üzenetek

hozzászólások


ttt
(senior tag)

Na most pont ezt mondták anno a CD-re, aztán kiderült, hogy lópikulát. Persze kellett hozzá, hogy egyszerűsítsék, olcsósítsák, stb.

A 3D-s adattárolás kísérleteiről is vagy harminc éve olvastam először; kísérletezek valamilyen polimer kockával, amit lézerrel "írtak".

Első körben nekem kevésnek tűnik a gigabájtos méret, persze ez majd nőhet.
Második meg az üveg, nyilván nem az átlag törésállósága lehet, de akkor is törhet.
Talán a karcolódás az amit könnyebben ki lehet küszöbölni.

A hardver probléma bár valós, de ott pont az idő ami megoldhatja; gondolok itt arra, hogy ahogy fejlődik a technika úgy fogják az utókornak szánt adatokat újabbnál újabb módon és anyagokra tovább örökíteni.


ttt
(senior tag)

Olvastam már korábban is azokról a kísérletekről amik arról szóltak, hogy egy elemi részecskén tárolt adatból is vissza lehet majd nyerni az egész adattárat. Eléggé SCI-FI és igazából az alapelvet is csak odáig értettem, hogy valami olyasmi, mint az emberi agy féle adattárolás, de ennyi :U


ttt
(senior tag)

Köszi! :C

Bár nem erre gondoltam, mivel ezekben egy bit - egy atom - ami valóban izgalmas és, ha szoba-hőmérsékleten működő képes lesz óriási lépést valósít majd meg.

Amit én olvastam az kb. annyi, hogy mondjuk van egy x méretű adattárad, az áll y mennyiségű adattároló részecskéből. Amennyiben sérül az adattároló egy y adattároló részecskéből is vissza tudod nyerni az egész x méretű adattárat, csak valamivel "halványabban". Amit úgy kell elképzelni, mint ahogy az ember próbál visszaemlékezni egy rég elfeledett emlékére. :B
(Link nem lesz, mert én már arra sem emlékszem hol a fenébe olvastam, bármennyire is erőltetem az agyam :W :C )


tomio
(tag)

Akik a ""kis"" méret miatt panaszkodnak, elgondolkodtak azon, hogy "régen" is több fotóalbumot és több videókazit töltöttünk meg? Miért kellene ma egy, azaz 1 cuccon tárolni mindent(!) ami elképzelhető :F


#04824576
(tag)

Enyhe túlzás, de azért a természeti katasztrófák, napszél, elektromos hálózati hiba, stb. extrém esetben le tudják nullázni a teljes felhőt. Bár vszínűleg egy ilyen katasztrófánál pont az lenne a legkisebb bajunk, hogy milyen adatok maradtak épségben.


#95904256
(veterán)
Blog

Az a holografikus adattárolás...
[ Döcögve, de halad a holografikus adattárolás szekere ]
[ Holografikus tárolók már 2006-ban ]
[ Piacon vannak az első holografikus tárolók ]
[ Minden tekintetben fejlődött a Sony holografikus adattárolási technológiája ]
[ Több úton halad az optikai adattárolók fejlesztése ]
...

Egyébként ha sérül az adathordozó itt is csak a redundancia miatt tudod visszaállítani az eredeti információt. Kb. úgy kell elképzelni, mint ha egy filmnek romlana a felbontása. Egy darabig még élvezhető, kitalálható hogy mi volt rajta... de ha túlságosan sérül, akkor hiába szorongatod egy icipici darabkáját nem fogod érteni, hogy mi volt rajta.


#04824576
(tag)

A hangsúly azon a két szón van, hogy "gyorsan" és "teljesen".
A hagyományos optikai lemezek fizikai hatásokra baromi érzékenyek. A mágneses meghajtók meg a mágnesességre. Bár nem úgy, mint a filmekben, de mágneses térrel pillanatok alatt 100%-ig olvashatatlanná tehetők. Egy ilyen eszközt viszont attól, hogy kalapáccsal pár darabra törsz, még nem garantálja, hogy egy AI nem tud róla adatokat visszaolvasni.


GoldhandRent
(őstag)
Blog

azért az tényleg elég extrém, hogy az egész Földön egyszerre van túlfeszültség, áramkimaradás, napszél, kozmikus sugárzás, szárazság, és cunami is.
akkor nullázódna a "felhő"..és akkor is csak talán. :D


apatyas
(Korrektor)
Blog

A holografikus képekre jellemző tulajdonságokat írtál le. Konkrétan, ha kettétöröd, akkor látod ugyan a teljes képet ha mozgatod, de kisebb lesz az 'ablak' így amin keresztül nézheted (=konkrétan az a felületrész, ami megmaradt törés után). És igen, halványabb, zajosabb is lesz a kép.

Más: a kvarcüveg keményebb mint a sima, a simának pont az a baja, hogy a homokszemcsék pora karcolja fel, de a kvarcüveg tiszta olvasztott homok (SiO2). Valamint, ha megfelelő lassúsággal hűtik le az üveget gyártás során, akkor nem lesznek benne feszültségek és nem roppan meg egy leejtéskor, lásd jénai üvegtálak (amit gyakorlatban azért mégse teszteltem le).


ttt
(senior tag)

Ezeket is köszi! :C
Az egyébként tiszta, hogy ha valami teljesen, végérvényesen megsemmisül, akkor nehéz lenne kinyerni.
(Aztán meg fejlődhet oda az MI, hogy majd kitalálja mi hiányzik és ki is egészíti. Persze ugyan az sose lesz, illetve nem mindegy, hogy milyen adatokról is beszélünk. De ez már nagyon off :) )


#04824576
(tag)

Igen, hozzá is tettem, hogy túlzás. De az ilyen "örök életű"-nek nevezett archiváló eszközöket (bár lejuthatnak a közszférába), elsődlegesen nem igazán ide fejlesztik, hanem a kormánynak, és a katonaságnak. Ott pedig ilyen esetekre is fel kell készülni. A másik dolog meg, hogy akár még ha cégekről is van szó, bizalmas adatokat nem fognak a felhőben tárolni. Nekik kellenek a fizikai archiváló eszközök, amik alap esetben strapabírók, de ha szükséges, valamilyen módon gyorsan semmisíthetők. Utóbbi ennél kérdéses.


-Skylake-
(addikt)

De miert beszelunk vegfelhasznaloi piacrol ? Standard usernek mi szukseges lenne akar csak olyan tarolora, ami 100 evet tud, nemhogy ezret? Meret ugyan ez, egyszeruen mar egyjegyu TB-ben gondolkodni is rettenetes tulzas, nincs mivel megtolteni ezeket a tarolokat user szinten. Atlag user elvan konkretan egy 50gb-s iclouddal , aki nagyon tolja az elofizet 200gb-re, aki meg ultimate mindent tarol, meg fotos meg videovagos meg joisten tudja az betukroz 2x10TB-t es done. Egyszeruen nem kell, hogy ez leszivarogjon ilyen enduser szintre, mert nincs mit tarolni ilyen megoldasokon.


ttt
(senior tag)

Igen.

Más: én már törtem össze jénait :B - anyám nem örült :D

Persze nyilván itt nem hétköznapi üvegről van szó, biztos vagyok benne, hogy akár egy komolyabb erőhatást is kibír.


-Skylake-
(addikt)

Szerintem azert, mert az egy kazettan egy filmet tarolas az nem egy optimalis, hanem egy kenyszermegoldas volt. Nem azert nem tarolt senki mindent egy hordozon, mert annyira izgalmas ha 2 kobmeteren vannak a filmek, hanem azert mert csak igy fert el. Nem is ertem hogy merulhet fel barkiben is, hogy ez egy jo megoldas. A technikai hatarok miatt taroltunk kulon. Kicsit kiabrandito ezt egy IT szakforumon olvasni.


#04824576
(tag)

Kiemelve, hogy én konkrétan utálom, ha fizikai formában kell pakolgatni az adathordozókat, és egyszerű kis házi szerveren tartok mindent, vannak olyan emberek (nem is kevesen), akik azért vesznek filmet DVD-n, Blu-Ray-en, mert kényelmesebb, ha a polcon van, beteszi a lejátszóba, és megy.

Ettől függetlenül tény, hogy a nagy méretű archiválókra is igény van.


-Skylake-
(addikt)

Azt nem veszed figyelembe, hogy mekkora ertek az adat. A teljes vilagunk konkretan 5perc alatt szunne meg letezni , ha valamiert eltunnenek az adatok a lemezkrol. Szerintem meg arra is keszulniuk kell, hogyha jonnek a gyikemberek meg a predatorok es el akarjak lopni, nemhogy foldrengesre meg napkitoresre.


KRi2
(aktív tag)

Hm. Tahát ahhoz is egy AI fog kelleni hogy a lézernyaláb alatt 0, vagy 1-es van? Hogy igen vagy nem? Ezt mérlegelni kell, és egy gép fogja eldönteni?
Neem, ez nem cindycrawford.jpg, ez inkább a vasorrúbába.jpg
Neumann forog...


GoldhandRent
(őstag)
Blog

a felhő is fizikai tárolókon van, jó esetben u.az az adat több helyen a világon.
az, hogy egyszerre minden tönkremenjen, elég valószínűtlen

[ Szerkesztve ]


gyulank
(addikt)

Ahha, hát kezdetnek semmi se fér rá 74GiB-ra, aztán nem tudjuk a sebességet, aztán az üveg törik is... Tényleg nem tudom hol él, aki szerint a legvalószínűbb baleset, hogy megfőzik... :D

üzenetek