üzenetek

hozzászólások


Ryu
(tag)
Blog

Szia!

Hasonló témában próbálkozok én is. Nem tudom volt-e valami konkért oka a kontroller kiválasztásában, de ha netán nem ismernéd, nézd meg ezeket a megoldásokat, olcsóbbak;

Prototypingra: NodeMcu
"Gyártásra": Wemos D1 mini

Persze mindegyikből van klón, még olcsóbban, de azokkal csak negatív tapasztalatom volt. Neten mindegyikhez van szinte bármilyen Library, én pl. IFTT helyett Google Firebase-t használok, leginkább adatgyűjtésre. Wemos D1 minihez ráadásul van egy rakás shield, amik nagyban megkönnyítik az építést.

Remélem még lesz folytatás, mindig jó olvasni a témában! Hajrá!


Danex
(addikt)

Okosotthon + mobilhoz én ajánlanám a Blynk-et. Már elég kiforrott a rendszere a kezdetekhez képest.


Csabroncka
(addikt)
Blog

Ahhoz képest (szerintem), hogy a piacon mennyi okosító kütyü van jelenleg, még azért elég kiforratlan a technológia, viszont óriási előretörés és fejlődés előtt áll.

Személy szerint Z-wave alapú okosotthont fejlesztek, és ha már a synom 0-24-ben megy erre építem az egészet.

Azért szerintem a vezérlő egység felprogramozása...egyebek elég nehéz, sok időt elvesz és nem garantált a teljes siker :(


nxswitch
(senior tag)

Szia!

Szerintem ha nem hagyod félbe, akkor garantált a siker(egyszer eljutsz oda, hogy megtanuld). Vagy másra gondoltál?

Megkérdezhetem, hogy milyen zwave eszközöket veszel és honnan? :)


Csabroncka
(addikt)
Blog

Termosztát >

Füst érzékelő

Vezérlő

Kamera, mozgásérzékelő, vízérzékelő van még tervben.

Panel lakásról van szó, a szobák egyesével termosztáttal szabályozva, ilyen radiátorszelepekkel. A redőnyvezérlés sajnos felejtős, mert nem tudom utólag most már süllyeszteni, katasztrófa lenne. :(

A cél pl a vízérzékelőnél az, hogy amennyiben aktiválódik a fürdőben vagy a konyhában, akkor zárja a strangba szerelt mágnes szelepekkel a hideg meleg bejövőt.

[ Szerkesztve ]


Jeanne d'Arc
(addikt)

Ez nem semmi, gratula!


Busterftw
(veterán)

Nekem is hasonló az elképzelésem, valami kiforrott dedikált rendszer amivel nem kell annyit mokolni meg kábelezni illetve könnyű bővíteni új érzékelőkkel.
Én még várok 1-2 évet, közben meg agyalok mit szeretnék. Pl van 3 elektromos redőny, azokat hanggal akarom majd irányítani, ahogy a világítás is.
Gondolom ezekhez bontani kell a falat a kapcsolok miatt?

[ Szerkesztve ]


Csabroncka
(addikt)
Blog

Attól függ, a zwave lényege a rádiófrekvenciás kommunikáció és az eszközök elemmel is működnek.

Egyébként a szerző tehetségéből ez mit sem von le, mert továbbra is tartom, hogy a pici kütyük programozása ezeken a program nyelveken bizony kúrvanehéz és sok (évek) utánajárással és utánaolvasással jár.


Busterftw
(veterán)

Persze annak us van előnye, jobban bele lehet nyúlni a dolgokba.
Nekem egy "kész" rendszer csak preferencia inkább.


Csabroncka
(addikt)
Blog

Én egyébként a fibaro rendszerét nézegettem alapból. Elég user barát, igaz nem az ára, de a fentebb linkelt oldalon van starter kitt.

Ami jobban foglalkoztatott, hogy hogyan tudnám kihasználni a Synology-mat, és erre a szintén fentebb linkelt usb-s vezérlő hozott megoldást.


nxswitch
(senior tag)

Most utána olvastam, rosszul volt a fejemben összerakva a dolog, kevertem a lifi-vel.

Van előnye ilyen kütyüket használni az ebayen megvehető pár száz forintos érzékelők, adó-vevők és mikrovezérlőkkel szemben, amik átlagos frekvenciákat használnak?


Csabroncka
(addikt)
Blog

Szerintem a zwave mint "protokoll" életképes és elég sokan fejlesztenek rá, eszköz és vezérlő is bőven akad már hozzá.


Hieronymus
(addikt)
Blog

A meglévő redőny intelligens vezérlése sem nagy gond.

Kicsit csúnya, de lehet kapni ehhez hasonló megoldásokat.
elektromos gurtnicsévélő
Kicsit drágább de tökéletes megoldás a redőnymotorra átállás. [link] Ezek között már kezdenek megjelenni az okos otthonhoz kapcsolódó megoldások.


kristofxy
(csendes tag)

Szia, redőnyvezérlésnél mit nem tudsz utólag süllyeszteni?


Csabroncka
(addikt)
Blog

Kézzel is kell vezérelni, nem csak okos rendszerrel, minden alkalommal pedig nem rohangálok a telefonomért, másrészt egy full felújjított szobában nem fogok újra kötődobozt és vezetéket süllyeszteni :(

[ Szerkesztve ]


Tankblock
(aktív tag)

Hello,

nem rossz a cikk. Az én Home Automation rendszerem Raspi 3 on Mosquitto és NodeRed szerver fut több mint 1 éve. Hőmérséklet szenzorokkal kezdtem BMP180 és BMP280 akkal ez utóbbi LiPo Akksiról megy. Azóta SONOFF touch került fel a szobába. A hangvezérlést én Amazon Alexa -ra bíztam.

Így ha nincs net akkor a degradáció a hangvezérlés.

Akik belekezdenének annak javaslom több rendszer kipróbálást és ne kezdjenek drága dolgokkal. Kínai klónok próbálni az elején bőven elegendő --> nem mindegy hogy egy 800Ft alkatrészt kukázol vagy ennek a sokszorosát ha füsttel kezd el kommunikálni. Egy problémára nagyon sok megoldás van. Az Arduino csábító, de pl ESP32 nél már nem szeretném használni. Sajnos nem kényszerít rá a lényegrea HW megismerésére, mert túlságosan plug and playek könyvtáraik.


Joccc07
(addikt)
Blog

Igazából ajándékba kaptam a kontrollert és ebből kezdtem el építkezni.

Danex:A Blynk nekem nem nyerte el a tetszésemet.

Csabroncka: Annyira nem nehéz egyik vezérlőnek sem a felprogramozása. Rengeteg segédanyag van a neten. Ha nem konkrétan a saját elképzelésedhez de valami hasonlóhoz van akkor csak "személyre" kell szabni. Van, hogy nem is kell kódot írni csak egy két értéket átírni és már kész is vagy.

Zwave-hez csak annyit, hogy én személy szerint az ilyen megoldásokat jobbnak tartom annál mintha bemennék a boltba és leemelném a polcról.

laleh: Köszönöm :R


Joccc07
(addikt)
Blog

Én is hőmérséklet és páratartalom méréssel kezdtem. Konkrétan ezen a projekten kivűl amit olvastatok most egy marha nagy őskáosz van a fejemben. :DDD

Egyenlőre még nem tudom, hogy merre tovább.

Az Amazon Alexa nem rossz ötlet. Vagy esetleg még a Google Home. Csak ugyebár itthon egyiket sem lehet kapni.


Tankblock
(aktív tag)

Hello,

Ebayről vettem én is :-)

Nálam a motívációt az adja hogy a gyerekek nem szeretik lekapcsolászni a villanyt. Így meg van kontrol felettük.

hova tovább pl automatizálni a reggelt, mozgásérézekőkkel riasztót, postás érzékelőt készíteni.....


Busterftw
(veterán)

A redőnyök nálam elektromos motorral működnek, bent van a sima kapcsoló. Ezt pl hogy vezérelhetném hanggal? Mondjuk ha a Google home vagy Alexa a központ.


moltam
(tag)
Blog

Sonoff nevű kis cucc kb 2000Ft, tartalmaz egy ESP8266-ot, valamint egy relét. Házilag olcsóbban is kijönne, de így befér a kötődobozokba, így elrejtve marad minden és a meglévő lámpák kapcsolhatók.

Nálam minden dobozban van egy Sonoff, melyekre tasmota nevű firmware került, mely MQTT képessé teszi. Egy Raspberry Pi-n futó MQTT szerverrel már addig bővít amesdig csak akar. :) Jó ötlet az IFTT bevonása. :)


sb
(veterán)

Ezeken az sw része hogy néz ki? Full nulláról kell minden kitalálni és megírni vagy vmi félig előre írt moduláris cucc? Még csak nulladik körben nézelődöm, de valahogy nem igazán látok érdemi átmeneti megoldást a teljesen kész és horror drága (és jó eséllyel azért limitált tudású) cuccok és a teljesen egyénileg összerakandó és programozandó cuccok között amikre meg a világ szabadideje sem lenne elég... legalábbis az én szemszögemből. :D

Másik kérdés: Kényelmes a wifis rendszer, de mennyire biztonságos? komolyan kérdezem, nem flame-ként. Ha online hangvezérlés nélkül, csak vmi belső, automatikus rendszert építene az ember, akkor nekem szimpatikusabb lenne a kábelezés. Nyilván elsősorban új háznál, nem meglévőbarmolására gondolok.
Mondjuk vezetések eszközöket nem is nagyon látok amennyire gyorsan utánanéztem. :F


Joccc07
(addikt)
Blog

Az sw része úgy néz ki, hogy az alap kód áll egy "void Setup" és egy "void Loop" -ból.
A többi a te tudásodra van bízva.... Mondjuk ez így erős. Rengeteg példa kód van különböző modulokhoz. Tehát a fenti két paraméter csak egy alap amit az IDE alapból hozzárendel.

Wifis mennyire biztonságos? Annyira biztonságos, hogy mekkora az esély szerinted arra, hogy az ablakod alatt állva egy hacker feltöri és kapcsolgatja a villanyt. Szerintem elég kicsi az esély, hogy bárki is feltörje.


nxswitch
(senior tag)

Ami azt illeti, most elég nagy az esélye mióta a WPA2 törhető. A legtöbb arduinos/esp-s/raspberry pis dolgok nem használnak szerintem titkosítást, amit nem ilyen rendszereket értékesítő cégek készítettek.


BatchMan
(senior tag)

Néha az ember akkor kap löketet a saját projekthez, ha látja más is küzd vele.
Nekem konkrétan a hangvezérlés nem tetszik, de a "user interface" kérdésére nincs egyértelműen jobb válaszom. Maradtam az okosteló felületnél, azt könyebb variálni. De nincs mindig nálam, mint a hangvezérlés.
Ha lenne e-ink / feketefehér LCD mini fogyasztással, browser funkcionalitással, az lenne a legjobb.
Nálam a fűtés és a kerti locsolás megy saját fejlesztésben. Alapelv, hogy ne kelljen vezérelni, b...gatni, találja ki amit ki lehet találni, legyen automata.
A hangvezérlést mindenesetre "eltettem" magamnak.


BatchMan
(senior tag)

Volt egy hír a WPA2 törhetőségéről. Abban benne volt, hogy elég macerás, és nem fenntartható, hatósugáron belül kell lenni stb. Amíg nem valami VIP lakik nálam, gyanítom senki nem fogja venni a fáradságot, hogy pl. a fűtés alapjelét 24°C-ra feltegye.


nxswitch
(senior tag)

Én otthon(tanyán) továbbra is WPA2-t használok, és szeretnék beüzemelni egy szervert szintén úgyse próbálkozik vele senki alapon, de ettől még nem lesz biztonságos. De ha egy panelban/kertes házban lennék és látható helyen lenne egy ilyen rendszer már megfontolnám.

A lényeg, hogy törhető, a wifi mögött lévő rendszer biztonsága pedig eszköz függő.


sb
(veterán)

Értem. SW-ből nincs olyan ami vmi keretrendszerként minimális programozást igényel és nem méregdrága? Ill. ettől függetlenül valamennyire nyílt. Programoztam én régen rengeteget, de valahogy nem vonz már az, hogy N+1. megoldásként megcsináljam azt, ami N-szer létezik. :) Időm meg praktikusan nulla rá.

Wifi: Azért router is van a világon, azok is sebezhetőek tehát nem feltétlen kell az ablak alatt állni.
továbbá nem csak a lámpákat vezérli egy rendszer hanem mondjuk komolyabb cuccokat is, esetleg riasztóval, távfelügyelettel egybekötve.
Oké, mondjuk ha kifelé van bármilyen kapcsolat akkor majdnem mindegy a belső kommunikáció is, hogy wifi vagy kábel... de valahogy mégis jóval nyitottabbnak tűnik ez így.

A másik oldal meg mondjuk épp ez ami megfordult a fejemben: mennyire problémás bármely részét kiengedni a házból. Netes távoli vezérlés miatt vagy házon belül használva, de az offline nem működő hangvezérlőkkel.

Hogy ez mekkora kockázat azt nem tudom megítélni, de ha az autókból indulunk ki akkor ott is lassan könnyebb az amúgy nehezen nyitható elektronikus rendszereket törni/kódot szerezni, stb... pedig az is hihetetlennek tűnt 15 éve egy feszítővassal szemben. :F


hati
(addikt)
Blog

Én azt várom (nekem az adná a pluszt), amikor pl. egy öntözőrendszer megnézi az időjárás előrejelzést, és ha mondjuk 80%-os valószínűséggel esni fog, akkor kihagyja az előre beprogramozott locsolást.


BatchMan
(senior tag)

0. szint csak időzítés van, minden nap locsol
1. szint van esőérzékelő, esőben nem locsol
2. szint. esőérz. + napi átlag hőfokhoz igazítja a locsolás idejét
3. szint előrejelzést néz

Végül is pl. a repülőknek van szabványos időjárás formátum, már csak össze kell kötni...


hati
(addikt)
Blog

1-es szint megvan, a 2.-est meg helyettesíti, ha éjszaka locsolsz. Az előrelépés az lenne, ha "smart" lenne.


moltam
(tag)
Blog

Előre megírt firmware van rá, sonoff-tasmota. Tud elég sok mindent. Pl. böngészőből konfigurálható, frissíthető.


sb
(veterán)

Köszi, megnézem!

@hati:
Fűtésvezérlési rendszereknél vannak ilyenek nem? Nagyobb tömegű és tehetetlenségű felületfűtésnél,akár csak padlónál időjárásvezérlés létezik tudtommal. Mondjuk ez még valószínűleg mindig nem "okos", hanem simán előrejelzésből dolgozik és annyi.


Joccc07
(addikt)
Blog

Igazából ezt nem lehetetlen megoldani. De ennek jobban utána kellene nézni. Openweathermap API-jából kiindulva szerintem megoldható.


BatchMan
(senior tag)

2-es nem az, hogy éjszaka locsolunk. Mindig éjszaka locsolunk. Hajnal előtt 1-2 órával.
A kérdés a mennyit locsolunk, és ennek idejét kell kikalkulálni a napi csúcshőmérsékletből. Ha viszonylag keveset kellene locsolni, akkor nem locsolunk, hanem eltesszük másnapra, és hozzáadjuk a következőhöz.
A kilocsolt víz mennyiségét a szórófejek működtetésének időzítésével lehet szabályozni.
Időzítés=mennyi ideig menjen a locsolás.
Smart akkor lesz, ha talajnedvesség érzékelőket teszünk le és annak alapján locsolunk.


hati
(addikt)
Blog

Igaz.


Tankblock
(aktív tag)

Irigyellek, mert nálam nem fér be. Csak a Sonoff Touch a fali kapcsolók helyére....
Régi panelba ez nem úgy van hogy csak úgy cserélek dobozt.....

Sonoff switch van 8266, a Sonoff Touch ban már 8285 van.


BullZeye
(veterán)
Blog

Jelenleg dupla kapcsoló van lámpához, az egyik SPOT lámpákat vezérli a másik a mennyezeti lámpát.
Lehet e ezt okosítani valahogy anélkül, hogy + kábeleket kelljen behúznom a rendszerbe?

3 vezeték fut a kapcsolóhoz.


Joccc07
(addikt)
Blog

Egy ilyennel szerintem megoldható. De kevés az infó.


Tankblock
(aktív tag)

Hello,

Milyen a kötődoboz a kapcsoló mögött?

A probléma az lesz hogy a 3 vezeték 2 kapcsolószál és egy fázis lesz. Ha nincs nulla vezeték akkor azt ba kell húzni pl ha egy Sonoff Touch szeretnél beletenni. A másik fele, ha a kötődoboz nem téglalap alakú akkor nem fog elférni. Sajnos az EU ban nem találtam 2v 3 as kapcsolót. Valószínűleg tervezni kellene egyet mert lenne rá kereslet, gondolok itt a panellakásokra.


BullZeye
(veterán)
Blog

Panel, 65mm kör doboz van benne, akkor marad Yeelight mint alternatíva. Köszi azért!


Tankblock
(aktív tag)

amit mondottam találtunk piaci rést....


enesbcs
(tag)

Én találtam EU-s 2 gombos kapcsolót, már meg is érkezett. :)

[ Szerkesztve ]


Tankblock
(aktív tag)

Én néztem most Sonoff ot remélem az is jó lesz.


jeriko2
(tag)

Ez nem a legjobb módja, mert nálunk rengetegszer előfordul, hogy az előrejelzések esőt jósolnak, be is borul, aztán semmi eső, legfeljebb 10km-el odébb.
A jó megoldás a talajnedvességmérő, ami érzékeli, mennyi nedvesség van a talajban. Ahhoz érdemes igazítani a locsolást. De nagyot nem hibázol, ha kihagysz egy napot, vagy éppen eső előtt locsolsz, ilyen elég gyakran megtörténik a természetben is, ideális körülmények között.

üzenetek