üzenetek

hozzászólások


Candy
(tag)
Blog

Én darab ideje már szenvedek home automation-nel, eddigi tapasztalatok, plusz kezdésnek egy tanács:

Ha úgy gondolod, hogy a kínai cloud megeszi a privacyt, akkor érdemes lehet elgondolkodni, hogy egy folyamatosan bekapcsolt mikrofon, mely a komplett életedet streameli a google/amazon irányába mit csinál vele.

Én első körben Sonoffal/ESP-vel és lokál MQTT alapú vezérléssel indultam, amiből aztán lett egy elég hosszú abandonware, tekintve, hogy nem feltétlenül éreztem magamban a bugit az érzékelők kiválogatásához, összeforrasztásához, dobozolásához, illetve akkukkal való ellátásához (ehhez feltehetően a legegyszerűbb bevásárolni filléres, csájníz powerbank házakat, majd valami minőségi 18650 cellát tenni beléjük, talán kisebb szenvedés az USB-n keresztüli tápolás, mint azt is forrasztgatni). A sonoff eszközöket ilyenkor még nagyrészt JTAG-en keresztül kellett flashelni, ezután jött a DIY mód és az API+webszerver alapú flashelés.

Ekkor már kísérletezgettem Home Assistant-tel, amely egy tipikus Open-Source alkalmazás, annak minden előnyével és hátrányával. Előnye, hogy ingyen van és erős rá a community support, hátránya, hogy a kezdeti beállítása is meg tud enni napokat (főleg, ha vegyes az infra), aztán meg néha összeomlik benne valami (múlt héten a Sonoff plugin egy API key miatt <nem feltétlen a plugin hibája>, aztán lehetett kézzel kapcsolgatni a villanyt, mint az állatok), illetve van, amit egyszerűen nem kezel, pedig papíron kéne (zb2mqtt és bizonyos adapterek, meg sonoff TH meter hálózatról leesése). Mondjuk amikor működik, akkor tök jó, hogy van, meg viszonylag egyszerű automatizmusokat létrehozni benne, csak mondjuk nem feltétlen raknám ki egy production környezetbe, vegyes infrával, ha nem tudnék rá 0-24 support nyújtani (aka kiadós lakásba, rokonokhoz nem tenném, mert szeretek aludni).

Infra: én fullba toltam a Sonoff-ot, jelenleg három dw2-wifi nyitásérzékelő van a lakásban, 6db b02-bl villanykörte, illetve egy Sonoff Mini switch, Tasmota-val. Ehhez jött volna még három SNZB-2 hőmérő, illetve SNZB-3 mozgáséerzékelő, illetve egy cloud Mini, de ezeket jól elhalasztottam, mert a zb2mqtt nem feltétlen működik, legalábbis a CC2531 chipes Zigbee adapterrel az SNZB-02 párosodik, aztán párosodás után úgy működik, mint a hím imádkozó sáskák, szóval lehal. Van, akinek megy, van, akinek egyáltalán nem.

Ami tapasztalatok vannak eddig:
- A Zigbee - olcsó coordinator - hass történetről már írtam
- A cloud eszközök esetében eléggé zavaró a sok másodperces lag, plusz hassból (haha) sokszor bugos a vezérlés, a nappaliban lévő négy körte egyszerre való kapcsolása kábé fél percet vesz igénybe és elég sok esetben többször is rá kell próbálni, mivel néha egy-két körte kimarad. Ugyanitt a színhőmérséklet és a fényerő állítása is vagy megy, vagy nem, de általában többször kell próbálkozni
- A DW2 wifi imád aludni, illetve az egyik most elemcserénél úgy döntött, hogy többet nem kooperál, az elem szintjét kijelzi, viszont állapotot nem továbbít már. A gyakori deep sleep problémás, mivel a fürdő világítását vezérlem vele (ajtó kinyit, villany felkapcsol, ajtó újra kinyit villany lekapcsol, tulajdonképpen presence detection nélkül így a legegyszerűbb megoldani, a presence detection mozgásérzékelővel fürdőben nem a legjobb, mert vagy nagyon sok időt kell neki hagyni, vagy a légfrissítős palack legizgalmasabb részénél kapcsolja az emberre a villanyt) és sok esetben 3-4 ajtóciklus is kell neki, mire rájön, hogy mit kell csinálni
- Sonoff eszközöknél meg kéne oldani, hogy a flashelés emberi módon menjen, ne kelljen hozzá külön felhúzni Nginx szervert/JTAG-gel szenvedni. Ezt érthető, hogy nem akarják megoldani sonoffék, mivel akkor nem lenne belekényszerítve az infrájukba a júzer. Ugyanitt viszont ár-teljesítmény-minőség arányban a Sonoff azért elég jó.

Ami meg lett valósítva:

- Mobil alapú presence detection: ha a telefon eltűnik a wifiről, akkor lekapcsol mindent
- Sötétedésre kapcsoló lámpák: fél órával sötétedés előtt fölkapcsolnak bizonyos lámpák. Ehhez nem kell szenzor, HASS időjárásos appja tudja.
- Ha sötétben nyitom ki a bejárati ajtót, akkor a folyosón és a szobában felkapcsol a villany (ezt a dw2 wifi biztosítja)
- A szoba folyosóra nyíló ajtaja vezérli a folyosói világítást
- A fürdőszobai világítást a fürdő ajtaja (itt dw2+sonoff mini relé van, szóval ebben az a szívás, hogy ha nincs net, akkor kuka, mivel nincs kapcsoló)

Ami nem lett megvalósítva:

- Klíma automata vezérlése, mivel a jelenlegi setup mellett nem mennek a TH szenzorok.
- Konvektorok automata vezérlése, mivel nem mennek a szenzorok, illetve mókolni kéne különféle relékkel, plusz nem feltétlen biztosnágos, tekintve, hogy a konvekpro esetében fullra föl kell tekerni a konvektort és a konvekpro melegíti a termosztát, ha eléri a kívánt hőmérséklet. Ha ott valami miatt megszűnik a konvekpro tápja, akkor a konvektor addig megy fullon, míg 35 fok nem lesz a lakásban. Ugyanitt egyébként konvektoros lakásban tudom javasolni a Computher Konvekpro készülékét.
- Konyhai világítás automatizálása: mivel nincs ajtó, így a nyitásszenzor nem játszik, az eredeti koncepció az snzb-03 lett volna Sonoff minivel, az új valszeg ugyanez lesz, csak relé nélkül, okoskörtével és akkor halott internet mellett is lehet kapcsolni kapcsolóval.

Ami tervben van/érkezik: Sonoff Zigbee gateway pro, illetve a jelenlegi szenzorok és relék cseréje zigbee-re, ugyanitt pedig az automatizációk felépítése Ewelink platformra (itt a klímát kábé el is felejthetem, ugyanakkor az úgyis csak akkor kapcsolom be, ha úgy érzem, ezért meg nem nyelnék le egy szenzort). Nyilván lehetne még menni egy kört a koordinátor flashelésével és lokálissá tételével, ugyanakkor sajnos a hass ezer sebből vérzik, ha cloud eszközt kell írányítania, a körtéket meg nem lehet lokálissá tenni.

Hardware: i3-10100 alapú, Proxmoxot futtató szerveren 1vcpu, plusz két giga ram. Bőven elég, szenvedést nem tapasztaltam, csak olyat, amit magamnak okoztam.


ViZion
(félisten)
Blog

"Home Assistant-tel, amely egy tipikus Open-Source alkalmazás"
Csak ezt emelném ki. Ha itt arra gondolsz, h 5 percenként pingel kifelé, ha letiltod, akkor próbálja megkerülni... és nem lehet állítani, ha belenyúlsz kód szinten (próbálták), akkor az már egy "törött" konfig lesz, semmit nem fog frissíteni.
Volt valahol ez részletezve, h valamiért rosszul van megírva ez a rész, de a megoldási javaslatokat sorozatban kukázták a fejlesztők. Tehát valószínűleg nem csak ping kérést küld haza...
De a pluginok is megérnek egy misét. Grafana folyamatosan jelent kifelé. És ha blokkolom valahol, akkor 10 perc után már megint. Nem szabvány portokat használ, nem küzdök vele és nem rakom tele a tűzfalamat szabályokkal, de a DNS szerveremet se spammelje, inkább kikapcsoltam. Victoria metrics az adatokat tartja, amikor kell, elindítom, képernyőképek és kész.


Candy
(tag)
Blog

Én elsődlegesen arra gondoltam, hogy azért szeret meghalni, illetve random hibázni, meg olyan dolgokért ugatni, amikkel nem lehet mit tenni, illetve a guide-ok általában olyanok, hogy háromból esetleg össze tudod rakni, amit be szeretnél állítani, ha a közepesnél jobban értesz hozzá, de miután föltetted a 2343453456 plugint, jó eséllyel minden össze fog akadni mindennel és lehet az egészet újrarakni. Egyébként tök jó, hogy ingyen van, illetve a dev community tud azért gyorsan alkotni (a múltkori Sonoff API key-es szenvedés kábé egy nap alatt megoldódott), csak azért néha erősen szenvedős (mondjuk ez elég sok esetben az idióta eszközgyártók miatt van).

Egyébként most nézegettem a PIHolet és a második legtöbbet forgalmazó kliens a HASS volt. (mondjuk az első meg a torrentes VM, ami valahol érthető, hiszen meg 0-24)

Ewelinket még nem kifejezetten használtam, de kíváncsi vagyok, hogy ott mennyire lehet automatizációt csinálni.


Victoryus94
(őstag)
Blog

Sziasztok,

Nekem csak nagyon felületes ismereteim vannak az okos otthon kütyükkel (van néhány Xiaomi Home eszközöm, meg egy TP-Link TAPO-s feszültségmérős okos kapcsolóm).

Lakás/házvásárlás előtt állok, és szeretnék átgondoltan beruházni/előkészülni az okos eszközökre, ezzel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni, merre induljak, milyen gyártó/szabvány lenne ideális. Egyáltalán kihozhatók-e a lentiek külön forrasztgatások nélkül, és ha igen, mikre figyeljek a vásárlásoknál.

Ami a fontos:
- Nyilván a költségek, különben kiválasztanék Google-ból egy céget, aki 2-3 misiért bármit okosít.
- Gyors stabil, megbízható, és biztonságos működés
(ne 20mp legyen amíg felkapcsol a villany, és ha megszakad az internet, ne álljon le minden, legalább belső hálón/kapcsolóval vagy egyéb módon lehessen állítani).
- Nem fogok forrasztgatni. :)
- Viszont az informatikai dolgokban járatos vagyok (nem okoz gondot egy port átirányítás, stabil belső wifi hálózat kiépítése, raspberry/Syno NAS/Mini PC telepítés, üzemeltetés, mentés, stb)

Amikre így első körben igény lenne:
-Okos villanykapcsolók/égők
-Kapu/Garázsbeálló automatizálás
-Klíma/Hőszivattyú/Bojler automatizálás/távirányítás
-Esetleg okos zár - Bejárati ajtó (ezen még gondolkodom, nem bíznék meg egy ali-s okoszárban)

Később: Okos fűnyíró/Okos porszívó, és egyéb okosságok szóba kerülhetnek (mozgásértékelők, kamerák), esetleg okos redőny, stb.

Szóval most még akár a klíma/hőszivattyú típusa is választható lehet, de az fontos, hogy olyan megoldással induljak el, amihez nem kell majd 8-10 külön appot használni később, és például a lenti kivitelezehtő legyen:

Ilyesmiket szeretnék egyébként automatizálni:
-Folyosón (pl mozgásérzékelő hatására) este a villany éjjeli fényt nyújtson, de pl kapcsolós felkapcsolásra max fényerővel világítson
-A kapu nyitására éjjel felkapcsoljon a kültéri világítás (pl 3-5 percig)
-A redőny sötétítsen el nyáron, ha nem vagyunk otthon, és süt a nap/nagy meleg várható
-A szellőző rendszer részben időjáráshoz igazodva működjön aktív/passzív módon.
-A bojler takarékos módon működjön napközben, este 7-10 között viszont legyen elegendő meleg víz, stb.

[ Szerkesztve ]


enginev3.0
(félisten)
Blog

Egy szó
Home Assistant

Ez kettő :D

Ez kell neked

Kicsit bele kell tanulni, de megfelelő info tudással nem lesz gond, és nagyon segítőkészek a használói

Másba ne nagyon gondolkozz szerintem


daninet
(veterán)
Blog

üdv klubban, majd posztold az egyedi dashboardokat amiket pár év mulva csinálsz :DDD


Victoryus94
(őstag)
Blog

hihi... köszi. :D
Első körben azt próbálom megtalálni milyen kezdeti megoldás/ökoszisztéma lehet ideális, ahhoz milyen igények vannak... meg nyilván pörög a lakáskeresés...
Viszont ha jönnek kábelezni, akkor már hasznos infó ha nagyobb dugalj kell, meg kelleni fog a "nulla" is a kapcsolókhoz.
Egy dologban biztos vagyok: Nem szeretném hogy az eszközök 200 különböző cloud-ba másszanak fel, azt szeretném ha mindent tudnék belső hálón, net nélkül is vezérelni.

Ugye jól sejtem, hogy ezzel megoldható az, hogy a "buta LED"-et bekötöm a relére, és kapcsolgatja, az okos LED-nél pedig nem relézek, csak wireless kapcsolgatja pl a Xiaomi lámpát?
https://sonoff.tech/product/smart-wall-switches/m5/


daninet
(veterán)
Blog

sonoff cuccokat engedd el, sonoff többnyire csak sonoff dolgokkal működik pár kivétellel (van egy listányi márkanév az ewelink apphoz amiről még sosem hallottál :) )
Shelly reléket vegyél azzal kb minden megoldható, lokálisan is működik majd.
Vehetsz ilyen okos kapcsolókat, vagy vehetsz hagyományos kapcsolókat és a villanyszerelőd berakja mögé a relét.


Erwinke
(aktív tag)

Sziasztok!

Akk mi a teendo ha csak 5ghz es wifi van?
Van ra valami olcso megoldas?


enginev3.0
(félisten)
Blog

Hogy lehet csak 5ghz wifid?


Erwinke
(aktív tag)

Ezek a gyári T-com -os optikai modemek csak 5GHz el vannak. WLAN beállitásnál is csak 5GHz van és a 2.4 es nincs is ... Én is kiégek tőle, mert nem először van ez a szopásom. Azért kérdem,h van e rá vlmi opció.

Köszi :R


enginev3.0
(félisten)
Blog

Nekem is telekom optika van, sagem eszközzel, van benne mind a kettő :)


sunavlys
(senior tag)

Kérjel masikat


kpityu2
(őstag)

Teszel rá egy 2.4 Ghz-es AP-t. Mondjuk egy régi routert vagy extendert AP módban.


Victoryus94
(őstag)
Blog

Ez érdekes, mert a Telekomnak nincs olyan HGW eszköze, ami nem tud 2.4GHZ-es (N) szabványú Wifit szórni, de 5GHz-et tud.
Szerintem vagy hibás az eszköz, vagy valmi user error (pl valamilyen más beállítás miatt szürke az opció).
Olyan előfordulhat, hogy nem két külön SSID-t sugároz, hanem egyet látsz, és az eszköz dönti el, melyiket használja, illetve manuálisan is ki lehet kapcsolni, de gyárilag tudja az összes itthon kapható HGW a 2.4GHz-et.

[ Szerkesztve ]


daninet
(veterán)
Blog

Szerintem is ugyanazon az SSID-n sugároz mindkét rádió


Erwinke
(aktív tag)

Legközelebb megyek haverhoz átnézem rendesen, ha még sem lesz mindenképp csinálok screent.

Köszi mindenkinek :R


tkesy
(őstag)
Blog

Bevallom nem olvastam végig, csak átfutottam, de csak érdeklődés szintjén kérdezném, hogy pl a Loxone rendszerét TE hova sorolnád?


daninet
(veterán)
Blog

nem volt Loxone rendszerem így nem tudok róla érdemben nyilatkozni.
De gyors keresés után azt látom, hogy mások Home Assistant-al tuningolják, úgyhogy.. :D


blueMerle
(veterán)

Én sem ismerem a Loxone rendszerét, de azt tudom, hogy itt nálunk a komáromi hajógyárban szinte az összes teher és utasszállítóra ezt a rendszert építik be.

üzenetek