üzenetek

hozzászólások


azbest
(félisten)
Blog

az a jmicron valsz támogatja az uasp módot is, szóval még hatákonyabb és kevésbé gépterhelő, mint a sima usb3. Bár nasként a gigabit hamarabb szűk keresztmetszet, mint a háttértár :)


Somatom
(veterán)
Blog

RockPro64 -ben PCI-e van osztva két SATA -ra. A kiegészítők között 45 -ért van kétlemezes ház.


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Igen támogatja, ez több forrásból is megerősítve.


kenand
(veterán)
Blog

Megnézem majd, írásban biztosan gyengébb.

#22) Somatom

Rockpro+ház+ táp stb sajna már nem lesz olcsó...

[ Szerkesztve ]


Somatom
(veterán)
Blog

Még olcsó is legyen? :N


Ic3man
(tag)

Igen, ez engem is érdekelne, hogy egy SATA port multiplier kártyához mit szólna.
Elméletileg simán mennie kéne.


azbest
(félisten)
Blog

az olcsó 4-5 portos multiplierről negatív véleményeket írtak a fórumokon, mert az csak a lassabbik módot támogatja, ami konkurens műveleteknél hátrány, bár nem láttam konkrétumot.

ennél a specializált boardnál nem pálya, mert nincs kivezetett usb3, de látni olcsó usb3-sata két portos kártyát is, ami állítólag ugyanolyan chipsetes (JMS561) mint a cloudshell2-es odroidéknál [link]. Xu 4-hez jó lehet.

[ Szerkesztve ]


kenand
(veterán)
Blog

Hát ha már gazdaságos kis szervert építek ne legyen -nagyon- drága :), nem akarom hogy 5 év legyen a megtérülés


logitech1
(tag)

Köszi a tesztet.


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Ha esetleg valaki tudna némi infót, tapasztalatot SD-kártya elhasználódásról kicsit közelebbről, az megírhatná ide :)

[ Szerkesztve ]


Domonkos
(Ármester)
Blog

2013-tol egeszen 2016-ig volt jopar raspberry pi-om, amik 0-24-ben webcrawlereket futtattak es percenkent ~10MB adatot irtak a memokartyaikra. Bar eleg nagy volt a szoras, igy utolag visszaszamolva egy-egy kartya nem birt ki egy teljes evet. Kellemes szobahomersekleten voltak tartva, de a folyamatos irast azt nem szerettek.
Anno ugy valasztottam kartyat, hogy jo sok ev legyen ra a garancia es igy lettek vegul 16-os 32GB-os samsung evo plus kartyaim, amik cseregarisak 10 evig. Egy ilyesmi hasznalatnal fontos szempont lehet.


Somatom
(veterán)
Blog

Egyébként nem értem ezt a kártyás problémát. Úgy emlékszem, hogy pont a Hardkernel -nél volt egyedi a cserélhető e-MMC feature. Akkor most miért kell mikroSD -ről bootolni?

[ Szerkesztve ]


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Az XU4-en volt cserélhető eMMC, de az átalakítás után ide már nem jutott csak a mikroSD slot. Szerintem csak simán nem fértek el vele, lemaradt. Ugyanakkor a HC1/HC2 közel sem annyira univerzális mint az XU4, azt is gondolhatták hogy elég lesz ide ez is. Én nem bánom, elég drágák voltak az eMMC modulok.


Somatom
(veterán)
Blog

Egy NAS legyen megbízható! Nekem nincs érkezésem arra, hogy vagy működik a kártya, vagy nem. Többezer kilóméterről nem tudok odaugrani gyors kártyacsereberére, meg gariztatásra. Ha legalább 5 évig nem tud stabilan működni, akkor a Hardkernel kenje a hajára, mert nem alkalmas NAS -nak!:

[ Szerkesztve ]


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Aham, akkor talán annyira nem kell félni ettől, ha az ember mondjuk csak fájlkiszolgálót futtat meg olyan szolgáltatásokat, amik nem írják agyon a kártyát.
Ha nincs sok írást igénylő alkalmazás, akkor viszont a logolás lesz a public enemy no. 1 a rendszerben.


azbest
(félisten)
Blog

a régi pi-kel volt, hogy pár hónap után kezdett elfáradni a normál méretű kártya. Ott ez inkább úgy jelentkezett nekem az akkori adata meg sandisk kártyákkal, hogy például kellett egy teljes törlést tolni rajta dev zeroval, mielőtt új rendszer került rá, különben első induláskor széthullott a renszer. Az újabb pikkel microsd kártyákkal a sandiskek közül egyre sem emlékszem, hogy meghalt volna nekem. A samsungok közt volt ami read onlyra váltott viszonylag hamar. De amúgy nonamebb feltörekvő kínai kártyák is jól mentek nekem. Persze új pi megjelenése után vagy nagy rendszerváltáskor előfordult, hogy voltak átmeneti gondok, de az csak azért, mert igazítaniuk kellett a paraméterezésen, hogy ne legyen adatvesztés a kártyákon, mert nem egészen szabályosan használták, hogy nagyobb teljesítményt facsarjanak ki az 1.5v módok hardveres támogatása nélkül.

Amúgy ez egyáltalán nem kéne, hogy gond legyen nas esetén. Mert például már a régi pi-kkel is megoldható volt, hogy a rendszer nem a kártyán volt, hanem az usb háttértáron. Az újak meg eleve tudnak arról bootolni is ha bekapcsoljuk ezt a módon. De ez valószínűleg bármelyik boarddal megy, hogy csak a kernel és az alavetőő dolgok, a boot tartalma van a kártyán, minden más és minden amit rendszeresen írogat a rendszer, már lehet más háttértáron. A gyári nasok is szokták használni a beléjük tett merevlemezt, nem csupán a flashban fut a rendszerük, hanem inicializáláskor a háttértárra terjeszkednek. Kernel paraméterként megadható, hogy hol van a fájlrendszer. [link]

[ Szerkesztve ]


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Ebben a megközelítésben az eMMC-s verziókat is a hajukra kenhetik, mert az sem éppen a világ legmegbízhatóbb tárolója. Jobb mint egy SD-kártya és gyorsabb is az tény, de talán nem olyan éles a határvonal a kettő közt. Volt olyan boardom is amin az internal eMMC zuhant össze a rendszerrel együtt.


Uzsito
(csendes tag)
Blog

Lehet, hogy kiteszem USB drive-ra a rendszert ez alapján, és csak a /boot marad az SD kártyán. Így legalább annyit aludhat a merevlemez amennyit akar.


Somatom
(veterán)
Blog

Ez a kütyü 65 Erzsi + szállítás. Kell még hozzá a műanyag ház, táp, kártya, stb. Saccra 30 körül járunk. 35 itthon a bolti ára egy Zyxel NSA326 -nak hazai garival, amihez a Zyxel adja a DDNS -t. :F

[ Szerkesztve ]


Oldman2
(veterán)
Blog

Sőt, ha kicsit még jobban körbenézel, még annyi sincs...

üzenetek