[Re:] [VoidXs:] Így hallotok ti: átlagember a hifista ellen - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


bkercso
(nagyúr)
Blog

A második kettőt kizárnám. :B


fatpingvin
(őstag)
Blog

én mivel nem tudom konkrétan miről van szó, nem tenném. kérlek ne vedd becsmérlésnek, ismeretlenre nem tippelek.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Hát én még középtartományban nem hallottam dobozt szépen szólni csillapítóanyag nélkül. Trehánynak meg nem trehányok, mert gyönyörű, alapos famunkát csinálnak és drága elektronikát vesznek bele.

Biztos ismered a műfajt... Egy időben minden nap megnéztem 1-2 ilyet és egyik se tett csillapítást a dobozba.

[ Szerkesztve ]


frescho
(addikt)
Blog

A kézi szerszámok is rombolják rendesen a hallást. A fúrás-faragás-csiszolás után már nem hallja a különbséget.


Phülöp
(addikt)
Blog

30+ éve forgácsoló üzemben töltöm az időm java részét. És igen, megvan a hatása (jótékony, ha a pénztárcám felől nézem).


fatpingvin
(őstag)
Blog

ismerem, és ha félreértés adódott nem is a damper szükségességét vitattam (téglatest alakú dobozban...), kizárólag annyit írtam hogy látatlanben nem áll módomban megerősíteni se cáfolni :)


bkercso
(nagyúr)
Blog

Ja! :) Én végigépítettem a kamaszkorom hangdobozokkal...


VoidXs
(nagyúr)
Blog

Lehet, hogy bőven megkésve, de ha valaki még érdeklődik, most jutottam el odáig, hogy a virtualizálót a végletekig optimalizáltam, sokkal gyengébb gépeken is fut már a dolog. Megnéztem, hogy torzít-e valamit a kimenet, és nem, így a változás oka lehet a hangerő (ezt változtatja bizonyos logika alapján), vagy rosszul konfigurált driver.

És ha már szembejött velem, egy hifis mentalitást is jól leíró mém:


stellaz
(addikt)

Olyan vakteszt érdekelne, ahol ilyen alsó közepes cuccokon végeztek vaktesztet a zenei streaming szolgáltatások között. Ha tudtok linket, vagy csak eredményt, azt megköszönném.

[ Szerkesztve ]


stellaz
(addikt)

Ahogy átolvasom a hozzászólásokat azért eléggé két véglet van. Mármint sokan itt már a telefon Jack kimenete és egy 4 milliós dac között sem akarnak különbséget tenni, de azért azt valaki leírhatná, hogy egy profi stúdió milyen felszerelésekkel dolgozik és azok mennyibe kerülnek, gondolok itt kábelekre, dacokra, fejhallgató erősítőre, stb Mert ha kiderül, hogy nem mindenből a tescozgazdaságos van ott is, akkor azért tegyük fel a kérdést, hogy akkor most hol is van az igazság.


VoidXs
(nagyúr)
Blog

A Tesco gazdaságos van minden igazi pro installációban, hiszen ott szakértők dolgoznak, nekik nem lehet ilyeneket eladni. Van pár nagyon-nagyon underground hifi stúdió, de kb Amerikában is max 10, ahol kicsit tudatlan a tulaj és bejutott az audiofília. Sok Dolby Cinema ugyanazt az 1 mm^2-es kis drótot használja, amit a legolcsóbb teszkós egybedobozos házimozikhoz adnak, az IMAX 500 Ft/m körül egy általános stúdiós brand kábelét. A stúdióhardver piacon a Focusrite toronymagasan vezet, őket követi messzi másodikként a Behringer, legalábbis Magyarországon. Semmi hifi mágia itt sem. Digitális transzferre mindig a legolcsóbb tyúkbél van, olyan UTP-kkel, amiknek a borítása sem áll jól, ugyanis az égvilágon semmit nem számít.

Ezen a vakteszten volt minden, az egyszerű teszkós agybadugós fülestől 100 milliós moziig, és az eredmény ugyanaz. Van egy baseline az átlagemberekkel rendszertől teljesen függetlenül (legyen az a mobiljuk vagy a kölcsönadott mozim), a szakértők (mérnökök), akik tudják, mit kell keresni, eljutnak jóval tovább, meg vannak az audiofilek, akik falnak futnak az első pár körben.

[ Szerkesztve ]


stellaz
(addikt)

De azért egy studióban is vannak drága cuccok, nem?
RCA kábelből nekem is csak olcsó van és még olcsóbb, usb kábel ugyanez és én nem tudok hangra különbséget tenni egyik között sem, sőt, a törött lemezjátszó kábelem is pont úgy szól ha érintkezik, mint a hibátlan másik oldala. USB esetén mondjuk van amelyikkel nem működik a dac, vagy a külső vinyó, szóval valami különbség csak akad, ha más nem az energia átvitelben, így esetleg ez az usb-ről tápolt cuccoknál tényleg megmutatkozhat a hangban is, de nem a digitális jelek miatt, de nem értek hozzá. Kábelből csak akkor éreztem egyszer változás, amikor a legalapabb hangfal kábelelemet egy eggyel kevésbé alap, de dupla olyan vastagra cseréltem kb 12 ezerért a 8 métert. Meg amikor hangfal tüskékre tettem amit párszáz forintért vettem, és nyilván nem lett volna jobb, ha 100 ezezért veszem a tüskéket.
De ettől még a számítógép vagy a mobilom fejes kimenete, meg egy dedikált dac+erősítő között van különbség, ha minőségibb fejes/füles van rákötve. Olcsóbbnál szinte tök mindegy, bár a hangerő, ilyesmi, akkor is számít. Persze egy olcsóbb, de minőségi dac és a 4 millió plusszos dac között szerintem sem lehet akkora eget rengető a különbség.
Mondjuk olyan is előfordult, hogy a telefonom és egy usb-s kis dac között úgy érzésre inkább csak a hangerő volt több, de mégis, utazás közben a telefonról nem hallgattam zenét, mert csak idegesített, a kis usb dacról meg igen, mert az nem fárasztott, stb. szóval biztos ezt ki lehet mérni, de egy pár perces meghallgatás során nem nagyon tudtam különbséget tenni,. vagy ha igen, nem tudtam volna megmondani melyik a jobb.

Az mondjuk érdekes, hogy pl anno magamtől tűnt fel, hogy a winamp sokkal ergyábban szól, mint a windos media player. Ma már nem hallok semmilyen különbséget a szoftverek között. De az első hordozható mp3 lejátszóm az alacsony bitrátás mp3-akkal is nagyon szarul szólt a tönkre ment grundig cd lejátszómhoz képest ugyanazzal a fülhallgatóval, emlékszem, hogy milyen csalódott voltam akkoriban emiatt.

A forrás tömörítettségét majd végig nézem, az biztos, hogy az sbc és az ldac között egyértelműen hallom a különbséget, vagy a tidal adattakarékos és hifi módja között is.


VoidXs
(nagyúr)
Blog

Olyan lehet, hogy egy USB-n sok áram esik, ami miatt az elektronika bemondja az unalmast, de az adatra is érvényes a vagy működik vagy nem elv. Mielőtt megszólalna, a szoftvernek értelmeznie kell, és ha nem megy neki, nem ad ki hangot.

Amiből számít a drága (előfok, végfok, hangszóró), abból a stúdióban is az van, viszont ezeken kívül semmi más nem szól bele a hangba, így felesleges gondolkodni rajta, jó az első alsó polcos is. Persze ezekből is ésszel, hiszen a stúdiós ultra high-end 3 milliónál véget ér hangszórónként, míg otthonra pontosan ugyanazokat a modelleket szokás eladni kicsit szebb dobozban 10-szeres áron. Szoftveres különbségekre ott a műszer, magyarázatot írtunk sokat a hifi topikba, a többire meg ott ez a teszt.


stellaz
(addikt)

ezt a tesztet néztem, de nem nagyon tudtam értelmezni, ahol a kodeckek vannak, ott egyformán szarult szólt mindegyik a külső lejátszóhoz képest.
Mit csináltam rosszul?


[K2]
(tag)
Blog

Először is gratulálnék a cikkhez, remek lett! Nem is értem, korábban hogy nem vettem észre... :)

Bár az alsó polcos termékeket az esetlegesen hiányzó minőség (alkatrészek/összeszerelés) miatt elkerülném.


VoidXs
(nagyúr)
Blog

A főoldalon kiírja a kimeneti formátumot, néhányaknak azzal volt gondja.

[K2]: Igen, emiatt szokott az az ajánlás lenni, hogy például Hamát vegyél, mert ott már jó a QC, de a házimozis csalók zsebét ne tömd semmiképp.


stellaz
(addikt)

Ezeknél a vakteszteknél nem lenne egyszerűbb a legjobb minőségű felvételből szoftveresen kivonni a tömörített zenét, a maradékot pedig meghallgatni?
Ha a felvételen bármi hallatszik, akkor ez a hallható különbség és pont.

[ Szerkesztve ]


VoidXs
(nagyúr)
Blog

Mindig marad valami, de pont az a kérdés, hogy ezt a valamit a zene közben halljuk-e egyáltalán.


stellaz
(addikt)

De akkor ez megint csak hit kérdése. Ha van mit hallani, akkor hallod zene közben is. Vagy másként megfogalmazva miért ne hallanád? Maximum egy ilyen teszten ezt nem tudod elkülöníteni, ami nem is csoda, hiszen egymás után hallod a felvételeket, nem egyszerre. Lehet, hogy az agyunk is bele tud ennyit korrigálni, de biomechanikai értelemben neked kéne bizonyítani, hogy nem hallunk ekkora különbséget és akkor azt lehet pontosan számokkal definiálni is.
De ha ezeket a különbséget lényegtelennel vesszük, akkor végül eljutunk a Theseus hajója problémakörig.

[ Szerkesztve ]


VoidXs
(nagyúr)
Blog

Nem hit kérdése, hanem a fizikai képességeinké. Ez a teszt annyit mér, hogy a hallgató mit hall, és mi az, amit már nem. Mint egy sima látásvizsgálat, az sem hit kérdése.

[ Szerkesztve ]

üzenetek