[Re:] [VoidXs:] Így hallotok ti: átlagember a hifista ellen - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Hieronymus
(addikt)
Blog

A hifi az analóg kor szüleménye volt. Lassan de biztosan kifutóban van. Minek hatalmas pénzeket tolni, a leginkább placebo alapú élmény javulásba, ha valódi hangminőség javulást hoz a Hi-Res AUDIO.
Ebben legalább a 45+ évesek is meghallják a minőség javulását. (Az idősebbek a magasabb frekvenciákat hallják rosszabbul. De ez nem befolyásolja a jól hallható hangtartomány érzékelését.)

A mai kedvencem a Rotel T14 DAB+/FM-Tuner. Legalább 600 euró mélyen kell zsebbe nyúlni ahhoz, hogy haza vihesse valaki ezt a kincset.
Az FM tuner részéről nincs mit mondani. Ugyan az , mint a többi. A magas és mély hangokra rátol egy keveset. Az FM sugárzás alapvetően a beszéd hangra van kihegyezve.
A DAB+ sugárzás. legalább is + normában szórt adások felülmúlják az FM minőséget. Elméletileg. Egyrészt a sávszélesség spórolás ront a minőségen. Másrészt a rádió csatornáknak is biztosítani kell olyan hangforrást, ami még nem tartalmazza az FM-hez szükséges szűrést.

Ennyi pénzért például egy Denon AVRX1700HBKE2 7.2 AV-Receiver 7x80 W, Bluetooth®, Dolby Atmos®, Hi-Res AUDIO, USB, WLAN AVR-t lehet vásárolni, ami tartalmazza a T14 minden tudását. Sőt ennél sokkal - sokkal többet.


dabadab
(titán)
Blog

A hi-res audio az mondjuk megint olyan terület, amivel kapcsolatban kifejezetten szkeptikus vagyok, főleg, hogy a leggyengébb láncszeme továbbra is a levegő tényleges megrezegtetése és ott a mindenféle hangszórók meg egyebek bőven nagyobb hibával szoktak dolgozni, mint amit akár egy tök sima CD formátumú forrás tud.


VoidXs
(nagyúr)
Blog

"Low-res" audio: 96 dB jel/zaj viszony, 22050 kHz maximum. Nagyon csendes szoba zajszintje: 40 dB, 40+96=136 dB. Azonnali halláskárosodás határa: 125 dB. Emberi hallás határa: 20 kHz. Ezek után van szükség high-res-re konzumer oldalon?

Stúdióba találták ki, mert sok volt a kerekítési veszteség, aztán azóta a stúdió belső formátuma 64 bit, a kezdetleges high-res maradt meg a hifiben. Egy DAC nem azért 24 vagy 32 bites, hogy ilyet adjanak ki rajta, hanem hogy a 16-ot ne csonkolja kis jelszinten.

Bónusz poén: a Nuance tömörítései mind 48 kHz-re fogják vissza a zenét. A hifisek zenéi simán lehet, hogy high-res-ek voltak, nem mentek vele sokra.

[ Szerkesztve ]


RoyBatty
(aktív tag)

Nagyon egyetértek. A pénzüket józanul kezelő, de igényesebb zenehallgató ismerőseimnek azt szoktam mondani, hogy az igényeikhez passzoló hangszórókra költsenek, ne a kábelekre, századszázalékokban jobb teljesítményű erősítőkre szórják el feleslegesen a pénzüket.


ztsoft
(őstag)

Kipróbáltam Arch linux alatt, de valami nagyon nem stimmel az alkalmazott hang kimenetnél, az biztos, hogy a mély frekvencia ki vannak emelve (meg a tér érzet is kisebb) a programban lejátszva a teszt fájlt (Yello - Dark side), mint a VLC-ben.

Nálam se volt kéznél wav fájl, így az Audacity-t hívtam segítségül, hogy elkészítsem a wav fájlt (eredeti 44.1 kHz, 16 bit, flac), összehasonlítva nem éreztem különbséget köztük.

Ami feltűnt, hogy a programban (Codec showcase) a Lossless és a 192 kbit/s MP3 között már nem hallottam különbséget. Ezen felbuzdulva elkészítettem a saját MP3-as verziómat (állandó 192 kbit/s, stereo) a flac fájlból, nos, itt már hallható a különbség a VLC-ben a flac és az MP3 között.

Ahogy a teszten is látszik, már 128 kbit/s-nél elvéreztem. :D

Next codec: Vorbis, 64 kbit/s Round 1, score: 1/1 Round 2, score: 2/2 Round 3, score: 3/3 Next codec: MP3, 128 kbit/s Round 4, score: 4/4 Round 5, score: 4/5 Round 6, score: 4/6 System time: 2022.05.29 12:57:29.3819 Validity: FGfGiPm2L+QjCDmWWFpZlA==

Annyi még hozzá tartozik, hogy nincs profi hang cuccom, egy Acer laptop integrált hanggal, meg egy Sony MH-EX300AP headsetem, sajnos, az AVR-em nem HDMI képes, így az kiesett a tesztből.


Dave™
(nagyúr)
Blog

Nálam se volt kéznél wav fájl, így az Audacity-t hívtam segítségül, hogy elkészítsem a wav fájlt

ffmpeg -i akármi.flac akármi.wav


ztsoft
(őstag)

Köszönöm, ennyire nem vagyok vérbeli linuxos, hogy ilyeneket kis újból kirázzam, de nem ijedek meg a parancssortól. :D


VoidXs
(nagyúr)
Blog

A VLC-ben alapbeállítás mindenféle szűrés, például a kép is durván kontrasztosabb első indulásra, mint bármelyik másik lejátszóban. Ezeket mindet ajánlott kikapcsolni.


fatpingvin
(őstag)
Blog

nekem is van eegy ilyen cimborám... komoly küzdés mindig amikor előkerül a kérdés, ő nagyon lelkes, én meg értek hozzá valamennyit... végül kapott tőlem egy kis teljesítményű de korrekt D-class erősítőt amivel nem fogja leégetni a hangfalait, azzal most tudomásom szerint elvan.


fererencz89
(őstag)
Blog

Nem pont a kis teljesítményűnél van meg inkább a "leégetés" veszélye?


fatpingvin
(őstag)
Blog

a két hangfal együtt kb 5x annyiba kerül mint az erősítő, amiben meg van védelem. mivel jó hatásfokú, ezért nem kell neki bika táp, azt meg kiszámoltam hogy az se gáz ha a hangfalra kb direktben kimegy a tápfesz amit az erősítő kap.

maxon meg úgyse fogja járatni mert panellakás.


ztsoft
(őstag)

Én mindenféle szoftveres módosítást kikapcsoltam a VLC-ben, amit találtam, szívesen veszek ötleteket további kikapcsolásra váró szűrésről.
Régebben csak és kizárólag ALSA hang kimenetet használtam (S/PDIF esetén hardverest), de az újabb laptopon már nem úgy működik, így marad az alapértelmezett.

A másik, amit azóta megnéztem, hogy az említett headset ugyan úgy szól a telefonommal (Sony Xperia 10, gyári lejátszó program, az összes szoftveres módosító feature kikapcsolva) is, mint a laptoppal (természetesen ugyan azzal a flac fájllal tesztelve). Ahogy az Audacity-be betöltve a flac fájlt is ugyan úgy szól, mint a VLC-ben (most jutott eszembe, ahogy írtam a hsz-t).

Én is vágyok a minél természetesebb hang visszaadásra, így megpróbálom kihozni a maximumot abból, amim van.

Esetleg megírhatnád, hogy a program milyen hang kimenetet használ, hátha ott van valamilyen beállítási lehetőség, vagy egyéb dolog, ami ilyen szinten belenyúl a hangba.


pető bá'
(őstag)
Blog

kár hogy csak most láttam az írást, szívesen kitöltöttem volna korábban is a tesztet :D
egyet teszteltem előtte a training mode-dal, hogy lássam hogy működik; viszont nekem sem volt kéznél wav file, csak egy (szerintem) nem túl jó (minőségű) album wav verzióban; lehet később konvertálok valami flac-ből és megnézem azzal is :)

Creative Sound Blaster X-Fi HD + SoundMagic E80C volt a legjobb a környéken :)

Nuance 1.0 with a 5.1 layout
Next codec: Vorbis, 64 kbit/s
Round 1, score: 1/1
Round 2, score: 2/2
Round 3, score: 3/3
Next codec: MP3, 128 kbit/s
Round 4, score: 4/4
Round 5, score: 5/5
Round 6, score: 6/6
Next codec: Vorbis, 128 kbit/s
Round 7, score: 7/7
Round 8, score: 8/8
Round 9, score: 9/9
Next codec: Opus, 64 kbit/s
Round 10, score: 10/10
Round 11, score: 11/11
Round 12, score: 12/12
Next codec: MP3, 256 kbit/s
Round 13, score: 13/13
Round 14, score: 14/14
Round 15, score: 15/15
Next codec: AC3
Round 16, score: 16/16
Round 17, score: 17/17
Round 18, score: 18/18
Next codec: MP3, 192 kbit/s
Round 19, score: 19/19
Round 20, score: 20/20
Round 21, score: 21/21
Next codec: MP3, 320 kbit/s
Round 22, score: 22/22
Round 23, score: 23/23
Round 24, score: 24/24
Next codec: Vorbis, 192 kbit/s
Round 25, score: 25/25
Round 26, score: 26/26
Round 27, score: 26/27
Next codec: Opus, 128 kbit/s
Round 28, score: 27/28
Round 29, score: 27/29
Round 30, score: 27/30
System time: 2022.05.29 23:29:19.3443
Validity: ZM0FGwPpO4WZkagYNaAtcw==

[ Szerkesztve ]


VoidXs
(nagyúr)
Blog

Ha a hangszóró RMS teljesítményének 70-100%-át adod alá, akkor van a legnagyobb veszélyben, mert a THD megölheti.

#132 ztsoft: Ha a headphone mode nincs bekapcsolva, akkor Cavern driverből (extra letöltés) 2.0-ra állítva már garantáltan módosítatlan kimenetet kapsz. Alapból 5.1, de ha nincs rendszerszintű vagy hangkártyás mágia, meg kell egyeznie az eredetivel. Sima DirectSound a kimenet.

#133 pető bá': Ez így is egy híján élvonalbeli eredmény. :K


Tikakukac
(titán)

Az emberek valamiben hinni akarnak. Világteremtő bácsiban, elefántban, szarvakkal telirakott fura alakokban vagy éppen abban, hogy ő hallja vagy látja ami amúgy nincs. Mind ugyanaz a kaptafa, a kérdés csak az, hány ilyet futtat egyszerre a kobakjában.

Végtelen időt és energiát tettem bele a legkülönfélébb tesztekbe régen amíg aktívan írtam másik felületen. SLI videokártyás teszt, konkrétan 3 nap ment el rá és hát a kapott pénz érte finoman szólva sem volt annyi, ami fedezte volna a munkaórákat, de engem is érdekelt így nem csináltam félmunkát.

Kerek-perec eredmények, grafikonok, qrva sok teszt, marha sok játékkal. Nem 67 vs 67.5 fps dolgokról beszéltünk, hanem olykor 1% körüliekről, de a plafon 43% azért soakt elmond így is. És ugyanúgy emberem ahogy előtte ezerszer bejön és hajtja a hülyeségét. Nem lehet lelőni, write-only és nyomja neki. Memória-teszt ugyanaz. Beírja ezredjére is, hogy gyorsult a gépe nem kicsit, ő érzi. Igaz, hogy amúgy csak meg kéne néznie, hogy dekára sem gyorsulhatott a masinéria, hiszen a proci sem tudja kezelni az x MHz feletti RAM-okat, ott egy Aida is akár, de ő megmondja, sőt, privátban nyomatékosít, hogy ne mondjunk már ilyet, és amúgy is az anyukámat

Az Idiocracy lassan valósággá válik, menő atomhülyének lenni és világgá kürtölni :B


ztsoft
(őstag)

A headphone mode nincs bekapcsolva. A Cavern driver Linux kompatibilis? Mintha anno rákérdeztem volna és nem volt a válasz, legalább is erre emlékszem.

Linux alatt nincsenek extra feature-ök a hang manipulálására driver szinten (mint Windows alatt), itt maguk a szoftverek, programok adják ezt.

Linux alatt nincs DirectSound (legalább is én még soha nem hallottam róla), ami van, az itt olvasható, [link].


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

multiGPU kapcsan: nekem kb 8 evig volt, ha a max 43% volt ket GPUval akkor valami tenyleg nem stimmelt a meresi metodikaddal. nalam anno 5760x1080on vagy majdnem duplazodott a teljesitmeny, vagy egyaltalan nem ment a multiGPU. 2018-2019re viszont gyakorlatilag teljesen eltunt a tamogatas, az utolso fecske talan a pCars2 (VR kivetelevel) es a Far Cry New Dawn volt. utobbiban a ket 290X meg lenyomta az utod 5700XTm, igaz kb csak abban volt erezheto a visszalepes.


Tikakukac
(titán)

Minden stimmelt, hidd el.

Mivel én laptopokban utaztam és vagyok most is leginkább, ez laptop only teszt volt.

Egy dolog nem stimmelt soha: a mesébe illő számok, amik sosem léteztek csak maximum elméletben.


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

laptop, az ugy lehet. multiGPUnak thermal headroom kellett, nalam a 290Xeknel kb a hutes meg egyszer annyiba kerult, mint a ket kartya, sulyba es helyigenybe meg bele se menjunk, kb 40 kilo volt a desktopom akkoriban. es csak 700Wos folyamatos terhelesig volt csendben, 800W korul mar megjott a hangja is.

de az egy extrem megoldas volt, 5760x1080@60fpsre az elso kompromisszummentes megoldas. a hutes meg draga volt, de lassan a 7-8. evet tapossa. es csomot tanultam rajta.

[ Szerkesztve ]


VoidXs
(nagyúr)
Blog

Ja hogy a Linux verzió... Az nem kicsit elavult, próbáld Wine alól a Windows-ost, de ha nem jó, buildelek újat.

üzenetek