[Re:] [Fire/SOUL/CD:] Windows 7 telepítés más szemszögből avagy BI OS or not to BI OS - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


jorden06
(senior tag)

Sziasztok!

Nem kapcsolódik teljesen a problémám a cikkhez, de csak itt találtam releváns tartalmat:

Egy korábban particionált (win7 + háttértár) hdd-t szerettem volna csak háttértárként használni az új ssd mellé, és a kötetek összefűzésénél töröltem a 100MiB-os rejtett partíciót a lemezkezelőből, aminek következtében eltűnt a 600GB-os lemez is (illetve használatlan területként észleli).

Vissza tudom állítani valahogy a partíciót?

[ Szerkesztve ]


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

[link] - ha összejön, akkor létfontosságú adatokról mentés és csak azt követően próbálkozni újra.
(Amikor partíciók összefűzéséről van szó, akkor nem mindegy, hogy melyik partíciót, melyikkel szeretnéd összefűzni (Merge). Pl nem mindegy, hogy a 100MiB-ost a 600-assal avagy fordítva(mert egyik esetben elveszik a 600-as, másik esetben meg hozzácdapódik a 100 MiB-os(ez lenne a jó)))

[ Szerkesztve ]


jorden06
(senior tag)

Köszönöm a gyors választ!

Egy kis google keresés után ezt a leírást találtam a TestDisk programról, ami kisértetiesen hasonlít az én esetemre.

Az általad linkelt programmal a rejtett particiót kell visszaállítanom, vagy a háttértárnak használt részt?


jorden06
(senior tag)

Közben használatba vettem az általad linkelt programot, és a programon belül látszódnak a partíciók:

Viszont a lemezkezelő és a sajátgép nem látja:

A kötetek mellett nem szerepel név, az adatok amiket lát viszont helyesek.


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

Akkor az OS lemezkezelőnél maradva jobb egér azon a ~556GB-os partíción és Meghajtó betűjel és elérési út módosítása opcióval adj betűjelet neki.

[ Szerkesztve ]


proof88
(addikt)
Blog

És még egy tipp: ha RAID-et használsz Intel vezérlővel, kerüld az IMSM 8.9-es verzióját, mint a sz@rt :DDD használj 8.8-at vagy RST 9.6-ot.


Fancy-boy
(addikt)

Sajnos figyelmetlen voltam és a Windows 8 IDE módban lett telepítve.

Mennyire megbízható utólag átállítani? Inkább telepítsem újra a rendszert?


Fancy-boy
(addikt)

Végül megcsináltam.
Viszont nálam ez nem volt:

"Ezt követően hagyd, hogy a Windows 8 elinduljon, fel fogja ismerni újra az eszközöket(ODD/HDD/SSD), ez percekig is eltarthat, várd ki türelmesen, majd újraindítást fog kérni a rendszert, amit tegyél meg"

Nem kért újraindítást, nem jött elő semmi. Programmal ellenőriztem és azt látom, hogy a TRIM működik.

Most akkor jó ez így?

[ Szerkesztve ]


#31757056
(addikt)

Sziasztok. Az mitol van, hogy felteszek egy win7-et ssd-re (elotte bios-ban szepen minden beallitva, ahci, smart, minden fasza), majd telepites kozben tobbszor ujraindul es folytatja is szepen, de amint vege a telepitesnek es az elso inditaskor a postkepernyon azonnal ujraindul es bootloop-os lesz az egesz cucc? Samsung 830 az ssd, semmi baja nem volt azelott. Raadasul a laptopombol koltoztettem az az asztali gepembe es a laptoprol hozott windows siman felallt rajta. Amiota clean install-t csinaltam azota bootloop-os, a windows logo-is se jut. Otletek? :(


Mercutio_
(félisten)

mókolt win7 lesz a forrás, ha jól sejtem ;] , annó erre írtam egy megoldást a win7 topicban, keress rá, most melóhelyről nincs időm túrni a netet.


#31757056
(addikt)

Koszonom, megoldottam :)


embe
(nagyúr)
Blog

Hali!
Ebbe a problémába futottam bele. Lehet ez amiatt, hogy már túl variáltam az ssd optimalizálását?
Most jön az új lapom és procim, ( Haswell ) csinálok majd egy tiszta telepítést, és a leírtak szerint fogok eljárni. Akkor ezek szerint elég a TRIM és az AHCI beállítás?
A Temp mappa áthelyezését már nem szükséges megcsinálni?


_DiEGO_
(őstag)

Igaz nem mostani a kérdés és lehet h azóta már is nem aktuális , de :

HardDiskSentinel - és mondja + mutatja a frankót ...


Lucas1424
(újonc)

Sziasztok.
a minap vásároltam egy SSD-t Sata 3as csatival. eddig egy SATA-s HDD szolgált tárhelyül a rendszernek és a cuccaimnak is.most viszont szeretném a HDD-t megtartani adattárolásra és a rendszert áttenni az ssd-re. A kérdésem az hogy a bioszban látszik az SSD ha bekötöm de a Windowsba (7 64bit) nem, feltételezem ez annak köszönhető hogy a bioszban a beállítások Natív IDE-re vannak rakva SATA helyett.a kérdésem az lenne hogy ha átállítom a bioszba SATS-ra a cuccost akkor tárhelyként még fogom tudni használni a Hdd-t?


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

Nem azért nem látszik OS alatt az SSD, mert az adott SATA port üzemmódja IDE-re van állítva, hanem -vélhetően- azért, mert még nem particionáltad meg az SSD-t. ha ez a szitu azt a beépített lemezkezelővel megteheted. (WIN gomb+R, diskmgmt.msc beír és enter, a megjelenő ablakban az SSD üres területére állva jobb egér és új egyszerű kötet. Elsődleges, NTFS partíciót hozz létre és gyorsformázd)

UI: Nem tudom milyen alaplapod van, de Vista óta nem IDE módban ajánlott használni a SATA portokat, hanem AHCI-ben. Ezt viszont simán nehogy átállítsd, mert akkor nem biztos, hogy elindul a rendszer.
IDE módról AHCI átállni így lehet 5. pont

A SATA portok üzemmódja arra nincs kihatással, hogy tudod-e használni a HDD-t vagy sem, pusztán má-más driver hajtja a SATA portot


Travelos
(őstag)

Pénteken, életemben először egy SSD-re fogok windowst telepíteni, ami egy Intel chipsetes alaplaphoz fog csatlakozni.
Az összefoglalóban (amit alaposan áttanulmányoztam) levő windows telepítéshez lenne 1-2 kérdésem, mert számomra nem egyértelmű néhány dolog:

Odáig rendben van, hogy

- bios frissítés
- SSD firmware frissítés
- Bios alaphelyzetbe állítás
- mindent letiltok, ami nem kell
- SMART információk engedélyezése
- SATA AHCI módba
- bootsorrendnél az SSD az első
- csak az SSD-t dugom rá az alaplapra

Ezek után viszont az van írva, hogy ha nem akarok rejtett partíciót, akkor egy win7-es gépben előpartícionálom.
Ezt muszály egy másik gépben, vagy a telepítés alatt ha nyomok egy SHIFT+F10-et akkor az adott gépről parancssorból is meg tudom csinálni?

- telepítés
- időzített defrag kikapcs stb.

Ennél a pontnál viszont ugye fent van a windowsos AHCI driver, de a leírásban az van említve, hogy Intel esetén automatikusan mehet fel az RST driver. Most akkor ez kell vagy nem szükséges?

Aztán ugye az sem világos, hogy ez az RTS driver az Intel chipset drivere? Mert ha nem rakom fel, akkor hogyan lesz működő USB, LAN, Audio eszközöm?

Valaki leírná és belinkelné nekem a megfelelő sorrendben azokat a legújabb drivereket, amiket egy Gigabyte GA-H97-D3H laphoz fel kell raknom? Ugyanis most teljesen összekavarodtam.

Olvastam még olyat, hogy sok RAM esetén a page file elég nagy lesz, ezért ez kihelyezhető egy HDD-re. Ez nem okoz majd jelentős sebességcsökkenést?

Utolsóként pedig azt szeretném kérdezni, hogy ha a win7 az SSD-n van, akkor pl. egy játékot telepíthetek-e HDD-re vagy annak is mindenképp az SSD-n kell lennie hogy legyen valami értelme a dolognak?

Köszönöm!


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

"Ezek után viszont az van írva, hogy ha nem akarok rejtett partíciót, akkor egy win7-es gépben előpartícionálom.
Ezt muszály egy másik gépben, vagy a telepítés alatt ha nyomok egy SHIFT+F10-et akkor az adott gépről parancssorból is meg tudom csinálni?"

Igen, de ez benne is van a leírásomban.

"Ennél a pontnál viszont ugye fent van a windowsos AHCI driver, de a leírásban az van említve, hogy Intel esetén automatikusan mehet fel az RST driver. Most akkor ez kell vagy nem szükséges?"

Már ha AHCI üzemmódban vannak a SATAportok, akkor van fent az OS AHCI driver-re, ha IDE-ben, akkor meg az OS IDE drivere. (Egyes chipset-ek esetén a Windows automatikusan feltesz régebbi IDE driver-t, ha ez megtörténik, azt ellenőrizni kell)
Az IRST driver egy összetett csomag, nem csak AHCI driver van benne. Ami miatt automatikusan telepíthető, az az, hogy egyes HDD gyártók egyes HDD-ire jótékony hatással van, szóval nem feltétlenül az SSD miatt "kell" telepíteni. Ugyanakkor a piac legbugosabb driver címével is büszkélkedhet az Intel ebben az esetben, ezért néha bele lehet szaladni gondokba. Ezt elkerülendő meg kell nézni az alaplap honlapján, hogy az adott alaplaphoz milyen verziójú IRST drivert lehet letölteni és azzal próbálkozni elsőre.
Maga a teljes IRST csomag nem része a chipset drivereknek, az AHCI driver viszont igen, csak arra kell ügyelni, hogy ha egy régebbi alaplapról van szó, akkor az ahhoz adott Intel chipst driverben található driverek is régiek, van amikor ezért nem megy a TRIM. Ezt is ellenőrizni kell, amit egyszerűen megtehetsz az általam fejlesztett progival: SSDOK

"Olvastam még olyat, hogy sok RAM esetén a page file elég nagy lesz, ezért ez kihelyezhető egy HDD-re. Ez nem okoz majd jelentős sebességcsökkenést?"

Ha tényleg sok RAM van a gépben, akkor igen ritkán nyúl az OS a virtuális memóriához. Ha kihelyezed HDD-re akkor sem lesz érzékelhető negatív dolog belőle, de egyszerűbb csak fix méretre beállítani, pl nekem 16G RAM van a gépben és fix 2GB-re állítottam a méretét és maradt az SSD-n.

"Utolsóként pedig azt szeretném kérdezni, hogy ha a win7 az SSD-n van, akkor pl. egy játékot telepíthetek-e HDD-re vagy annak is mindenképp az SSD-n kell lennie hogy legyen valami értelme a dolognak?"

Bárhova telepítheted a játékot(ha engedi) önmagában ennek nincs jelentősége, viszont vannak olyan játékok, ahol az SSD miatt jóval gyorsabb a pályabetöltés, még pár FPS-el jobban is megy, viszont vannak olyan játékok, ahol meg nem igazán van jelentősége, hogy SSD-n avagy HDD-n van a játék.

[ Szerkesztve ]


Travelos
(őstag)

kösözönöm szépen, de továbbra sem értem. Ha jól értem, akkor az AHCI driver mind az IRST-ben, mind a chipset driverben benne van?

- most akkor rakjam fel a IRST drivert vagy sem? ha felrakom akkor az AHCI driver megváltozik, ha nem, akkor a HDD-m lesz rosszabb
- a chipset drivert rakjam fel vagy sem? ha felrakom megint más lesz az AHCI driver, ha nem, akkor sem Audio, sem USB, sem LAN driver nem lesz.

most akkor ezt hogyan?


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

Igen, mind a chipset, mind az IRST-ben benne van, bármelyiket is telepíted, az le fogja cserélni az OS alap AHCI driverét.
Elsőre nem kell egyéb AHCI drivert telepíteni, ha nem tapasztalsz semmi negatívumot, akkor jó az OS AHCi drivere is.
A chipset driver-t is 2 módon lehet telepíteni. Az egyik lehetőség(ez a kényelmesebb, de a rosszabb megoldás), amikor az ilyen all in one chipset drivert vagy INF drivereket a pl setup.exe-vel indítják, mert az mindet átkonfigurál, amit az OS már beállított és éppen nem is volt gond az adott eszközzel(pl ha az USB portot megy ezerrel, akkor minek egy másik USB driver stb)
A másik lehetőség, hogy ezeket a chipset/INF drivereket kitömöríted(mert ezek ilyen önkicsomagolós tömörített cuccok általában) és manuálisan az eszközkezelőből telepíted az ismeretlen eszközöket. macerásabb és ha valaki nem tudja melyik ismeretelen eszköz mi lehet, annak sokáig fog tartani, viszont az az előnye, hogy csak ahhoz települ driver, amihez kell, nem pedig minden korábbi érintett eszközhöz.

Esetedbe(leegyszerűsítve), rakd fel hagyományosan a chipset drivert majd az SSDOk-al meg ellenőrizd, hogy minden rendben van-e az SSD-vel

üzenetek