőben én még nem várnám. Talán jövőre valamikor, év vége felé, vagy csak utána. Én addig a tévé lejátszóját használom, médiaszerveren keresztül nem gáz az sem.


kevesbence
(csendes tag)

Igen, marad akkor ez, hogy ARC funkcióval visszajátszás házimoziba. Vagy még a Plex.


JoHn123
(tag)

Próbálta valaki a 64bites Ubuntut? Érdemes feltenni, vagy maradjak a bevált 32 bit Raspbainnál? Egy Pi zero w (okosotthon vezérlés) és egy Pi 2b (kodi, transmission stb) egyesítésén, leváltásán gondolkozom, egy Pi4b 4GB segítségével.


Kendek
(MODERÁTOR)
Blog

Már a kezdetektől 64-bites Ubuntut használok, a base targézából telepítve és kiegészítve a hivatalos RPi kernellel meg firmware-rel. NAS felhasználásra teljesen jó.
Viszont ha 64-bites desktop rendszerre vágysz, akkor a béta RPi OS azért jobb választás lehet, mert minden fejlesztés ott landol. De van belőle Lite verzió is.

[ Szerkesztve ]


JoHn123
(tag)

Köszönöm szépen. Nem tudtam hogy már létezik RPI os ben is, rámegyek a lite-ra.


JoHn123
(tag)

Használ valaki 64 bites RPi OS-t alatt kodit? Ha igen, hogy sikerült telepíteni?
apt-al hibába fut:
pi@raspberrypi:~ $ sudo apt install kodi
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Néhány csomagot nem lehetett telepíteni. Ez azt jelentheti, hogy
egy lehetetlen állapotot kért, vagy ha az unstable disztribúciót
használja, akkor néhány igényelt csomag még nem készült el vagy ki
lett mozdítva az Incoming-ból.
Az alábbi információk segíthetnek megoldani a problémát:
Az alábbi csomagoknak teljesítetlen függőségei vannak:
kodi : Függ ettől: kodi-bin (>= 2:18.7-1~buster) de csak 2:17.6+dfsg1-4+b1 telepíthető
Függ ettől: libshairplay0 de az nem telepíthető
Ajánlja: libva-intel-vaapi-driver de az nem telepíthető
Ajánlja: libva1 de az nem telepíthető
E: A problémák nem javíthatók, sérült csomagokat fogott vissza.


JoHn123
(tag)

Hogy más ne szívjon vele:

sudo apt install kodi-bin kodi-data
wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/k/kodi/kodi_17.6+dfsg1-4+b1_arm64.deb
sudo dpkg -i kodi_17.6+dfsg1-4+b1_arm64.deb


SZULTA
(tag)

Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni.
Ebbe a témába nem vagyok otthon sajnos. Ez az eszköz képes windows 10 et futtatni? Igazából tv box ként lenne használva külföldön tvgo miatt ugye mer az boxon nem megy. Vagy ami rajta van linux azon megy a böngésző gond nelkul?
Hol érdemes venni es melyik kitet vegyem ? 4gb ? 8gb? Koszonom :R


0519
(senior tag)

Hello!

Windows 10-et technikailag képes futtatni, tapasztalatunk nincs vele. Esetleg te kitapasztalhatnád a számunkra?
Linuxra olyan böngészőt telepítesz, amilyet csak akarsz. A tvgo nem működik linuxon.
A 8gb-osnak nem sok értelme van, nehéz olyan programot találni, amire a proci elég, 4gb memória viszont kevés.

A közösség itt gyülekezik:
[https://prohardver.hu/tema/raspberry_pi/friss.html]


guifater
(tag)

Sziasztok!
Beleszaladtam egy problémába. Több hónapja működik a Liblereck (ha jol irtam) alapu kodi nálam egy Pi 4-esen. Sajnos az utobbi időben a "skynet" életre kelt. Pontosabban őnnállóan, random módon bekapcsolja a készenléti állapora kikapcsolt Samsung 4K-s okos tv-t, illetve átváltja a bemenetet a Kodira. Mind ezt megcsinálja a tv bekapcsol állapotában akkor is, amikor épp egy műsort nézek a tv-n a upc boxon keresztül. Akkor csak átkapcsolja a bemenetet a Kodira. Mi lehet a gond? Segítsetek. Hozzáteszem, nem értek hozzá különösebben, használni tudom. A telepítést a fiam csinálta. Ő most nem elérhető(Covid!)
Várom a szájbamagyarázós válaszokat. :F :F :F :F :R :R :R :R


Kendek
(MODERÁTOR)
Blog

Az egyik lehetséges ok, hogy bekapcsoláskor a CEC miatt be- és átkapcsolhatja a tévét, ezt itt tudod kiiktatni:
Beállítások > Rendszer > Bemenet > Perifériák > CEC Adapter > Bekapcsoláskor ez az eszköz legyen az aktív bemenet, ezt az opciót deaktiváld.
Amíg a Samsung tévém USB-jére volt kötve nálam a Pi, addig éjszakánként volt, hogy random bekapcsolt (mert random áram alá helyezte az USB portot egy rövid időre), ez a beállítás segített rajta.

A másik lehetséges ok az a - főleg gyári - tápegység. Ha valamilyen kapcsolóval oldod meg a Pi áramtalanítást (szóval nem húzod ki teljesen), akkor szépen lassan feltöltődik benne egy kondenzátor, amely aztán kisül és egy pillanatra áram alá helyezi a lapot. A tévé pedig a jel érzékelésére átkapcsol a bemenetére.


guifater
(tag)

Érdekes amit irtál. Természetesen a mikró hdmi-n keresztül kapcsolódik a tv- hez, gyári 3A tápja van. Mivel korábban is csinálta és rendkivül bosszantott, beiktattam a táp áramkörébe egy kapcsolot. Ha az ki van kapcsolva, nem okoz semmilyen problémát. Azonban előfordul, hogy nem kapcsolom ki, ugy marad , és ilyenkor jön a bosszankodás.
Mellesleg ha a Rendszerbeállitásokban kikapcsolom a CEC adaptert, hogyan fogom távirányitani a Kodit? :Y :W

[ Szerkesztve ]


Kendek
(MODERÁTOR)
Blog

Én nem írtam azt, hogy kapcsold ki teljesen a CEC adaptert, csak ezt az egy opciót. Ez nem hat ki a távirányítós irányításra, csak a Kodi indulásakor nem kapcsolja be és át a tévét.


guifater
(tag)

Ok! kiprobálom. :))


Skuzzy
(csendes tag)

Halt meg már másnak is Pi4-ese? Az első pár óra alatt megállt, utána nem bootolt, csak égtek a ledek rajta folyamatosan. Gariban cserélték, a második tovább bírta. Volt, hogy több órát használtam, de viszonylag ritkán, aztán elkezdett csak szimplán fagyni párszor, és nem sokra rá ez is végleg megfagyott ugyanazzal a tünettel. A gyári fórumon többen tapasztaltak ilyet. Ami érdekes, hogy a 3.3V-os lábon csak 2V körül mérhető.
A gyári táp is gyanús, mert így megfagyva párszor próbálva még a ledek égtek, aztán a gyári táppal azok sem, de másikkal igen.
Persze ezzel már gari időn kívül vagyok, kicsit nyűgös lettem.

[ Szerkesztve ]


melan
(senior tag)

Üdv mindenkinek!
Tervezek váltani Pi4-re, 3ról, amit kizárólag filmezésre (KODI) használok NASról. A váltás oka a 4K-s filmek felé kacsingatás lenne, ha hajlandó leszek végre helyet áldozni rá :)

A kérdésem az, hogy
1) hűtés nélkül használhatom e, vagy érdemes legalább bebordázni?
2) megfelelő a lejátszás minősége 4k-ban? (értem ez alatt, hogy a színek nem torzulnak e, fentebb olvastam, hogy a HDR támogatással van szoftveresen hiányosság még)
3) rá lehet e kötni optikai kábel segítségével hangeszközt? (HDMI-t nem támogat a hangprojektorom, a TV-n keresztül pedig "lebutítja" a hangot)

Köszönöm a válaszokat!


melan
(senior tag)

Egy valami lemaradt: érdemesebb sd kártya hekyett ssd-t használni? Vagy kodinál nincs jelentősége...


0519
(senior tag)

Hello,

1. Borda kell, első telepítéskor Raspberry Pi OS-t telepíts és frissítsd az eeprom-ot. Ez segít a hűtésben is, ha régi eeprommal érkezne a lap.
2. Hibátlan a 4k x265 lejátszás. A HDR nem hibátlan.
3. Látsz rajta optikai hang kimenetet?
4. KODI-nál nem számít az ssd.

Szívesen látunk az aktív topikban:
[raspberry_pi]


melan
(senior tag)

Nagyon köszönöm a válaszokat! :R
Optika: nincs rajta spdif, oké :) de van digi+ kártya (nekem is, csak nem sikerült életet lehelnem belé a pi3 alatt) ezért bátorkodtam bekérdezni :B ...

Megyek az új fórumba :))


majer_balint
(tag)

Sziasztok,
a segítségeteket szeretném kérni abban, hogy van egy pi4-em, amire szeretnék egy hőmérséklet érzékelőt rákötni. Szeretném ezt az egészet majd egy grafikonon megjeleníteni, de ez még odébb van.. :) Az első lépés szerintem az lenne, hogy tudjam kiolvasni az aktuális hőfokot, ha ez megvan akkor mehet a grafikonos rész is.
Nem vagyok nagy zseni raspberrybe, szóval kicsit szájbarágósan kellene a segítség :)
Jelenleg ott tartok, hogy a kábelre ráforrasztottam az érzékelőt és az ellenállást.
[kép]
[kép]
A kérdés jó helyre kötöttem-e a lapon, vagy van e észrevétel a csodaszép forrasztáson kívül ?! :D Innen tovább indulva mit kell telepítsek, állítsak be, hogy letudjam kérni az aktuális hőmérsékletet parancssorban ?
Köszi előre is a helpet!

üzenetek