üzenetek

hozzászólások


UnA
(Korrektor)
Blog

Igazából én csak a szovjet vezetés szompontjairól írtam, aminek fontos része volt a presztízs is. Azt természetesen nem vonom kétségbe, hogy az az oroszok számára is egyértelmű volt, hogy egy ponton meg kell fordítani a háború menetét *bármilyen* áron, mert különben végleg vereséget szenvednek. És persze a mai napig nincsenek pontos számok az orosz veszteségről.

A németek célja egyértelműen a nyersanyaghiány megoldása volt, és ehhez erre vezetett az út.


joysefke
(veterán)
Blog

Igen, de a második pont pontosan arról szólt, hogy a szovjet olajmezők elfoglalása maximum abból a szempontból lehetett volna előnyös, hogy a szovjeteknek jut kevesebb üzemanyag, a németek aligha tudtak volna ott termelni és a termelést elszállítani...


joysefke
(veterán)
Blog

Azt természetesen nem vonom kétségbe, hogy az az oroszok számára is egyértelmű volt, hogy egy ponton meg kell fordítani a háború menetét *bármilyen* áron, mert különben végleg vereséget szenvednek.

Halkan megjegyzem, hogy a Sztálingrádi ütközettel egy időben zajlott a Mars offenzíva, ami elég jelentős vereség volt a szovjeteknek, mindenképpen a németek sztálingrádi veszteségéhez mérhető...


Cifu
(nagyúr)
Blog

Ezzel a gondolatmenettel azért van egy komoly gond. Te utólagosan állsz neki mérlegelni, a történt események után, figyelmen kívül hagyva azt, hogy a döntéseket az adott időben kellett meghozni, értelemszerűen időgép hiányában az utólagos ismeretanyag nélkül.

1.: A németek igenis tudtak volna előbb-utóbb kitermelni ott, és ne feledjük, hogy ők nem arra készültek, hogy 1943-ban a front haladási iránya meg fog változni. Utólag könnyű ezt érvként felhozni, hogy há-há, úgy is jönnek az oroszok, de ugye a hadműveletek tervezésénél nem szokás előre vereségre készülni, plusz ugye pontosan nem ismerték a tényezőket, amik jelentősen befolyásolták az eseményeket (mindenek előtt kiemelve a Land-Lease-t és hatását)...

2.: A megszállt területeken zajló szovjet partizán-tevékenység hatékonysága dettó főleg 1943 után erősödött meg, tehát a döntések meghozatalában ez aligha lehetett valóban komoly tényező.

3.: A fentiek alapján a kaukázusi olajkitermelés igenis fontos célja volt a német támadás céljainak. Hogy utólag látjuk, hogy eme tervnek a sikere feltehetően eleve kérdéses volt, nem negálja a döntés tényét.

[ Szerkesztve ]


joysefke
(veterán)
Blog

Oké, de ezzel nem mondasz nekem ellent, max árnyalod a képet: Az olajból vagy tudtak volna hasznot húzni vagy nem (a szovjeteknek mindenképpen keresztbe tettek volna az olajmezők elfoglalásával vagy akár a berendezések tönkretételével). Azt viszont nem cáfoltad, hogy valószínűleg a legfontosabb stratégiai cél a szövetséges utánpótlás -ami életben tartotta a szovjet hadigépezetet- elvágása volt.

Erről évtizedekig nem beszélt a hivatalos történelemcsinálás, ugyanígy a Sztálingráddal egy időben zajló Mars hadműveletről sem, helyette évtizedeken keresztül ment a hülye-német vezetés mantra, hogy mégpedig a város nevének presztízse milyen fontos volt mindkét oldalon és ezért minden erőt összpontosítottak. Nonszensz.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Én a #22-es (és átvitt értelemben a #19-es) hsz.-ben foglaltakra reagáltam, amelyben azt állítottad, hogy a németek nem tudták volna kitermelni és elszállítani az olajat, ezért nem stimmelnek az olajmezők, mint cél.

Ez egy elég hibás érvelés, erre mutattam rá.


UnA
(Korrektor)
Blog

"a Mars offenzíva, ami elég jelentős vereség volt a szovjeteknek, mindenképpen a németek sztálingrádi veszteségéhez mérhető..."

Hogy lenne ahhoz mérhető? Ha tényleg fontos lett volna, akkor ma nem csak a történelem könyvek lábjegyzeteiben találnánk erről információkat.

Persze maradhat az a teória is, hogy ezt csak a háttérhatalmak akarták titokban tartani ;)


joysefke
(veterán)
Blog

Kellett volna bőven idő a termelés megindításához, és mint írtam a logisztika sem kedvezett a németeknek, az olajat pedig fel is kellett volna dolgozni és szállítani.


joysefke
(veterán)
Blog

Hogy lenne ahhoz mérhető? Ha tényleg fontos lett volna, akkor ma nem csak a történelem könyvek lábjegyzeteiben találnánk erről információkat.

Hát mondjuk emberi és anyagi veszteségben?

Ha valaki nem ért veled valamiben egyet, akkor egyből azt gondolod, hogy az háttérhatalmakat lát minden bokor mögött?

Mindenki látott már múlt rendszerben fordított második világháborús történelemkönyvet. Ami nem sikerült olyan jól, azzal annyira nem dicsekedtek a szovjetek. Meg a szövetségeseik sem. Ennyi.


UnA
(Korrektor)
Blog

Csak lazán, azért volt ott a szmájli :P

És nem azonos a veszteség és a fontosság.


GreatL
(őstag)

Most néztem meg az U-571-et... a tengeralattjáró a vízben volt, kb. ennyi volt a realitása, bár nem dokumentumfilmnek készült...


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Márhogy a makett... ritka hulladék film.


RozogA87
(tag)

Én is tapasztaltam hogy ezek a Spektrumos, meg Discoverys műsorok rettentő tudománytalanok. Amikor a fizikaprofesszor (!) elkezd arról magyarázni hogy a kétrés kísérlet bizonyítja hogy lehetünk egyszerre két helyen, meg hogy a "kvantumteleportáció"
ami ugye a kvantumösszefonódás alapján "működik" bizonyítja hogy lehet úgy teleportálni mint a Star trekben, meg hogy minden döntésünk létrehoz egy új Világegyetemet és hasonlók. De egy időfüggő Schrödinger egyenlet vagy egy Dirac mátrix nem sok, annyi sincs az egész kvantummechanikáról szóló adásban, hááát akkor elgondolkoztam minek is néztem bele ebbe.

[ Szerkesztve ]


MongolZ
(addikt)
Blog

Nagyon érdekes cikk volt, bár több mindennel nem értek egyet, de 90%-ban igen.

Amiket egyébként én szoktam olvasni/nézni:
Hét tenger blog (volt Zoli hajói)
Military History Visualized youtube csatorna

Sajnos csak ennyi, ezekre sincs időm, több hónapos lemaradásban vagyok... viszont tartalmilag még nem csalódtam.

[ Szerkesztve ]


Fryskitt
(addikt)

Grat! De szeretem az ilyen olvasnivalókat! Köszi!

üzenetek