üzenetek

hozzászólások


Brianiac
(aktív tag)
Blog

Hát ez eszméletlen jó :C , csak mst bukkantam rá, de elkezdtem olvasni és meg sem álltam a végéig, nagyon érdekes , csak sajna elég kevés ilyen témájú cikket lehet látni, de ez nagyon jó lett, grat. hozzá :R és csak igy tovább.


Dany007
(veterán)
Blog

Oh köszönöm :) Nem hittem volna h még van aki ide merészkedik.
Készül a második rész... Csak idő hiányában talán augusztus végére készül el végelegesen... Örülök, hogy tetszett!


tdd587
(őstag)

Ma találtam rá erre az írásra, de egy valamit nem értek benne. Mi a célja? Szégyeljem magam, hogy hatmilliárd emberből vagyok egy? Szégyeljem magam, mert kicsi vagyok, a csillagok meg nagyok? Szégyeljem magam, mert gyalog járok, a csillagok meg messze vannak? Szégyeljem magam, mert még annyi mindent nem fedezett fel az emberiség? És végül szégyeljem magam, mert kb. annyit tudok majd hozzátenni a világhoz, hogy adok új életet, mondjuk 3-at, aztán meghalok?

Céltalan írás. Újat nem mond semmiről. Gyerekként élveztem az ilyeneket (Ég és Föld és társai a Hány csillag van az égen kérdéseivel...), felnőttként viszont már mindenki el tudja dönteni (általánosítok), hogy hol a helye a világban és mihez kezd a 60 évével. Nem fogom szégyelni magam. A wikipedia kozmológia részének és adatainak felolvasása ehhez izléstelen indok.

Egyébként a Know1ng című film (magyarul Képlet) kapcsán jutottam ide, nézzétek meg, érdemes. A téma miatt is.


Dany007
(veterán)
Blog

Nem. Sok mindenben tévedsz.
Nem a szégyenérzet a lényeg. Eszembe nem jutott ilyen.
Inkább a rádöbbentés. De több féle mondanivaló volt a célok között.
Ha elolvastad az alábbi ~ 140 hsz-t, akkor tudnod kell, hogy erre az emberek túlnyomó többsége rájött :)
Persze mindenki mást lát benne. Más én, és mást az olvasók. De, mint írtam a nagy többség meglátása hasonló az enyémhez.
Amiben szintén tévedsz, az az, hogy ezt már mindenki tudja/tudta.
Egyik barátomnak, aki már több, mint 40 éves, meséltem ezt a 'sok milliárd csillag, sok milliárd galaxis' dolgot. És az volt rá a reakciója, hogy de ez nem csak egy elmélet?
Pedig nem buta ember, inkább csak egyszerű. Egyszerűen éli a mindennapjait, de valójában fogalma se volt róla, hogy hol miként és hogyan.
Az nem elég, ha az ember elolvassa az adatokat. A legtöbb ember (és ezt tapasztalatból mondom), fel se tudja fogni valójában milyen és mekkora méretekről van szó. Én megpróbáltam különféle példákkal érzékeltetni, úgymond elmesélni a dolgot.
Elvégre azt is tudjuk, hogy milyen 3x hangsebességgel repülni, ez is le van írva a neten. De valójában az átlag ember, aki max 120km/h- val közlekedik egy autóban vagy buszon, fel se tudja fogni, mit jelent ehhez képest a 3660km/h közeli sebesség.
Tehát hiába vagy tisztában a puszta tényekkel, hiába ismered a számokat, az nem azt jelenti, hogy el tudod képzelni, avagy fel tudod fogni, pusztán a számokból.

Ettől függetlenül a visszajelzésekből nekem az jön le, hogy az olvasók tudták mit szeretnék átadni.


tdd587
(őstag)

Aham, remélem nem sértettelek meg, nem az volt a célom. Bevallom mást kerestem a cikkben, amit nem kaptam meg. Mérnök ember lévén (nem a papírra gondolok, hanem a kocka hozzáállásomra) egy gyakran ismétlődő jelenet jutott folyton eszembe. Szóval képzelj el, amint egy nőnek lelkesen mesélek a hang terjedéséről, meg a különböző erősítő típusokról, meg a hangfalakról, meg az SPDIF jitteréről, meg a normalizálásról és... akkor ettől jobban fogja érteni, hogy nekem miért fontos a zene? Elmondtam ezzel a sok tudománnyal bármit is a zenéről? Aligha.

Leülünk, és ha nem érzi, hogy valami nagynak a részese, nem rázza a hideg ugyanazoknál a részeknél, mint engem, akkor nincs miről beszélni. És hidd el, hogy ennyi és nem több jutott eszembe nekem is a cikked olvasása közben. Az élet értelme nem a számokban van és nem attól fogsz nyugodtan meghalni, hogy volt már ember a Marson.

A következő cikkhez pedig annyi tanácsot hadd adjak, hogy nagyon nem jó ötlet olyanokat kijelenteni, hogy a sok buta mobil user, meg a sok idióta fogyasztó, meg különben is ezek mind hülyék, mert nem értenek semmihez. Biztosan érted, hogy a civilizációnk nem úgy épült fel, és jutott idáig, hogy kevés ember a falanszterben okosakat alkot, a többi százezer meg széklábat farag, mert arra van szükség és rizst eszik minden nap, mert az élet értelme nem egy üveg bor, hanem hogy a tudomány előbbre jusson.

Az embert és az emberi elmét meg szeretni kell, mert egyelőre ez a legjobb és a legszabadabb. Ott lesz a vége, amikor meghal az utolsó humanista is.


Dany007
(veterán)
Blog

Nem sértettél meg, egyáltalán. Mindenféle kritika kell. Főleg, hogy a 2. rész már félig kész.
Az egy kicsit más világ lesz.
Ezt tényleg, amolyan bemutatónak szántam. Mese félének. Ahogy látod a számok nagyrészét is megpróbáltam illusztrálni. Pl az utazással, vagy ember közelibb hasonlatokkal.
Linkeltem (sajnos embeddelni nem lehet) 2 videót is, hogy szemléletesebb legyen a dolog, plusz sz.tem megfelelően jó képeket választottam a mondanivaló illusztrálására.
Az előző 'félcikkemben' fogalmaztam meg talán jól a mondanivalót. Hogy becsüljük az életet, mindenkiét. Mert meglehetősen egyedül vagyunk a nagy semmiben, és iszonyúan kicsik. Plusz hogy az összefogás, a technológiák jó irányú fejlesztése és felhasználása a haladás kulcsa, és nem az áltudományos maszlagoké meg a mindenféle extrém vallásoké.
Mindez plusz a rádöbbentés lett volna a lényeg. És az első hszekből számomra kiderült, hogy azért valamennyire sikerült is. :)

Szal a második rész más lesz. Sokkal inkább tudományosabb, vagy talán tudományos fantasztikusabb. Kezdve a kvantumfizikától, húrelmélettől, a multi-univerzumokig. A valóság extrém lehetőségei. Ami még tudományos elmélet, de már elmélet, gyakorlati bizonyíték hiányzik csak, hogy az elméletből tény legyen. Legalábbis ezek esetében.
Szal az más lesz, azt is próbálom mesélve előadni, csak nagyon nehéz.
Ezt is nehéz volt felvezetni. Bizonyítani, bizonygatni, hogy technika, a tudományos és fizikai módszerek a helyesek, mert már rég bizonyították létjogosultságukat az életben. Elvégre ezekre alapul minden szám / adat / kép, ami utána következett.

A buta mobilos júzer dolog csak egy mellékvágány volt. Egy kitérő, az emberi önzőség, és egoizmus felé. Amit személy szerint nagyon nem kedvelek. Következőben ezek teljesen kimaradnak majd.

Igaz nemtom mikor lesz következő. Ugyanis már február óta írom. Csak még nagyon sokat kell hozzá olvasnom. És újraolvasnom, mivel sajnos elsőre nekem sem tiszta minden. Anélkül meg hogy is tudnám másnak elmagyarázni. Szal talán valamikor szeptemberre elkészül : )

Összességében köszönöm, hogy végig bírtad olvasni : ) És köszönöm a kritikát is!


tdd587
(őstag)

Azt hiszem kezdem kapizsgálni. Ezek szerint a második részt vártam végig. Jó hosszú bevezetést írtál neki. Ami a tudományban még felfedezésre vár... kevés ennél izgalmasabb téma van. Jó ingoványos terület, azért az elméleti fizikában pl. igen gyakran cáfoltak és vontak már vissza elméleteket.

Ha nagyon nem megy az írás, szerintem oszd fel kisebb részekre, és publikáld sorban. Nem egy ismerősöm nekiállt már könyvet írni... de egy fejezet után mind feladta és azóta is csak gondolkodnak róla. Aminek nincs határideje, az alig vagy sosem készül el. Ez mondjuk nagyon emberi...


Dany007
(veterán)
Blog

Na igen. Elég kényes terep. Sok mindenbe bele lehet kötni. Bár azért arra figyelek, hogy már az elején felhívjam a figyelmet rá, hogy többnyire csak elméletek.
Meg persze kevés saját vélemény lesz benne, többnyire adott forrásból származnak az infok.


tosfan
(csendes tag)

köszönöm az olvasmányt, érdemes volt végigolvasni...

üzenetek