üzenetek

hozzászólások


nb_store
(csendes tag)

Kedves Sasfészek,

A DELL precision modellek nem mások, mint a Latitude sorozatok szertifikált VGA-val. (Fú de csúnyán írtam ezt) A lényeg, hogy ha olyan szoftvereket használsz (CAD, CAM, DTP, stb.), amikhez előírt a VGA, akkor csak ilyet vehetsz. Ezeket hívják az asztali gépek világában "munka állomásoknak" (workstation), a notebook-oknál pedig "mobil munka állomásoknak". Szóval ezek nem azért a legdrágábbak, mert a legjobbak. Pontosan olyan jó bármelyik prémium üzleti gép, a különbség csak a "certificated video".

Semmi bajom a DELL-el. A világ második legnagyobb "gyártója" a HP után, számomra picit furcsa üzleti modellel (nem nagyon vannak leányvállalatok, inkább csak lokális képviseletek, rengeteg ügynökséget alkalmaznak kereskedelmi célból, nem szokványos disztribútori csatorna, mint a HP, vagy az IBM (Lenovo)). Viszont nem figyeltél arra, amit írtam. Én nem azt mondtam, hogy nincsenek normális mentalitású szervizek, csak azt állítottam, hogy a TOSHIBA legnagyobb erénye ezen szolgáltatásának színvonala.

A kommentedből úgy érzem, hogy te nagyon DELL párti lehetsz, ami nem baj, mert szerintem is nagyon korrekt dolog, hogy netbook-ot 2, notebook-ot pedig 3 év garancia alatt nem forgalmaznak, még akkor sem, ha az low-end. Persze az esetek 90%-ban ezt természetesen megpróbálják beleépíteni az árba.

A másik érdekes dolog az általad is említett garancia bővítés, ugyanis a konkurensekhez képest ebben nagyon kedvezően áraz a DELL. Főleg ha vásárlásnál teszed, akkor meghökkentően alig drágább a termék plusz egy év garanciával, de lehet, hogy ott a turpisság, hogy fordítva kellene néznünk és azt mondanunk, hogy alig olcsóbb a termék kevesebb garanciával, akkor meg miért ne? Hogy ez hol és hogyan éri meg a DELL-nek, pontosan nem tudom, de vannak ötleteim a működési modelljükből adódóan, de ezt inkább nem írom le ide, mert ezek csak fikciók.

Öt évre kiterjeszteni pedig szinte minden értelmes gyártónál lehet, persze nem mindegy milyen áron és általában csak üzleti termékeket. Hogy a DELL-nél hogyan lehet consumer-t is, arra választ valószínűleg te adtad meg azzal, hogy náluk a consumer életciklusa is hosszabb (bár az említett studio és inspiron modellek utolsó két karakter számozás tekintetében merőben más gépet takarhatnak, minden szinten!) és nem követik annyira a trendet. De az is lehet, hogy a DELL-é egy hibás elképzelés és hosszú távon nem tartható. Lehet, hogy ez lesz a vesztük is, nem tudom, hogy mi a gond náluk, de mostanában nagyon sokat építenek le, gyárakat (bocsánat, összeszerelő üzemeket) zárnak be, embereket rúgnak ki.

Visszatérve a szerviz minőségére. Ez a DELL esetében hazánkban sokáig két irányba osztódott. Először is volt/van az általad már megnevezett Humán-Soft, aki ezer éves DELL partner és szerviz. Ők hivatalosan nem foglalkoznak végfelhasználókkal (érezd magad megtisztelve :) ) , a nagyvállalati, központosított megrendelések kiszolgálásával és az azokhoz tartozó szervizfeladatok ellátására szakosodtak. A másik vonal, egy három betűs cég pedig arra szakosodott, hogy ugyanezt tegye az utca embere felé. Az érdekes a DELL rendszerében az, hogy a termékeknek "csak" szerviz garanciájuk van/volt hivatalosan. Ez annyit takart, hogy a hárombetűs forgalmazónál megvett még garanciális terméket ha bevitted a másik forgalmazóhoz (Humán-Soft), ott közölték veled, hogy a termék garanciális ugyan, de az ő munkájukat ki kell fizetni, tehát ott lehet hagyni a gépet javításra, de az óra ketyeg és ők 15e/óra munkadíjjal javítanak, amit ki kell fizetni, mert a DELL ezt nekik nem fizeti ki. A helyzet tovább bonyolódott, amikor kb. két évvel ezelőtt a DELL megadta a forgalmazási jogot egy másik hárombetűs és egy harmadik sokbetűs cégnek, akik az árverseny miatt szintén "csak" szervizgaranciával vették a gépeket. Na már most szegény végfelhasználó megvette az akciós "inspiron" notebook-ot, de tudta nélkül már szervizt is választott. És ugye mondanom se kell, hogy a három, az utca emberének piacát kiszolgáló, óriási árversenyben lévő forgalmazó szervizszolgáltatása, hozzáállása, szakmai tudása között ég és föld volt a különbség. A helyzet akkor vált a leginkább kaotikussá, amikor az összes DELL forgalmazó létszáma 10 fölé emelkedett.
Lépni kellett így kis hazánk is úgynevezett „HUB-country” lett. Ez annyit takar röviden, hogy az egész javítás történetet szerencsére központosították. (Ha érdekel hogyan, hosszabban is kifejtem, bár nem biztos, hogy ezt szabad, úgyhogy még meggondolom :) ).
De hogy ne legyen teljes "happy end", azt érdemes tudni, hogy az egyik hárombetűs forgalmazó a jelentős árverseny és az ő hatalmas lobbi ereje miatt még mindig rendszeresen és tömegével vesz olcsóbban, "csak" szervizgaranciával DELL termékeket, így ezek a termékek díjmentesen csak az ő szervizében javíthatóak és így megint beleválasztottál akaratlanul.

Szóval kedves Sasfészek, ebből is láthatod, hogy bár a DELL egy kiváló gyártó, a mögöttes furcsaságok miatt nem tenném, teszem az első helyre szerviz szempontból. Hidd el, hogy a TOSHIBA szerviz a number one, mondom ezt úgy, hogy ezerszer több HP-t és DELL-t adunk el mint megtépázott hírnevű, szebb napokat is megért TOSHIBA-át.

Köszönöm figyelmedet.

üdv,

Gergely

üzenetek