üzenetek

hozzászólások


Alpi.
(addikt)
Blog

Miért ne kapná ? :)


Vistaboy
(veterán)
Blog

Eddig én általában 3-4 évente cseréltem gépet, de manapság már úgy vagyok vele, hogy innentől 5 évig nem fogok újat venni. Játékok alatt lassan már úgysem számít, hogy milyen procid van, a videokártya a lényeg. Nekem is kellene már lassan VGA-t cserélni, de mivel még mindig elég az 1080Ti a játékok nagy részének a megfelelő futtatásához, így hát kivárok még a váltással, remélhetőleg az újabb kártyáknál már lesz elég indok, hogy lecseréljük a régit.

Viszont az alaplap és proci tekintetében szerintem most jó darabig nem fogok újat venni, nagy dolognak kell ahoz történnie, hogy idő előtt váltsak valamelyik közeljövőben kijövő platformra...

[ Szerkesztve ]


Vistaboy
(veterán)
Blog

"Ami zavar az X570-el, hogy a chipset fogyastása kb triplájára nőtt, és jönnek vissza ezek a mini ventis hűtések. Nincsenek szép emlékeim ezzel kapcsolatban."

Pont ettől féltem én is, mármint, hogy hangos lesz a chipset-hűtő ventilátor a lapon. De, ahogy a cikkben később le is írtam, egyáltalán nem hangos, sőt, ha nincs PCI-Express 4.0-ás SSD-d, amivel olyan munkát végzel, hogy megterhelő legyen a Chipseten keresztül zajló adatforgalom, akkor nem is fog bekapcsolni.

Magyarán, hacsak nem kifejezetten ez a célod, hogy huzamosabb ideig csúcson járass benne egy PCI-E 4.0-ás SSD-t, akkor nem lesz gondod a ventilátorral. Maximum akkor, ha egy nagyon rosszul szellőző házban felmelegszik minden körülötte, akkor szerintem bekapcsol azon is a venti.

Nálam eddig még kizárólag csak akkor kapcsolt be pár másodpercig, mikor elindítom a gépet, utána fel sem pörög, vagy ha esetleg néha mégis forog - a VGA-tól nem látom sajnos -, akkor sincs semmi hangja.

[ Szerkesztve ]


Alpi.
(addikt)
Blog

Ha tippelni kéne, én az igent ikszelném be, de nyilván tutira csak utólag fogjuk tudni megmondani. :) Fizikai akadály nincs, ami kizárhatna teljes lap-családokat, nyilván (sajnos) az elmúlt időszakból számtalan példa emléke kísért és mondatná velünk, hogy felejtős... De én nagyon bizakodó vagyok, mert eddig az Am4-nél mindig a "hogyan oldhatjuk meg ?" irány volt a jellemző, csak nem fogják a záró család piacra-dobásakor elhagyni ezt.


Dragon3000
(veterán)

Amúgy eleve nem értem, hogy 4.0-ás ssd mellett miért kell a ventilátor, miközben az első m2 a cpu-hoz van kötve, kikerülve a chipsetet.


ricsip
(addikt)

Nekem gigabyte x570 gaming x van, a PCH bekapcsolás után kb. azonnal 35 fok, és 10-15 perc idle idő alatt szépen felmegy 50 fokra, amikoris bekapcsol a ventillátor, és kb. le sem hűl utána már 50 fok alá. Egy sata3 SSD van kötve csak az alaplapra. A vga egy rtx 2070 super, tehát még csak nem is PCIE4.0 csak 3.0 mód (vagy azt kézzel nekem kéne lebutítanom 3.0-ra hogy biztos ne izguljon 4.0-n?)

[ Szerkesztve ]


Vistaboy
(veterán)
Blog

Nem kimondottan maga a PCI-E 4.0 SSD miatt kell (a VGA miatt is kellhet, de az kevésbé tud még ekkora sebességet), viszont mással egyelőre nem tudod annyira kihasználni - leterhelni - a Chipsetet, hogy a ventilátornak be kelljen kapcsolnia. De ha beraksz pár 4.0-ás SSD-t, mert mondjuk neked kell a munkádhoz a nagy sebesség, akkor valószínűleg a tartós használathoz már kelleni fog az extra hűtés.

"Compared with the previous chipsets the new X570 has the potential to use three times the power of the X470 or X370. Those were 5W designs, while the X570 is now a full 15W part. Why? Well, as the guys on the stream say, “there are a lot of speedy things inside,” most noticeably the inclusion of PCIe 4.0 support for both the GPU and M.2 slots."

De az átlagos felhasználók - játékosok - nem kell, hogy féljenek tőle, mert passzív módban fog üzemelni, azt a pár másodpercet leszámítva, mikor bekapcsolod a gépet. De ahogy tudom, a BIOS-ban van lehetőség a teljes kikapcsolására is. Passzív módban pedig szerintem nem nagyon fog tönkremenni, legalábbis 5 év alatt nem hinném, hogy komolyabb baja lesz neki... aztán majd meglátjuk. Ha elkezd zúgni és kerepelni, mielőtt eladom, akkor neked volt igazad. :DDD


Dragon3000
(veterán)

A vga esetében sem értem, mivel az első pci-e x16 slot és első m2 közvetlen a cpu-hoz csatlakozik kikerülve a chipsetet. Akkor miért is melegedik fölöslegesen a chipset, ha ezekből valakinek 4.0-ás eszköze van? Ha sok sata és m2 van használatban, akkor megérteném, mert azok már a chipseten keresztül kommunikálnak, de a topikjában elég sok embernél lehetett olvasni, hogy egy 3.0-s nvme ssd és egy vga mellett is megy a ventilátor és ki se kapcsol, valaki leszabályozta a ventilátort és csak 75 foknál kapcsol be.....
Amúgy pont feletted írták, hogy 2070 super vga és sata3 ssd mellett is bekapcsol a chipset hűtője, mert felmegy 50 fok fölé és vissza se akar hűlni. Persze ettől lehetnek olyan alaplapok, amiken jobb a hűtés, de azért ilyen áron ne kelljen már az embernek ez után is kutatnia, mert elég sok típusnál van ez a gond.

[ Szerkesztve ]


Vistaboy
(veterán)
Blog

Nem tudom akkor, hogy nálad miért kapcsol be, most direkt készítettem egy képet a System Information Viewerrel, ahol láthatod, hogy perpillanat nekem is 49°C-os a PCH, viszont a ventim nem forog. Lehet, hogy 50°C fölött kapcsol be, de nálam nem nagyon megy fel addig, vagy ha fel is megy, miközben játszok, akkor tutira nem hallanám a VGA ventijétől.

Próbáld ki, hogy kicsit javítasz a házad szellőzésén. Nekem sincs az a nagyon jól szellőző házam, de ha kap egy kis levegőt a Chipset hűtő, akkor nem melegszik fel annyira, hogy bekapcsoljon a venti.


Vistaboy
(veterán)
Blog

Fogalmam sincs, de akárhol nézem, mindenhol így írják, hogy PCI-E 4.0 eszközökkel tudjuk annyira kihasználni a Chipsetet, hogy felmelegedjen és kelljen aktívan hűteni.

Én pont ezért vettem AORUS Pro-t, mert egyrészt sokkal jobb a hűtése, mint a Gaming X-é, másrészt a PCB is 6-rétegű, pont a megnövekedett PCI-E adatforgalom miatt éri meg ilyet venni. Vagy a másik eshetőség - ahogy szerintem a kollégánál is van -, hogy nem kap elég levegőt, így nem tudja passzív módban lehűteni magát, kénytelen bekapcsolni a ventilátort.

De ez csak elmélet. Nálam szerencsére nincs ilyen gond. Nem állítom, hogy soha nem kapcsolt még be az én lapomon a venti, de az tuti, hogy én még egyszer sem hallottam, hogy forogna...

[ Szerkesztve ]


ricsip
(addikt)

A BIOS-ban "balanced" van a PCH ventillátorra. A grafikon alapján 50 fokon kapcsol be, szóval 49-nél azért nem forog neked (még).
A ház eleji ventillátorok (3 db) meg úgy ránézésre random kapcsolnak be boot idején: elindul mind a 3, majd amint tölteni kezd a win10, lekapcsol mind a 3. Aztán van hogy marad forogva mind a 3, van hogy egyik sem kapcsol vissza. Aztán menet közben ha használom akkor sem kapcsolnak be. Ha meg adok neki 1 windows restart-ot, akkor random bekapcsol valamelyik és az megy folyamatosan kikapcsolásig. Összeszerelt gépet vettem, lehet h. nem jól rakták össze?


Vistaboy
(veterán)
Blog

Ha az alaplap csatlakozóira vannak kötve a ventik, akkor futtass le egy kalibrációt a Smart Fan 5-tel - azaz várj, nem tudom, hogy nálad működik-e az AORUS App Center, mert bár Gigabyte a lapod, de nem AORUS. Viszont ha igen, mindenképp futtass le egy kalibrációt, majd utána tudsz választani Quiet, Standard, Performance és Full Speed között.

Ha nem megy, illetve nincs semmi ilyesmi, akkor a BIOS-ban végezz el egy kalibrációt, azt hiszem, ott is van erre lehetőség.

Nálam a ventilátorok a ház beépített vezérlőjére vannak kötve - ezért látni mindenhol 0 rpm-et a képen, amit készítettem. Az előlapon lévő potméterrel állítom a fordulatszámot, annak függvényében, hogy szükség van-e nagyobb hűtésre, vagy sem. Eddig nem sokszor kellett felvennem, alapfordulaton tökéletesen hűtenek, egyedül a ház előlapi ajtaját kell kinyitnom játék közben, így kap elég levegőt bent minden.


kovsol
(titán)

Végül berendeltem az új cuccot. :)
2700X lesz egyelőre, aztán kivárom a 4xxx szériát mit hoz. Utána meg pattanhat bele esetleg egy 3900x, vagy az újak közül valami.


ricsip
(addikt)

Megnézem, bár szerintem nem alaplapra lett kötve, különben látnom kellene a 3-at külön-külön. Csak egy system(#2 ?) fan-t látok, az szerintem a ház hátsó felében levő.


Vistaboy
(veterán)
Blog

Nézd meg, és ha nincsenek a lapra kötve, akkor kösd rá. Vagy ha a háznak van vezérlője, akkor arra. Akárhogy is, ez a random bekapcsolgatás semmiképp nem nevezhető normális működésnek.


Vistaboy
(veterán)
Blog

Megtörtént az első, tervezett "szintentartási-fejlesztés" a géphez: Immár 32 GB RAM-ra lett bővítve, megjött az újabb két TridentZ Neo modul. Ezúttal szerencsére nem fogtam ki hibás darabot belőle. :)


jokeph
(nagyúr)

Pöpec. :C
Kár, hogy a vizuális élményt rombolja a BQ DR. hűtő. :U


ricsip
(addikt)

Felraktam a legújabb AMD.com-ról letölthető chipset drivert, és úgy néz ki észhez tért a 3 venti (nem dugdosgattam át azokat sehova), bekapcsol induláskor mind3 és forognak végig amíg le nem állítom a gépet. Franc se érti mitől volt ez rá hatással. :F


Maxidrake
(csendes tag)

Hali! Nekem is Ryzen 7 3700x dübörög most a gépembe egy Asus Prime x370-a alaplapon. 3 hónapja cseréltem le a Ryzen 7 1700x - et. Terhelés alatt a proci nekem is 65-75 fokon megy 4.1 - 4.2 GHz között. A max hőmérséklete 95 fok a procinak, egy Be Quiet Dark Rock 3 - as proci hűtő van rajta, 32 giga (2400 MHz-es Ram) és egy Vega 64 van mellette. Idén kap egy új videó kártyát egy Rtx 3080 - at szeretnék venni, remélem 300k - ból kijön majd, Nagyon meg vagyok elégedve vele. 4k tv-n játszok , de csak 1440p - be, majd az új videó kártyával remélem ki tudom majd hajtani.


Vistaboy
(veterán)
Blog

Lehet, hogy a korábbi verzió nem működött tökéletesen. Mondjuk nálam nem volt gond, bár az is igaz, hogy nekem nem az alaplapra vannak kötve a ventik.

üzenetek