üzenetek

hozzászólások


Racecam
(MODERÁTOR)
Blog

Elképesztő!

Első olvasatban az ember azt hiheti, hogy ez egy április elseji tréfa. Úgy látszik a terrorizmus megtette a hatását, nem hiszem, hogy ha az ismert terrorista események nem következnek be, akkor is itt tartanánk.
Ráadásul ez egy teljesen rosszul értelmezett tolerancia a más vallásúak iránt, fordítva kellene működnie a dolognak. Nem kellene, hogy zavarjon bárkit is, a más valláshoz, felekezethez tartozók ünnepei, szokásai, hagyományai. Érdekes, hogy engem például egyáltalán nem zavar senki vallási meggyőződése, és az sem zavarna, ha például Hannuka ünnepén mindenfelé hétágú gyergyák világítanának.

Mindezek mellett, szeretném felhívni a fórumozók figyelmét ismét a kulturált érvelésre, ebben a témában is!!


finest
(őstag)
Blog

''a brit televízióban is: a királynő mellett az idén egy teljesen elfátyolozott muzulmán nő is beszédet mond karácsonykor.'' Vajon miről fog beszélni?

Ha valaki nem járt tőlük nyugatabbra, nem is gondolná, h mennyi más kultúrájú bevándorló él Európában, így politikai szempontból ez a lépés nem meglepő. Ugyanakkor elképesztő, h meddig el tud jutni a liberalizmus.
Az új évi bulikat mikor fogják száműznia magánszéfába?


cucka
(addikt)
Blog

volt egy south park rész, amelyikben pont erről volt szó, még az első évadban (magyar címe: kula bácsi a karácsonyi kaki).

kevés visszataszítóbb dolog van ebben a civilizált világban, mint a politikai korrektség.


ngabor2
(nagyúr)
Blog

''más vallásúak ne érezzék magukat kirekesztve...'' de akkor a többség érezze magát annak? ez a politikai korrektség a józan ész megcsúfolása.

nálunk a cégnél van karácsonyfa, a vezérigazgató mindenkinek boldog karácsonyt kívánt, van karácsonyi ünnepség, stb. a cég neve: teva. lehet tippelni, hogy milyen nemzetiségű az anyacég... na náluk aztán igen kevés karácsony és jézuska szokott lenni, mégis megteszik, mert tudják, hogy itt ez a szokás.

a ''művelt nyugat'' miért fél attól, hogy megvédje magát a szélsőségektől? miért kell csak azért elvenni a többség örömét, hogy nehogy egy kis csoport sértve érezze magát? a kisebbség azért kisebbség, hogy alkalmazkodjon a többséghez! komolyan mondom, nagyon nem értem a politikát :(


userZ
(tag)

Én nem vagyok vallásos ember, de ez überdurva. Teljesen egyetértek Racecammal, nem tiltani kéne, nem ez a fejlődés útja...hanem eltűrni, tolerálni más vallású emberek szokásíit, ünnepeit oda-vissza...


Pacák
(senior tag)
Blog

Így utólag már nem is olyan vicces ez a vicc sem: [link]


Atlantis
(veterán)

Nem hinném, hogy bármelyik muzulmán hitű ember ezt szóvá tette volna, vagy emiatt hátrányban érezte volna magát. legfeljebb ő nem megy a rendezvényre. Az iszlám nem erről szól, csak bennünk alakítanak ki rossz képet róluk.

Az még el is fogadható, ha beszédet mond a TV-ben egy muzulmán nő is(bár miért nő, mikor az iszlám kultúrákban a nőknek alacsonyabb rendű szerepe van, ebbe megint beleköthetnek, ha akarnak). Viszont akkor már egy zsidó hivőt is hívjanak meg, mert tudtommal Karácsonykor ők sem azt ünneplik, mint mi. Nem is beszélve az Európában szintén nem kis számban jelenlévő kínai és kelet-ázsiai emberekről. Őket ki ''képvseli''?

Ez utóbbiakkal senki nem foglalkozik, mert nem ők a rossz megtestesítői jelenleg a világban, hanem az iszlám népek. Ebből az egyszerű ember megint azt fogja leszűrni, hogy a ''szemét arabok'' miatt még karácsonyozni se lehet. Ez is az iszlám elleni lejárató kampánynak lehet része.


robisz
(senior tag)

Még mielőtt nagyon beleélitek magatokat, érdemes lenne egy kicsit
utánanézni eme ''hír'' forrásának is. Mert ez úgy f@szság ahogy van. :(


Racecam
(MODERÁTOR)
Blog

Én erre is próbáltam utalni, az első postban, de nem hiszem, hogy divot csak teszteleni akarja a PH!-s társadalmat, legfeljebb őt is beetették. De már én is elkezdtem utánajárni az ''ügynek''.


Atlantis
(veterán)

Remélem, igazad van.


divot
(veterán)
Blog

Akkor itt egy másik cikk a Hírszerző.hu-ról:

Kellemes, politikailag korrekt ünnepeket!

Egy hét múlva karácsony, a boltok tele vásárlókkal, a legtöbb ház már piros-zöld fényekben úszik. A szóhasználat azonban egyre inkább változik: a karácsony már a Fehér Ház üdvözlőlapjain sem ''karácsony'', inkább valami ''téli ünnep''.

Közeleg a karácsony, a karácsonyi vásárok, fenyőfák és betlehemállítás ideje. A Virginia állambeli Newport város lakói rendes éves karácsonyi karneváljukra és kézművesvásárra készülnek. Lesz élő „hóember”, műhóember-építés (hiszen Virginiában szinte soha nem esik valódi hó) és természetesen karácsonyi vásár. Kivéve, hogy nem annak hívják.

A fények fái

ezentúl Holly Dazzle (kb.: Ünnepi Ragyogás) lesz. Elvégre a városban lakik mindenféle vallási felekezet, és nem lenne illdomos a keresztény ünnepek szóhasználatával dominálni a zsidó, muzulmán, amerikai indián és más közösségek felett. Azért a főtéren áll majd egy fa, ám karácsonyfa helyett a „fények fájának” fogják hívni.

A legtöbb amerikai munkahelyen már régen nem „boldog karácsonyt” kívánnak az emberek kollégáiknak, mielőtt kisétálnak az irodából jól megérdemelt, hosszabb-rövidebb téli szabadságukra. Az ilyen megszólalás feltételezi, hogy a másik is a karácsonyt ünnepli – azaz keresztény, vagy legalábbis azt sugallja, hogy annak kellene lennie. És egy etnikailag és vallásilag olyan sokszínű országban, mint az USA, ennek akarva-akaratlan számtalan komplikált következménye lehet.

Karácsonyi jutalom helyett év végi bónusz

A Time magazin szerkesztősége nyolcvan éve minden esztendőt karácsonyi partyval és karácsonyi jutalomosztással zár. Három évvel ezelőtt azonban megszüntették az egészet, illetve jutalmat továbbra is osztanak – csak éppen nem hívják karácsonyi prémiumnak. A „karácsony” szó hovatovább szitokszónak számítana, ha kiejtenék hivatalos közegben. De nem teszik, mert a hivatalos közegnek vallásfüggetlennek kell maradnia, joggal.

Az Alabama Egyetem Kulturális Diverzitás Osztályának (tényleg létezik ilyen!) ajánlása szerint a diákcsoportok lehetőleg ne állítsanak vallási töltetű karácsonyi jelképeket – konkrétan a betlehemekre gondoltak itt. Az egyetem alkalmazottainak pedig azt ajnálották, hogy lehetőleg ne kerüljék a más vallásúakkal a vallási ünnepekről való konfrontálódást. „Ellenkező esetben akaratlanul is elnyomó vagy vallásilag agresszív tettet követhetnek el. És valóban ezt mondták” – szörnyülködik William Donahue, a Katolikus Liga elnöke.

Tréfa vagy elnyomás?

„Azt gondolhatjuk, hogy a politikai korrektség egy tréfa. De sajnos nem az” – véli Bill Lind politológus. „Pedig ami valójában történik, az a szólásszabadság korlátozása, nem is akármilyen mértékben.”

Amerikának mint a világ talán legsokszínűbb társadalmának, mindig is éppen elég gondja volt a kisebbségek kezelésével – azaz gyakorlatilag mindenkivel, aki nem fehér és protestáns. Ráadásul csak a hetvenes évekre tehető az az idő, amikor a déli államok falvait leszámítva mindenhol szalonképtelenné vált a rasszizmus. A nyolcvanas évekre azonban a közhangulat átlendült a ló túloldalára: „csak ne bántsunk meg senkit” – lett az új jelszó.

Ez eddig még rendben is volna – elvégre a többségnek kell engedményt tenni a kisebbség irányába, és nem fordítva. A politikai korrektség nyelvezete azonban ennél jóval messzebb szivárgott, és egy idő után igazi jelentését is elvesztette. Elvégre hiába mondunk „kockázatos hátterű fiatalt” fiatalkorú bűnöző vagy „papírok nélküli munkást” illegális bevándorló helyett, egy idő után a két kifejezés ugyanazt a jelentést hordozza majd. A körből kilépni viszont nem egyszerű – elvégre ki akarná, hogy azzal vádolják, szándékosan megbánt másokat?

Mindenki azt ünnepel, ami neki tetszik

Még a karácsonyi mozifilmekből híres New York-i Macy’s áruház is levette a „Boldog karácsonyt” feliratot az ünnepi feliratok közül, és egy semmitmondó „Boldog ünnepeket”-re cserélte – ebbe mindenki behelyettesítheti a vallásának megfelelő ünnepeket, még akkor is, ha azok az évnek teljesen más szakában vannak.

Az anti-karácsony aggodalmak megkoronázásaként a Target áruház tessékelte ki a hajléktalanoknak gyűjtő Üdvhadsereg jótékonykodóit, mintegy 9 millió dollárnyi karácsonyi bevételtől fosztva meg ezzel az egyik legnagyobb keresztény jótékonységi szervezetet. Az indoklás szerint számtalan csoport környékezi meg a hatalmas áruházláncot gyűjtési szándékkal, és nem lenne igazságos, ha mindig ugyanazt a csoportot részesítenék előnyben.

Mások szerint azonban a Target tart attól, hogy a megállás nélküli csengőszóval kísért, Isten nevében végzett kéregetés agresszív vallási dominanciának tűnhet a nem keresztény vásárlók szemében. „A munkaadóknak figyelembe kell venniük, hogy az ünnepek nem feltétlenül tesznek mindenkit boldoggá” – figyelmeztet a Target vezérigazgatója, Robert Ulrich, utalva itt az egyedülállókra és a karácsony iránt közömbösekre. „Intoleráns dolog lenne az ő érzékenységüket figyelmen kívül hagyni”.




robisz
(senior tag)

Fasza... Tavaly december 17.-ei hír... emlékeim szerint volt karácsony az
Usa-ban és Angliaban is... ezt valaki kitalálta aztán megírta.. ennyi.
Érdekes hogy a bbc-n egy szót sem lehet olvasni ilyesmiről, a karácsonyi
díszkivilágítás bekapcsolásáról annál inkább...


Racecam
(MODERÁTOR)
Blog

Ez kész! :(

Ugye, hogy annyira elképesztő, hogy nem csoda ha el sem akarjuk hinni?

robisz Nem hiszem, hogy itt a díszkivilágításról szól a dolog, mert az mindenhol van, sokkal inkább a keresztény jelképekről.


divot
(veterán)
Blog

Őszinte leszek, az első hír engem is megdöbbentett, aztán meg elbizonytalanított, hogy ez hülyeség. Ekkor kezdtem el utánakeresni a témának, és találtam meg a második cikket a Hírszerzőn. S mivel az legalább akkora nonszensz, mint a királynő + muszlim hölgy ünnepi beszéde, gondoltam földobom a témát, hogy együtt majd hátha okosabbak leszünk. :)


parandroid
(nagyúr)
Blog

Általános civilizációs kérdéssé válik a keresztény ünnepek kérdése. Évek óta az, és gondolj bele: még az erőltetett ateizmusáról hírhedt előző rendszerben (amit rendszeresen titulálnak elnyomó diktatúrának) is működött. ''Kispajtások örvendezve körös-körül járják...'' :) Egyáltalán honnét jönnek ezek az ünnepek? Mennyire keresztények egyáltalán? Merthogy a kereszténységnél régebbiek.

Mit jelentenek a keresztény ünnepek (karácsony, húsvét, pünkösd) egy nem kereszténynek? Szabadnapot? Vagy próbálja meg tartalommal megtölteni, ha már úgyis ünnep?

Ami bajom nekem van a karácsonnyal, az nem a vallási vonatkozása, azzal semmi problémám, pedig tudatosan távol tartom magam bármilyen vallástól. Nekem az a konzumer-ünnep nem tetszik, amit a fogyasztói társadalom csinált belőle. PIllanatnyilag akármit is mondunk, a karácsony arról szól, hogy az éves kereskedelmi forgalom jókora része decemberre tevődik, és a trendet jól kihasználva nyomatják a fogyasztói propagandát. Éljen a fogyasztói társadalom ünnepe!

p


anaqer
(veterán)

A politikai korrektségéről híres Nagy-Britanniában a karácsonyt a magánszférába száműzték.

Núzfless : az összes vallásos ünnepnek ott lenne a helye, kezicsókolom.


Racecam
(MODERÁTOR)
Blog

Ez igaz, de!

A karácsony, a vallását gyakorló keresztény embernek nem elsősorban ezt jelenti. Sőt! Inkább a társadalom egészének elvárása az (beleértve mindenkit), hogy egyre nagyobb és értékesebb ajándékozási lázba hajszolja magát, sokszor a szó legszorosabb értelmében.
Ez a fogyasztói társadalom ''kára''. Tetszik nem tetszik, ez van, ilyen irányba tartanak a fejlettebb ''gazdagabb'' demokráciák.

anaqer: Ebben sok igazság van, főleg a nyugati, jóval ''vegyesebb'' társadalmakban nem kívánatos, hogy a munkahelyek, akár ilyen formában is, vallási tereppé váljanak. (Ahogy politikaivá sem.) Viszont a tolerancia mérőfoka inkább az lenne, hogy az utcákon tereken minden vallás, népcsoport szabadon ünnepelhetné a saját ünnepét, a saját jelképeivel együtt.
Ugye a melegek is szabadon vonulhatnak az ő ünnepnapukon, és szabadon használhatják a jelképeiket.
Vagy a kisebbséget a többség tolrálja, de a kisebbség a többséget nem? :U


parandroid
(nagyúr)
Blog

''a vallását gyakorló keresztény embernek''

És ők hányan vannak? És nekem mit jelentsen, ha én nem vagyok olyan? :)

Egyébként megismétlem: nem zavar a karácsony vallási vonatkozása, a betlehemezés, a karácsonyfa, az éjféli mise, és a karácsonyi dalok, és általában nem zavar az, hogy a vallását gyakorló keresztény emberek boldogok és ünnepelnek. Kicsinyes, irigy kis pöcsnek kellene legyek ahhoz, hogy zavarjon, ha más ünnepel és boldog, amíg teszi ezt úgy, hogy más embereket (engem pl) nem bánt vele.

Egyébként a fogyasztói ünnep sem zavar annyira, mint amennyire az előző posztból kitűnt, átlapozom a szórólapokat, olvasatlanul dobálom ki a bankok kedvezményes hitelekről szóló ajánlatait, és nem nézek tévét.

MOD: Cégnél egyébként karácsonyi vacsorának hívják az évvégi záróbulit, de évvégi záróbulit értenek alatta. Mi pl idén disznót fogunk vágni évvégi záróbuli címén. Nyilván ez a disznó szempontjából politikailag egyáltalán nem korrekt. :U

p


Racecam
(MODERÁTOR)
Blog

Hogy hányan vannak, azt nem tudom, de ez mindegy is. Neked pedig azt jelentsen, amit szeretnél, ha jelentene. Pl.: Semmit, pihenést, együttlétet, szeretetet, jó kajákat, fényeket.
Mindegy. Ahogy szeretnéd.


ngabor2
(nagyúr)
Blog

csakhogy a karácsony, és a húsvét se tisztán vallási ünnep. vannak vallásos szálai, de inkább családi, közösségi ünnep mindkettő. és csak azért, emrt vannak vallásos szálai, a közösségi részt le akarják belőle venni.

inkább nem írom le, amire gondolok, mert nem tudnám politikailag korrekten kifejezni magam...

üzenetek