üzenetek

hozzászólások


#52931072
(senior tag)

Ez aranyos, még 2022-ben is vehetünk 14 nanós intel processzort, a ddr4-et használó konfigunkba. Ez nem azért van mert még mindig nem tud annyit gyártani a 10 nanósból, hogy a boltokba is jusson, dehogy. A csúnya ájemdé miatt nem lesz időben olcsó a ddr5. Cucli!


ukornel
(aktív tag)

"itt direkt arra játszik a cég, hogy az Intelt a DDR5 bevezetése minél kellemetlenebbül érintse, [... ] az AMD olyan sokáig akarja drágán tartani a DDR5-öt, ameddig csak lehet, hogy minél jobban fájjon a kialakult szituáció az Intel, illetve a partnereik számára"

Kicsit kevésbé rosszindulatúan értelmezve a dolgokat: nem akarja az AMD egyedül besz*pni (pontosabban: csak a saját vásárlóival kifizettetni) a DDR5-piac felfuttatását.


Duck663
(őstag)

Ez a fagyi azért visszanyalhat, mert ha kisebb az igény a DDR5-re hamarabb elkezdhet esni az ára! Bár valszeg a memória gyártók, akkor visszafognák a termelést, vagy legalábbis kevesebbet bocsájtanának piacra, inkább készleteznének.


body007
(addikt)
Blog

Igen, ö majd kiadja a ddr5-ös procikat ha normális áron hozzá lehet jutni a ram-hoz :K


Abu85
(HÁZIGAZDA)
Blog

Ha kicsi az igény, akkor nem esik az ára. Ha nagy az igény, akkor kezd beesni, mert akkor lehet könnyen túltermelésbe futni.
Egy bizonyos szint alá nem lehet fogni a termelést, akkor csak állnának a gyártósorok, ami sosem hatékony, mert hiába építették őket ki. A szerverpiacra céloz mindegyik memóriagyártó. Az ott várható igények jelentik a normát a DDR5 szempontjából. A többit majd meglátják. Így váltottak DDR4-re is, és elég biztonságosan megoldották.


BiP
(nagyúr)

A partnerek akarnak még egy 14nm-es procit. Értem.

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

Mégis mi az, ami miatt a Rocket Lake refresh életképes lesz, vagy bármiféle előnyt jelenthet a sima Rocket Lake-hez képest? :F


Segal
(veterán)

Majd a marketinganyagokkal elmagyarázzák az intelnél :DDD


LGG555
(aktív tag)

Megint 1% + teljesítmény, ezt művelték a vásárlóikkal 10 éven keresztül. Amúgy szerintem a DDR5 úgy 2013 végén lesz elfogadható árban de a játékok miatt 100% nem éri meg váltani.


#16939776
(nagyúr)
Blog

Kiderült, hogy a gonosz AMD mesterségesen magasan tartja a ddr5 modulok árait!4!Négy!

Nem, a DDR5 új képességei nem desktop-hoz lettek tervezve. Azért lesz drága, és azért lesz alacsony a penetráció mert a desktop feladat körben aligha lehet majd kihasználni az új ram "alap" képeségeit, majd ha megjön vele a magas órajel adja az FPS-t is, és mindenki ilyet akar a telefonjába is le megy az ára megígérem. :))

(#1) catlaca: olcsóbb egy új stepping, mint 1 szezon kedvéért áttervezni a processzort 10nm-re, majd eldobni az erre befektetett munkát, mert utána mindent kicserélnek rajta modernebbre.

[ Szerkesztve ]


MZperX75
(addikt)
Blog

nem neked ment sry

[ Szerkesztve ]


MZperX75
(addikt)
Blog

2023-DDR5 ;)


T J
(tag)

& Abu85

Ennek az idézett utolsó mondatnak a logikáját nem értettem, de elég erőltetett okfejtésnek tűnik. Ennyi erővel akkor az Intel a pcie4.0 videokártyák árának magasan tartásával bünteti az AMD-t, ... meg a 7nm árával, meg a Ryzen3 árának magasan tartásával bünteti az AMD-felhasználókat, azáltal hogy rosszabb perf/Watt procit gyárt ...stb.
Ha az AMD később fogja támogatni a ddr5-öt mint az Intel, azzal csak marketing előnyt ad a kezébe, nem bünteti, szerintem.

[ Szerkesztve ]


E.Kaufmann
(addikt)

Lehet, hogy a hadsereg meg az űripar :D


Duck663
(őstag)

Tessék? :F Ha nagy az igény, soha az életbe nem megy le az ára! Nézd meg most a 3080-at, nagy az igény, 5*-ös áron is el lehet adni, ha valakinek véletlenül sikerül hozzájutnia. Ha a kutyának nem kellene, már akcióznák. A DDR5 ugyanez lesz, csak ott ott van felvevőnek a szerverpiac, de nem hinném, hogy az végtelen lenne. Szóval kisebb igénnyel hamarabb eshet, mint nagyobbal, de majd kiderül.


Abu85
(HÁZIGAZDA)
Blog

A PCI Express 4.0-s kártyák ugyanannyiba kerülnek, mint a 3.0-sok. A 7 nm-es node ára sem ettől függ. Ellenben a DDR5 memóriák árát nagymértékben az határozza meg, hogy mennyire gyorsan tud belefutni a memóriapiac túltermelésbe. Eleinte pedig borzasztóan drága szokott lenni az új generációs memória, és ha nincs rá nagymértékű megrendelés, akkor sokáig az is marad. Kérdés, hogy a juzernek megéri-e csak a memóriára költeni annyit, amennyi az összes többi komponens volt együtt. A szerverpiacon megéri, de ez az asztali szegmens, annak is a mainstream vonala, ami erősen árérzékeny ám.

(#16) Duck663: Dehogynem. Minél nagyobb az igény, annál gyorsabban állítják be az új gyártósorokat, és annál gyorsabban futnak túltermelésbe. Ha kicsi az igény, akkor nincs értelme gyártósorokat építeni, hiszen nincs felvevőpiac, nem állnak majd a termékek a raktárakban, amiket el kellene adni. Szépen vásárolhatja méregdrágán a memóriákat a szerverpiac.

[ Szerkesztve ]


ollie
(MODERÁTOR)
Blog

Ezt senki sem állította. A partnerek DDR4-es architektúrát akarnak, és azt az intel csak a 14nm-mel tudja prezentálni, mert nála nem olyan egyszerű csak lecserélni a memóriavezérlőt, és a 10nm-et eleve DDR5-tel tervezték.


ollie
(MODERÁTOR)
Blog

Nem úgy működik, Abu le is írta: (#17)

VGA-ra azért van óriási kereslet, mert a meglévő konfigurációdba bele tudod tenni.

[ Szerkesztve ]


drotsztyuart
(tag)

Gratulálok! Ma te vagy az elso géniusz...

#10 2013 végén.
Akkor nem sokat fognak eladni mert viszonylag kevéssé elterjedt még az időgép, raktáron meg már vagy 5 éve nincs.

[ Szerkesztve ]


Duck663
(őstag)

Ám legyen! :) De akkor már tegnapra! :D Simán várnék a gépcserével, jó árú DDR5-re! :)


Abu85
(HÁZIGAZDA)
Blog

2023-ban biztos lesz jó árú DDR5.


ggbuffon1897
(őstag)

mi értelme ezen a csíkszélesség mantrán rugózni? (ez kb. ugyanakkora vallásos kultusz lett mint anno az órajelek miatti örökös vita)

értem én , hogy újabb gyártástechnológia stb., de a mezei usernek aztán nem k*rva mindegy
milyen csíkszélességen készül, amíg megvan a teljesítmény? Márpedig az intel oldalán ahogy látom továbbra is megvan.Gyakorlatilag 14nm-en hozzák ugyanazt a teljesítményt mint az amd 7nm-es csíkszélességen. Én azért kötve hinném, hogy itt az emberek 90%- a professzionális célokra használná a cpuját meg folyamatosan virtuális szervereket futtatna egész nap tömörítene ésatöbbi (a fotosoppolást meg a hobbirenderelést ne soroljuk ide)

én örülök hogy feljött az AMD és árversenyt teremtett, de én azt az egetrengető különbséget sem teljesítményben sem fogyasztásban (hangsúlyozom átlaguserről beszélek) a két cég termékei között nem látok, sőt ha csak a középkategóriát veszem, egy 10400f-et simán megvesz az ember 55 ezer alatt, míg a vele pariban lévő (van ahol elmaradó) 3600-at 70-ért. És akkor még a drágább lapról/ramról/hűtőről nem is beszéltünk.

nagyon jók az új amd termékek, de csak azért, mert végre van alternatíva, az Intel max. amiatt aggódhat, hogy önmagához képest egyhelyben topog.

[ Szerkesztve ]


ddekany
(veterán)

Azért ez annyira nagyon hihetően nem hangzik, hogy nem tudott a 10 nm-es prociból DDR4-es változatot is összehozni, elvégre nagyon rég lehet tudni, hogy ez lesz a szituáció. OK, láttam a cikkben, hogy de az AMD modulárisabb, de nyilván az Intel CPU-ban is elég jól elhatárolható az a rész, amit érint, hogy DDR4 vagy 5. Nem simán arról van szó, hogy úgy gondolta az Intel, nem lesz 10 nm-en még elég kapacitás úgy sem?

Ja, meg az, hogy az AMD magasan tartja a DDR5 árát, mert nem támogatja. Még mindig nem túl nagy a részesedésük Intellel szemben, szóval mennyire tudná visszavetni százalékosan a DDR5-re az igényt?

[ Szerkesztve ]


Abu85
(HÁZIGAZDA)
Blog

Az energiahatékonyság a különbség, az mára jelentősre nőtt a két cég között. Ezért is jelentette be az Intel, hogy némelyik fejlesztéseiket elviszik a TSMC-hez. Ha tartani akarják a lépést, akkor ez az egyetlen lehetőség jelenleg.

(#24) ddekany: Nem valószínű, hogy az Intel erre erőforrást akart áldozni. Eredetileg az AMD sem készült a Warhollal, tehát egy éve még úgy volt, hogy 2021-ben mennek ők is az új foglalatra és a DDR5-re. Ezzel az Intel és az AMD egyszerre váltott volna. Csak az AMD időközben meggondolta magát, és ezt ők könnyen meg tudják oldani a chiplettel, az Intel viszont chiplet nélkül nem tudja lereagálni.

Asztalai szinten eléggé vissza tudják vetni rá az igényt, hiszen a DIY-piacon már most több processzort adnak el, mint az Intel. OEM szinten kevesebbet, de az OEM-ek eleve nem ugranak azonnal fejest a szuperdrága újdonságokba.

[ Szerkesztve ]


#52931072
(senior tag)

Ziher, hogy eredetileg ddr4-re tervezték a 10 nanós procikat, szóval nem hinném, hogy akkora költség lenne, ha tudnának eleget gyártani belőle.
Ami potya pénzt kiszedtek a 14 nanós szériákból, simán fedezné az esetleges költségeket.
Azt a darabszámot meg nekik kellene a piacra önteni, ami segítene felfuttatni a ddr5 gyártását. Szóval egy ördögi kör öntökön lövés.


BiP
(nagyúr)

Igen, túloztam, hiszen alapvetően a DDR4-re vonatkozik az igény, viszont mivel az intel nem tudja ezt 10nm-en prezentálni, mégis ez az eredménye.
Mert bár van 10nm-es procijuk, ami egyben DDR4-es is, de az nem S széria, meg gondolom a partnerek is olyan DDR4-es platformot akarnak, amiben >4mag is van. Tehát ugyanott vagyunk. Újabb kör vergődésbe kergetve az intelt.

[ Szerkesztve ]


Duck663
(őstag)

Ejjj, de messze van az még! Főleg egy Haswellel...


Chaser
(titán)

rossz a matek
ddr4-re is nagy az igény, mégis már apróért kapod, mert gyártják ha kell ha nem alapon
amint bármi történik - földrengés a gyárak közelében, cunami, covid miatti munka kiesés, ufók, piros hó -, akkor brutálisan megnő majd az ára
ddr5 eleinte akkor is drága lenne ha intelnél is már használnák azt a platformot, de ráadásul sz@r is lenne, minden genben több évnek kell eltelni amíg kiforrják magukat az órajelek/időzítések
ha jó árú ddr5öt akarsz, akkor majd 4-5 év múlva lesz is géped ((( : de kár lenne beleugrani, mert aztán meg jön a ddr6 pár év múlva ;]

szerk:
Abu85
lealacsonyodtak külső gyártóhoz? csak nem rájuk gyújtották az irodaházat a részvényesek? ;]

[ Szerkesztve ]


Duck663
(őstag)

A DDR2-t is kihagytam, megtartanám a tradíciót, hogy minden páros számozású kihagyok! :D


Zotya84
(őstag)

Én is így voltam vele, de a DDR3-at annyira sokáig húzták, hogy a Piledrivert muszáj volt váltani, így ugrottam az 1700X-re, és nem bántam meg.


#52931072
(senior tag)

Amíg az intelnek futott a szekér, addig ez nem mantra volt, hanem reklám szlogen. :DDD
Ilyen alapon jó a mezei usernek egy 65 nanós c2duó is, az intelnek is ez a határozott véleménye elhiheted. Böngészéssel meg alap levelezéssel elbír az is, persze 2020-as áron eladva, mert úgy a jó üzlet. Az a 10400f meg a 2600x- el van egy árkategóriában( csak hogy legyen valami esélye az átcímkézett i3-nak), aki elavult technológiára vágyik 2020-ban vegye az intelt nyugodtan, senki nem gátolja meg benne. ;]


ollie
(MODERÁTOR)
Blog

Milyen átcímkézett i3-nak?

Az i5-10400 6 mag és 12 szál. Melyik i3 tud ennyit? Legfeljebb átcímkézett i7-8700 lehet az i5-10400, mert hogy majdnem pont az is. Egyébként meg nagyon jó processzor, az AMD csak a Ryzen 5-tel tudja megverni az intelt játékokban.


Pingüino
(senior tag)

Pedig a DDR4-nek elég jelentős előnye van a DDR3-al szemben. Átlag otthoni felhasználásban több, mint a DDR5-nek a DDR4-el szemben. Szóval ha már hagysz ki memóriagenerációt, akkor én inkább az utóbbit hagynám ki.


#52931072
(senior tag)

Bocsi elírás volt az i3. Jó akkor nem átcímkézés, nevezzük optimalizálásnak!
Csak arra céloztam, hogy nem egy kategória a 3600-al és nem ver oda a 2600x-nek sem, ami olcsóbb nála. Naná hogy jó processzor, csak az hiányozna, hogy meg rossz is legyen ennyi pénzért.
Egyébként hurrá, még 2022-ben is kapható lesz átc..., akarom mondani optimalizálva. ;]

[ Szerkesztve ]


M@cika
(őstag)

Megteheted, én azt gondolom, hogy a DDR5 még azért vagy 2 évig nem lesz épp olcsó. Szóval addig akkor maradnod kell a mostani konfigodnál, ami már most sem lehet túlzottan erős, persze nem mindegy mire használod.

catlaca: Kis túlzással a régi i7 lett az új i3. legalábbis tudásban/magszámban erősen közelít itt-ott. Még jó, hogy az ára azért inkább i3, mint i7 szint. :-)

[ Szerkesztve ]


Petykemano
(veterán)

Négy dolgot tartok lehetségesnek:

1) Frekvenciában lehet továbbmenni. Amíg az alaplapi tápellátás engedi.
A Rocket lake állítólag már 5.3Ghz-et fog tudni - pillanatokra nyilván.
+100Mhz-et biztos hozzá tudnak adni.

2) Magszámban a Rocket lake 8 magos lesz jelenlegi infók szerint. De lehet, hogy ha dolgoznak picit az új magok fogyasztásán, akkor befér oda +2 mag, mint a Coffee Lake refresh esetén is.

3) Lehet, hogy dolgoznak még picit a Cypress cove magokon, ami a Willow Cove backportja. Akár azon is dolgozhatnak, hogy mit portolhatnak még át abból, akár azon is, hogy a Golden Cove-ből mit hozhatnak le. De ha ez így lenne, lehet, nem neveznék Rocket Lake-nek.

4) Az körvonalazódik, hogy az Intel az AVX512-vel szeretne némi előnyre szert tenni. A következő körben a celeronol és pentiumok is megkapják az AVX2 és AVX512 támogatást ( [link] ) Elképzelhető, hogy a Rocket Lake refresh is ebben fejlődik (tovább)

Ezek összessége lehet, hogy megér egy ráhúzott generáció az olcsó és korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló 14nm-en.


jeni
(félisten)

Szerintem csúsznak a 14mm alatti technológiás CPU procik gyártásával.
Egyetlen kész technológiák amivel rendelkeznek az a 14mm.
Ezzel készültek a 10xxx platformos cpu-k.


BiP
(nagyúr)

Annyira nem is kell túlozni. [link]
A 10.gen i3-asok gyakorlatilag a régi 6-7.gen i7-esek szintje. 4/8mag, 4.3-4.6Ghz Turbo-val 6-8MB cache.
Csak mindezt nem a 91W-os TDP keretben, hanem már 65W-on belül.

[ Szerkesztve ]


jeni
(félisten)

Erre azt gondolom a magas VGA NVidia 30xx árakra hogy egyre inkább a PS5 vagy a Xbox Seres S/X fogják inkább az emberek venni.
Játékra ez lesz a gazdaságos. Minden másra meg a 3 évvel ezelőtti pc is megfelelő lesz.


schwartz
(addikt)

Az AMD nem a DDR5-on kellene szarozzon, hanem felfuttatni a gyartast a TSMC-nel,
20%-os(?) piaci reszesedes nem fogja nagyban befolyasolni a ram arat... (nem az intel malmara hajtja a vizet, csak sajat magat szopatja)

[ Szerkesztve ]


BiP
(nagyúr)

Nvidia annyira be akarta előzni a piacot, hogy az új konzolok előtt jelenjen meg, hogy visszájára fordult az egész, sokan inkább konzolt vesznek majd. (bár aki alapból 3080/3090-ben gondolkodott, azt talán kevésbé befolyásolja a döntésben)


Oliverda
(félisten)
Blog

"Sajnos itt direkt arra játszik a cég, hogy az Intelt a DDR5 bevezetése minél kellemetlenebbül érintse, mivel eleinte az új szabványú memóriák drágák."

Ez "kissé" optimistán hangzik az Intel piaci részesedései mellett:

Desktop PC: ~80%
Notebook: ~80%
Szerver: ~96%

Persze ettől még lehet arra játszani, csak elég kevés az esélye, hogy összejön.


andy19770128
(aktív tag)

attól függ hogy nézed ... sokszálas felhasználás mellett a 3600 derekasan elhúz. egy szálas tesztnél 2-5% az előny az intelnél. Ja és persz nem mindegy hogy milyen memóriákkal teszteled


BiP
(nagyúr)

Én már totál meg vagyok zavarodva, annyi variálás volt már az útitervben, meg annyi Lake van.
De elvileg a desktop 10.gen Comet Lake-ig bezárólag Skylake alapú, és a Tiger Lake (10nm, 11.gen 4/8) már az új willow cove alapú, és a Rocket Lake is az lesz (csak backportolják 14nm-re).

De én sem tudom, mi ez a Lake-őrület.

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

Mert az eddigi RTX 3000 szériás kártyàk (3080 és 3090) nélkül már nem is élet az PC-s élet? :F

Jah, végül is eddig is a csúcs VGA kártyák határozták meg a piacot, nemde? :DDD


carl18
(addikt)

Van esze ezeknek a tyúkeszü lényeknek! :D Szóval 2022-ben is marad a 14 nanométer és jön a update. Egy 5000 ft-ba mernék fogadni csuszik a LGA 1700 rajtja 2022-re :D

Sajnos az intel és roadmap már teljesen megszokott hogy mindig csuszik. Más felől a Rocket Lake-S a régi ice lake újra portolása.
Komolyan az évek alatt annyit igértek, végül 2020 vége van és semmit se tartottak be.
Az intel 2015-ös roadmap szerint a Cannon Lake 2016-ban jött volna 10 nanométerrel. De a 7 nanométeres Sapphire Rapids is kijött volna 2020 előtt, erre fel 2020-ban is ott tartunk hogy 14 nm++++++++.

Kiváncsian várom a nagyon intel fejlesztéseket, de egy biztos egyre többen veszik a Ryzent. Most az 5000 széria át is veszi a vezetést, a Rocket Lake-s Rajtáig elég sok procit el tud adni megint az AMD:


Cifu
(nagyúr)
Blog

A Skylake alapok a Comet Lake-ig tartottak, és igen, odáig alapvetően a 14nm való ragadás (illetve a 10nm-re való portolásáig) tartott volna. Csak nem így sikerült, ezért nekiálltak továbbreszelni, ráadásul a mobil és a desktop ágat széválasztották (az Amber Lake és a Whiskey Lake már csak mobilra irányult).

A Rocket Lake már a "Cove" alapokra épül (a Rocket Lake esetében Willow Cove), innen kvázi új éra következik, még ha a gyártástechnológia nem is lép akkora szintet.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Ebben az alternatív világban az AMD átveszi a vezető szerepet, és az általad említett részesedéseket az AMD mellé lehet már felírni... :DDD

üzenetek