üzenetek

hozzászólások


Vesa
(veterán)

?? Éppen arról beszélek, hogy a nyugati cégek is masszívan építenek a lopásra, támaszkodnak ipari kémkedésre.
Az etikai alapú érvelést naivitásnak tartom...Más szempontok alapján viszont lehet szelektálni. Én pl. nem vennék Lepin-t, de nem erkölcsi okokból, hanem mert a minősége meg sem közelíti a Lego-t.

[ Szerkesztve ]


Vesa
(veterán)

Hiába csúsztatsz, mert nem jogi, hanem erkölcsi kérdésről volt szó! Azt eddig sem vonta kétségbe senki, hogy a Lego jogi értelemben nem lopott csak kiskapuzott, azonban ettől még -a nyugati értékrend szerint- erkölcstelen módon járt el. A topikban pedig nagyon sokan érvelnek az erkölcsre hivatkozva, ami fentiek alapján egyrészt kettős mérce, másrészt teljes tévedés, mert bármilyen profitorientált szervezet vagy cég esetén ez nem szempont.

Az Adidas ügy pedig kifejezetten mocskos példa arra, hogy erkölcstelen lopásért nem kell Kínáig menni, mert eljöttek tárgyalni a magyar féllel, korrekt szerződéssel hitegették hónapokon át, majd miközben már lenyúlták a technológiát, beindították a gyártást és piacra dobták a kész terméket, eltűntek a fenébe és egy fillér jutalék nélkül itt hagyták a feltalálót megdögleni.


direwolf
(őstag)

És az azért megvan, hogy Elon Musknak nincs szüksége még több pénzre?

@Vesa:
Semmiféle csúsztatás nincs, csak értelmezni kell megtanulni:
"A feltaláló elmondta az ATV Start műsorában, hogy 1996-ban szabadalmaztatta Magyarországon a cipőket, de sajnos az őt képviselő szakember műhibája miatt a nemzetközi védelem nem lett bejegyezve."

"ha a ma meglévő rendszerben Kis János feltaláló valami újat hoz létre, van lehetősége egy vagy több országban, vagy akár az egész világon (ez a lehetőség csak 197valahánytól él!) levédetni a találmányát."

Erkölcsről beszélni az üzleti életben meg értelmezhetetlen. Sehova sem vezetne ha az erkölcsre bíznánk bármit is, mert mindig van akinek a pénz fontosabb. Sajnos túl sokan...

Mint már többször leírtam, soha nem írtam és gondoltam olyant, hogy ne vegyen valaki Lepint, vagy bármilyen hamisított terméket. Csak ezt ilyen formában "reklámozni", vagy "kérkedni" vele fura számomra.

szek.:
Az Adidas ügy margójára (ezt is újra, mert már leírtam egyszer...):
nem tudhatod, hogy az a tárgyalás Oroszi és az Adidas között hogy zajlott, mitől siklott félre. Az, hogy az egyik féltől hallottuk az ő verzióját, egyáltalán nem biztos, hogy a teljes igazság (!)

[ Szerkesztve ]


Somatom
(veterán)
Blog

A törvényeket be kell (kéne) tartani, de itt nem a törvényekről van szó, hanem társadalmi értékekről, etikáról, erkölcsről. Legalábbis én itt ilyen vonatkozásban olvastam a nyugati világ vívmányairól. Sztem ezek általános normák, amiket képviselünk. Ha egy nyugati cég a nagyobb profitért Kínában, bagóért dolgoztat, akkor ezzel a nyugati kultúra üzenetét is közvetíti. Akkor a másolást tekintse a keleti kultúra válasz üzenetének.

[ Szerkesztve ]


mephi666
(nagyúr)
Blog

az egész a kereslet-kínálatról szól, azt kell megérteni/elfogadni: szinte minden kínában készül, ami ellen lehet hőbörögni, de ez az igazság... próbáljon meg valaki pl itthon, magyar munkaerővel, teljesen magyar terméket készíteni, aztán hirdetheti kínaihoz mérten 5szörös áron a hazai terméket: a kutya nem fogja vinni, mert "jó az olcsó is, max veszek újat, ha elromlik és akkor is jobban jártam" :K amíg van igény (kereslet) a gyengébb minőségű kínai termékre, addig gyártani is fogják milliószámra... hőböröghet pár ember és lázadozhat, hogy "ő akkor sem vesz kínait", másik pármillió emberre nem erőltetheti rá az akaratát és ők eltartják a gyártót, aki tovább fog termelni :K erről szól az egész...


Somatom
(veterán)
Blog

"aztán hirdetheti kínaihoz mérten 5szörös áron a hazai terméket: a kutya nem fogja vinni"

A nyugati kultúra erkölcsi üzenete legyen az, hogy nem minden a pénz, a magasabb profit miatt sem gyártatunk Kínában, és nem fogadjuk be a kínai, másolt termékeket. Akkor rögtön versenyképesek lesznek a nyugaton gyártott termékek. De, amíg ez nem történik meg, addig a nyugati cégek ne papoljanak etikáról, meg erkölcsről, hanem a külföldi gyártásból eredő többletprofitból finanszírozzák a másolt termékek által okozott veszteséget.

[ Szerkesztve ]


Donki Hóte
(veterán)

Nem akartam ebbe a témába beleszólni, de a nyugati kultúra üzenete tényszerűen az, hogy 1 cent profitnövekményért a saját anyját is meg...., elölről, hátulról :(

Olvasgatom egy ideje azt tőletek, hogy a nyugat az erkölcsileg fejlettebb, akik vigyáznak a környezetre, a gyerekek jövőjére, meg ilyesmi.

Akkor ebbe a képbe hogyan fér bele az, hogy a világ legnagyobb autógyára, (akik ráadásul európai székhelyűek), olyan csalást követnek el, ami meghamisítja autóik károsanyag kibocsátást a méréskor, annak érdekében, hogy egyáltalán el lehessen adni ezeket az autókat ???

Milyen erkölcsi fölényről beszélünk, ha egy nagy gyár iparszerűen hamisítja meg a gyártmányainak a környezetvédelmi adatait?

(De a "mégkeletebbi" japánok sem különbek, nemrég került nyilvánosságra, hogy az egyik legnagyobb japán acélgyár évtizedekig hamisította a termékei minőségi bizonyítványát :U )

Szóval lehet itt papolni a kínai termékek rossz minőségéről, meg arról, hogy mindent csak másolnak, hamisítanak, de az igazság az, hogy nálunk is hamisítanak, meg másolnak, csak éppen tízszeres áron adják ezeket a kínai termékekhez képest :(


D1Rect
(félisten)
Blog

Szerinted mi akadályozza meg a cégeket, hogy Európában napi 16 órában dolgoztassanak 12 éveseket óránkét 3 centért?

[ Szerkesztve ]


csongi
(veterán)
Blog

Szerintem amit felvázoltál akkor állja meg a helyét ha Jánosnak van legalább 20millája egy ilyen szabadalmi védelemre EU-s szinten.
A védelem ott kezdődik, hogy 4500Euro egy évre, a következő évre már többszöröse, és három év után meg felejtős.
És ez idő alatt értékesíteni is kellene.
Szóval Jánosnak ha nincs pénze szívni fog.
A legolcsóbb egy Magyar bejegyzés 5K és csupán egy boríték lepecsételve.

Nagyon szép, hogy lehetősége van, csak éppen elérhetetlen.
Kb olyan, hogy neked van lehetőséged Teslát venni naponta, csak nem biztos hogy van elég pénzed rá. :)
Persze lehet, hogy közben meg van, ezt nem tudhatom :)

Ez a frappánsan megalkotott védelem, amit átlag ember nem fog elérni. Kényszerítenek, hogy a multi cégeknél próbáld értékesíteni, csakhogy ott a piaci farkas törvény uralkodik, bedarálnak elveszik a terméked, és soha nem fogod tudni érvényesíteni az igazad.


D1Rect
(félisten)
Blog

4500€?
Van egy ötletem, nem találmány, minden kész van hozzá, csak mérnöki munka.
Amire az engedélyeztetés kész, az olyan 20-30mFt. Innen indul a nulla pont, hogy el lehet kezdeni beindítani a céget.
Ahogy számoltam 100 millió alatt hozzá se érdemes fogni.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Nem is a másolásról vilt csak szó, hanem inkább a hamisított termékek vásárlásáról.

Milyen munka és fejlődési lehetőség lenne amúgy Kínában a nyugati gyárak nélkül? Tudtommal nem kényazerítik a lakosságot, hogy ott dolgozzanak...

Ellemben a nyugati gyárakban felvetetik a dolgotóval a védőfelszerelést és többnyire betartják a környezetvédelmi előírásokat stb. És nem terveznek olyan autót, amibem esély sincs a túlélésre, a hibákból pedig botrány és visszahívás van.
Nem tökéletesek az emberek nyugaton sem, de fejlettebb a nyugat ezért van egy nagy előnye.


csongi
(veterán)
Blog

Én cég, termék nélkül, csupán egy ötlet levédetése amire saccoltam egy számot. :)


Ateszpapa
(addikt)

Istenem, hogy itt egyesek papolnak, aztán meg töltik le a legújabb filmeket, sorozatokat!
Micsoda álszent népség!

Akinek nem inge...


2xar
(tag)

Az 1. eset ma már nem létezik. Kis János nem fog feltalálni semmit, mert nem tud. Amit egy ember otthon a sufnijába ki tudott találni, azt már kitalálták. Új dolgot ma már csak nagy cégek komoly fejlesztési munkával tudnak létrehozni, az esetek 99%-ban.

Abban az 1%-ban pedig ha mégis kitalál valamit Kis János, azt vagy szimplán lenyúlja tőle egy cég (lásd Adidas), vagy max. kisemmizi pár Ft-tal X év huzavona és pereskedés után (lásd csőkulcs). Rosszabb esetben bekerül egy fiókba mert a feltalálónak nincs elég tőkéje sikerre vinni, a cégek pedig nem figyelnek fel rá.

Ez egyébként igaz a kis cég- nagy cég viszonyára is.

De ha szerinted Kis Jánosok rendszeresen találnak fel és gazdagodnak meg a találmányaik licenszeiből, akkor hozzál már pár példát. Még mielőtt beírnád: nem, a Paypalt nem Musk találta vagy fejlesztette ki. De még Bill Gates is csapatban, többekkel céget alapítva és az első PC-t gyártó cég, az Altair hathatós támogatásával írta az első oprendszerét. És az Apple-höz hasonlóan később ő is lopta a nagy durranást, a grafikus felület ötletét.


lajthabalazs
(senior tag)
Blog

Ugyanazt csinálják a kínai cégek itt is, mint az elektronikával (még az is lehet hogy állami hátszéllel): először koppintják rossz minőségben a Lego-t, aztán most már tudják gyártani jó minőségben is. és akár veszteséges, de mindenképpen nyomott áron bombázzák vele a nyugati fogyasztókat, akik a hatalmas árelőny miatt lemondanak a sznobériájukról / elveikről. Néhány év múlva mire elfogadott lesz a Lepin, elekezdenek saját készleteket fejleszteni, felemelik az árakat a "normális" szintre. Végül megveszik a gyártásban versenyképtelen Lego-tól a márkanevet mint a Thinkpad meg a Motorola esetében.

Nem szépek a protekcionista gondolatok, de azt kell látni, hogy a kínai cégekkel nem az a baj, hogy kínaiaknak adnak munkát, hanem hogy a sokkal megengedőbb szabályozási környezetben dolgoznak, legyen szó szerzői jogokról, munkavédelemről vagy környezetvédelemről. És így az egész emberiség kárára szereznek versenyelőnyt.

Persze hogy csábító negyedáron megkapni egy készletet, de ezt az árat sokszorosan fogjuk visszafizetni. Elég csak a nyíregyházi Lego gyárra gondolni.


Somatom
(veterán)
Blog

Ezt én is így látom. A kínai vezetés nemhogy nem gátolja, hanem egyenesen segíti a kínai cégeket a másolásban. Minél több nyugati cégnek vágnak alá, annál nagyobb lesz a hatalmi pozíciójuk. Ez a Kínában gyártatunk fagyi nagyon durván fog visszanyalni.


Vesa
(veterán)

Tehát mégegyszer: Eredeti felvetésedben arra hivatkozol, hogy a Lepinről videót késtítők reklámoznak egy erkölcstelen céget, a Lego-t pedig szintén erkölcsi alapon "véded".
Én pontosan arról beszéltem kezdettől fogva, hogy a Lego sem erkölcsös módon jutott az építési rendszeréhez, tehát erkölcsi alapú érvelésnek a védelmében nem sok értelme van.

Az Adidas ügyben pedig az a lényeg, hogy kettős mércét alkalmazol, amikor a Lepin másolásának "reklámozását" elítéled, míg pl. az Adidas-ét vagy más világmárkáét nem!
Megj: Pontosan tudjuk, mitől siklott félre a tárgyalás: attól, hogy az Adidas szándékosan ellopta a technológiát, mely tényt a bírósági döntés hitelesíti! Ha nem történt volna lopás, akkor a feltaláló nem nyer pert!


bkercso
(nagyúr)
Blog

Semmi sem szent nekik![link]


Saccco
(nagyúr)
Blog

Újabb copy gyár: Xingbao, állítólag rendelkeznek a designerek engedélyével. :DDD

Alien - Gondolom az Alien engedélye nincs meg nekik. :DDD

szerk.: Nem látok LEGO másolatkészleteket.

[ Szerkesztve ]


Donki Hóte
(veterán)

Semmi sem akadályozza az európai cégeket abban, hogy kizsákmányoljanak, elnyomjanak, akár napi 16 órában dolgoztassanak embereket, akár gyerekeket is.

Attól, hogy te nem tudsz ilyenről (vagy csak nem akarsz tudomást venni róla), attól még létezik.

Olvasd el Günter Wallraff Legalul című tényfeltáró könyvét, amelyben saját magával megtörtént eseteket ír le, amikor török vendégmunkásnak álcázta magát és nagy német cégeknél vállalt elképesztően durva körülmények között munkát éhbérért.

16 órát dolgoztatják, védőfelszerelés nélkül küldik borzasztó körülmények között kazánokat tisztítani, kisemmizik, megalázzák.

A Wallraff által írt esetek mondjuk jópár éve történtek, de mostanában is sokszor kerül nyilvánosságra olyan eset, amikor vendégmunkások, bevándorlók, vagy más kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek kizsákmányolásáról lehet olvasni. Amíg vannak kiszolgáltatott emberek, addig a cégeket semmi sem tartja vissza a munkavállalók kizsigerelésétől. A fejlődésnek köszönhetően az utóbbi időben szerencsére egyre kevesebb ember vállal ilyen munkát Európában, de a cégek részéről bizony lenne igény az ilyenre :(

[ Szerkesztve ]

üzenetek