[Re:] [urandom0:] Windows 11 egy Linux felhasználó szemével - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Somatom
(veterán)
Blog

Mit csinálsz a fejlesztőiben? Ott engedélyezni tudod az ADB kapcsolatot. A konkrét utasításokhoz parancssor kell. Szerencsére 11 -től már gép nem kell hozzá, magán az eszközön is lehet, de a parancsokat akkor is be kell pötyögni.


totron
(addikt)

felesleges a desktop OS, használjon mindenki mindenre Androidot meg iOS-t.
Leírtad a jelent. Az összevetés inkább generációs kérdéssé lett, aki a szmártfonok világába érkezett bele, annak az ottani paletta lesz a teljes. Itteni topikokban is gyakran a telefonos verzió az alapértelmezett egy keresztplatformos szoftver esetén. Van alkalmazásbolt, leegyszerűsített használhatóság, világújdonságnak és világmegváltónak behazudott funkciók, mi kell még? A desktopon szocializálódottat sem mozgatja meg különösebben, hogy gépi kóddal méghatékonyabb működés eszközölhető kis az adott hardverből. A telefonjúzer nem is a hardvert nézi, összeolvadnak hardver, szoftver és szolgáltatás (mint megkerülhetetlennek eladott tényező) komponensei. Minek is bontaná elemeire, a készre szereltség az ellenkező irányba nevelte, meg nem is nyerne vele semmit, amiben a maga kis olvasatában egészen igaza is van. A kreativitás a korlátok-hiányok megléte esetén jön-jöhet, de ha a kínálati oldal olyan volumennel nyomul, mint ma is, igény sincs másra a tartalom fogyasztásán kívül. Nem is érti, hogy miért lenne az neki jó, ha lenne igénye nemfogyasztó módban akármire is. Megingathatatlan pillérekre felépített, önbezáró univerzum, visszafelé nem kompatibilis.

Androidra több a játék, az aktuális fejlesztés, mellette a linux elhagyott, málladozó gyárépület.

Somatom, miért vagy Android párti inkább?


Somatom
(veterán)
Blog

1.: Mert sokat vagyok úton, mobil életet élek, a hónap felét a kamionban töltöm. Tehát PC kilőve.
2.: A munkámhoz fontosak az olyan komponensek, mint a SIM, vagy a GPS. Érintőépernyőt is jobb kezelni, mint egy klaviatúrát, ráadásul a klaviatúra plusz helyet igényelne.
3.: Szeretek kliensben kezelni dolgokat. Pl. a GTérkép, vagy a Gmail számomra jobb, kényelmesebb kliensben, mint webes felületen.
4.: Nem tudom, hogy az Androidos alkalmazásaimnak van-e Linux, Windows megfelelőjük. Pl. van Linuxra Tasker -szerű automatizáló?
Szóval, nekem tök egyszerű, hogy megveszem a droidot, felpattintom rá a szoftvercsomagomat és ennyi. Amúgy a telóm, tabom is HDMI kompatibilis. Otthon is a tabot használom úgy, hogy kitolom a képet TV -re.


totron
(addikt)

Köszönöm, ezekre az érvekre gondoltam, abszolút a legészszerűbb ehhez a felhasználáshoz.

Tasker -szerű automatizáló?
Az ilyen optimalizálók, tisztázók tényleges előnyével kapcsolatban vannak kétségeim. Aki hobbiból vagy munkája nyomán lát bele a linux lelkivilágába, az eleve kézben tartja a működést, mindig rá-ránéz, enduser szempontból jó kérdés: ennyire jól látható, egyben megfogható célalkalmazásba sűrítve azt mondanám, nincs. Valaki biztos rám tud cáfolni. Optimalizáló folyamatok nyilván vannak, de több a memória, nagyobb akksi/akksi hiánya miatt nem ennyire vagy nem ilyen módon kihegyezett a dolog.


Dave™
(nagyúr)
Blog

Leírtad a jelent.

I dare to be different :) Ezért is használok Surface-eket Linux-szal, ez már igazi niche :D


Tim82
(nagyúr)
Blog

Valaki biztos rám tud cáfolni.

Hát ja. Már csak azért is, mert a Tasker nem "optimalizáló", hanem automatizáló. Nem az a cél, hogy optimalizáljon, hanem az, hogy a felhasználó által megadott feladatokat a felhasználó által megjelölt feltételek teljesülése esetén (triviális példa: heti rendszerességgel minden csütörtökön 18:00-kor) végrehajtson.

GUI-s Linuxos megfelelőről én nem tudok (biztosan van ilyen, de nem kerestem, néztem utána), de ott van a cron. Például.

[ Szerkesztve ]


totron
(addikt)

Igaz, benéztem ezt.

(#225) Dave™, :D


urandom0
(aktív tag)
Blog

A touchpad gyorsítására gondoltam, azt lehet állítani Linux alatt mindenféle plusz driver nélkül.
A nyomásérzékenység állításáról fogalmam sincs, szerintem azt nem lehet. Esetleg a Touché programban.


hcl
(félisten)
Blog

Meg LOL, egyáltalán, az Androidot sem tudják a népek kezelni, mert
ahhoz is kellenek ismeretek.
Itt pedig minden user el szokott vérezni.

@Somatom :
"Mit csinálsz a fejlesztőiben? Ott engedélyezni tudod az ADB kapcsolatot. A konkrét utasításokhoz parancssor kell. "
Ja, engedélyekről beszéltél, ahhoz a fejlesztői menü kell :)
ADB parancsok meg nem mezei user szint.

Amúgy amit te használsz, az nagyon rétegigény. Gondolom nem írsz hosszabb szövegeket, amikhez ötezer oldalról kell összevadászni a cuccot, nem kell beleásós problémák után keresni, még kevésbé kell rajzolni, ilyesmik.

[ Szerkesztve ]


Somatom
(veterán)
Blog

Ez még szimpla dolog, sztem Linux alatt crontab -bal megoldható. Nálam is van napi mentés éjjel kettőre időzítve. Azt viszont nem szeretném, ha a roaming netemet fogyasztaná. De, honnan tudná egy Wifin lógó tab, hogy a neki netet adó teló roamingban van-e? Hát úgy, hogy ha a telóhoz van csatlakozva, akkor a szinkron időpontjában engedélyt kér tőle. Ha nincs roamingban, akkor a teló engedélyt ad és erre indítja a tab a szinkront. Nem tudom, ezt hogyan lehetne konfigolni Linuxon. Androidon ez GUI -n beállítható.

hcl:
Bocs, félreérthető voltam! Úgy értettem, hogy alkalmazásoknak ADB -n engedélyt kell adni bizonyos, alapból tiltott funkciók eléréséhez. Pl. egy vágólapkezelőnek a vágólap tartalmához való hozzáféréshez, vagy az automatizálónak a loghoz való hozzáféréshez.

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Ja, igen. Ez viszont nagyon nem átlagos használat :)

Hogyan lehet konfigolni Linuxon a roamingot : pl. megpingelni a routered, vagy mást, ami csak otthon megy, vagy egy traceroute, vagy bármi, ami jellemzően mobilneten nem olyan, mint otthon. Ezt nem nehéz lescriptelni.

[ Szerkesztve ]


Somatom
(veterán)
Blog

Én semmi különlegeset nem látok abban, hogy az eszközeim között szinkronizálom a vágólapot. Évek óta használom. Állítólag ez IOS -en alap. Arról nem tehetek, hogy a Google A10 -től ADB engedélyhez kötötte a külsős alkalmazások vágólaphoz háttérben hozzáférését.

Kettős mércét alkalmazol. Azt írod, hogy Androidon ez nem átlagos használat, Linuxon meg síma ügy lescriptelni egy, a traceroute parancs kimenetétől függő reagálást. Nos, én Androidon símán összekalapáltam a dolgot, de ez a scriptelés tuti meghaladná a képességeimet. Ráadásul, nem is vagyok biztos a sikerben. A tablet hazai hálón is lóghat a telón, csak itthon korlátlan netem van. Roamingban viszont ugyanúgy Magyar IP -m van, tehát egyáltalán nem biztos, hogy a traceroute mást adna vissza roamingban, mint itthon.


hcl
(félisten)
Blog

Androidon az ADB használata parancssorból nem alap.
Linuxon sem a mezei user fog scriptelni, csak annyit jeleztem, hogy amúgy nem nehéz.

" A tablet hazai hálón is lóghat a telón, csak itthon korlátlan netem van. "
Utána kéne nézni, de tuti megoldható annak lekérdezése, hogy az IP melyik szolgáltató melyik hálóján van.

Nem romaingoltam még (egyszerűen nem működik a kártyámmal), de a trace szerintem mást adna. Próbáld ki egyszer, szerintem droidon is van.


Somatom
(veterán)
Blog

Persze, Androidon is működik a traceroute (mint ahogy a legtöbb Linux shellparancs, csak kevés teljesül root jogosultság nélkül). Jövő héten megyek ki melózni, ki fogom próbálni, mert kíváncsi vagyok az eredményre.


hcl
(félisten)
Blog

A franc tudja, valahogyan amúgy tuti le lehet kérdezni a telefonról - saját gépet nem teszek hotspotra, de a cégesen a Windows kiírja, hogy mért kapcsolaton van...

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Teljesen értelmetlen az Androidot a desktop Linuxhoz hasonlítani. A közös nevező a tartalomfogyasztásig terjed, amint a produktivitásra kerül a sor, az Android elvérzik."

Azt azért ne felejtsd ki a képből, hogy mi itt egy többé - kevésbé szakmai oldalon vagyunk. Az átlag felhasználó számára megfelelő az Android. Rajzolni, szöveget és üzenetet tud készíteni Androidon.
Például a traceroute használatának ötlete fel sem merül az átlag felhasználóban.

Ezért nem fog eljönni sohasem a desktop/notebook vonalon a Linux éve. Függetlenül attól, hogy nagyon - nagyon sok eszközön közvetlenül Linux fut vagy valamely adaptációja.


hcl
(félisten)
Blog

A lényege itt :
https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/ms-meteredconnection

Az meg mindegy, hogy mi detektálja a mért kapcsolat. (Network Cost Transfer Protocol)

És elvileg a Networkmanager már ismeri is ezt :
https://stackoverflow.com/questions/43228973/detect-if-current-connection-is-metered-with-networkmanager

A telefon hotspotként meg kéne, hogy közölje, hogy ő forgalmi díjas.

[ Szerkesztve ]


Somatom
(veterán)
Blog

A hotspothoz a kliensben csak egy érték tartozhat. Mért, vagy nem mért. Ezt statikusan társítja a tablet az adott kapcsolathoz. Dinamikus kezelésre kliens oldalon nincs mód. Márpedig a hotspot és a tablet közötti kapcsolat nem változik, csak a hotspot külső kapcsolata.
De, egyébként teljesen fölösleges ezen küzdeni, mivel ez Androidon símán megoldható GUI -ról. Az meg nem kérdés, hogy ecccerű usernek a GUI, vagy a parancssor a kezelhetőbb.

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Hopp, tényleg, ha mobilnet, az már mért :)
Akkor marad az, hogy a honi hálózatot kell detektálni.

Érdekességképpen viszont jó volt utánanézni, meg a megoldáson gondolkodni :)

Amúgy ezt hopp. Androidon is csak a helyi eszközön fogod tudni megmondani, hogy roamingol-e a cucc, mert csak az tudja! Minden más eszköz, ami hozzá csatlakozik, nem szerez erről tudomást, akkor sem, ha Android ő maga is.
(Meg persze ilyenekkel lehet játszani, hogy pl. az eszköz valahogyan jelzi, hogy roamingban van-e, de ahhoz már komolyabb kókányolás kéne.)

Engedélyt meg szerintem más is tud kérni, bár nem tudom, hogy megy ez.

[ Szerkesztve ]


Somatom
(veterán)
Blog

Pont ezért kérdezi a tab a telótól.


hcl
(félisten)
Blog

Az viszont mindegy kéne legyen, mi kérdezi.


Somatom
(veterán)
Blog

Elvileg igen, gyakorlatilag Androidon belül azért egyszerű, mert van egy Joao nevű mágus, aki régen Tasker beépülőket írt, majd amikor a Tasker fejlesztőiből kifogyott a lendület, akkor a Tasker fejlesztését is átadták Joaonak. Én a Join nevű alkalmazását használom az eszközök közötti kommunikációhoz. Elvileg van desktop app is, de azt nem próbáltam.

[ Szerkesztve ]


Dave™
(nagyúr)
Blog

Nem tájképet rajzolok, hanem logót, meg UI-t pl. Azt Androidon nem próbálnám ki. Szerintem meg ha a laptopokon Ubuntu lenne pl, akkor sokan elkezdenék használni, mert a napi feladatait a többség pont ugyanúgy el tudja látni, mint Windowson. Sőt, a felülete áttekinthetőbb, a workflow egyszerűbb, olajozottabb, és ha nem használ valami nagyon speciálisat, akkor a napi dolgok sokkal egyszerűbbé is válhatnak - nem kell sem a driverekkel, sem a frissítésekkel kínlódni, és még szomorú smiley sincs. Miért kellene nekik traceroute? Én is kb. 5x ha használtam az 5 év alatt. SSH-t meg napi szinten, de ezek nélkül is lehet ám Linuxozni, pont ugyanazt csinálva, mintha Windows lenne, csak olajozottabban.


hcl
(félisten)
Blog

Igen, tehát mindenre az van, amit valaki lefejleszt rá :)


BluEyes
(őstag)

Hali!
A nyilacskára katt, a felugró ablakból az ikonokat egérrel húzzad rá a tálcára, aztán ennyike.
Ugyanígy el is rejtheted a számodra nem izgalmas ikonokat.
Kicsivel több katt, mint a w10-ben, cserébe eldöntheted, hogy mi legyen látható, akár az összes ikon, vagy csak amikre kíváncsi vagy.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Nem tájképet rajzolok, hanem logót, meg UI-t pl."

Visszatérünk arra, hogy te nem vagy átlagfelhasználó. Tömegesen nem karnak logót tervezni a felhasználók. A többségük azt is tudja, ezt a feladatot szakemberre kell bízni.

"...ha a laptopokon Ubuntu lenne pl, akkor sokan elkezdenék használni, mert a napi feladatait a többség pont ugyanúgy el tudja látni, mint Windowson. "

A fiatalabb korosztály a telefont tekinti a megfelelő eszköznek. Nincs noti vagy asztali gép igényük.
A tőlük idősebb korosztályok a Windowsra szociálódtak. Az ablakot nem a "megfelelő" helyen kell bezárni, már ez komoly akadály.

"...nem kell sem a driverekkel, sem a frissítésekkel kínlódni...,"

Ne gondold, hogy a világ nagyobb részén driverekkel kínlódnak a felhasználók. Eleve operációs rendszerrel előtelepített gépet vásárolnak. Csak a nevüket és email címüket kell megadni a "telepítéskor" Kettő percen belül használhatóvá válik a gép. A frissítések is megtörténnek idővel önállóan, ha nem zárják el a gép energia ellátását éjszakára. (Vannak a "takarékos országok". Az ott lakók egy része inkább felhajtana Miskolcról - Budapestre, békaügetésben autópályán egy éticsigát, minthogy pénzt adjon egy olyan gépért, aminek az árában már benne van az op.rendszer, "ingyen".

Amúgy a Linux elterjedtsége inkább csak csökkent az elmúlt 1 évben.
[link]


Somatom
(veterán)
Blog

"A fiatalabb korosztály a telefont tekinti a megfelelő eszköznek. Nincs noti vagy asztali gép igényük."
:R Érzem, hogy még fiatal vagyok, de azért jól esett a visszaigazolás. :)


totron
(addikt)

Te kamionos vagy. (Ha nem lennél is erre szoktál volna rá?)


Somatom
(veterán)
Blog

Kb. 8 éve kamionozok és 10 éve, az SGS 2 -t már használtam asztali módban, HDMI -n, egérrel és billentyűzettel.


Salamander
(junior tag)

A paint.net azért fizetős a windows boltban, mert az a támogatói verzió. Ezzel segítheted a fejlesztését, különben meg ugye ingyen tudod letölteni.

üzenetek