üzenetek

hozzászólások


hcl
(félisten)
Blog

Jó lett, színvonalas, és érthető :)


User64476
(őstag)

Szuper írás, köszi szépen!


dchard
(veterán)
Blog

Először is megköszönöm a befektetett munkát, egyre ritkábban lát ilyet az ember itt és máshol is...

A témával kapcsolatban: előköerült itt az ECC memória kérdése. Amellett, hogy soft raid-hez szerintem is elengedhetetlen, hallottam róla, hogy mintha lenne valamiféle fejlettebb hash eljárás vagy hash generálás, amivel a ZFS képes detektálni a kis mértékű adat hibákat nem ECC memória mellett is, amiből normál esetben silent corruption lesz. Esetleg érdemes lenne foglalkozni ezzel a cikkben, hátha tud olyasmit a ZFS ebben a kategóriában, amit a többi fájlrendszer nem tud. És most nem a normál hash-elésre gondolok, amit a BTRFS is csinál, hanem arra, hogy a hash előállításában vagy visszaellenőrzésében esetleg lehet olyan trükk, amivel kibukhat egy kis mértékű memóriahiba. A topik aktivitását nézve úgy látom másokat is érdekel ez a téma :)


stopperos
(senior tag)
Blog

Nem tudok arról, hogy további védelem lenne benne. A bit-rot (amikor a háttértáron a bit értéke véletlenszerűen ellentétesre vált) detektálás hash alapján történik, az ARC memória hibája esetén pedig a checksum is hibás lesz, ezért újraolvassa az adatot és egy másik memória területen tárolja le az ellenőrzésre. Szerintem egyéb trükk nincs benne. A btrfs checksum-ja is tudja detektálni a bitrot-ot, de csak mirror konfigurációban tudja biztosan kijavítani (raid5-6 -ban nem). A btrfs memória kezelésével pedig már tényleg nem foglalkoztam.

[ Szerkesztve ]


OddMan
(őstag)

Azt, hogy tudom megnézni, hogy a zfs aktuálisan melyik checksum algoritmust használja? :U

a zfs get checksum parancsot ha kiadom csak annyit ír ki, hogy checksum on default.

Szuper lett a cikk! :R
Amúgy nemrég én is építettem egy saját NAS szervert 6x3TB hdd-vel és fedora-t valamint zfs-t (raidz2) használok.

[ Szerkesztve ]


stopperos
(senior tag)
Blog

Ezek alapján fletcher4 az on jelentése.

Illetve pl itt tudsz kicsit utána olvasni.

[ Szerkesztve ]


OddMan
(őstag)

A másik nagy kérdés, hogyha a zfs set checksum=edonor pool_name/dataset_name beállításra kerül, akkor a már régebben kiírt adatokhoz tartozó checksum-okat hogyan lehet újra számoltatni, hogy azok is az edonor-t használják? :U

[ Szerkesztve ]


OddMan
(őstag)

edonor = edonr
Bocs elírtam.


stopperos
(senior tag)
Blog

Ez csak az új adatokra vonatkozik. A blokk ami már kiírásra került, az marad a régi checksum, recordsize, compression beállításokkal.
Nem lehet újra-számoltatni, az adatokat újra ki kell írni (másolás, áthelyezés).


MasterMark
(titán)

Ezt freenas-on is igy kell felkonfigolni? Mintha a cikk elejen az lett volna, hogy freenas-on hasznalod, de a freenason levo beallitasrol nem volt szo.


stopperos
(senior tag)
Blog

Nem, freenas sokkal egyszerűbb és webes gui van hozzá. Sok mindent megcsinál helyetted.
Linux-ot vettem alapul az íráshoz. De a zfs parancsok mindenhol ugyanazok.


Dißnäëß
(veterán)
Blog

Urak !

Köztudott, hogy ZFS alá nem illik bármi logikait is tenni, de a titkosítás része érdekelne, mivel van, ami titkosított és van ami nem: LUKS-on próbált már vki zfs-t kreálni ? Mondjuk egy mirrort két /dev/mapper-es LUKS titkosított eszközön. :) (Ez így fullba titkosítaná a motyót és detached header esetén már csak random szemét adat, ami látszik az adathordozón).

[ Szerkesztve ]


Kendek
(MODERÁTOR)
Blog

A ZFS és a LUKS is eléggé ismertek és népszerűek, ergo felvetődött már párszor a kérdés, igen. :)


Dißnäëß
(veterán)
Blog

:R


Dißnäëß
(veterán)
Blog

Akkor még egy kérdés, hátha erre is lenne google link :D

Adott egy natúr ntfs meghajtóm, tele cuccal. Veszek mellé egy másik tökugyanilyet holnap. Mirror-t szeretnék zfs-el.

Meg tudom azt a trükköt játszani, hogy a mirror egyik lábát létrehozom az "új" HDD-n zfs alapon és csak utólag tolom be alá a második lábát ? Ezt linux alatt meg tudnám játszani például md raid-el (U_ státuszú lenne a tömb, UU helyett).

Rámásolnék mindent a régiről (ezáltal defragmentálódik is a motyó rendesen, mert már tök fragmentált minden a régin), majd ha jónak ítélem meg a másolást, merném a régit törölni és a zfs mirrorba 2. lábként betolni.

Replikál, béke. Menne ? Annyira nem triviális nekem az IGEN, mint egy szimpla md raid esetén.

[ Szerkesztve ]


stopperos
(senior tag)
Blog

Hagyd a fenébe az md raid-et. Csak megnehezíti a lemez kezelést. Zfs-sel is ugyanezt meg tudod csinálni:
1) létrehozod az új zpool-t és azon a fájlrendszereket.
2) felmásolsz mindent
3) utána hozzáadod a lemezt tükörként:
sudo zpool attach vd-Rocinante /dev/disk/by-id/amin-már-zpool-van /dev/disk/by-id/korábbi-ntfs-hdd
Ekkor lezajlik a resilver és az adatokat a másik lemezre is szinkronizálja. Sőt még további lemezeket is hozzá lehet adni ugyanígy a későbbiekben (3-4 lemezes mirror).

Az otthoni gépen hasonlót csináltam, első körben csak egy 4TB-os hhd-re volt pénzügyi keretem, majd később vettem egy másodikat is és hozzáadtam.

Az a zfs verzió (0.8-tól), amiben van titkosítás az az ubuntu 19.10-ben van benne.

[ Szerkesztve ]


Dißnäëß
(veterán)
Blog

A ZFS-el az a bajom, hogy megmondható, hogy azon a diszken titkosított adat van, teljesen random adat helyett. Nem titkosít mindent a zfs, az utolsó bit-ig is akár... ezt csak LUKS adja úgy, hogy ha akarjuk, még fejlécet sem tesz a titkosított motyó elé.

Ehhez hozzájön a dm-integrity, ami végre blokk szinten checksum-ol és így luks2-vel kombinálva, USB-re detached header-es /boot , olyan rendszert lehet csinálni, amit beindítok USB stick-ről, beröffen, mount-olok neki egy hdd-n lévő /boot-ot, majd kiveszem a stick-et, és kész is. (Ügyelve arra, hogy /boot frissítésekor a stick-en lévőket is sync-eljem azonnal).

Avatatlan szemek ha kihúzzák és ellopják, vagy hasonló, semmit nem látnak rajta tökrandom adaton kívül. Erre a zfs titkosítás önmagában nem képes jelenleg, árulkodik magáról. Nem lehet megcsinálni azt vele, hogy:

1. randommal teleírod /dev/sda-t

2. Létrehozol egy 20 gigás Windows-t vagy ekvivalens bármi egyebet (C: )

3. Létrehozol egy kiterjesztett partíciót a maradék helynek, rajta egy exFAT mondjuk, az egyszerűség kedvéért (D: -nek, quick format)

4. Teszel rá ezt-azt. (D-re)

5. Defrag-olod a free space-t D-n, így az elejére gyűlik a hasznos adat

5. Néha be-be indítod ezt a Windows-t és használod általános dolgokra egy fél órát. A gép ugyebár magától így indulna amúgyis, boot sector, minden adott rajta.

6. Te USB stick-ről indítod az amúgy mókás rendszered, legyen az NAS, bármi egyéb funkciók

7. Mindegyik nagy HDD-n a rajtalévő adat mögött (biztonságban) indítod a titkosítást (headerless, LUKS2, integrity aed-el), letojva azt, hogy a saját Windows-a alatt a diszk végéig logikailag egy exFAT partíció van amúgy (de hát nem írja végig a felületet, ugyebár).

8. A titkosított meghajtókat zfs mirrorba vagy zraid1-2-3-ba teszed, ízlés szerint ahány van, úgy.

Utána fogja Rád bárki, hogy a Windows alaprendszeren és pár fájlon kívül van egyéb is a gépen, ha viszik. :U

+ a dm-crypt-ben van már veracrypt extension is, truecrypt/veracrypt titkosítást kezel, elér, felold, lezár, itt jön képbe az undeniable encryption, stb.

Szóval a zfs egy iszonyatosan király cucc amúgy, de úgy nem tud titkosítani, hogy ne is sejtse avatatlan szem, hogy ott van a szemeten kívül bármi is a "törmelék" között.


stopperos
(senior tag)
Blog

Ez szerintem eléggé off topic. A ZFS azért van, hogy a lemezkezelést egyszerűsítse és lehetővé tegye az adatbiztonságot. Természetesen be lehet ékelni a fizikai lemez és a zpool közé több réteget. De ezek túlmutatnak a mindennapi felhasználáson, amiről a cikk szól.


Dißnäëß
(veterán)
Blog

Én nem feltétlen a cikkre reflektáltam, viszont akkor átmegyek szívesen a ZFS topic-ba, ha van ilyen. Ha nincs, indítani lehet(ne)..

A ZFS rengeteg mindenre van, az adatbiztonság pedig kettébomlik azonnal, egyik az integritás (tehát amit tegnap kiírtál, az még ma is az beolvasáskor), másik a titkosítás (hozzáférés).

Nem gondolom, hogy bármelyik miatt off lenne.

Van egy cikk egy tokaji fordításról és elkezdünk beszélgetni arról, hogy ha a szomszéd szamorodniját ilyen és ilyen fűszerezésű csirkéhez vagy kacsához fogyasztod, vajon milyen ízvilágot kapsz a végére és a kettő fog-e hasonlítani egymásra. Ez nálam nem off, de ez ízlés dolga, szerintem 1 vitát nem ér meg.

üzenetek