üzenetek

hozzászólások


pechman8
(aktív tag)
Blog

Utána nézek...


pechman8
(aktív tag)
Blog

Egyet értek.

A cikkben azt szerettem volna érzékeltetni, hogy földi halandók is belekezdhetnek egy igen jó hangú audiofile erősítő építésébe, ugyan úgy ahogyan én, talán Te és mások is elkezdték egykor. Az erősítőépítés nem csupán egy szűk "papi" réteg kiváltsága! Sokak által megépített bevált kapcsolás utánépítése nagyon kis kockázattal jár még KÜLÖNLEGES műszerek nélkül is az előírt alkatrészek betartása mellett! Azt újra kihangsúlyozom, hogy egy igazi hozzáértő OFFLINE barát viszont kihagyhatatlan! Ahogyan a cikkben is írtam.

Még annyit rólam és nem akarok ezzel senkit sem megbántani, de számomra a műszereknek alárendelt szerepük van. Szinte kizárólag a hibafelderítésben kapnak szerepet. Én nem olvasni akarom az erősítőt. Azt ugyanis , hogy mi szól jól azt csak az emberi hallgató döntheti el. Ha a paraméterek lennének hitem szerint fontosak félvezetőket használnék és legalább 15 utas hangfalat...

Most például az anódfojtón "dolgozom"! Egy ilyen alkatrész beépítése mérnök szemmel minimum szentségtörés! De mit tehetünk ha ettől jobban szól?! (Talán nem titok, hogy Ágoston Lajos is éppen ezzel kísérletezik...).


buherton
(őstag)
Blog

Nos, ez érdekes kérdés, ugyanis az elektroncsöves erősítőknek általában rosszabbak a paraméterei a tranzisztoros vagy félvezetőkénél. Ez igaz!

Két paramétere van az elektroncsőnek, amivel kenterbe veri a félvezetőket.
1. szinte végtelen bemeneti impedancia (a csőben uralkodó vákuum miatt).
2. Lineáris átvitel

Az 1-es pont, akkor különösen fontos, ha előerősítőben kap helyet a cső. Ugyanis, akkor jó a jelátvitel, ha az előzőt fokozatot a lehető legminimálisabban terheljük.

A 2-es pont szintén az előerősítőben kap komoly szerepet, ugyanis ha emlékeim nem csalnak, akkor ez az a fokozat, ami arányosan a legnagyobbat erősít jelen. Ha torz jel - mert megterheltük az előző fokozatot -, akkor a torzítást itt erősödik fel a legjobban. Ha az erősítő átivtele nem lineáris, akkor az szintén itt fog a legjobban felerősödni, mert itt a legnagyobb az erősítési tényező. Ugye az meg van, hogy pl. a Quad 405 előerősítője A osztályú erősítő? Pont azért, hogy az erősítő munkapontja ott legyen, ahol már kvázi lineáris a görbe. Tovább megyek. Hallgatott már valaki B osztályú erősítőt? Önmagában a C vagy D osztályú sem nyújt túl jó élményt önmagában.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Ez nem ennyire egyértelmű. Ott vannak pl. a fetes bemenetű erősítők a bazi nagy bemeneti impedanciához.

A Quad405 meg AB osztályú, mint a normál otthoni erősítők többsége. Ezek kis jelnél viselkednek A osztályúként, nagy kivezérlésnél meg átmennek B-be, hogy a teljesítmény is meglegyen.

madboy74: nálam találsz olyat a logoutos cikkeim között.

pechman8: szép munka! A GU50-el is kacérkodtam, de aztán PCL/ECL86 SE erősítőt csináltam magamnak, a rendkívül egyszerű volta miatt. Megérte nagyon, álom a hangzása.
Majd egyszer elkészítem a végleges verzióját, az meg egy 4 csatornás erősítő lesz, 2x2 hangfalhoz.

[ Szerkesztve ]


Eugene Roe
(őstag)
Blog

Egy átlagos 2-3 utas hangfalat is rendesen meg tud hajtani egy ilyen erősítő? Vagy csak ezt az extra könnyen meghajthatót? :)


pechman8
(aktív tag)
Blog

Nagyon klassz lehet a PCL86 is! Igazából engem már rég teljesen elbűvöltek az elektroncsövek.!


pechman8
(aktív tag)
Blog

A FOSTEX 96db érzékenységű nekem kb 25% hangerőn eléri a "fájdalomküszöböt".
Volt rajta 84 és 86 db érzékenységű is, kétutasok. Ezek kb 33%-nál volt sok nekem a hangerő. De ezek valójában lényegtelen olvasgatni valók csak...

Szóval a GU50 még triódaként is bőven sok erővel rendelkezik!:) Ez miatt egy percig se aggódj! Falrengető! De a többi cső is bőven több mint elég... talán a 2A3... de csak talán!?...

Ha már hangfal: IGEN egyutas FOSTEX, mert én megtehetem, mert nekem van hozzá egy tisztán A osztályú Csöves SE erősítőm! Ez így egy audiofile állat!! Bizony! :) Nirvána!...

[ Szerkesztve ]


buherton
(őstag)
Blog

Igaz. El is felejtettem a FET-eket, sajna a nagyságrendekre nem emlékszem. Azért még az sem ugyanaz.

A Quad 405 bemenete egy A osztályú erősítő, ami meghajta az AB osztályú végfokot, ezért is magas az üresjárati fogyasztása.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog


Ez majdnem az, amit én megépítettem.

Talán az egyik legegyszerűbb teljesítményerősítő a világon, főleg h. egyetlen csővel és egy trafóval megépíthető. :)

Én sem raktam be hangerő szabályzót, az előfok erősítését úgy állítottam be, hogy a hangkártyából kijövő maximális jelszint még éppen ne érje el a 2.6Vpp jelszintet, ott van a pentóda maximális bemenő feszültsége, ahol még nem torzít.

Amúgy pl. fojtó trafónak a tápba én megoldottam a dolgot hagyományos fénycső fojtóval, az bárhol fellelhető és tökéletes a célra. :)

buherton: nekem a 78 körüli kapcsolással volt Quad405-öm, de eléggé alapzajos volt. Később cseréltem kompletten őket egy saját építésű JLH kapcsolásra, ég és föld a kettő hangzása.

[ Szerkesztve ]


pechman8
(aktív tag)
Blog

Én nem találtam.
Még nem foglalkoztam érdemben pusztán fejhallgató erősítővel így nincs hozzá valóban tapasztalatilag ismert megoldásom.


pechman8
(aktív tag)
Blog

Köszönöm a kapcsolás szép egyszerű. Főleg, olyas Valakitől aki meg is építette.
A fojtó tanácsodat köszönöm. Lehet a következőkben kipróbálom.

Igazából 2A3 csővel szeretnék építeni legközelebb. Már minden részletét átrágtam. Gondolatban minden megvan, de sok pénz kell hozzá megint... Igazából nincs miért egy újabbat építenem, ha csak eladásra nem, de nem bírok leállni!

UI: Na igen, a JLH69...

John Linsley Hood, nyugodjék békében!


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Csak lusta vagyok befejezni. Gy.k. deszka modellként szólt egy jó másfél évig 5 csatornával, aztán azt szétszedtem hogy majd megcsinálom szép nyákon, stb. na azóta is ott áll a project, hogy meg kellene csinálni a dobozt neki. :D

USB-s hangkártyára rakott DAC hajtotta OTL fejhallgató erősítőt nem akarsz csinálni E88CC-vel? [link] Ez az én alkotásom és nagyon elégedett vagyok vele. Drága alkatrész nincs benne, mondjuk 30-40k össz költségből megvan.


pechman8
(aktív tag)
Blog

Szép megoldás, gratuls, büszke lehetsz rá! Engem is érdekel az OTL megoldás. Szintén megérne egy misét...
Az jutott eszembe így reggel, hogy az "anódfojtó" hátha félreértetted. Ez nem azonos a tápegységnél használt szűrőfunkciót ellátóval. Az anódfojtó különlegesen készül, a Lundhal készít is ilyet 30K felett van darabja. A helye pedig: A végcső munkaellenállását kivenni és a helyére kerül ez a különleges fojtótekercs... Ágoston 300B-nél használja is döbbenetes sikerrel. Persze a "pusztán mérnökök" csóválják a fejüket.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Köszi!

Emlékszem az Ágoston könyvre, anno én is olvastam. Most már beugrott, hogy miről van szó az anód fojtónál. Te megpróbáltad vele és sima ellenállással is?


macilaci78
(nagyúr)

Ha keskenyebb lenne a hasáb, a cikk is hosszabbnak tűnne. Nem akartad eltörni több oldalra?


#27483136
(aktív tag)
Blog

Jaja
A Fet mindaddig nagyimpedanciás eszköz, amíg nem kezded el vezérleni. Aztán kiderül, hogy egy IRF540 GS-kapacitása 1700pF, ami 20kHz-en 4600 ohm.


pechman8
(aktív tag)
Blog

Profi audio gold ellenállás van ott nekem.
Írtam Ágostonnak a GU50-hez anódfojtó témában, mivel 70-80k ban fájna nem merek csak úgy beleugrani. Azt válaszolta most épít GU50-et direk az anódfojtó próba miatt... Várok...


pomorski
(őstag)

Gratulálok, ügyes vagy! Köszi az írást is!


PHenis
(senior tag)

A DAC-on "virtuálisan" szabályozom a hangerőt.

Ezt kifejtenéd egy picit bővebben?


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Majd ha kapsz választ, azt oszd meg velünk. :)

Amúgy a korábban említett JLH 75W kapcsolás is az Ágoston könyvből való, de saját nyákkal és másik alkatrészekkel, ahol valamin tudtam javítani. Beállítani mondjuk annyira nem volt triviális ahogy a könyvben volt írva (vagy legalább is én nem vagyok elég gyakorlott az ilyesmiben), de már több mint egy éve mennek probléma nélkül.
Nézd meg ha gondolod, itt van egy pdf róla: [link]
Ha esetleg egyszer ilyet is szeretnél építeni, akkor átdobom a gerber fájlokat is. Nem egy költséges erősítő. :N

üzenetek