üzenetek

hozzászólások


arty
(veterán)
Blog

15% amd részesedéssel szerinted mekkora verseny van?
azt kell látni, hogy az amd-nek bruttttálisan jobbnak kell lennie intelnél ahoz, hogy legyen VALAMICSKE verseny és a vendorok kénytelenek legyenek amd alapon szervert építeni.
na, ez most VÉGRE megtörténik.....

a cikkben abu megjegyzése egy lázálom része lehetett, valamiféle elképzelt, idealisztikus világból, ahol a jobb termék letarolja a piacot, csak mert jobb :D
na, a cpu piac az intellel nyeregben NEM ILYEN :D

#14 joysefke :R
felhőbe eddig is max magszámot tettünk, ezután is azt fogunk.
tényleg kíváncsi leszek, hova lehet eladni a szánalmas, throttlingoló/zabáló zafírokat, "fele annyi maggal"...

[ Szerkesztve ]


Fücsök007
(őstag)
Blog

Gondolom észrevetted, hogy a Zen3 procikat is drágán adták amíg nem volt Alder Lake, továbbá a Threadripper HEDT platformot is elkaszálták Zen2-nél?
A prémium árazáshoz nem kell 50%-os piaci részesedés, ugyanezt meg tudják csinálni videókártya oldalon is, ott sem véletlenül 1000 dollár ma a csúcskártya. Egyébként 30-40% közé várható AMD részesedése 2024 H2 körül az előrejelzések szerint.


martonx
(veterán)

azért vegyük észre, hogy a 15% 2021-es adat... Ahogy nőtt, az alapján mostanra 20%-ra tippelem.
És a növekedés előre vetíti, hogy kb. 2018-2020 óta alig szereztek be a cégek Intel szervert, inkább AMD-t, de nyilván ez is csak spekuláció.

[ Szerkesztve ]


S_x96x_S
(őstag)

ami még érdekesség, hogy
az AMD a Genoát 2 negyedévvel megcsúsztatta,
hogy a "CXL disaggregated memory standard" beépítésre kerüljön
( amúgy ilyen nincs az Intel SR-ban és egyes ügyfelek kérése lehetett )

"As Norrod explained to us several weeks ago, Genoa was delayed by two quarters to intersect the CXL disaggregated memory standard, but AMD never dreamed that it would be beating Intel’s “Sapphire Rapids” Xeon SPs to market. Genoa was timed to come to market around the same time as Intel was expected to have its “Granite Rapids” Xeon SPs to market, which are now coming in 2024."

"The Genoa server chip is by far the best CPU that AMD has ever fielded in the datacenter, boasting up to 96 cores, a dozen DDR5 memory controllers with a maximum of 6 TB of memory, and 128 lanes of PCI-Express 5.0 I/O capability – 64 lanes of which can support the CXL 1.1 protocol running Type 3 memory pooling devices outside of the chassis."

via: https://www.nextplatform.com/2022/11/10/amd-genoa-epyc-server-cpus-take-the-heavyweight-title/


joysefke
(veterán)
Blog

Itt a részesedés (market share) az mindig az értékesítésre vonatkozik és nem az installált bázisra. Tehát az a nem olyan régen mért 15% az azt jelenti, hogy az adott időszakban eladott eszközök darabszámának vagy pénzben kifejezett forgalmának 15%-a volt az AMD-é.

És ez a kínkeservesen lassú részesedés növekedés is úgy jön össze, hogy évek óta sokkal alacsonyabb áron kínálnak jóval nagyobb teljesítményt és energiahatékonyságot illetve a konkurenciával szemben kb időben kijönnek az adatközpontot célzó termékeik.


martonx
(veterán)

Azért szervereknél ez az évi 5% növekedés szerintem nem rossz. Pláne az ismert Intellel szemben, aki minden piaci erőfölényt bevet, pénzt nem kímélve, hogy a vetélytárs ne tudjon jobban terjedni.


Jhonny06
(veterán)
Blog

Egyetértek. Az Intel az egész processzor piacon kiépített magának egy stabil bázist, amit az AMD historikus csak úgy tudott meghaladni, hogy az aktuális évben valahogy össze tudtak hozni egy költséghatékony megoldást, amivel az árérzékeny otthoni felhasználókat még meg is lehetett hatni, de az üzleti/szerverpiac kicsit máshogy működik (a cím is teljesen fals). Az AMD-re sose lehetett stabilan számítani, mindig csak ideiglenesen tudnak valamit felmutatni, nem lehet őket komolyan venni.


S_x96x_S
(őstag)

> Azért szervereknél ez az évi 5% növekedés szerintem nem rossz.

A Mercury mérőszámai alapján +7.3% az utolsó 1 évben
( sok eltérő metodika van - de itt a Mercury vs. Mercury látszik. )

Persze ennek az ára látszik a desktop és a Notebook -nál.

Az AMD-nek szükös és drága a külső gyártás ..
emiatt a meglévő kapacitással tudatosan a "zsírosabb" prémium piacra megy rá.

Az Intelnek van sok gyára, amelyeknek termelnie kell .. bármit, de termeljen ..
emiatt a Desktop és a Notebook piacra rá-önti az olcsó chipeket;

Mercury Research
AMD MARKETSHARE
Q3/2022 Q2/2022 Q3/2021
Desktop 13.9% 20.5% 17%
Notebook 15.7% 24.8% 22%
Server 17.5% 13.9% 10.2%
Total (inc. SoC & IoT) 28.5% 31.4% 32.4%
( via wccftech )


S_x96x_S
(őstag)

> Az AMD-re sose lehetett stabilan számítani,
> mindig csak ideiglenesen tudnak valamit felmutatni, nem lehet őket komolyan venni.

Az AMD alulbecsülte a keresletet ..
és nem tudtak végtelen mennyiségben szállítani a covid örület alatti digitális átálásnál.
Emiatt a kevésbé jó Intel is elkelt .. akinek volt gyártókapacitása ( 10++++++++++ )

pontosabban
"AMD has the design wins and Intel has the supply wins when it comes to CPUs. "

"We are inventing a new term here: “Supply win.” This is distinct from a “design win.” We have been dancing around this idea since the pandemic started, joking that if AMD had believed more in its own Epyc CPU business it could have sold even more processors than it has in the past several years. And because AMD did conservative forecasts – and honestly, who can blame them because it overshot its forecasts with Opterons and Athlons in a bygone era – Intel could sell relatively ancient “Skylake” and “Cascade Lake” Xeon SPs based on 14 nanometer technologies, and now “Ice Lake” Xeon SPs based on a very cranky 10 nanometer process, against “Rome” Epyc 7002 and “Milan” Epyc 7003 chips based on 7 nanometer cores, and soon the 5 nanometer cores used in “Genoa” and “Bergamo” Epyc 9000 series chips. (The Epyc processors have a chiplet design that has 14 nanometer and 12 nanometer I/O and memory controllers linking the cores together into what amounts to a distributed CPU.)"
( via )

Amúgy
- az AMD remélhetőleg ebből is tanul
- a management általában jó stratégiát csinál ..
- és a végrehajtás is jó.

( Legalábbis a Lisa Su által vezetett csapatra értve )

Amúgy meg a következő pár évben kiderül :R

A Nokia bedőlése után - remélem mindenki elhiszi, hogy nincs garancia a piacvezetésre ..
Aki elalszik a volánnál .., az megszívja ..
emiatt az AMD -nek és az Intel-nek is fel kell kötnie a gatyáját ..
főleg mert jönnek az ARM szerverek is ..
( és mögöttük az árnyékban a RISC-V .. )

[ Szerkesztve ]


angyalpc2
(aktív tag)
Blog

Kérek 10deka server procit
96 mag lett 384MB-al
maradhat?

igen


mike710
(aktív tag)

Mekkkkora poén volt.


DraXoN
(addikt)
Blog

Még a k betűid is kinyúltak tőle.


devast
(addikt)

Erre összpontosítva, illetve mások mondták hogy supply probléma volt az epyc-ekkel, kb első sorból néztem egy amd szerver beszerzést, 7003-as széria.
Kb így nézett ki: Rendelni lehetett, több hónapos szállításra, és semmi kedvezményt nem adtak. Intel volt azonnal, és árkedvezménnyel. Ha nem tudnék elég amd szervert szállítani, hogy kielégítsem az igényeket, én sem adnék kedvezményt. Szóval az elmúlt pár évben epyc-et szerezni egy lassú és viszonylag drága folyamat volt. És amennyi kedvezményt adtak az intelekre, az alja szegmensben volt létjogosultsága. Ezért tart ott az amd piaci részesedése, ahol. Ennyit tudott max gyártani. Én sem a legalja epyc-eket szórnám, ha a legdrágábbat is mind el tudom adni azonnal.

[ Szerkesztve ]


Fücsök007
(őstag)
Blog

Ez a helyzet a Rome megjelenése óta fennáll azóta vágyálom Intelnél leverni a csúcs Epyc procikat :DD , de legalább most AMD-nek lehetősége az olcsóbb szegmensbe Milan/Milan-X alapú procikat gyártattni nagyobb mennyiségben a Genoa mellett. Gyakorlatilag 2024H1-ig lesz értelme futtatni a régi szervereket olcsósítva, mivel versenyképesek maradnak, és már a konzol chipeket is 6nm-re állítják át, hogy kevesebb Wafer-t kelljen hozzá használni, így az összes fölösleges 7nm-es node mehet a chipletek gyártására. :K


zetor2000
(senior tag)

Az azért megvan ugye, hogy a "gyíkabb" CPU is izmosnak indult, csak a gyártás végén a minőségellenőrzés körül azt mondják rá, hogy ez nem tudja hozni az elvárt szintet, és inkább leminősítik?
Szóval igazából az van, hogy gyártanak cpu-t, majd a végén osztályozzák. Most hogy ez hogyan épül fel (monolitikus vagy több chiplet...), igazából kicsit mellékes. A lényeg, hogy nem nagyon szeretik azt, hogy olcsóbb szegmensbe kerüljön, mert az kábé azt jelenti, hogy a gyártás nem tökéletes.
Szóval ez a "lesz lehtősége az olcsóbb szegmensbe" ez inkább probléma, mint előny.


Fücsök007
(őstag)
Blog

Pont a chiplet-es felépítéssel küszöbölték ki a problémák nagyobb részét. A chipletek gyártása olcsó, a tokozás része drágább, de még így is olcsóbban tudják gyártani a teljes procit mint amikor monolitikus az egész, nem mellesleg még a selejtes chipletek is jobb frekvenciát tudnak elérni mint a nagyon gagyi "válogatott selejt" monolitikus Intel 10nm-es Ice Lake chipek. (Gondolom nem kell leírnom mennyire örülne Intel is, ha az olcsóbb szegmensbe elég lenne a 14nm-es gyártástechnológiát használnia. :DDD ) Intelnél már most látszik, hogy csökken a nyereségük, mivel nem tehetnek rá annyi hasznot a procikra mint 4-5 éve, illetve AMD részéről tudnak faragni az áron minden kifutó száriánál, hogy megmaradjon a versenyképességük.


arty
(veterán)
Blog

Gondolom észrevetted, hogy a fejlesztések pénzbe kerülnek, a tsmc sem ingyen gyárt és azzal SOHA nem jutunk valódi versenyig, ha az egyik gyártó KÉNYTELEN fillérekért, 0 nyereséggel cpu-t gyártani. HA kialakulna az 50-50, na AKKOR tényleges verseny kezdődhetne - árban és teljesítményben is. A korábban olcsó amd cpu azt jelentette, hogy massiv veszteséggel működött a kisebbik gyártó, nem valós verseny volt, kétséges volt meddig léteznek egyáltalán. Ha pedig az intel egyedül marad, az sejthető hova vezetNE...

Egy lehetséges forgatókönyv a cpu-k számára: a gpu piac alakulása - érdemi amd konkurrencia nélkül látható, hova vezetett a vidiásított piac.

2024 messze van, az intel mindent meg fog tenni, hogy ne érje meg amd-re váltanod, bármennyire is szeretnéd ;) (szerverben se) Tényleg nagyon kíváncsi leszek a 2023-as eladásokra.

#23 martonx
szeretnék ebben hinni, csak sajnos nehéz. a problémás intel cpu is annyit ért a piacon, hogy mégtöbb intel cput kellett venni, kompenzálandó a security bugok teljesítményveszteségét :( szkeptikus vagyok....


Fücsök007
(őstag)
Blog

A régi monolitikus AMD procik pont nem jó példák, anno 2015 és 2016-ban nem volt verseny, ez tény, viszont nem kell 50-50% hogy beinduljon a verseny. Szerinted milyen haszonnal adnak el a közép és felsőkategóriában? Nyilván nem a paletta legalján fognak meggazdagodni, de pont a fejlesztések nagy része átfed a palettán, így kevesebbet kell rákölteniük mint amikor külön chip-et kell gyártani az alsó szegmensekbe, továbbá még az asztali árérzékeny piacon is jó hasznot tudnak elérni, a sokezer dodós szerver piacon hatványozottan. Intel részéről 2024 H2 előtt akármit csinálhat nem fogja tudni megakadályozni a piacvesztést, már nem 2005-ben vagyunk. ;)

[ Szerkesztve ]


arty
(veterán)
Blog

50-50% azért kell, hogy legyen elég pénz fejlesztésre mindkét oldalon, megfelelő gyártókapacitás, legyen mozgástere (pl árakkal) mindkettő gyártónak - és neked, a vásárlónak, legyen választék, küzdjenek érted, stb.

Sokat érek a "beindult" versennyel, amikor bizonyos szegmensekben gyártóknak nincs epyces megoldása...

Intelt nem kell temetni, a p4-el is túléltek :D


Fücsök007
(őstag)
Blog

Akkor tájékoztatlak, hogy AMD-nek több bevétele lett a valóságban 2017 év vége óta mint amire számítottak akkor, már most is minden új fejlesztésre van elég pénz, emiatt nem kell takarékoskodni a fejlesztésekkel. ;) Erről van elég információ már, és ha csúszás előfordul, az kizárólag technikai akadályok vagy hibaelhárítás (újabb steppingek) miatt lesz a belátható években. Szerencsére nem tud visszatérni a régi AMD-s betlizős korszak, már most is sok pénzt raktak Zen5/6/7 fejlesztésekbe. :K

üzenetek