[Re:] [urandom0:] Windows 11 egy Linux felhasználó szemével - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


urandom0
(aktív tag)
Blog

A többpartíciós pendrive-okat a DISKPART egy ideje tudja kezelni. Bár az is igaz, hogy én is inkább a Linuxhoz nyúlok, ha többpartíciós pendrive-okat kell formázni, vagy pl. ha a blade storage-jéből kiszedett, RAID-es vinyóval kell kezdeni valamit. Valamelyik nap megpróbáltam egy ilyet leformatálni Windows-szal, belefagyott. A Gparteddel simán összejött.

De nekem sosem volt különösebb hardveres problémám a Windows-szal, leszámítva egyetlen esetet, amit még mai napig nem tudtam megoldani. Linux esetében egy picivel több hardveres problémába futottam bele, de az is igaz, hogy van egy rakat régebbi eszköz, amik jól működnek most is, csak egyszerűen nincs hozzájuk Windows 10-es driver. A legtöbb esetben az ilyen eszközök Linux-szal életre kelthetők.


Somatom
(veterán)
Blog

Én egy számomra tök szimpla dolgot akartam. Egy USB külső házban levő SSD -t FAT32 -re formázni. A Win 10 partícionálója nem engedte. Rákérdeztem a helyi topikban. Válasz: diskpart. Méghogy a Linuxhoz kell terminál! Linuxon a Gparted nem akadékoskodott, símán megcsinálta.

Bedugtam az USB modemet, erre elkezdte a frissítgetéssel zabálni a mobiladatomat. Rákérdeztem a helyi topikban. A válasz: metered mód.
Csakhogy, a metered módot csak Wifi, vagy USB modemes kapcsolatnál lehetett aktiválni. Redmond -ban akkor még nem hallottak a Huawei HiLink -ről, ami egy Lan portot emulál és a Win -ben külső eszközként látszik az USB modem. Lan kapcsolatra viszont nem lehetett aktiválni a metered módot. Később ezt javították, de a mobiladatra költött pénzt nem adták vissza. Puppy alatt állt a számláló, nem akarta saját magának kisajátítani az adatkeretemet.

[ Szerkesztve ]


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Milyen érdekes, hogy lehet ezt értelmes módon is kezelni, hogy linux vs, winfos.
Gratula az íráshoz. Jók a felvetések is! :R

Kiegészítésképpen, én azért a win11 hez tudnék bugokat írni énis.
Mellette kifejezetten zavar, hogy a régi vezérlőpultot még mindíg nem képesek implementálni a gépházba. Az meg amúgyis katasztrófa.


PuMbA
(titán)

Asszem értem mire gondolsz. Ja, a Windows GUI-s partícionálója nagyon korlátozott, mert nem szeretnék, hogy egy tudatlan felhasználó hülyeséget csináljon. diskpart-tal lehet csak ezeket megkerülni.

[ Szerkesztve ]


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Én a minitool partition wizardod használom. Régóta és jól működő program.


Somatom
(veterán)
Blog

Milyen veszélyt hordoz egy USB -s, külső SSD meghajtó FAT32 -re formázása? Mondjuk, egy pendrive -hoz képest, amit enged formázni? Belül kb. ugyanaz a kettő. :F

[ Szerkesztve ]


urandom0
(aktív tag)
Blog

Hát igen, vannak ilyen dolgai a Windows-nak. Nekem az a kedvencem, hogy ha több hálózati interfész van a gépben, akkor a Windows dönti el, hogy melyik legyen publikus és melyik privát. A Gépházban attól függően, hogy milyen IP címeket ér el az adott interfészen, vagy át tudod állítani, vagy nem.
Ez akkor különösen kellemes, akkor különböző tűzfalszabályokat adsz meg a privát és a publikus hálózatokhoz.
Fura, hogy amúgy Powershellből viszont át tudod állítani bármelyik interfészt.


urandom0
(aktív tag)
Blog

Szerintem a Vezérlőpultot azért nem nyírták még ki, mert vannak olyan programok, amik oda pakolják a beállításaikat. Az egyik ilyen program pont az Outlook, meg azt hiszem a Java is ilyen.


FLATRONW
(őstag)
Blog

Kb. 2 évvel ezelőtt találkoztam ezzel, rá is csodálkoztam, hogy ez mennyire is lehet legális:

Azóta törölve lettek.


PuMbA
(titán)

Arra tudok gondolni, hogy valamikor rendszer meghajtó volt, ezért volt rajta rendszer vagy elsődleges partíció. Nincs más ötletem. Talán a Fájlkezelőből ment volna, én ott szoktam pendrive-okat és vinyókat formázni.

[ Szerkesztve ]


urandom0
(aktív tag)
Blog

Legálisnak legális, ha az adott szoftver licence nem tiltja a pénzért való továbbforgalmazást. Tudtommal az ilyen GPL, AGPL, LGPL, Apache, MIT, BSD licencek mind ilyenek. Elméletileg bárki forgalmazhatja az ilyen licencel megáldott programokat, akár online akár adathordozón (most is lehet venni Linuxot DVD-n), annyiért, amennyiért akarja.
Amit lejjebb linkeltem, a Gimp Easy is ugyanez a történet, de ugyanez igaz a Zorin OS prémium változatára, illetve az Elementary OS-re, de ennél csak akkor fizetsz, ha akarsz.


FLATRONW
(őstag)
Blog

Ilyenkor formázás helyett érdemes megpróbálni törölni a partíciót, azt lehet, hogy engedné.


icemad
(nagyúr)
Blog

Friss windows telepítés után, első dolgom a ninite.com oldal megnyitása. Nagyon hasznos, alap programokat pár kattintással kiválasztod, utána letöltöd és futattod a pár megás telepítőt. A programokat automatikusan telepíti, mindenféle toolbar és egyéb hülyeség nélkül. Telepítésre és a programok frissítésére is jó, nálam az asztalon kapott helyet,kéthetente futtatom. Rengeteg időt megspórol vele az ember. Viszont elég kevesen ismerik, pedig nagyon jó cucc.


urandom0
(aktív tag)
Blog

Mások is ajánlották már, én még nem próbáltam, de ha legközelebb Windowst telepítek, akkor használni fogom.


Somatom
(veterán)
Blog

Akkor is SSD -nek látja és nem engedi rá a FAT32 -t.
Az egész maradt az a tohonya, rugalmatlan, szar. Amikor elkezdtem XP után Puppy -t használni, egyik ámulatból a másikba estem, hogy ilyen is lehet egy oprendszer. Egyszer át akartam rakni másik meghajtóra. Feltérképezte a gépben levő meghajtókat, kiírta a rajtuk levő oprendszereket és megkérdezte, hogy belevegye-e őket a rendszerbetöltőjébe. Ehhez képest a Win önhatalmúlag az első meghajtó, első partíciójára terpeszkedett és a betöltőjével felülírt mindent.

[ Szerkesztve ]


KISDUCK
(addikt)
Blog

Partició kezelésre windows alatt barátibb 3th party programot használni. Én ilyeneket mindig a partition wizard-dal csinálok.


Dave™
(nagyúr)
Blog

A sebesség sok mindentől függ, pl. a szubjektív érzet Manjaro Gnome alatt a Gnome 41 miatt nem volt túl jó, Gnome 42 alatt az új Ubuntun meg teljesen folyamatos és tökéletes minden. Az sem mindegy, hogy X vagy Wayland. A resume ugyanúgy azonnali, mivel ugyanazt az S0ix standby-t használja, a bootnál pedig ne felejtsük el az alapértelmezett fast startupot, azt kikapcsolva valószínűleg nem ennyire jó a helyzet. Sebesség még a frissítések témaköre is, itt egyértelműen hátrányban van a Windows. Jól választott hardverrel nincs gond a wifivel, nekem 4 gépem van: a céges épített teljesen intel, az otthoni TV-re kötött AMD + intel wifi, illetve van egy Surface Go2 (teljesen intel) és egy Surface Laptop 4 (AMD + intel), egyiknél sincs semmi hasonló gond, Ubuntu 22.04 fut mindegyiken.


Dave™
(nagyúr)
Blog

Kíváncsi vagyok, hogy Windowson mi a Gimp és Inkscape alternatívája szerinted? Mármint ami kb. azt tudja és ugyanúgy ingyenes.


Lars
(őstag)

A windows 11-nek a 10-het képest is vannak olyan érthetetlen apró hiányosságai, ami miatt nem váltottam véglegesen.
Egyik apróság, ami kb engem zavarhat csak, hogy jobb oldalt lent a tálcán az összes " futó alkalmazást " nem lehet megjeleníteni, csak a kis nyilacskára kattintva. Van egy megoldás rá, a régi felület még elérhető 11-alatt is, be is lehet pipálni a " mindig jelenjen meg az összes alkalmazás " de újraindítással eltűnik.
Második monitoron pl nem volt óra a sarokban, lehet ezt is azóta már javították. Igazából lehet ezek nélkül élni, lehet innen is nézni a dolgot, de ha már egyszer valami benne volt egy rendszerben, akkor miért kell kivenni :F

Másik a hardver megkötések, aminek a 90%-a erősen véleményes. A gépház valóban rosszabb lett stb stb.
Jelen állapotban számomra még mindig jobban megfelel a 10 mint a 11. Egy dolgot mindenképp sikerült a fejlesztésekkel elérni, elkezdtem napi szinten linuxot használni a laptopomon :D


PuMbA
(titán)

"Egyik apróság, ami kb engem zavarhat csak, hogy jobb oldalt lent a tálcán az összes " futó alkalmazást " nem lehet megjeleníteni, csak a kis nyilacskára kattintva. Van egy megoldás rá, a régi felület még elérhető 11-alatt is, be is lehet pipálni a " mindig jelenjen meg az összes alkalmazás " de újraindítással eltűnik."

Csinálj egy tiszta telepítést és / vagy távolítsd el a tálca módosító programjaidat, mert nekem nem tűnt el sose újraindítással se 10, se 11 alatt 5 éves időtávban, amióta használom őket :) Nem csak egy gépen....szóval a hiba 99.9999% csak nálad van.

[ Szerkesztve ]

üzenetek