üzenetek

hozzászólások


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Hú, engem slim profilos kupakokkal a világegyetemből is ki lehet kergetni, felhasználástól függetlenül. :D


Mr.Csizmás
(félisten)
Blog

Touchtype, teljesen csondben lehet linearison gepelni :K


hypno skate
(senior tag)

Néhány évig egy Volán társaságnál volt szerencsém autófényezőként tengődni, és még pontosan emlékszem azokra a sablonokra, amiket sk. készítettünk és amikkel a buszok és teherautók oldalára fújtuk fel a feliratokat és logókat.
Na azok néztek ki így.
Rengeteg jól olvasható betűkészlet létezik. nem értem, hogy miért nem olyanokat használnak.

Én a laptopok billentyűzeteit ítélem a legjobban eltaláltnak. Nem mindegyikét, de annak a HP Pavilionnak, Dell latitude-nek, és lenovo ideapadnak, amikkel van tapasztalatom, egészen kiváló, agyoncsaphatatlan és pontos billentyűzete van. Nem is értem, hogy miért nem forgalmazzák őket önállóan dobozolva USB csatlakozóval.

A mechanikus billentyűzetek magas gombjairól mindíg az Optima írógép jut eszembe.( A hangjáról is.)


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Tényleg nem vagyunk egyformák: én nagyon utálom a slimes, laptopos billeket - meg is őrülök, ha a lapimra (amúgy pont egy Dell Latitude, és noteszgépeknél tényleg a jobb tasztatúrák közé tartozik a sajátja) nem tudok egy normális külső klaviatúrát (+egeret) rácsatlakoztatni. Egybefolynak a puha ("mushy") gombok, nincs kellő fizikai visszajelzés a leütéssel kapcsolatban (itt most nem a hangra gondolok, de persze az sem túl szívmelengető), és (kis költői túlzással) kínszenvedés a vele való munka - a játék pedig még annál is rosszabb.

Régi írógépek: pont a napokban kaptam ajándékba egy böszme oldschool ruszki elektromos írógépet, csak még nem hoztam el a szomszédból. Ha jól emlékszem, Y-nal kezdődik a márkája, de nem jut eszembe, hogy mi az pontosan - mindenesetre állatul néz ki. : >

[ Szerkesztve ]


Snowy_owl
(őstag)
Blog

Olvasom, hogy sokan óckodnak attól, hogy a billentyűzetnek nagy hangja van egy membrános billentyűzethez képest. De ugye ez a teszt is csak egy a sok fajta billentyűzetek közül. Én személy szerint nagyon megszerettem ezt a billentyűzetet, mondjuk nekem annyiban eltér, hogy nem rgbs, de ez nem is volt szempont a vásárláskor. Persze értem hogy ha valakinek gondja van egy billentyűzetnek hangjával, de ettől még a mechanikus billentyűzeteket nem kell leírni. Ott vannak a brown kapcsolós változatok, amik hasonló gépelési élményt nyújtanak, mint egy kék kapcsolós változat, és a hangja jóval kisebb, vagy nincs. Pluszban aki tud jól gépelni, az el tudja sajátítani a touchtype tudományát, és akkor már hanga se nagyon lesz. Persze ezekhez a dolgokhoz a gépeléshez és a touchtypehoz energiát kell esetleg befektetni, meg időt. Így persze aki nem tud gépelni, az nem tud ezekre a dolgokra odafigyelni, így neki ez az egész ikább badarságnak fog tűnni, és nem érti hogy a másik miről beszél. Erre mondanám azt hogy a kényelem ára. És most lehet azt mondani, hogy de lenéző vagyok, de akkor én erre azt mondom hogy annak aki lefújjolja a mechanikus billentyűzetet, vagy az azokat használókat az ugyan ezt teszi azokkal akiknek meg ez jön be. Vica versa.

[ Szerkesztve ]


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Még nincs túlságosan extenzív tapasztalatom mechanikus billentyűzetekkel kapcsolatban, de pl. a TTC Brown és Outemu Blue között egy világnyi különbség van, és nem csak hangra, de gépelési érzetre is (nem a Brown javára - nekem szó szerint "fájt" a Thor 300 után visszaülni a Gamdias Hermes P1 elé).

Szerintem ha halkabban akar valaki mechanikus tasztatúrán gépelni, akkor Razer Orange (legyen az átbrandelt TTC vagy Greetech, mindegy), kisebb pénzből meg Outemu Red - én ez utóbbival is élveztem a pötyögést, bár az igaz, hogy nem annyira, mint a Blue-val.

Saját meglátások az eddigi tapasztalatok alapján tl;dr:
---------------------------------------------------------------------
Gépelni: Blue all the way, ha meg halkat akarsz, akkor Razer (Orange) rulz, csak nem éppen olcsó, de a visszafogott hang a szolíd feellel karöltve nagyon jó benyomást tett rám - legalábbis a BlackWidow Chroma v2 esetében. Kár azokért a zavaró makrógombokért.

Játszani: Megintcsak Razer Orange rulz, második helyen a Red kapcsolók. A Blue-val itt két probléma lehet (bár ugye ez egy meglehetősen szubjektív kérdés): az egyik, hogy ha online játszunk voice chattel, akkor kifejezetten körülményessé válhat (vagy a felszerelés függvényében teljesen lehetetlenné, ami baromi idegesítő, ha a fogadó oldalon vagy) a mikrofonba beszűrődő leütéshangok kiszűrése, a másik pedig, hogy gyors billentyűspamelés esetén "fárasztóbb"/"nehezebb" vele a dolgunk a határozott aktuációs pont és a némileg több szükséges lenyomási erő miatt (meg talán pár millisec-kel lassabb is, ami bizonyos (játék)környezetben igenis számíthat).

[ Szerkesztve ]


Malachi
(addikt)

de milyen "fizikai visszajelzés" kell a leütéssel kapcsolatban? nem elég visszajelzés az, hogy megjelenik a karakter a monitoron? :D kell egy jól eltalált billentyűzet, ami minimális energiabefektetéssel még éppen kényelmes és nem érzed úgy, hogy bármilyen erőt kell kifejtened a gépeléshez. ez nem ízlés, vagy beállítottság kérdése csak egyszerű ergonómia. ha nekem "nyomni" kell egy billentyűt, az már régen rossz. az a jó, ha siklanak az ujjak a TASZTATÚRA(!) felett és éppen csak rebbenteni kell az ujjakat. :)


Snowy_owl
(őstag)
Blog

Kattanás? De ha nem kattan, akkor a biztos kapcsolási pont. Tehát ha valami 2mm-nél kapcsol akkor az ott kapcsol, és nem lejjebb vagy feljebb, és szerintem ez a lényeg.


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

"de milyen "fizikai visszajelzés" kell a leütéssel kapcsolatban?"

Első körben az, hogy a gombprofilok ne "folyjanak egybe", és ha ez már ki van pipálva, akkor hogy határozottan érezzem, ha leütöttem egy billentyűt - ennek valójában nem sok köze van ahhoz, hogy mennyi erőt kell az aktuációhoz kifejteni. Aztán ott van még a visszajelzési puttonyban a hang is persze.

Outemu Blue-n például csak úgy siklanak az ujjaim: sokszor előbb gépelek le hibátlanul egy-egy szót/mondatrészt, minthogy fejben már továbbhaladtam volna az egész összetett mondattal. : > Azt érzed, hogy akarsz még pötyögni, "you are getting work done", és nem azt várod tűkön ülve, hogy mikor fejezed már végre be.

[ Szerkesztve ]


Malachi
(addikt)

aha értem, ez jogos.

Synthwave - hát, tényleg nem vagyunk egyformák.


nyunyu
(félisten)

kell egy jól eltalált billentyűzet, ami minimális energiabefektetéssel még éppen kényelmes és nem érzed úgy, hogy bármilyen erőt kell kifejtened a gépeléshez. ez nem ízlés, vagy beállítottság kérdése csak egyszerű ergonómia. ha nekem "nyomni" kell egy billentyűt, az már régen rossz. az a jó, ha siklanak az ujjak a TASZTATÚRA(!) felett és éppen csak rebbenteni kell az ujjakat. :)

Szerintem próbálj ki egy MX Speedet, aztán fokozd tovább az érzést Gateron Clear rugójával, plusz kend meg jól. ;]

Ott már tuti elég lenne egy rossz gombra ránézni, hogy az egész mondatot vissza kelljen törölnöd.
Feltéve, ha tudod, mert nem biztos, hogy a dupla széles BackSpace kupak visszamenne a helyére leütés után a puha rugóval. :DDD

(Gateron Clear annyira puha, hogy ha nehéz kupak van rajta, akkor elég rátenni az ujjbegyedet, hogy kapcsoljon.)

Egyébként az okosok már megmondták valamelyik oktatóvideóban, hogy a kapcsoló használat fárasztóságát a lenyomáshoz szükséges pillanatnyi erő és az elmozdulás integrálja adja.
Origótól az aktuális leütési pontig tartó görbe alatti terület ezeken a diagrammokon.
Vagyis minél rövidebb úton kapcsol a kapcsoló (kicsi a terület szélessége), minél puhább a rugója (kicsi a magassága), minél lineárisabb (kicsi taktilis overhead a rugó karakterisztikája fölött), annál kevesebb energiabefektetést igényel egy gomb lenyomása.

De a gyakorlati tapasztalat meg az, hogy annál használhatatlanabb a billentyűzet :DDD

Mittudomén MX jellegű taktilis kapcsolók kályhájának kapcsolásig lenyomásához 107 egység energia kell, míg a "boltban" kapható legpuhább lineáris kapcsolóhoz csak 37.
Viszont az utóbbit a puhasága miatt nem tudod csak a kapcsolási pontig ütni, tövig ütve 116 kell hozzá, ami már összemérhető a taktilis kapcsolók átbillenési pontjáig ütésével.
Pláne ha a leggyakoribb taktilis kapcsolót nézed, aminél gyakorlatilag az összes klón jobb taktilitással bír.
Vagy emlegettétek a csínaiócóclickybillzetek sztárját, ami tényleg nagyon taktilis, csak nem szeretem a hangját.

[ Szerkesztve ]


nyunyu
(félisten)

Rengeteg jó példa lenne erre (és nem csak a számítástechnikában), de hogy on-topic maradjunk, nézd meg például az eredeti buckling springes IBM M modelleket (tudom, hogy voltak membrános megoldásaik is, de most nem azokra gondolok): HARMINC év nyüstölés után (amibe beletartozhat az akár évekig történő "rohadás" full random és abszolút nem ideális helyeken is) még mindig megfogod, letaglózol vele egy rinocéroszt, aztán meglocsolod egy kis kávéval, bedugod az 5 tűs DIN vagy PS/2 portba, és még pár évtizedig használod, miközben a 8 bites kattogás egy jobb életre emlékeztet.

Egyik kollégámnak sikerült valahogy kinyírnia a 10 éves Unicomp Classicját. :(

Mondjuk az jóval kevesebb anyagból van, mint az négy-öt generációval azelőtti Model M-ek, de ugyanaz az Achilles-ínjuk: kapcsoló mátrix fólia, aminek a postázásáért 50$-t számolna a Unicomp. :W

[ Szerkesztve ]


Malachi
(addikt)

még rábeszéltek a végén. :D az a baj, hogy tartós használattal tudnám csak kideríteni mennyire jön be nekem egy puhább mechanikus billentyűzet, de olyat meg nem lehet.

marad egyelőre ez, aztán ha végleg elkopott szétnézek a piacon.


dqdb
(nagyúr)

A mechanikus billentyűzetek magas gombjairól mindíg az Optima írógép jut eszembe.
Más profilos kupakkészlettel kell használni, ha nem tetszik a kupakok magassága vagy a felülete.

Ma a legtöbb mechanikus billentyűzetet OEM profilos kupakokkal szállítják (és hol van az még magasságban az SA-tól ...), nem értem, miért ezt terjedt el, a Cherry profilt sokkal szerencsésebb megoldásnak tartom. Aztán ha a felület hengeres kialakítása nem tetszik, akkor irány a az SA/DSA/XDA extrémebb vonal (csak ne akarj magyar feliratozást).

És megjelentek a low profile megoldások is, ezekre már nehéz azt mondani, hogy magasak.


hypno skate
(senior tag)

Valahol erre próbáltam célozni azzal, hogy "ha egy ötszámjegyű összeget kifizetek egy billentyűzetért, akkor azt ne nekem kelljen zajcsillapító buherával lecsendesíteni és ne férjen már bele, hogy a kupakok törnek."

Kiegészíthetném azzal is, hogy ne nekem kelljen kupakkészletek közt szörfölni.

Emlékszel a Jó, a Rossz és a Csúf című filmre, ahol Tuco (Eli Wallach) három fegyverből legózza össze magának a revolverét? Az egy jó poén a filmben, de nehogy már így működjünk a XXI. században tízezrekért megvásárolt perifériáknál.

De hogy visszakanyarodjunk a cikkhez, ezen a billentyűzeten ocsmány, rosszul olvasható betűkészlet van, és pont a magyar hosszú mássalhangzók billentyűi nem világítanak és ez a két dolog már önmagában esélytelenné teszi a szememben.
És ha már egy teszt során azt írják, hogy nincs mit szépíteni, hangosan kattog, vagyis zavaró, akkor mit várjon az ember 2-3 éve használatnál?


#65675776
(titán)

Hosszú mássalhangzók? Nem is láttam, hogy van rajta ssz, zzs, tty és ilyesmik.

Egyébként ez a kupakkészlet, ezzel a betűkészlettel tipikus a kínai billeknél. Az egyik legkomolyabb visszatartó erő a vásárlásnál.

[ Szerkesztve ]


hypno skate
(senior tag)

Grat. Megfogtad a lényeget. :C


Burt1793
(veterán)

Azt, hogy kell-e vagy sem, döntse el mindenki maga, nekem egy clicky (blue switch) daskeyboard 4 Ultimate-em van, jópár éve. Tökéletes cucc lenne, ha a fém ház nem vonzaná ennyire a port. Sűrűn kell takarítani.
Annyit mondok, hogy a feliratozással nincs ezen gond. Gyönyörű tárgy, kár, hogy rá se nézek gépelés közben. ;]

[ Szerkesztve ]


dqdb
(nagyúr)

De hogy visszakanyarodjunk a cikkhez, ezen a billentyűzeten ocsmány, rosszul olvasható betűkészlet van, és pont a magyar hosszú mássalhangzók billentyűi nem világítanak és ez a két dolog már önmagában esélytelenné teszi a szememben.
Nem kell megvenni, ilyen egyszerű, én sem venném meg, az egyik oka éppen a kupak lenne (a másik a clicky switch).

És ha már egy teszt során azt írják, hogy nincs mit szépíteni, hangosan kattog, vagyis zavaró, akkor mit várjon az ember 2-3 éve használatnál?
Nem fog tovább hangosodni, ha erre gondolsz, az a membrános, ami így tesz: felkeményedik a membrán, ezért nagyon erővel kell ütnöd, hogy érzékeljen, valamint a kupak belseje is kopik a súrlódástól, így jobban fog billegni leütés közben, és könnyebben ütődik neki a szomszédos billentyűnek.

Egy mechanikus billentyűzet hangja kettő+egy dologból tevődik össze:
1. clicky kapcsolónál, mint a kék, a "kapcsolás" hangja. Azért idézőjel, mert a tényleges kapcsolás nem pontosan akkor történik meg, hanem pár századmilliméterrel előbb (Outemu Blue) vagy később (Cherry MX Blue). Ha ez zavar, akkor igen egyszerű a megoldás: nem veszel clicky billentyűzetet, mint amilyenről a teszt szól, ahogyan én sem veszek.
2. bottom out, amikor a billentyűt tövig nyomod, és a kupak a switchen csattan. Ez elkerülhető gumigyűrűvel (tudom, ne már), vagy megtanulod a touchtypingot, amikor is minden billentyűt csak az érzékelési pontig nyomsz le gépelés közben, és nem tövig. Van egy rossz hírem: membrános billentyűzetnél is van bottom out, sőt, mivel az ott érzékel csak, így muszáj tövig nyomnod.
+1. a rugó esetleges pengése visszafelé úton. Ez egy eléggé ritkán előforduló probléma, azonban annál idegesítőbb, ha téged érint egy-egy switch esetében. Itt jogos a ne már, mert vagy a switch szétszereléssel és a rugó megkenésével orvosolható, vagy ki kell várni, amíg az idő és a használat megoldja magától.

Én egy Cherry MX Brown kapcsolós billentyűzeten hasonló hangerővel gépelek, mint egy Thinkpad ollós billentyűzetén, és halkabban, mint az előd membrános Logitechen. Csak ez utóbbi kettőn sokkal kényelmetlenebb szöveget írni.

Kiegészíthetném azzal is, hogy ne nekem kelljen kupakkészletek közt szörfölni.
Akkor nem veszed meg ezt a billentyűzetet, hanem keresel olyat, ami közelebb áll az igényeidhez, ilyen egyszerű.

Emlékszel a Jó, a Rossz és a Csúf című filmre, ahol Tuco (Eli Wallach) három fegyverből legózza össze magának a revolverét? Az egy jó poén a filmben, de nehogy már így működjünk a XXI. században tízezrekért megvásárolt perifériáknál.
A billentyűzet egy olyan számítógép-periféria (és lényegében az egyetlen ilyen), amelyet saját kézzel is össze tudsz legózni az igényeidnek teljesen megfelelően, és ehhez komplett szakirodalom és szoftveres-hardveres háttér áll a rendelkezésedre. Tudom, ne már.

[ Szerkesztve ]


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

"És ha már egy teszt során azt írják, hogy nincs mit szépíteni, hangosan kattog, vagyis zavaró"

Számodra lehet.

"Az egyedüli hátulütő a fentebb taglalt klikkes kapcsolókat lengheti körbe: ne kerteljünk, hangosak. Mi nagyon díjaztuk a zajterhelés ezen formáját (amit kétségtelenül megszépített a 80-as, valamint 90-es évek iránt érzett intenzív nosztalgia és rajongás), de egyáltalán nem biztos, hogy mások is hasonló áhítattal hallgatnák ezt naphosszat,"

tl;dr: Szubjektív. Van akit zavar, van aki imádja. A betűtípus is ugyanilyen, ha függetlenítjük az ízléstől: aki nem nézi a billentyűket gépelés közben, annak ez huszadrangú kérdés, ha nem dísztárgyat akar vásárolni.

[ Szerkesztve ]

üzenetek