üzenetek

hozzászólások


májkimiki
(őstag)

Melyik rész nem volt érthető?


Skullwipe
(senior tag)

Ekkora hülyeséget kérdeztem? Szerintem nem. Csak az érdekel, hogy éles környezetben tudja frissíteni magát a rendszer vagy csak is manuálisan lehet? Mert egy kicsit bootableban kipróbáltam és az óra mellett rögtön ott volt az egyszerű frissíthetőség (a maga 50 darabjával így hírtelen). De érdekes, hogy a Clone Hero az istenért se akart egy feltelepített Mint Cinnamonon elindulni, most hogy kiváncsiságból kipróbáltam ennek a disztrónak a cinnamon verzióját, rögtön elindult gond nélkül a Clone Hero a manjaron, ezután csak kiváncsiságból akartam próbálni hogy hátha elindul és hátha jobb teljesítményt kapok, mint így a portable manjaroval, és voilá most már végre elindul Mint-en is a játék. Valaki tudja hogy még is miért indult el most már a játék, amikor pedig ilyen próbálkozás nélkül egyszer se sikerült elindítani. Már rég kerestem a megoldást rá, hogy miért nem futott, de ugyan onnan futattam ahol alapból is bele raktam a játékot, szóval semmilyen elérés nem változott, nem raktam semmilyen frissítést se Mint-re.


Syl
(nagyúr)
Blog

Húszonjónéhány év windózozás alatt asszem két vagy három vírussal találkoztam. Akkor linuxon ugyanehhez kelleni fog vagy 200 év ;]


hcl
(félisten)
Blog

Érthető volt az egész, még egyet is értek, csak nem vagyok ennyire parás :)

@Syl : Én winfoson nagyon sokat. Pláne 1998 - 2005-8 között.


Dave™
(nagyúr)
Blog

Válaszoltam, csak nem vetted észre.


hentes555
(senior tag)

Szia :)

Szeretném kipróbálni a rendszert, de még múltkor feltettem az Ubuntu 17.10-et, de az nem jött be annyira, nem szoktam használni. Azt hogyan tudom letörölni legkönnyebben, ha úgy néz ki most a gép, hogy van SSD-n win 10 és egy 1 TB-os HDD-n van az Ubuntu? Annak a helyére szeretném felrakni ezt a Manjarot, csak előtte azt le akarom törölni, mert nem használom és hely sincs olyan sok.


májkimiki
(őstag)

Nem parázok én sem, de a védekezés lehetőségét nem hagyom ki. Clamtk, gufw és nem futtatok root jogokkal semmit, ami nem igényli. Nem töltögetek akárhonnan akármilyen szkripteket.


hcl
(félisten)
Blog

Ugye? Fw, chkrootkit nekem is van, vírusirtó nincs, amúgy root jogot alig valami igényel.

[ Szerkesztve ]


Dave™
(nagyúr)
Blog

A Manjaro telepítőjével is akár, a partíciós résznél van manuális particionálás. Először talán érdemes live rendszerben, vagy virtuális gépben, aztán ha úgy is tetszik akkor élesben - így legközelebb nem jársz úgy, mint az Ubuntuval.


hentes555
(senior tag)

Köszi, úgy próbálom ki akkor, pont most jött le az iso. 4-es pendrive elég lesz neki liveban is?


Dave™
(nagyúr)
Blog

Igen, persze.


Rimuru
(veterán)
Blog

Summom @BoB.

[ Szerkesztve ]


King Unique
(titán)
Blog

A már említett manuális particionálásnál is lehet törölni az Ubuntu partícióját, amit a cikkben lévő screenshot szemléltet. Vagy a Live rendszerben lévő particionáló programmal (KDE pl. KParted). Ha pedig UEFI-s telepítésről van szó, akkor a teljes eltávolításhoz az UEFI firmware-ből is törölni kell a bejegyzését, illetve az ESP partíciót / más rendszerrel közös ESP-nél a mappáját. Ezt az alábbi leírás végén lévő módszer jól szemlélteti.

A 64 bites KDE lemezkép pedig ~ 1,9 GB, tehát bőven ráfér egy 4 GB-os pendrive-ra. De, ha van kéznél egy 8 GB+ gyorsabb USB 3.0-s pendrive, akkor akár arra is rá lehet natívan telepíteni és úgy kipróbálni. Illetve, ha a kipróbálás után megszületett az elhatározás, akkor akár a helyi SSD-re is, ha van rajta még elég szabad tárhely.

[ Szerkesztve ]


májkimiki
(őstag)

Így van, akkor egyet értünk. A frissen áttérők rossz beidegződése a nagy probléma. Windowsként akarják a linuxot használni. Rendszergazdaként akarnak jelszó nélkül mindent. Ahogy egyszerűbbé válik a linuxok telepítése és használata. Úgy fognak egyre többen is próbálni használni. Ebből fog következni a gyengébb biztonsággal bíró rendszerek és felhasználók száma. Ami előbb vagy utóbb az ezt kihasználni akaró vírusok számát fogja növelni. Elég sok linuxban ott a root fiók amibe bejelentkezhet az illető, onnan aztán szabad a pálya. Ez itt is épp felmerült, ebben a topikban. Dolphin root jogokkal, vagy a root fiók.


hcl
(félisten)
Blog

Ja, de amikor kell root jog, akkor lehessen is, mert egy kezdőnek nem egyszerű terminálban sudozni, hogy onnan valamivel konfigfile-t szerkeszthessen.
Gksudo jó erre pl. De pl. pont az egyik etalon Debianban van rendszergazdai filekezelő, ami kényelmes. Tehát ha adsz egy értelmes alternatívát, akkor nem akarnak majd annyira jelszó nélkül rootkodni.

[ Szerkesztve ]


Dave™
(nagyúr)
Blog

Fentebb lett kitárgyalva, Manjaro (KDE) esetén megnyitod alap jogokkal fájlkezelővel pl. fstabot, beleszerkesztesz amit szeretnél pl. Kate-tel, aztán mentésnél bekéri a root jelszót, majd elmenti. Ennél egyszerűbben szerintem nem lehet.


májkimiki
(őstag)

Pontosan. Erre utaltam a legelső posztomban. Jogosultság és felhasználó kezelés. Mit miért és minek mi a következménye.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Már ilyen is van? Meg sem próbáltam, annyira megmaradt régről a kdesu dolphin meg hasonlók. :D


Skullwipe
(senior tag)

Az editálás előttit láttam, akkor még nem volt semmi róla. Igen, ezért kérdeztem, mert most már láttam hogy milyen a dolog, és roppantul tetszett, hogy csak egyszerű kattintás az egész. Én mondjuk egyből kilövők dolgokat, és ahogy csak lehet egyszerűsíteni szeretem a rendszert. De akkor is érdekes, hogy mielőtt kipróbáltam ezt a rendszert nem ment sehogy se a program, és ez mással is így volt a mintnél is. Én nem vagyok profi, de sok mindent megértettem már linux szinten, és azt kell mondjam, azt de utálom, amikor mindenképpen wint erőltettnek valakire, miközben linux rendszeren közel se lenne ennyi baja, főleg hogy ha csak netezésre kell. Játék az más kérdés, akkor tényleg kell az erős vas és csak nv és intel páros elkerülhetetlen a simulékonyabb dolgokhoz.

[ Szerkesztve ]


májkimiki
(őstag)

Az miért jó ha szerkesztésre meg tud nyitni egy beállító fájlt felhasználói joggal, ami root tulajdona? Beleszerkeszt valamit, aztán adja meg root jelszót. Ha rájön, hogy nem is ezt akarta. Bezárná az ablakot, de jön a kérdés a jelszóra. Megadja, a fstabot meg felül írja. Aztán következő startnál vagy restartnál meg jön a hiba, hogy valamelyik partíciót nem tudja csatolni.

üzenetek