üzenetek

hozzászólások


-vitya-
(őstag)
Blog

hmm... érdekes vélemény cikk: leírod a tényeket, majd kb annyit írsz, hogy kötelező lenne a helyes irányba haladnia... :) oké, hajrá.


tibaimp
(nagyúr)

"...így közöltek, hogy a 10 és 14 nm-es gyártósorok tekintetében milyen mértékű bővítést végeztek." -- konkrétan megduplázták a gyártókapacitásukat az elmúlt 3 évben, ami nem semmi! Ezt is tegyük hozzá, illetve pontosítanék.

[ Szerkesztve ]


Ribi
(nagyúr)

Nem írta le, hogy mi a kötelező irány, ezt csak te képzeled.
Pont hogy nincs se kötelező se jó irányse. Rövid távon kissé megszívták és nagy kérdés husszú távon mi a jó irány.

[ Szerkesztve ]


Egon
(nagyúr)
Blog

Olvasd már el a cikk utolsó mondatát, és még egyszer az első hozzászólást! :U

Egyébként még szerencse, hogy Abu véleménycikkeit nem olvassák a befektetők, meg egyből öngyilkosak lennének... ;] Jah, meg külön tetszett a "stabil harmadik" helyezés a gyártástechnológiai versenyben kitétel. Végülis az AMD is stabil második a - kétszereplős - dVGA piacon... ;]


Duck663
(őstag)

Ha figyelmesen elolvassátok akkor benne van a vélemény is. A vélemény annyi, hogy ezzel már elkéstek. Jóval korábban kellett volna, akkor amikor még a TSMC-vel szemben versenyképes technológiát kínáltak. Ha most szervezik ki, nem történik semmi, mert ugyanúgy csak az Intel fog rajta gyártani, igaz később, ha folyamatosan jó lóra tesznek és újra versenyképesek lesznek (ha), egyszerűbb lenne odacsábítani valakit, de egy partner azért nem lenne elég. Korábban amíg piacvezetők voltak, ültek a lovon, és mindenkit letaszajtottak onnan, most hogy lerugdosták őket a lóról, jó lenne valaki, aki segít tolni a lovat, de mindenki lovagolni akar, nem lovat tolni. :)

[ Szerkesztve ]


kurta9999
(tag)

Ez a technológia nem lenne használható valami ARM embedded chipek gyártására, vagy azokból nem fogy annyi/teljesen más techológia kell? Pl. STM32, AVR, stb chipekre gondolok. STM32-k 40nm-es technológián vannak gyártva, gondolom azért mer jóval olcsóbb. Itt nyilván a legújabb technológiák soha nem lesznek használva, mert nagyon drágítaná a chipet. De ez már egy viszonylag öreg technológia, mennyire lenne erre alkalmas?


aquark
(tag)
Blog

Az i eléggé elcseszte szvsz. Amíg ők uralták a piacot, gondolhattak volna arra, hogy ez nem mindíg lesz így, és a zsebük tömése helyett invesztálniuk kellett volna igen sokat a cmos utáni időkre, mert Kínát ismerve ez várható volt. Akkor most beinthetnének a világnak a szén nanocsövekkel, kvantumgépekkel, bármivel, ami jönni fog. De ahogy hallom, már a kvantumfölény is Kínánál van. A GloFo annó licenszelte a Samsungtól a 14nm.-t, Az i ezt nem tudná megtenni? Összefoglalva elcseszték, de talán nem is kár, mert hiéna cég, több mint 10 évig nyomkodták le a torkunkon a max. 4c8t procikat 150 ezerért, A tick-tock talán a hattyúdaluk volt. Nem voltak eléggé paranoiásak.


#06658560
(félisten)
Blog

Ez megvolt. Aztán jött a kedves vezér, és szétcseszte a komplett stratégiát, mindent. Azt nyögik jelenleg.


Abu85
(HÁZIGAZDA)
Blog

A GloFo azért tudta anno licencelni a Samsungtól az eljárást, mert a Common Platform résztvevőiként egymáshoz terveztek egy csomó dolgot. De az Intel nem része a Common Platformnak. Nekik ez hatványozottan nehezebb lenne.


dokanin
(aktív tag)

Erre ott vannak a TSMC régebbi gyártósorai gondolom.
Ezeknél sincs sok értelme egy újat választani a bejártatottal szemben.

Viszont a cím alapján én meg azt hittem az intel akarja vinni a gyártást máshová, ha már nekik nem megy a legmodernebb node.


Duree
(veterán)

Az Intel továbbra is szopó ágon van és ahogy elnézem a jövő képet ez nem nagyon fog változni, el kezd majd egyre több piacot veszteni.


GeryFlash
(veterán)

Aki figyelmesen olvasta a cikket értette Abu véleményét, megoldást meg nyilván nehéz adni egy ilyen kialakult helyzetre. Szerintem abban kell bízniuk hogy a szilikon alapú chipgyártás lassan a végét fogja járni, kb 2024re lesz a Samsungnak és a TSMCnek is 2nm-je, az alá nem valószínű hogy bemennek (kérlek ne írd ide hogy ezek marketing számok és a gate width mekkora mert engem fognak banolni ha erre a közhekyre válaszolok), de ha igen akkor is maximum egy lépcső van még, onnantól GAAFET (bár az lehet már 2nm is kötelező lesz) és onnantól 3D stacking. Viszont 3d stacking utáni ötletek már évek óta nem jönnek, ergo vagy az lesz az utolsó állomás a szilikonnál, vagy ha nem akkor is évekig kvázi helyben toporgás lesz.
Amit akarok mondani, hogy az Intelnek két útja van: vagy hagyni erodálódni a market sharejüket consumer piacon 2026-2028ig (ahol aztán jó eséllsel felzárkózhatnak a lassuló piac miatt) és a szerver procikat meg bérgyártásba küldeni, vagy teljesen kiszervezni mindent. Utóbbit USA nem nézné jó szemmel.
Szerintem előbbi lesz, vagyis szerver az megy bérgyártáson, mobil/desktop meg a saját, folyamatosan 2 generációval lemaradott gyártáson. Ezzel ott piacot vesztenek évről évre, de
- ár alávágással ez mérsékelhető
- ha gyártásban nem is, se egyéb mérnöki ügyeskedésekben bízhatnak
- OEM-eket továbbra se vesztik el, irodai gépeknél ha jó a nagy mennyiségre adott ár leszárja az OEM hogy AMD-től kaphatna jobbat
- igazából az egész konzumer CPU piac már most meg van torpanva, egy PS5-re tervezett játéknál sincs igazi CPU bottleneck ellenben GPU igen. Egyszerűen nincs konzumer (de lassan gamer) szinten már valós igény sokkal erősebb procikra. Az új konzolokban lévő ZEN2-t azért még veri a mostani 14+++++nm-es Intel, és az elmúlt években láthattuk hogy az x86 architektúra használása miatt nincs az hogy az egységes hardverre tervezett komzolos gamek lényegesen kevesebb CPU powerből ugyanolyan teljesítnényt hoznának.

Talán 2022ben jönnek olyan már alapból neyt gen címek amik dadognának a 11. generációs Inteleken, de ez 1 év, utána jön 7nm-es Intel és az már a generáció végéig elég lehet.


tasiadam
(veterán)

samsung 5nm az nem gaafet? 21ben valtanak ra ha jol tudom.


S_x96x_S
(őstag)

Az INTEL - nem fog addig nagy horderejű döntést meghozni, amíg nincs meg az új CEO!
Intel Reportedly Looking for a new CEO to Replace Bob Swan ! ( December 18, 2020 )
:R


tha_answer
(őstag)

az emberanyagon mulik minden.

az intel tapasztalt, tudasuk, munkabirasuk erejenek csucsan levo mernokok kirugdalasat elvegzo boardot megszavazo reszvenyesi kort be kellene perelni szovetsegi rendszer ellen elkovetett minositett buntettel. ahogy a nokia felsovezeto koret is - mert barki azt a dontest hozta volna amit elop ha azokon az informaciokon alapulna amit o kapott meg a kutyauto felsomenedzsmenttol.

a tsmc a kirugdalt intelesek miatt lett vilagvero.

[ Szerkesztve ]


tasiadam
(veterán)

legyszi tegyel mar bele vesszoket.


GeryFlash
(veterán)

Dede, 2022re mondtak, még véletlenül se hidd el nekik :DDD Ez ugyanolyan kör lesz mint az EUV


Kendek
(MODERÁTOR)
Blog

Annyit írsz erről a szilikonról, hogy tutira az lesz a szilícium utódja! :DDD


GeryFlash
(veterán)

Fuh hallod szerk időn túl vettem észre :W :DDD


tasiadam
(veterán)

Akkor ok sem eroltetik magukat?


blackcoffee
(csendes tag)

"Santa Clara-i óriáscég" - csak engem zavar ezt 15-ször olvasni minden Inteles cikkben? :U


GeryFlash
(veterán)

De, csak a GAAFET nagyon nem olyan triviális, a TSMC 3-4 éve még 5nm-re mondta majd 3-ra most meg 3-on se fogják bevetni és talán 2nm-ből is lesz FINFET. 2023ig FINFET lesz TSMC-nél, teljesen irreális hogy a Samsung hátrányból 2-3 évet verjen a TSMC-re a bevezetésével.


tasiadam
(veterán)

Akkora hatasa nincs a gate merete miatt? Kb annyira jo, mint a superfin a S A N T A C L A R A I O R I A S C E Gnek?


Balu77
(őstag)

Vannak gondok Intel háza táján, de azért még nem süllyedt el a hajó. Próbálnak alternatív dolgokban is mozogni, mint pl. az Altera, amit felvásároltak. Ha nem bénázzák el és rágyúrnak az AI-ra, talán el tudnak egy kis piacot hódítani az Nvidiától. Ami a mostani kapkodást illeti, talán akkor kellett volna észbe kapni, amikor kiadták a lekvárral pasztázott procijaikat, no meg amikor zsákutcába jutott fejlesztésekbe öntötték a lóvét. Mert alapvetően nagyon sok pénzt költöttek fejlesztésre, csak hát rosszul lett felhasználva. Az egyetlen esélyük talán az lenne, ha valami csoda folytán mégis elő tudnák a 7nm-es procit húzni a kalapból idő előtt. Egyenlőre most jön a rakéta tó, ami némi tapasz lesz a presztízsre, hogy újra a leggyorsabb proci az övék egy szálon, habár azonos magszámon multithread-ben is partiban vannak, csak a fogyasztás és hő felér egy kazánnal amikor 250W-ig is felszaladhat.
Amúgy a részvényesek is büntetik, mert a részvényeik ára erősen nyomott. Ha úgy nézzük, az árához képest egész jó osztalékot ad, csak az elvesztett befektetői bizalom. És hiába (egyenlőre) a jó bevételek és osztalék, ha a piaci hangulat nem kedvez. Bezzeg a tsmc-t azt tolják nagyon, habár van is miért. Feltéve ha Kína egyszer csak nem rohanja le Taiwan-t. Igaz most Arizónában terveznek egy gyárat felrántani.
De most egyenlőre várjuk meg azt a jövő heti Ces-t, kíváncsi vagyok mit fognak tudni prezentálni.


Tidus
(addikt)
Blog

Azt a 7nm.-es procit házon belül akarják és fogják előhúzni. Nem a bérgyártó szerződéssel.
Azt a 14nm.-es procit amit használsz, saját házon belül gyártják, nem a Samsung, és a TSMC.
Bér gyártónál már 5nm-nél is tarthatnának, akár.
Ezekről mindenki aki véleményez, elfelejtkezik, v, nem is tud.
Amúgy AMD-t használok.


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Írhatta volna, hogy utolsók ;]


#16939776
(nagyúr)
Blog

Egyet értek abban, hogy feleslegesen erősek a processzorok, ez most a szerencséje intelnek., mert ki tudja tolni a power limitet, anélkül, hogy a desktop felhasználás közben ez gyakorlati hátrányt okozzon.
Szerinted a 14nm jelenlegi max. és a 7nm indulásnál alkalmazható max. órajele közti különbséget miképpen kell kommunikálni, azért hogy a számokból a vásárlók ne azt lássák, hogy valamilyen visszalépés történt, mert mondjuk fogalmuk sincs, hogy mi az az IPC?

[ Szerkesztve ]


Gyok2
(aktív tag)

Egyelőre b.meg...


hokuszpk
(nagyúr)

"Végülis az AMD is stabil második a - kétszereplős - dVGA piacon... "

a marketingosztaly szerint az úgy van, hogy az NV az utolsó előtti ! :D ;]

[ Szerkesztve ]


hokuszpk
(nagyúr)

"Annyit írsz erről a szilikonról, hogy tutira az lesz a szilícium utódja!"

sokan az emberbe fecskendezett nanochipekrol fantazialnak, a csajok meg lehet mar evek ota tudjak, hogy ez a jovo, es valojaban mellimplantatumnak alcazott szuperszamitogepeket muttetnek magukba.
nemveletlenul piszokdraga egy olyan mutet :DDD


GeryFlash
(veterán)

Na ez jó kérdés, de tippre magok számának növelésével fogják marketingelni. Az szinte biztos, amit írsz, hogy ott első időkben nem igen lesz 5Ghz turbó, de még a 4,5Ghz fölé se lesz triviális menni. Szerintem alapvetően OEM-ek megtartása (desktopon és notebbokon egyaránt) a főcél (+szerver), a DIY piacot meg ha nem is engedik el, de azért lehet belenyugszanak a piac vesztesbe. Egyebként ott sem veszett fejsze nyele esete, mert simán választhatják azt hogy aláráznak az AMD-nek, az AMD meg jól el lesz a kisebb mennyiség nagyobb árréssel (lásd mostani helyzet). Ami az Intelnek állati fontos hogy valahogy kitermelje a konzumer piac neki a chipfejlesztés egyre nagyobb költségeit. Szerver oldalon szerintem teljesen esélytelen hogy 7nm után (kb 2022 Q3) ne menjenek bérgyártóhoz. Egyszerűen az annyira teljesítmény centrikus terület ahol ilyen lekenyerezésekkel nem nagyon rúgnak labdába. Ott már most negyedévről negyedévre súlyo piac vesztés megy, az AMD meg ha akarja akkor akár 2023ban mehet 3nm-re. Ott egyszerűen nem fog hosszútávon játszani hogy a 2 generáció lemaradásban lévő chipgyártással kergessék az Epyckeket.

[ Szerkesztve ]


Dr. Akula
(nagyúr)

Az AMD meg bérgyártat, és mit ért el vele? Még mindig nem lehet Renoiros bc notival találkozni szinte (1-2 díszpintytől eltekintve). Hiába szarabb az Intel (üresjáratban mondjuk még mindig kevesebbet fogyaszt így is, ami egy mobil eszköznél azért nagyon nem mindegy), akkor is azt rakják bele.


GeryFlash
(veterán)

Neeeeem, rubickkocka miatt, hogy jobban pörögjön :DDD


hokuszla
(aktív tag)
Blog

Intel still commands the majority of the server market, with an estimated 93.4 percent market share

[link]


joey04
(titán)
Blog

:DDD


#06658560
(félisten)
Blog

Az viszont nem lenne igaz. Lásd kínai gyártók, egyéb kis gyártók.


#16939776
(nagyúr)
Blog

Szerintem Desktopon megjátszhatják azt, hogy nem mennek 8 erős mag fölé, viszont a TDP headroom-ból, ami átllagos használat mellett igen jelentős, idővel telerakhatják mindenféle hasznos feature-val. Csak a magszám emelésével, olyan problémák állhatnak elő amíg nem tudják felkelteni a tömeges igényt a 10-12-16 stb. magos desktop processzorokra, viszont a 6-8 magos processzorok árát arányosan alacsonyra lövik be ezekhez, hogy az sem a desktop bevételeknek, sem a további fejlesztéseknek, persze sem a konkurenciának nem fog kedvezni.
A szerver fronton egy kisebb csodát várhatnak, de amíg mennyiséget tudnak gyártani, és a konkurencia kapacitása ezt nem éri utol, addig nem lesznek bajban, szerintem itt csak folytatni fogják a kapacitás bővítést, minimalizálva azt a pénzmennyiséget ami a konkurenciához csordogál, hogy az ne tudjon kapacitást bővíteni, szerintem ezzel fogják az időt húzni.

[ Szerkesztve ]


#90088192
(senior tag)
Blog

Nem nem érdemes.


Kristof93
(senior tag)

Mit képzel magáról ez a Daniel Loeb.. Vesz 0.1% részvényt s aztán megmondogatja mindenféle cégnek hogyan végezzék a dolgukat. Ezt a levelet mindenki meg tudta volna írni fél óra kutakodás után, de attól még nem ért jobban a felvezető gyártáshoz mint az Intel.


Darmol
(senior tag)

#34 "Intel still commands the majority of the server market, with an estimated 93.4 percent market share"

"The principal engineer who worked on CPUs from the Pentium III to Core i7 says Intel has lost focus, and it's "lucky" AMD can't make enough CPUs to do more damage."
"the only thing saving Intel from losing a more massive market share is AMD's volume constraints in making its popular CPUs" [Jó régi cikk]

Rémlik valakinek, hogy az AMD nem tud annyit gyártatni amit meg ne vennének?

Hagyjuk az aktuális piaci részesedéses hülyéskedést. Az Intel részvények árfolyama az elmúlt időkben többször bezuhant mindenféle piaci részesedés ellenére. Az AMD-é épp most áll stabil Föld körüli pályára a piaci részesedés ellenére.
A cikkben szereplő nagy befektető úgy látja, hogy bizonytalan annak a vállalatnak a jövője, akibe kisebb országok bruttó éves jövedelmének megfelelő pénzeket tolt. A bérgyártás megszervezésében a cég jövőjének a stabilizálását látja, ezért tartaná kívánatosnak.
És itt következik a "mert ha nem látja stabilnak..." amit a fantáziára bízok.
A cikk alapját képező levélnek semmi köze sem a piaci részesedéshez, sem fanboyok véleményéhez. Pénzügyi szakember pénzügyi kérdés végett pénzügyi megfontolásokból pénzügyi lépéseket befolyásoló döntéseket kért. Talán feltűnt, hogy sehol nem szerepel a "fanboy" vagy a "piaci részesedés".

#32 "üresjáratban mondjuk még mindig kevesebbet fogyaszt így is"
Ha nem használom a számítógépet, akkor kikapcsolom. Annál semmi nem fogyaszt kevesebbet. ;)
Esetleg te mint cégvezető, vagy cégtulajdonos azt preferálod, hogy ne dolgozzanak az alkalmazottak, mert úgy jobb az energiahatékonyság? Vagy min alapul a megjegyzésed logikája, mert én ehhez már nem érek fel ésszel és nem egészen értem. :F Tényleg nem értem. :B

#39 Daniel S. Loeb Nettó vagyon: 3,1 Mrd USD (2020. február)
Jöttment senkiházi. Mit képzel ez magáról... :K


Kristof93
(senior tag)

3 milliárdot ver el az Intel félévenként mindenféle startup meg specializált chip tervezőre, elég aprópénz kategória. De lényegtelen, a világ összes pénzével sem értene jobban a processzor gyártáshoz mint az Intel. Szerinted ez az egyszerű ötlet, szervezzük ki a gyártást, nem fordult meg 1000x az Intelnél mind felsőbb vezető fejében? Dehogynem, megfontolták, aztán elvetették.


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Akkor ha így jobban megfelel: a nagyok között az utolsó... :U


Abu85
(HÁZIGAZDA)
Blog

Ez a baja. Az Intel így is jelentős adósságban úszik, 38 milliárd dollár, és évente egy rakás pénzt költ start-upokra, akikkel nem tudják végül megváltani a világot. Ezt a gondot tetézi, hogy az AMD és a Xilinx végül összeáll, vagyis azokon a piacokon, amelyeket az Intel üldöz egy ideje, az AMD helyből piacvezető lesz a Xilinx által. Ezért javasolta nekik a befektetési tanácsadót, mert az elmúlt évek befektetéseit figyelembe véve eléggé nyilvánvaló, hogy az Intel nem látja, hogy mit miért csinál. Szórják a pénzt, hátha bejön, de az esetek többségébe nem jön be. Ennek az oka, hogy a stratégia, amit a pénzköltés mögé raknak az nem reális.

[ Szerkesztve ]


Dr. Akula
(nagyúr)

Akkor ha már így belefér nekik, igazán küldhetnének nekem 2 3090-est SLI-re, fel se fog tűnni a könyvelőnek. :D


opr
(veterán)

Tudod, ez olyan, mint amikor az Orosz sajto ir az USA-SZU meccsrol, amit az USA megnyert: "A gaz imperialistak az utolso elotti helyen vegeztek, mig Dicso Nemzetunk a buszke masodik helyet szerezte meg!" ;]


hokuszla
(aktív tag)
Blog

2021-ben az amd-arm páros már biztosan eléri együtt a 6%-os részesedést, eskü.


opr
(veterán)

Az biztos, mert 2020-ban mar elertek (6.6%, hogy ebbol mekkora az ARM es mekkora az AMD, azt nem tudom). Megjosolod a mult heti lottoszamokat is? :DDD


Pingüino
(senior tag)

Olvasva a hozzászólásokat...
Lehet magyarázni sokféleképpen az Intel tevékenységét, lehet belőle jót is, rosszat is kihozni, de azért ha a befektetők elkezdenek aggódni, ott már nagy gond van.
Mert mondhatjátok, hogy x milliárdot költ az Intel évente, van pénzük, nem kell aggódniuk...
De valójában azoknak a pénzeknek a jelentős része a befektetőktől származik. Ha ők kiszállnak, mert nem látják biztosítva a pénzüket, akkor lesz igazán sz...póroller a cégnek.

[ Szerkesztve ]


Nowhereman
(őstag)

Az a gond, hogy az intel minden szempontból túl nagy egy ilyen lépéshez. Nincs elég versenyképes kapacitás a bérgyártóknál, a gyártósorait megvenni, senki se győzné pénzel, mire kitakarítja onnan a megromlott vállalati kultúrát. (nem véletlen nem tolonganak azért a székért) Röviden annyit tehet, hogy csak a prémium cuccot bérgyártatja, a többit meg a sajáton.


GeryFlash
(veterán)

Ez a 38 millaird is papiron hangzik soknak, gyakorlatilag meg az eves bevetluk 60%-a vagy ha ugy tetszik valamviel kevesebb mint 2 eves (tavaly 22 most olyan 24 mrd) profitjuk. Ha akarnak ki tudnak tisztazni, biztos megvan az okuk ra hogy ne tegyek (kamatkornyezet+likviditas merlegelese).
A startup penzelessel mar iden nagyon visszavettek, de igen, az igaz hogy 2019 elott a reszvenyesek kielegitese mellett ez volt a masik nagy f*szsaguk.

Egyebkent a Krzanich era alatt elenegdett/uzott TSMC-hez szerzodott szakembereket oriasi fiztesert cserebe nem lehetne visszacsabitani? Intelnek nem tetel par szaz embernek a konkurencianal 3szor nagyobb fizetest adni.

[ Szerkesztve ]

üzenetek