[Re:] [moongoose:] Jelszó/password retro rendszereken. 1. rész - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Tubi2
(senior tag)
Blog

Leírtad, hogy az elemet kivenni nem megoldás, és a végére kiderült, hogy az a megoldás. Kicsit értelmetlennek érzem a cikked.


Vladi
(nagyúr)
Blog

Alap, hogy bármilyen régi alaplappal van dolgod ha van rajta akku azt levágod. Ha még nem pukkant szét és marta szét az alaplapot. :U


moongoose
(őstag)
Blog

Elképzelhető, hogy kicsit értelmetlennek tűnik az írásom ezen része, viszont azoknál a rendszereknél ahol már van cr2032 működhet a jelszó törlése.
Ahol akku van ott annak levágása, eltávolítása jelenti a megoldást.
A bemutatott lapon akku volt.


moongoose
(őstag)
Blog

Én úgy gondolom az "alap" megnevezés már akkor működik, ha van erről fogalmad.
Amikor még nem vagy ennek birtokában, abban az esetben nem biztos, hogy rájössz a megoldásra.


Tubi2
(senior tag)
Blog

Nekem ugyanazt jelenti: ha áramtalanítok, eltűnik a jelszó. De amúgy jó, hogy írsz ilyenekről! Én egy Dallas chipben akarok majd elemet cserélni.


moongoose
(őstag)
Blog

Az lesz a következő rész, amiben bemutatom fotókkal, hogyan lehet megvalósítani.


Zoz
(őstag)

Az 5 db Alliance IC bár valóban CMOS technológiával készült SRAM IC, de azok a cache memória a proci részére.
Az a bizonyos CMOS memória ezen a modern lapon már nem látható, a chipsetbe van integrálva. Eredetileg egy Motorola MC146818 (vagy azzal kompatibilis) IC, amely összesen 64 bájt memóriát tartalmaz, ennek egy része az automatikusan frissülő dátum/idő, a maradék szabadon felhasználható. Ezt használták fel az IBM/AT-nél a beállítások tárolására. Ekkor még ez volt az egyetlen CMOS memória a gépben, így sokáig CMOS SETUP néven futott az ezek beállítására szolgáló program, így ragadt meg a köztudatban, hogy a CMOS = BIOS beállítások.
Az eredeti Motorola IC-nek később kijöttek továbbfejlesztett változatai, 128 bájtos memóriával, illetve az elemmel és órajel generátorral egybeépített változatai, pl a jól ismert Dallas "kockák". Ezek még Pentium alaplapokon is előfordultak, aztán vált elterjedté, a CR2032-es megoldás, aminél minden más a chipsetbe van integrálva.

És mindezzel egy idős a CMOS Rest jumper is! Ami ott van a képen látható alaplapon, az a 4 tű, ott kicsivel az aksi felett!
Normál állapotban a középső kettőn pihen a jumper *, a törléshez pedig az egyik szélső pozícióba kell átrakni (ha nincs meg az alaplap leírás, akkor kipróbálja mindkettőt az ember :) ). Két szélső lábra köthető külső elem, anno lehetett kapni tartót ceruzaelemekhez, amit rá lehetett kötni az alaplapra, ha megdöglött az alaplapi aksi.
Amikor áttértek a CR2032-es megoldásra, onnantól nem volt szükség külső elem csatlakoztatására, ekkor változott a ma ismert 3/2 tűs formájúra a CMOS Reset jumper.

* egyes alaplapoknál nem tölti az aksit, ha nincs ott középen a jumper

Szóval teljesen felesleges volt az aksit levágni a jelszó törléshez, csak használni kellett volna jumpert :)
Persze ettől függetlenül egy ilyen régi aksi megérett a kukázásra, még ha a képen látható GP nem is annyira szétfolyós mint a hírhedt Varták.


hcl
(félisten)
Blog

Nagyon sok gépen a clear is megoldja, de csomó brand cuccon nem :) Viszont amin forrasztott a BIOS akku, azon is van CLR jumper, ami egész véletlenül megszakítja a CMOS tápját.

Az a Dallas RTC chipes móka érdekelne, van ilyen kockám, és lehetne Arduinoval használni ;]

@Zoz : Volt Olivetti 386-om, amiben default ilyen elemtartó volt :D

[ Szerkesztve ]


sidi
(junior tag)
Blog

Nekem is volt hasonló problémám, nem Dallas IC-s hanem a hagyományos. Clear Jumper nem segített.
"CMOS akku ki volt forrasztva és a helye ideiglenesen rövidre zárva, mégis 1 nap után is jelszót kér… hát ilyet még nem láttunk, végül haverom ötletére kivettük az alaplapot és fürdőkádban sós vízbe áztattuk, ezután alaposan lezuhanyoztuk, majd két ablak közé téve napon szárítottuk 2 napig és láss csodát elfelejtette a jelszót." Részlet 386DX blogomból [link]


sidi
(junior tag)
Blog

A BIOS IC alatt lévő 74F245 az egy 3 állapotú busz adó-vevő IC, ami több más helyen is megtalálható az alaplapon.
Ilyen kompakt méretű alaplapoknál gyakran használták ki a nagyobb foglalatos IC-k alatt rejlő helyet.

üzenetek