üzenetek

hozzászólások


tomio
(tag)

MFM HDD-től eljutottunk az NMVE SSD-ig, mai szemmel elég parányi tárhelytől egészen jónak mondhatóig.
Irracionális azt gondolni, hogy egy ilyen kezdet után nem lesz majd nagyobb&jobb ez is.
Hibajavítás meg már az optikai adattárolás életében a CD-től megvolt. Amúgy meg még-mégkorábbról ered. Meg még annál is régebbről.

Egyébként meg mérnökök tervezik.
De nyilván minden családi fotós & kameraman tudja a tutit, hogy ez de rossz, de gyenge, de kevés. Úgyrosszahogyvan(tm) Jó tudni.
És így visszagondolva a korai SSD-k is hűdeszurok voltak: pár giga és firmaware kezeli mit hova miért írunk... Nincs direkt manuális emberi kiolvasás.
Apropó: jó-ideje hol is van ilyen :F Illetve volt-e a lyukkártyák óta?


dabadab
(titán)
Blog

Igazából persze szó sincs AI-ről, szimpla gépi tanulás és azért van rá szükség, mert valamivel bonyolultabban van itt kódolva az adat, mint mondjuk egy CD-n, ahol szimplán a lyukakat kell nézni sorban.


Cefet
(aktív tag)

"kicsit" bonyolultabban? :) Kb olyan érzésem volt a videóban a visszaolvasás alatt, mint ha a Hubble képét láttam volna egy távoli csillagbölcsőről, vagy mint mikor Obi-Van a csillagtérképet nézegeti a padawanokkal az elveszett bolygóját keresve.


Reggie0
(félisten)

A titanicot is mernokok terveztek.


Döglött Róka
(veterán)

Eleg kemény, hogy senki nem hajlandó itt felfogni a lényegét a technológiának.

Archiválásra tervezik, archívált adatot meg elzárva tartasz. Nem megy be a fotelhuszár kiskalapáccsal a terembe hogy trollkodjon.

Olvasó fenntarthatóságával kapcsolatban meg van már egy remek példa; LP. Több mint 90 éve létezik és találsz lejátszót hozzá.

Na hajrá, okoskodjatok csak :)


MrChris
(nagyúr)

Ahogy olvasom keveseknek jött át mire jó egy ilyen adattároló. Jelenleg nincs megoldva hosszú távon ez a probléma, csak másolgatják folyamatosan újabb és újabb hordozókra az adatokat. De példának okáért van eset amikor ez sem segít, az 1859-es Carrington-esemény, napkitörés ma már órási kárt okozott volna. Valszeg a hdd-ket tönkrevágná, processzorok, mobilok is kapnának amit nem élnének túl, akkor meg menne a sírás, bár nem lenne ezt hol fórumozni, mert a digitális világ jó része megsülne.


arnyekxxx
(veterán)

A Parkel Lewis link jöhet (akár eredeti nyelven is ha tud hozzá feliratot) nekem is jöhet attól aki szerint az interneten MINDEN is megvan örökre.


dabadab
(titán)
Blog

"Olvasó fenntarthatóságával kapcsolatban meg van már egy remek példa; LP. Több mint 90 éve létezik"

Igazából csak hetven éve (1948-ban adták ki az első mikrobarázdás lemezt) és lényegesen különbözik a kettő: a lemezjátszókat évtizedeken keresztül százmilliószámra gyártották, nagyon elterjedt volt, persze, hogy van belőle.

Ez viszont egyáltalán nem ilyen lesz: kis példányszámú, csak pár helyen használt cucc.
Sokkal jobb analógia ehhez a hatvanas évek mágnesszalagos tárolói: azoknak a szalagoknak az olvasás ma már határozottan problémás, pl: https://www.pcworld.com/article/153961/apollo_moon_data.html


Trailblazer
(addikt)

Ha már előzőleg emlegettem fentebb a zeneipart: master médiának el tudnám ezt képzelni, ami etalonként kőbe van vésve, és amiről sokszorosítják az adathordozókat. Amelyek piaca ugyan bár összeesett, azért távol van még a megszűnéstől...


GoldhandRent
(őstag)
Blog

Minden ország vesz egyet az értékei tárolására, aztán egy jó maradandó szabvánnyal meg bármikor olvasható (mittomén, USB... aztán majd átalakítgatják a jövő technikájára)

(#69) Trailblazer
ezek lennének a falra lógatva, nem a bakelitek :C


Borisz76
(veterán)
Blog

Ezt is meg lehetne hallgatni :


#04824576
(tag)

Ott nem is a tervezéssel volt a probléma, mint tudjuk.


#04824576
(tag)

Igen, pont ezt írtam én is arra, mikor azzal jöttek, hogy online tárolás. Minden ott van 1000 szerveren. Bizony, vannak olyan események, amik haza tudják vágni a teljes infrastruktúrát.


Döglött Róka
(veterán)

Attól függetlenül, hogy nem milliószámra gyártják az olvasót attól még a technológia nem fog elveszni, pusztán erre szerettem volna ravilágítani az LP-s példával. Mikrobarázda ide vagy oda, az LP több mint 90 éves.

A mágnesszalag nem tartós adathordozó ehhez képest. Kissé kevered a dolgokat, de azért hajrá!

Imádom a szőrszálhasogatást. :)

[ Szerkesztve ]


Reggie0
(félisten)

Hat, az elsullyeszthetetlenseget azert kicsit mashogy definialtak, ami problemat okozott.


Reggie0
(félisten)

Az eleg gyengusz, a lyukszallag meg idosebb, de ahhoz osszedobni egy olvasot szinten nincs egy napos muvelet. Ha az LP 90 eves, akkor a lyukszallag 145.

[ Szerkesztve ]


#04824576
(tag)

Az "elsüllyeszthetetlen" kifejezés használata valóban túlzás volt, de azért a tönkretehetetlenséget normál üzemi körülményekre adták meg. Azért arra a tervezők biztos nem gondoltak, hogy meggondolatlan lépések sorozata miatt így telibe nyalja azt a jéghegyet. Hiába adnak meg merevlemezre is x olvasási és írási ciklust, amit el kell viselnie, ha én neki állok csavarhúzóval karcolni a tányérokat, akkor b...hatom. :D


dabadab
(titán)
Blog

"attól még a technológia nem fog elveszni"

Az LP teljesen dokumentált formátum, ez nem lesz az és valószínűleg a kiolvasáshoz szükséges neurális hálózatos szoftvert se fogják felrakni a githubra. És egy LP-s tűt vagy hangszedőkart legyáratani se nagy művészet, de ehhez egy új olvasófejet összehozni az már más jellegű kihívás.

"A mágnesszalag nem tartós adathordozó ehhez képest."

Azt sikerült elolvasni, hogy a mágnesszalagolvasó előkerítésével (és üzemképessé tételével) volt gond?... Kissé kevered a dolgokat, de azért hajrá!


Necroman_Mk2
(őstag)
Blog

Vajon miért a Superman filmre esett a választás? Nem is tudom hirtelen :U

Amúgy szerintem is egy jó ötlet a fizikai adathordozók ilyesfajta túlélése, és megtartani őket archivizációs célokra. Persze nem az egyszeri felhasználók számára, hanem professzionálisabbaknak. Mondjuk amíg a digitális, felhős-internetes világban könnyű egy adatot (kép, film, program, stb.) sokszorosítani, addig erre nincs is szüksége a tömegnek, ahogyan az SI méterrúdját vagy kilogrammját se kell mindekinek otthon tartania.
Az üveget meg már használják a fényképezésnél, és úgy túnik, a Microsoft megoldotta a mozgóképek esetében is. Strapabíróbbnak tűnik, mint z optikai tárolók, a filmszalagról nem is beszélve.

(#60) gyulank Egy raktártűz esetén keletkezhet olyan hő, amitől ha az adott szalagok vagy műanyag tárolók nem is pörkölődnek meg, de megolvadhatnak, ezáltal válnak olvashatatlanná.


dabadab
(titán)
Blog

"Strapabíróbbnak tűnik, mint z optikai tárolók"

:F Nade ez pont egy optikai tároló.

üzenetek