üzenetek

hozzászólások


Atyus
(tag)

"A csoport más sokkal szűkebb,.." más helyett már szót kéne írni.


Atyus
(tag)

Az az igazság, hogy lektorért kiált a cikk sok helyen!
Mint szintaktikai, mint szemantikai szinten.
A pongyola kifejezéseket is érdemes lenne átírni.


frescho
(addikt)
Blog

Korrektor átnézte. Várom a javítani valókat.


DG790401
(tag)

Azèrt nem olyan rossz, sőt èrdekfeszìtő ìràs grat.


Zigur
(senior tag)

Tetszett a cikk, mindig is érdekelt ez az időszak, szó szerint pezsgett az ötletektől.
Régebben gyűjtöttem az régi gépeket, ilyenek is voltak. Talán a legjobban az Apple IIc tetszett, masszív volt és mégsem volt nagyon nehéz.
Ha belegondol az ember, mind Tramiel, mind Jobs alapvetően egy tetü volt, de úgy látszik ez is kell ahhoz hogy a látomását átverje az embereken :)


frescho
(addikt)
Blog

Ha hiba van benne, akkor azt javítom. Ha valami kifogásolható, akkor állok elébe. Egy hemzseg a hibáktól komment nem tesz semmit hozzá.

Zigur: Széplelkek, idealisták vagy mimózák ritkán sikeresek az üzleti életben.

[ Szerkesztve ]


freeapro
(senior tag)

jó kis összefoglaló, köszi


winhate
(őstag)
Blog

Hianypotlo!
Koszi a cikket!

Amiga es Commy rulez!


#82729984
(senior tag)

Jó cikk lett élvezetes volt olvasni!

A nyelvtan nácikat meg le kell sz@rni.


bambano
(titán)
Blog

az kb. semmit nem ér.
a tévé neve junoszTY. ha megnézed az orosz feliratot rajta, akkor a neve lágyságjellel végződik, ezért nem junoszt hanem junoszty.

a többit megírom mindjárt privátban.


Lacok
(őstag)

A helyesírási hibáktól eltekintve nagyon jó cikk lett.


frescho
(addikt)
Blog

A javítást nem leszarom, hanem javítom. A helyesírásom messze nem tökéletes, ezt nem ennyire finoman közölte a magyar tanárom még az érettségi előtt. Sajnos a helyesírás ellenörzés, 3x átolvasás és korrektor sem garanci arra, hogy hibátlan legyen.

Ugyanígy lehetnek benne szakmai elütések, pontatlanságok, félreérthető megfogalmazás. Esetleg olyan ami nekem egyértelmű, de másnak nem.

bambano: Köszi, várom a listát

Lacok: Javítom, ha megmondod hol hibáztam.

[ Szerkesztve ]


Decske
(aktív tag)

Nagyon jó, élvezetes "dolgozat" volt. Gratula hozzá! Bár én inkább YouTube-on szoktam angol nyelvű bemutatókat nézni, magyar nyelven hiánypótló írás! Köszi szépen a befektetett munkádat.


szalai56
(senior tag)

Ez is nagyon jó lett. :))


Vladi
(nagyúr)
Blog

Nagyon hasznos írás, el fogom olvasni. :R

frescho, hát persze. :C


janeszgol
(félisten)

Egy erdekesseget irnek. Az evszam rovidites jobban olvashato, ha az elejere oda teszed az egyszeres idezojelet. Pl 72-es helyett '72-es.
Amugy erdekes cikk, jo volt elolvasni, bar en nem vagyok rajongoja az ennyire regi gepeknek. Pentium 1-nel kezdodik az erdeklodesem.


frescho
(addikt)
Blog

Köszi az észrevételt. Eddig is igyekeztem kirakni az aposztrofot. Ete átnézem.

Többiek: köszönöm, jön a folytatás. Munkacíme: "Business is war" Csak kicsit húzódik, mert beleugrottam egy technológiai upgrade-be.


Graphics
(Jómunkásember)
Blog

- 40 évvel ezelőtt jelentek meg az első nagy szériában gyártott homecomputerek, amelyek eg ylavinát indítottak el. Címsor

Második oldal:

- De a a "hobbi gépeseket" nem lehetett átverni.

- Az optimalizáció itt egyszerűsítést és a lehető a szilícium legjobb kihasználását jelenti.

Hirtelen ezek, még most megyek tovább rajta

- eredetileg ugyanis mikrokontrollerként pozicionálta a 6502-őt. Az elkészült "gép" egy beültetett PCB-t jelentett.

[ Szerkesztve ]


BomiBoogie
(MODERÁTOR)
Blog

Szívesen fogadjuk önkéntesek jelentkezését, akik besegítenének a korrektori munkába, látom, vannak itt sasszemű legények/leányok. :DDD


Graphics
(Jómunkásember)
Blog

Az írás remek, azt gondolom mindig élmény olvasni az ilyen jellegű írásokat azoknak, akik az informatika iránt fogékonyak.

Többször is át fogom olvasni, rengeteg munka van benne, részletes, jó írás

Köszönjük :R


frescho
(addikt)
Blog

Köszi, gyorsan kijavítottam. De az elsőt már valaki kigyomlálta előttem, mert nem találom :)


Totom76
(csendes tag)

Az első számítógépem ATARI ST volt, jó kis gép volt! Annyit hozzá tennék, hogy egy akkor IBM PC ami XT-t vagy 286-ost jelentett korántsem vette fel a versenyt sem az Amiga 500-sal sem az ST-kel. Oké akkor abban jó volt hogy Mariska néni a Számalknál csinálta a bérszámfejtést :DDD
Az Amigák videó stúdiókban voltak, az Atarik meg a zenészeknél és szöveges kiadvány szerkesztőknél. Csak két elég nagy programot megemlítek a Cubase-t és a Calamus-t.
Kár hogy Karácsonyra kaptam, mert én egyébként Amigát vettem volna akkor.
Tulajdonképpen a PC akkor kezdett igazából rájuk verni a 486-s és a Pentiumoktól meg a moduláris felépítéssel, hogy a VGA kártyák fejlődtek és a hangkártyák. Ideig még követte az Atari és a Comodore is, mert Atariban a Falcon vagy a TT sorozat azok elég erős gépek voltak, Amigánál az 1200-es meg hirtelen nem jut eszembe milyen gépeik voltak.
Az Atarimnak a TOS német volt :DD BASIC-ben programozgattam rá meg szétszedtem és összeraktam, raktam bele emulátort, aztán 1994 környékén eladtam egy zenésznek és vettem belőle egy 386-os, szerettem :O :U de ez van :))


sztanozs
(veterán)
Blog

Úgy látom végül összeállt a teljes cikk - szép munka, mindenféleképp.

BTW pont a napokban szedtem ki a kukából egy C64-est. Sajna tápom nincs hozzá, kipróbálni így nem tudom :(


snecy20
(veterán)

Most komoly, hogy egy ilyen részletezettségű írásnál ezeken vagyunk fennakadva? :)
Tegnap még frissiben elolvastam, nem találtam rossznak.
Tartalmilag meg nagyon érdekes!
De azért ilyenkor örülök, hogy én már a 90-es évek közepétől csöppentem a számítástechnikába.


frescho
(addikt)
Blog

A kritika hasznos, ha konkrét hibákra mutat rá. Ami eddig felmerült javítottam.

Totom76: Érdekes mások történetét hallgatni, hogy ki mikor hogyan kezdte. Atari 16 bites szériából egy STE-t választottam ki "használós" gépnek. Annak francia a TOS ROM-ja. De azt a kb. 20 menüpontot könnyen ki lehet következtetni. Bacsis kiállításán is azt lehetett nyüstölni.


pomorski
(őstag)

Szia! Köszi ezt a hosszú cikket. Az ABC-80 hogy nincs sehol sem megemlítve? (Az is egy izgalmas gép volt. Olyanod van?)


coyote55
(őstag)

Azt jobban ki lehetett volna hangsúlyozni, hogy az Apple ][ kétfajta BASIC nyelvét akkor lehetett használni, ha minimum 48kB RAM és a bővítőkártya is a gépben volt. Utóbbi a "0" slotban lehetett csak. Váltani a kétfajta BASIC - a lebegőpontos, és az integer - között a beépített assembler meghívása után (Call -151) a C080 cím kétszeri meghívásával, illetve a C081 címmel lehetett visszakapcsolni.
Hmm, majd 40 év után hogy jönnek elő az emlékek...
Az Apple nagy előnye a C64-el szemben az volt, hogy egyszerű katalógus áramkörökből (74 LS xx) állt, nem pedig cél-IC-kből, mint a Commodore. Tipikus kispénzű egyetemistáknak való gép :K
Rengeteg bővítőkártyát lehetett kapni (építeni) hozzá. Volt EPROM - égető, 128 kB RAM kártya, két floppyt kezelő kártya, két fajta videókártya (80 karakteres monokróm és RGB színes), Z80-as CP/M kártya, sőt Motorola MC 68008 -as, 16 bites processzoros emulátor is. Utóbbit már nem építettem meg, ahogy a 80186 -os processzort, ROM -ot, és emlékeim szerint 256 kB RAM -ot tartalmazó egykártyás PC-t sem. Ja, és a 10 MB-os winchester vezérlőkártyát sem. Mégegyszer: 10 MB!
Nem volt hozzá kedvem ;)

Ha valakit érdekel: van hozzá alaplapom, jöjjön el érte. A többit privátban.

[ Szerkesztve ]


frescho
(addikt)
Blog

Köszönöm a kiegészítést. Könyvt lehetne írni egy-egy gépről. Jobbat mondok mások írtak is. Velük soha nem fogom felvenni a versenyt műkedvelőként. A polcomon van könyv az Apple II-ről, Atari 8 bitesekről, Commodore-ról, Amigáról és még sok másik gépről. Én ZX81-et láttam elsőként. Szó szerint alkatrészenként ment át a kezem között, mint "segéd" adogattam őket Apámnak aki összerakta a kit-et.

pomorski: ABC-80-am sajnos nincs. Tervezem megmelíteni majd kb. 4 résszel később a magyar gépek között, mert a BRG-ben is gyártották. Az igazi egy itthoni példány lenne. Svédektől beszerezni nagyon macerás, de ami késik nem múlik.


coyote55
(őstag)

Az én első gépem is ZX81 volt, de nem gyári kit, mert ULA-t nem lehetett szerezni. Ki volt váltva egy marék LS 157-es IC-vel. A tasztatúra meg olyan volt, hogy ki milyet szerzett hozzá...De működött! Ha nem is elsőre, de előbb-utóbb :U khmm, khmm...hagyjuk, feléledt.
Az első ZX81 első bekapcsolásakor szép szőnyegmintát rakott a TV képernyőjére, mert forrasztáskor a karakter ROM foglalatának lábai közé beesett egy csepp ón, és nem vettem észre... :U :(((
Hősies idők voltak, az 1900-as évek repülő, és autó fejlesztőiként raktuk össze a gépeket.
A jelszó: "Csak semmi buhera, a lényeg, hogy menjen!" :D


Totom76
(csendes tag)

Szerintem jó a cikk és jó érzés visszagondolni.... :R :C

Meg akkor milyen demókat raktak össze, 64 Kbyte-ba olyan dolgokat írtak, meg fél megába egy megába, azok a programozók zsenik és zseniálisak voltak, jó lenne annyit tudni meg úgy, de sajnos csak átlagos programozói képességem van. Ez van, mint ahogy nem mindenki lehet rakéta tervező mérnök sem. :U

Sajnos születésemkor orvosi műhiba miatt agyvérzést kaptam és majdnem meg is fulladtam, mert nem szívták le a váladékot rendesen és akkor mondták nem leszek matek zseni és hogy lassabb leszek mint az átlag is :( de ahhoz képest mégis elvégeztem a villamosmérnökit, biztos könnyebb lett volna ha nem lett volna ez a malőr :((( :(( De mint ahogy szokták volt mondani Isten az erőseknek mindig keményebb feladatot ad. :)


zoltanz
(nagyúr)
Blog

Köszi! Érdekes volt.

Csodálom akkoriban milyen kevés multi cég mozdult rá ezeknek a gépeknek a fejlesztésére.


Ed_007
(aktív tag)

Kicsit később, '84-ben kaptam az első számítógépemet, az e cikkben is említett CPC-nek a német változatát: Schneider CPC 464-et. Monokróm monitorral, magnóval, de remek felbontással (320x200), polifonikus hanggal.
Nem volt hozzá egyetlen szoftver sem, ezért ha játszani akartam, nekem kellett játékot írni hozzá. Így tanultam meg programozni. :)


dingdongkng
(tag)

Comodore Computersnél volt a PET széria is, ami szerintem nem CBM. Ja meg azért a 8 bites gépeknél a ZX Spectrum is azért egy komoly játékos volt, főként itthon.


hcl
(félisten)
Blog

Grat! Jó összefoglaló!

"Magyarországon a KFKI-ban is volt ferritgyűrűs memóriafejlesztés/gyártás, amiről így emlékeznek meg: "Az 1966. évi "
Meg a Videoton is gyártott ferritet.

A korai nagygépes memóriákból kihagytad a katódsugárcsövest ;) Az még hatalmas cucc...


Kisgépkezelő
(senior tag)

Nem voltam még tán 3 sem, amikor ugyanígyment át a kezeim között egy 286. Nyilván nem én végeztem a munka tudományos részét, de én húztam meg a bekapcsolás előtt az utolsó két csavart a "gjimbuszkujccsal", úgyhogy büszkén álltam a csoda előtt, amit ÉN építettem. :) Emlékszem, hogy nagyon vadul nézett ki a Norton Commander a fekete-zöld kijelzőn. Egyből bele is szerettem a számítástechnikába.


hcl
(félisten)
Blog

Lol, TVC-be is lehetett BASIC váltó kapcsoló, bár gyárilag nem volt :)


coyote55
(őstag)

Hogyan? Mi kellett hozzá: assembler, BASIC, vagy hardver?


hcl
(félisten)
Blog

Hardver, meg BASIC EPROM.
Neten fellelhető az átalakítás, az EPROM select lábát kapcsolgatta :D Kapcsol, reset, és máris más BASIC.


pomorski
(őstag)

Életem első gépe a Videoton TV computer volt, azon ismerkedtem meg a basic nyelvvel.

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

erről a kapcsolgatásról jutott eszembe, hogy anno 80k-s spectrumom volt.
a 48k-s elvileg úgy működött, hogy gombokért felvásárolták azokat a 64 kilobites memória ic-ket, amiknek az egyik fele jó volt, a másik fele hibás, ebből összeválogattak 8-at úgy, hogy ugyanazon fele legyen jó és hibás. A cím multiplexerben egy címbitet fixen bedrótoztak, így lett belőle jó 32k-s rambővítés gombokért.

én is kaptam egy 16k-s spekit, amibe itthon hibátlan 4164-eket raktam. kihúztam a nyákból a 74ls157-et, azt a lábát, ami a ram fajtát jelölte ki, kihajtottam és úgy raktam vissza. egy szál dróttal kivezettem a gép hátulján levő egyik lyukon. így lehetett kapcsolgatni 2 darab 32k-s lapot.


coyote55
(őstag)

Erre írtam, hogy "csak semmi buhera, a lényeg, hogy menjen!" :D
A saját készítésű Apple ][ -t én sem igen nyitogattam ki idegenek előtt :N :B


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Az IBM 50 db-ot tervezett eladni a PC-bol...


coyote55
(őstag)

Ezt nevezik kincstári optimizmusnak :K


hcl
(félisten)
Blog

LOL ez jó :D Nem fagyott bele?

@sh4d0w : Már akkor is volt ott elég béna manager


Zigur
(senior tag)

Tényleg, az vajon csak urban legend hogy az IBM azért tett 8086-ot a PC-be és nem M68000-et hogy ne legyen később konkurencia semmi módon se a nagyobb gépeinek ?

Egyébként snassz, de én egy c64-be reset gomb bekötést berheltem össze, ez sajnos nem nagy etvasz :-)

[ Szerkesztve ]


zoltanz
(nagyúr)
Blog

50 volt a optimista terv? Mennyi lehetett az pesszimista 10 db? :DDD


bambano
(titán)
Blog

mikor hogy...
ha előtte lehúztam a basic által használt memória határát 16k-ra, akkor lapozgathattam tetszés szerint.
de olyan is volt, hogy direkt jó volt hogy elszállt, mert így lehetett pl. triviálisan feltörni másolásvédelmeket. betöltöttem a titkosítós magnó loadert a memória tetejére, lapoztam, ettől resetelte magát, és a következő induláskor ottmaradt a loader.


frescho
(addikt)
Blog

A PET széria sima átnevezéssel lett CBM. Autós hasonlattal Pet és CBM = Zsigulinak és Lada. PET-nek indult, de az európai piaci bevezetésnél a Philips miatt át kellett keresztelni a sorozatot. Ez a wikipedián is megtalálható, de jobban leírja a Brian Bagnal Commodore: A Company On The Edge című könyve:

“Commodore made a name change before releasing the revised computers into the European market. Improbably, another company reserved the PET name. Electronics behemoth Philips, based in the Netherlands, was just about to release a professional computer, which they called the Programm Entwicklungs Terminal (Program Development Terminal).

Though it would not pose a threat to the Commodore PET, Philips legally held the rights to the acronym PET. Jack Tramiel picked his fights carefully and he was not about to tangle with a massive company like Philips. Commodore changed PET to CBM, hoping to elicit comparisons to IBM.”

hcl: Nem lehet mindenre kitérni. Pontosabban lehet, de azt már könyvnek hívják.

Zigur: A sh4d0w által linkelt cikkhez több hasonló visszaemlékezést olvastam és nagyjából egyeznek. A 68k széria ugyan elkészült, de nem volt még másodlagos gyártó és nem volt teljesen letesztelve, referencia is hiányos volt. Az Intel processzorokat már ismerték az IBM-nél és a régi ismert 8 bites perifériákat lehetett a 8088-hoz illeszteni. A Ti processzora szimplán khm. nem volt meggyőző.

Az igazság az, hogyha 6-9 hónappal később fut a project, akkor a 68k széria előnyei miatt szerintem a Motorola nagy eséllyel indulhatott volna. De nem így történt.

Ed_007: Lesz CPC és Spectrum is majd valamikor, de mindent csak sorjában :)

coyote55: Hazaiból a homelab széria volt a buhera magasfoka. Nem rossz értelemben, hanem a klubokban ami fellelhető abból építjük variációk mindig meg tudnak lepni. Hasonlóan jópofák a ruszki Spectrum klónok.

üzenetek