[Re:] [M0ng00se:] Dark Mode - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


urandom0
(aktív tag)
Blog

Igazából a dark mód az alap. A kezdeti nagygépek és PC-k onnantól, hogy már létezett kijelző és nem csak teletype meg printer, ugye a kis pár szegmenses kijelzőkkel, aztán monokróm CRT monitorjaikkal és grafikus vezérlőikkel (Hercules és társai), mind a nagygépes szerver oprendszerek (UNIX, Solaris, stb.), és az inkább irodai/otthoni rendszerek (CP/M, DOS) mind fekete-fehérben (pontosabban monokrómban) futottak, jellemzően fekete alapon világos betűkkel. Aztán később megjelentek az ilyen Norton Commander-szerű kék vagy zöld felületek, a text-alapú adatbáziskezelők, amik már nem voltak annyira sötétek, de még mindig messze voltak a mai, sugárzó világos felületektől. Majd amikor elkezdtek terjedni a grafikus oprendszerek, Amiga OS, Windows 3.1, OS/2 Warp, GEOS, BeOS... akkor kezdtek kivilágosodni a dolgok. Mondjuk a Windows 9x vonal sem volt közel sem annyira vakító, mint egy Windows 10, sokkal több volt benne a középszürke felület.
Aztán persze a WYSIWIG szövegszerkesztő programok, amik a papírt imitálják, szintén nagy szerepet játszottak a "felvilágosodásban".

Technológiailag nem azt nehéz megoldani, hogy #fff helyett #000 legyen. Hanem azt, hogy minden egységesen sötéten vagy világosan jelenjen meg. Mobilon alig olyan app, ami ne használna custom controllokat, és ha ilyet használ egy app, akkor már csak rajta múlik, hogy implementálja-e hozzá a dark/light módot, vagy csak az egyiket.

De egyébként igen, vannak nagyon elbszott megoldások, példának okáért a Microsoft Office. Az egyik hírlevelemnél figyeltem fel arra, hogy Outlookban a világos zöldes táblázat háttére valamiért sötétté változik, nem értettem az okát. Aztán kiderült, hogy ha az Outlook sötét módra van állítva, akkor a HTML e-mailben megadott cella háttérszínt besötétíti, mint ha a színnek lenne egy átlátszósága (természetesen úgy, hogy nincs neki adva)... borzasztó rondán tud kinézni.

üzenetek