[Re:] [pprod94:] Lenovo T400 ma - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Chaser
(titán)

Update:)

T400/500
Röviden és tömören a ThinkPad széria Lenovo logója alatt készült gépek. Természetesen a régi IBM minőséget nem érik el, de kiemelkedően jók lettek a Lenovo égisze alatt is. Sok mindenben lettek első, és van amiben utolsók is, erről majd később. A jelölés itt váltott egyértelműen értelmezhetőre méret terén: T400 -14", T500 - 15". Ezek a gépek azok, amiknél már minimális kompromisszum van hétköznapi felhasználás során még most is. Hűtésük kiemelkedően jó és halk, felhasználástól függően akár némák is lehetnek. 45nm-es c2d cpu-kat fogadnak, akár 3Ghz-es órajelig is.
Memóriából már DDR3-mal bővíthetőek, SATA2 portra csatlakozik a HDD/SSD. Az optikai meghajtó SATA csatolós. Az integrált Intel HD4500 vga pedig már képes besegíteni DXVA kódolásban és flash tartalom gyorsításában.
Memóriából maximum 8GB-ig bővíthetünk. De slotonként csak 4GB-os modult kezelnek, abból is csak olyat amin oldalanként 8 chip van, nem pedig 4. Tehát 2Rx8 modulokkal lehet 8GB-ot használni. Ezek újan már kevésbé elérhetőek, de nem lehetetlen beszerezni őket úgy sem.
Felszereltség terén - néhány csak opcionális - akár kamera, BT, wifi, 3G, firewire, digitális video kimenet DP /csak T500-nál/, expresscard54, PCMCIA bővítőhelyek is rendelkezésre állnak. Úgymond megfelelnek a mai kor követelményeinek is. Akinek USB3-ra is szüksége van, az expresscard helyére léteznek olcsón rejtett USB3 kártyák /nem lógnak ki egyáltalán a gépből/.
/Általában a kamera, BT, 3G opcionális, a két bővítőhely pedig modellfüggő, expresscardot eddig mindben láttam/
3 féle dokkolót is használhatunk hozzájuk:
2503 - Ritka és drága, akár vga-t is tudunk bele tenni. De fizikailag határolt a mérete és az x1 sebesség miatt egyébként sem ez lesz a gamer gépünk.
2504 - A legelterjedtebb dokkoló. T400-nál ezzel tudunk a DVI személyében digitális video kimenetet is nyerni. Egyebek mellett soros és párhuzamos port is található rajta. Hasznos lehet még a digitális SP/DIF hangkimenet is.
2505 - Port replikátor /gyakorlatilag semmi extra, néhány USB-t kapunk pluszba/
A T500 DisPlay - DP - portot kapott. Ez hasonló megoldás, mint az ismertebb HDMI. A DP ellenben nagyobb felbontást tud, és nem kell utána licensz díjat fizetni, legtöbb üzleti gépen ilyen van. Hangot viszont itt még nem tudunk átvinni. Amennyiben a gépünk Ati+Intel vga-s, a digitális portot csak akkor tudjuk használni, ha az Ati vga az aktív.
A T400-on csak analóg vga kimenet van.
Érdemes tudni, hogy mindkét modell elérhető Intel vga-s verzióban, illetve Intel+ati verzióban is.
BIOS-ban be tudjuk állítani melyik vga legyen az aktív az operációs rendszer alatt, illetve választhatóvá is tudjuk tenni. Ilyenkor az operációs rendszer alól tudunk váltani manuálisan a két vga közt. Powermanager ikonon jobb klikk > switcable vga > high permonce - Ati/energy saving - Intel.
T400 Mobility Radeon HD 3470 64 bit 256MB DDR3 40 számoló
T500 Mobility Radeon HD 3650 128 bit 256MB DDR3 120 számoló
Tehát a nagyobb gép jóval erősebb vga-t kapott.

Kijelzők terén pedig kaptunk valamit, ami megközelíti a híres 15"-os T60 1400x1050 IPS panel szintjét. Természetesen az sokkal jobb volt, de újabb generációs kijelzőkből T500-ba került az egyik legjobb. Ebben az utolsók többek közt, ezeknél a gépeknél fejeződött be a 16:10-es képarány és CCFL háttérvilágítás. /1280x800-as T500-ak némelyikében volt már LED-es háttérvilágítás is/
Mindkét típus elérhető volt normál és nagyobb felbontással is.
T400 1280x800/1440x900
T500 1280x800/1680x1050

Ha lehetőségünk van rá, mindkét modellnél a nagyobb felbontású panelt keressük. Mindkettőből létezik Samsung és LG-Philips verzió. Az LG-Philips az, aminek viszonylag nagy színtartománya van, színhőmérséklete is korrekt. Jó tudni, ebből a kijelzőből is két fajta van, pontosabban két fajta háttérvilágítással szerelték őket. Ezt diagnosztikai sw-ek sajnos nem tudják jelezni, "látni kell". Az egyik verziónál fekete háttérnél szürkésebb a kép és kissé inhomogén. A jobb verziónál homogén lilás-fekete színt látunk, ez az IPS-ek jellemzője is. Maga az LG-Philips kijelzők aránya is ritka, kb. 10% lehet. A jobbik fajta verzió pedig ennek néhány %-a. Viszont az első verzió is teljesen használható. Tehát a lényeg 1680x1050-es LG-P paneles gépet keressünk lehetőség szerint.
T400-aknál a jobbik panel szintén LG-Philips gyártmány. Kissé hidegek a színei, de vállalható. 1440x900-as LG-P variánst keressünk.
Sokak szeme érzékeny a LED-es megvilágítású panelek PWM vezérlésére, ezeknél a gépeknél ez nagyon minimálisan van jelen és nem is a PWM miatt.

Billentyűzet. Szintén fontos dolog egy notebooknál. Érdemes tudni, 3 fajta létezik bele. NMB, Alps, Chicony. Minőségben talán ez a sorrend. Első két verziónál felhasználója válogatja, de a Chicony kopogós, nehezebben járnak a gombjai, teljesen más mechanikát kapott. Kis kiegészítés, hogy mindkét verzióból van ún. T60 szériás, aminek az alja gyakorlatilag tömör fém, nem a szétlyuggatott új verziós, tehát lényegében 6 féle megoldás létezik bele. Ha maximalisták akarunk lenni, egy T60 szériás NMB/Alps billentyűzetet szerzünk a gépbe. T500-asoknál újabb reveknél már a hűtő fölé került billentyűzet alátámasztás is, de az igazi úgy, ha erős alapot kell megtámasztania.

Fedlap: Mint minden TP fedlapot, ezt is lehet regenerálni. Le kell venni hozzá, ez nem nehéz. Saját módszerem, hogy a csavar takaró műanyagokat tűvel kiszedem, nem sérülnek. Utána körbe el kezdem feszegetni a fedlapot. Előfordulhat, hogy kétoldali ragasztóval rögzítve van a kijelző kerethez. Nem kell tőle megijedni, elválnak egymástól csak több időbe telik. Ezután olyan szivaccsal aminek a dörzs része erősen kopott, mosogatószerrel - pl. Pur-ral - szépen le kell sikálni pár percig. Aztán zuhannyal addig folyatni amíg takarítószermentes nem lesz. Ezután egyből hajszárítóval egyik sarkánál neki kell esni a szárításnak. Ahogy szárad, bukkan elő az "új" fedlap. Az esetek 80-90%-ában ha durva karcolás nem volt olyan lesz mint az új. 3-4x lehet megjátszani ezt, utána a gumi réteg elkopik.

Zsanérok: Széria hiba, szeretnek lazulni. Akár több cm is lehet ez, de működést nem befolyásol. Ebayről 2-3e ft egy zsanér szett, 1-2 évig bírja ha valakit zavar. Talán ez az egyetlen negatívum ami ezt a szériát érinti.

Akku/töltő: Csak gyárit, nem éri meg ugy. vackokkal foglalkozni. Ki lehet fogni belőlük akár jót is, de mindenből van gyári csak szét kell nézni. Legjobb a Panasonic cellás. Utána Sanyo és Sony. Utóbbi kettő nagyságrendekkel kevesebb ciklust és élettartamot tud prezentálni a Panasonicnál.

Alkatrészek: fillérekért lehet kapni szinte bármit hozzá, alaplapot kivéve az nyilván drágább.

Hűtés: Integrált vga-val kvázi hangtalan gépek, T500 mérete miatt még jobb ebből a szempontból. Lehet szabályozni is a hűtést TP fan controllal.
Amit érdemes tudni, a c2d széria jelentősen alulfeszelhető. Ez annyit jelent, hogy "lefelé tuningolunk". A gyári pl 1,2V-os 2,4Ghz-es órajelhez cpu-tól függően sokszor elég akár 1V is. Ez jóval hűvösebb működést és akkun nagyobb üzemidőt eredményez. Kis gyakorlat kell hozzá, de nem lehet vele tönkretenni a gépet. T400/500 kiemelkedően halk hűtéssel rendelkeznek régi gépek közül...de lehet azt fokozni is:) Cpu-t kicsit beszabályozva és akár egy kis órajelcsökkentéssel bőven elvan egy ilyen gép 2000rpm fixen, aminek kvázi nincs semmi hangja only SSD-s gépben sem.

_______
Kb kész.

[ Szerkesztve ]

üzenetek