[Re:] [moongoose:] E-hulladék, hulladékudvar-ról vásárlás! - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Vladi
(nagyúr)
Blog

Mi az, hogy eu norma? :F link.

egyébként egy ideje a méhtelepről se lehet megvenni dolgokat régen lehetett. Egyik méhész ismerősöm kiment. Akkor épp volt egy hibás széria hűtő a helyi multigyárból. Valami kis hibája volt a hűtőknek, hát vagy 150 szálcsiszolt rozsdamentes acéllemez volt ott, a hűtők ajtajáról. :Y Mind elvitte és a méhkaptárainak tetejét azokkal burkolta.

Semmi értelme tiltani amúgy, szabályzoni kéne. :U


Doky586
(nagyúr)
Blog

Láthatóan nem érted.
NEM Átlag József és a felesége ment a MÉH telepre hanem a szervizes, aki Átlag Józsefnek javítja a 10 éves mosógépét amiben tönkrement az időzítőóra. Ma csak széttárja a kezét s azt mondja a szerelő hogy már rég nem kapható alkatrész ezen régi típushoz, vegyen újat. Pedig a kidobott motorhibás gépből kiszereltel még 5évig üzemelhetne...
Nem véletlen próbálják a szervízalkatrész utánpótlás idejét csökkenteni, az árakat felsrófolni: hogy inkább vegyen új eszközt Akárki János.

[ Szerkesztve ]


totron
(addikt)

Van igazságod nyilván, de hány szervizesre jut hány szemetelő?


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Láthatóan nem érted."

Akkor nem értem.
Pontosabban azt nem értem, hogy a szerviz dolgozói nem járnak guberálni.

"Pedig a kidobott motorhibás gépből kiszereltel még 5évig üzemelhetne..."

Próbálom vizualizálni, de nem megy. Hogyan működne ez a rendszer?

Kis István, mosógép tulajdonos elhíja a szerviz szakemberét, aki megállapítja, a hiba okát. Hiányzik egy alkatrész, ami már beszerezhető.
Ekkor ki megy a hulladékudvarokba alkatrészt keresni és kiszerelni?
Kis István bizonyosan nem. Ha értene hozzá, nem hívna szerelőt.
A szervizes szakember?
Mennyi a rezsi órabére? Mire megtalálja és kiszereli az adott alkatrészt, a megrendelő már nem akarja kifizetni a keresésre fordított idő díját.
Ha mégis gyorsan és rendben megtörténik a javítás, de egy hét után a pótalkatrész is beadja kulcsot, akkor mi van?
Leírod, hogy üzemelhetne. Nem azt írod, hogy üzemelne. A feltételes módban történő információk értéktelenek.

Komolyan érdekel, hogyan lehet ezt megvalósítani. A szerviz ingyen begyűjti a használt mosógépeket. Szétszedi és raktározza az alkatrészeiket?!


Rive
(veterán)
Blog

A szerviz ingyen begyűjti a használt mosógépeket. Szétszedi és raktározza az alkatrészeiket?!

Konkrétan ez történik pl. régi gázkazánok kritikus alkatrészeivel, de igen, mosógépre is láttam már effélét: akár úgy, hogy a szaki saját hatáskörben felújított mosógépeket árul, meg úgy is, hogy kritikus alkatrészeiről megfosztottat ad le utóbb a roncstelepen.


Urby66
(aktív tag)
Blog

Szerintem is szabályozni kellene valahogy ezeket. Sajnos kicsit mindig rossz irányba lő az EU ha szabályozásról van szó. Pl. az egységes telefon töltő jó ötlet, csak azt nem értem miért kellenek évek a bevezetéshez miután eldöntötték. Azaz értem, mert az Apple lobbiereje akkora, hogy így is csak nehezen sikerült átverni ezt az ügyet.

A másik, hogy a gyártóknak nem érdekük, hogy szabványos és cserélhető alkatrészek legyenek egy termékben. Pl. ha van egy bizonyos évjáratú autód, lehet a fél évvel később vagy a másik gyárban gyártott ugyanolyan autó vízpumpája már nem jó bele. Agyrém!
Ok tudom, hogy költséget kell optimalizálni meg fejleszteni is bizonyos alkatrészeken a termék életciklusa alatt, de könyörgöm miért kell olyat gyártani ami még a befoglaló méreteiben is más?
Az is igaz, hogy a gyártónak jelenleg nem érdeke, hogy tartós és sokáig használható, ne adj isten szerelhető terméket gyártson. A ragasztás jóval olcsóbb mint a csavar és 3 évig biztosan tart azután meg úgyis ott az újabb telefon majd megveszi azt is az egyszeri felhasználó.
Bosszantó látni, hogy lekapcsoljuk a közvilágítást, levesszük 19 fokra a hőmérsékletet, hogy spóroljunk, miközben tonnaszámra gyártjuk a javíthatatlan termékeket, amit még sokszor akkor is kidobunk hogyha működik, vagy menthető lenne valami filléres javítással.
MasterDeeJay példáján gondolkodva: Szerintem sokan szerintem kifizetnék az SSD biztonsági törlés költségét, ha kapnak cserébe egy jó meghajtót. Vagy szívesen használnának egy 3-4-ik generációs gépet ugyanannyit fizetve érte amibe a megsemmisítése kerül. És tisztességes összegért én is szívesen mennék túrni a hulladékudvarba, úgy hogy amit elviszek azt kifizetem. Ezzel talán meg lehetne előzni, hogy mindenki minden szart elhoz amit utána csak szétdobál. De hát akkor az akinek így lett olcsón egy internetezős gépe nem vesz majd másik újat.

Az a baj, hogy a világunk a fogyasztásra és a folyamatos növekedésre épül, és ez miatt kell mindig új ami olcsóbban gyártható mint az előző generáció, volt de drágábban fogják adni. Lásd például a telefonok, a videokártyák árai. Az elektromos autót is azzal hirdették az elején, hogy milyen jó, mert tök egyszerű és harmadannyi alkatrészből áll mint egy benzines, mégis a végén legalább kétszer drágább lett ugyanaz.
Ez a növekedés alapú gazdaság szerintem nem tartható fenn a végtelenségig, maximum úgy ha ugyanaz mindig drágább és drágább lesz. Nem lehet egy embernek 3-4 új telefont eladni egyszerre, egy is elég. Egy szobába nem fogok két TV-t is venni...

[ Szerkesztve ]


RandomName
(aktív tag)

És mi van akkor, ha az adott elektronikai hulladék olyan darab, ami működésképtelenül is kiállítható muzeális érték?
Pl Amikor egy 20 éve bezárt kocsmából kihajítják az 50 éves flippert, amiből max 2db van európában?

Mert ilyet már hallottam, és azt sem lehetett elhozni a tények ismertetése után sem, és félre sem tették addig amíg ember felveszi a kapcsolatot az üzemeltetővel....


8th
(addikt)
Blog

Oké elektromos eszközöknél érhető de mi a helyzet a vassal? Abból nem száll ki a füst. Azt sem lehet kihozni telepről mert minden részvevőt csúnyán megcsinálnak szárazon ha rajta kapnak. Hegesztő vagyok, negyed évente keletkezik nálam egy kisebb utánfutónyi semmire sem használható leeső hulladék vasanyag amit elviszek méhbe. Hazafelé a vasazó romáknak hála (a jó isten áldja meg mindkét szorgos kezüket) szintén megrakva jövök mert tele a telep használható jó vasanyaggal. Az ott dolgozók elmondták, hogy néhány éve természetes személyeknek tilos értékesíteniük bármit, egy darab szöget sem hozhat ki magánszemély a telepről de nekem szemet hunynak mert másfél évtizede odajárok és ismernek. Az onnan guberált vasanyagból van a hobbitelken a fedett kiülőm váza a szalonnasütő körül a padok váza de a kétszárnyas kapum is. Meg bográcsállvány, autós rámpa, anyámnak kerti virágtartó állvány meg ilyen apróbb fiszf*szok. A bolti ár hatvan százalékáért adják a vasanyagot de még leszámolják ebből azt amit beviszek. Aranybánya! Ez mindenkinek win-win szitu. Nyilván az államnak nem mert nincs áfa bevétele a méregdrága új vasanyagok után.

(#27) RandomName: Ismered a mondást. Amióta a főníciaiak feltalálták a pénzt ...

[ Szerkesztve ]


Vladi
(nagyúr)
Blog

ERről beszélek. Amíg még lehetett kivinni a helyi méhtelepen akármikor mentél azt láttad, hogy emberek bőklásznak a földet nézegetve. Na azok tuti vasasok voltak, hegesztők, meg szerszámkészítők stb.

Én már azt se hiszem el, hogy ez eus szabályozás. Max rá lett fogva. Egyébként ennek ki kéne alakítani jobban a kultúráját, meg csinálni rá szabályozást és had mászkáljanak, vigyék ami még használható és használják. Ez ilyen hangya újrahasznosítás. :D


Vladi
(nagyúr)
Blog

A folyamatos növekedésre épülő világunknak vége van! Ez már a hanyatló korszaka, az erőforrások elfogyását még van esélyünk látni.

Most kell kialakítani a háztáji újrahasznosítás kultúráját. 30 év múlva muszáj lesz javítgatni minden elektronikát.


Juhaszatti
(addikt)
Blog

Számítógép szervizben dolgozom, sűrűn hoznak be hozzánk sok éves laptopokat, amiket 1-2 filléres alkatrész cseréjével még további évekig lehetne használni.
Ilyenkor ha szerencséje van az emberünknek, van nálunk ilyen alkatrész kimentve egy másik gépből, valamelyik dobozunk mélyén.
Ha nincs, akkor elkezdjük túrni a Hardveraprót, Jófogást, Vaterát, rosszabb esetben eBayt, Alit hogy beszerezzük neki.

Biztosan egyszerűbb lenne ilyenkor kiugrani a hulladékudvarba és körbenézni. Viszont ha az alkatrészt ingyen elhozhatnánk, és csak az üzemanyaggal és az óradíjunkkal számolok, mire kimegyünk, találunk pont olyat amilyen kell, kiszereljük és elvisszük, majd beépítjük az emberünk gépébe, az sajnos még akkor sem lenne rentábilis. Még úgy is jobban járna anyagilag, ha venne egy másik használt gépet, ami működik.

[ Szerkesztve ]


totron
(addikt)

Mutass bármelyik korszakból/rendszerből egy szabályozást aminek égisze alatt a haverok nem egyenlőbbek. Ez a dedikált lomizás az egyik legjobb példa a sógorkomaságra.


totron
(addikt)

Még úgy is jobban járna anyagilag, ha venne egy másik használt gépet, ami működik.
Nem túlzás ez? Az oké, hogy drága a benzin, de az óradíjad is ilyen borsos? Nem jön ki sehogy.


Juhaszatti
(addikt)
Blog

Eléggé gépfüggő ez. Ha csak pár évesről van szó, akkor persze nem ez a helyzet.
De nem ritkán 7-8-9 éves gépekkel jönnek be, első második generációs i3-i5, vagy még régebbi Core 2-esekkel. Ilyen használt laptopokat 30 alatt bárhol kapni, még nálunk is akadnak. Ha fél napos programot csinálunk csak az alkatrész felkutatásából, akkor erősen kérdőjeles lesz, hogy megéri-e.


Geller72
(veterán)

"Sajnos kicsit mindig rossz irányba lő az EU ha szabályozásról van szó. Pl. az egységes telefon töltő jó ötlet, csak azt nem értem miért kellenek évek a bevezetéshez miután eldöntötték. Azaz értem, mert az Apple lobbiereje akkora, hogy így is csak nehezen sikerült átverni ezt az ügyet."

-Halkan jegyzem meg, hogy az újonnan kiadott Apple készülékek már az új csatival jönnek ki. Azaz ami nekem van pl. iPhone 14+Ipad pro is azzal került hozzám. :U Tehát a szabályzás még életbe sem lépett, de - többek közt az Apple - már így értékesítenek a gyártók.


Doky586
(nagyúr)
Blog

Ezzel az usbc szabályzással mit is nyerünk?

Hogy nem kell új usb kábelt venni ha andtoidról félmillkás iphone-ra váltunk? Ami a legeslegolcsóbb tartozék és nem ez a kis kábel okozta eddig se a környezetszennyezést. Nem a fali usb adapterekre vonatkozik a szabályzás.


RandomName
(aktív tag)

Lassú vagy.
A szabáyozás rohadt régen lépett életbe, csak akkor a micro usb* volt a témája, a mostani frissítésben pedig az usb-c. kb sok év múlva megint lesz újabb, és lesznek újabb emberek akik elfelejtik mi volt pár évvel előttük.
* [link]


RandomName
(aktív tag)

Ne user szempontból nézd, mert a saját készüléked miatt csőlátásod van.
Kína kitol x féle csatlakozóval 200 féle tabletet az előző egyentöltős időszak előtt.
erre ráépül a a kínai ipar, mert saját termék, ezért más nem gyárt pl töltőfejet/kábelt.
1 év múlva átáll az új modellre, és ami raktáron maradt kábel, azt bedarálja.
És ezzel van a baj.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Amikor egy 20 éve bezárt kocsmából kihajítják az 50 éves flippert, amiből max 2db van európában?"

Ne viccelj már. Magyarországon csak tömeggyártású flipperek voltak. Nagy kérdés milyen állapotban illetve miért vitték a hulladékudvarba azt a flippert. Nem várható el a hulladékudvartól, hogy minden oda kerülő lom vagy lomnak látszó valamin értékbecslést végezzen.

(#25) Rive
Az OK amit leírtál. De abban a megoldásban a hulladékudvar nem játszik.

(#27) RandomName "És mi van akkor, ha az adott elektronikai hulladék olyan darab, ami működésképtelenül is kiállítható muzeális érték?"

A technikával foglalkozó múzeumok előnyös helyzetben vannak. A tömeggyártású eszközökből kifutó korában tudnak vásárolni példányokat. A nagyon exkluzív dolgokat meg megkapják ajándékba, mert a tulajdonosa tudja, hogy nem a hulladékudvarba kell vinni az eszközt.

Önmagában a nagy sorozatban gyártott termékeknek sohasem lesz muzeális értéke.
Van egy utolsó generációs Nokia buta telefonom, nagyon újszerű állapotban Nem volt üzemben 24 órát összesen. Telefonálva néhány percet töltött. Karcmentes, hibamentes (remélem). Soha sem lesz muzeális értéke. Ha azt tudom mondani, hogy az a telefon Linus kezében volt és az első hívást Ő kezdeményezte. Ezért tettem el a készüléket. Sokat ér. Leginkább Linus halála után, mert akkor már nem tudja tagadni a dolgot. :D

Kicsit túlértékelitek a használt elektronikus eszközök (muzeális) értékét.

üzenetek