üzenetek

hozzászólások


GhanBuri Ghan
(őstag)
Blog

Mi ebben a meglepő?
Egy újabb hidegháború az exportlehetőségek beszűkülését hozza.


Dißnäëß
(veterán)
Blog

Copying western technology
0%..................[]100%
Done

[ Szerkesztve ]


tibaimp
(nagyúr)

Az a 27% illetve 15% a teljes Kínai piac nem? Mert akkor ennek csak egy kisebb hányada maga a kormányzati piac, ahonnan valóban kitiltanák őket.

[ Szerkesztve ]


Norb79
(őstag)

Kína nem úgy működik. :)
A tilos az tilos. Nincs apró betűs rész. Vagyis van, bármelyik random munkatáborban megtekinthető.


<Adamsky>
(nagyúr)

Az egész nyugati világ (pontosabban a döntéshozói) kognitív disszonanciában szenvednek. A mai globalizált világban úgy akarják Kínát szankcionálni, hogy az nekik ne fájjon, ill. elvárják azt, hogy ezt Kína ölbe tett kézzel nézze. :(((


Ricardo
(félisten)

A kib@szós az társas játék. Oda vissza megy. :U


tibaimp
(nagyúr)

Ez OK! De még a cím is azt írja, hogy "kormányzati gépekbe"! Azért gondolom a civilek is vesznek Intel/Amd CPU-kat, vagy nem??


Ricardo
(félisten)

Ha vehetik is a polgárok, szerinted mennyire nézik jó szemmel ha valaki olyan dolgot használ, vásárol amit szabad, de nem illik?
Ne itteni viszonyokban gondolkodj.


Norb79
(őstag)

A nagyker is kvázi az állam, és akkor már a lakosságnak sincs. Nagy városokból több ezer km az első hely ahol kapni lehet azután, nem ilyen 200km Bécsig, mint nálunk volt.
Más viszonyok azok ott.


GhanBuri Ghan
(őstag)
Blog

Ott a probléma veleje, hogy miután sikeresen kiszervezték a termelést Kínába, a kínaiak nem azt tették, amit elvártak tőlük, hogy minimális bérért biztosítsák a sohasemlátott profitot a cégek részvényeseinek - csakhogy a kínaiak célja eleve a saját életkörülményeik javítása volt a bérmunkák elvállalásával.
Aztán ahogy a kínai cégek hatékonyabban kezdtek működni, mint a nyugatiak, az USA hirtelen rájött, hogy nem is olyan jó dolog a szabadkereskelem és a globalizáció, mint ahogy azt korábban évtizedeken át hirdették (ehhez az kellett, hogy már ne náluk csörögjön a kassza). Természetesen ennek párjaként a kínai kommunista párt is rájött, hogy ugyanezen dolgok a globális jó részei, amely értékeket minden országnak osztania kellene.
Az ironikus az, hogy természetesen Kína nagyon sokáig másolt - ahogy a fiatal Egyesült Államok is másolta az angol és francia ipari forradalom eredményeit (és a polgárháború egyik oka is az volt, hogy Dél angol textilipari gépeket akart venni, míg Észak vámokat akart kivetni ezekre a termékekre - lévén ő is azt gyártotta, csak drágábban és gyengébb minőségben).
A történelem ciklusokban másolja önmagát, érdekes folyton ráismerni a visszatérő mintákra (nyilván azért, mert az emberi természet mindig ugyanaz marad, hasonló körülmények hasonló reakciókat váltanak ki)

Még egy dolog, a szankciókkal kapcsolatban: a történelmi tapasztalat az az, hogy a szankciók csak rövid távon működnek, ha azalatt nem sikerül elérni a célt, akkor pont az ellenkezőjét érik el, mint ami az eredeti szándék volt. (Németország a második világháború előtt sikeresen önellátóvá vált, Japán pedig összeomlás helyett bekebelezte a fél Távol-Keletet)
Most Amerikánál van a hatalmas tudásbeli és technológiai előny, de a szankciók lebegtetésével csak azt érhetik el, hogy Kína mindenben önellátó legyen, egyes területeken akár meg is előzve az amerikaiakat.

[ Szerkesztve ]


Alogonomus
(őstag)

Amennyiben a kínai kormányzat valóban lecseréli a gépeit "hazaira", akkor rengeteg Intel és AMD rendszer kerül a másodlagos piacra, amiből a kínai civil szféra évekig kielégítheti az igényeit.
Minimális lenne azoknak a kínai vásárlóknak a száma, akik egy használt Alder Lake/Raptor Lake vagy Zen3/Zen4, illetve Ampere/Lovelace vagy RDNA2/RDNA3 helyett mindenáron a komoly vámmal terhelt új Zen5 vagy Arrow Lake, illetve Blackwell vagy RDNA4 iránt érdeklődnének.


tibaimp
(nagyúr)

Ricardo, Norb79, Alogonomus: Minden tiszteltem, komolyan :R , de amúgy ezeket honnan tudjátok? Kint éltek Kínában? Csak mert tényként közlitek.


NandoXXL
(senior tag)

Nem, referencia hír sincs náluk. Csak magyarok, kína szakértők, orosz szakértők stb. mint minden magyar. De látom van itt amerikai szakértő is :R (fociról nem beszélve, ahoyg O1G mondaná gyorsnaszád vagyunk vagy mi, a nyugat védelmezője, a kelet rokona, putyin barátja, Trump rajongója, a tudás szívcsakrája)


Alogonomus
(őstag)

Hát speciel amit én írtam, ahhoz semmi kínai belsős információ nem kell. Minden valamennyire is értelmes országban így működne.
Alapszintű logika, hogy a kormányzati gépeket nem megsemmisítik, hanem a civil szféra számára megvásárolhatóként felkínálják, hogy legalább valamennyivel csökkentsék egy kormányzati gépparkváltás költségét.


Ricardo
(félisten)

Olvass kicsit utána. Picit máshogy mennek arrafele a dolgok.


Norb79
(őstag)

Szerintem NandoXXL megfejtése lesz a jó, és random komment huszárok vagyunk anyu pincéjeből, és meég életünkben nem voltunk a falu határán túl! :DDD


GhanBuri Ghan
(őstag)
Blog

Én meg azt látom, hogy ezt a stílust ("Magyarország a tízmillió X szakértő országa") mindig az veszi elő, aki érvelés helyett finoman érzékeltetni akarja, hogy a másik hülye a témához, ő bezzeg szakértő.
Aki máshogy gondolja, az vagy kérjen forrást az elhangzott állításra, vagy támassza alá a saját, ellentmondó érvelését, de az ilyen lapos duma nem több, mint háttérzaj.


L3zl13
(nagyúr)

Ha a polgárok nem is, a kínai cégek, ha kell a teljesítmény, hogy versenyképesek legyenek akkor továbbra is megveszik ezeket a procikat. És szerintem a kínai állam is hagyni fogja ezt, mert érdeke, hogy a cégek versenyképesek legyenek.
Persze nyilván a propaganda mást fog állítani és lesznek kirakat projektek ahol megmutatják, hogy milyen jól átálltak a hazai gyártású cuccokra.


NandoXXL
(senior tag)

Nem látom hogy sajtó referenciát linkeltél/linkeltetek volna azokról az állításokról amik meg lettek kérdőjelezve, illetve szó se volt ilyenekről a cikkben :Y

Segítek a hír:

'Elemzők szerint dollármilliárdokat veszít az AMD és az Intel, ha Kína tényleg nem kér többet a processzoraikból a kormányzati gépekbe'

Sok érdekes komment jött amire jött a jogos válasz, amire írtam is :)

Bármi más friss híretek van osszátok meg kérlek linkkel, köszönöm! Kivéve konteós közösségi poszt!

off: én meg azt látom hogy hiteles forrás anyag nélkül van bedobva sok konteó, különböző országokkal népcsopotokkal kapcsolatban. Nem beszélve az általánosításokról.

Egy olyan országban ahol mindenki mindenhez ért, mégis:

https://24.hu/belfold/2023/12/14/eurostat-magyarorszag-eu-masodik-legszegenyebb-orszaga-statisztika-fogyasztas/
[link]

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20230919/meg-mindig-a-magyar-inflacio-a-legmagasabb-az-eu-ban-640587
[link]

https://www.portfolio.hu/uzlet/20230227/legszennyezes-budapesten-az-egyik-legrosszabb-a-helyzet-az-eu-ban-egy-fontos-mutatoban-599108
[link]

https://m4sport.hu/2014/09/04/magyar-labdarugo-valogatott-28-ev-vilagverseny-nelkul/
[link]

Újra az élen: az EU legkorruptabb országában élünk
https://forbes.hu/uzlet/korrupcio-transparency-lista-listavezeto/
[link]

[ Szerkesztve ]


Ricardo
(félisten)

2023 szeptember eleje
Kína elrendelte, hogy a kormányzati tisztviselők ne használjanak iPhone-t a munkahelyükön

Tehát csak a hivatalnokok, és csak a munkahelyükön.

2024 március eleje

Vesztésre áll az Apple Kínában

"Az Apple iPhone-eladásai az év első hat hetében 24 százalékkal csökkentek Kínában, ami alapján a vállalat a negyedik helyre szorult vissza az okostelefon-gyártók rangsorában értékesítési volumen szerint - állapította meg a Counterpoint Research."

Ilyen visszaesést nem okoz az ha csak a hivatalokban nem használják. Az átlag felhasználók között is erős visszaeés van.
Gondolom teljesen véletlenül ment március közepén Tim Cook is kínába. Hogy személyesen nyissa meg az új boltot :U

Most az intel és AMD processzorokat nem engedik, persze csak a kormányzati gépekbe.
Semmi komoly, csak a kormányzati gépekről van szó. mi baj lehet belőle,

[ Szerkesztve ]


virkir
(veterán)

Az a kérdés még senkiben nem merült fel... és akkor mit fognak használni?
A több generációval elmaradott saját fejlesztéseiket amin lehet egy world is szaggat?


Eztis_Aztis
(tag)
Blog

Ne legyél naiv.
Bármikor, bármit lemásolnak, aztán előállnak vele, hogy saját fejlesztésű.
Kínában még soha senki nem nyert szabadalmi pert kínai cég ellen.
Miért pont egy processzor hamisító céget vennének elő.


L3zl13
(nagyúr)

Másolhatnak, ha nincs meg a technológiájuk, hogy legyártsák.


tibaimp
(nagyúr)

Ricardo: Na, ez így már érdekes!

NandoXXL: Köszi ;)


Norb79
(őstag)

Igen, a windowsos kérdésnél is pont erre gondoltam, hogy kit érdekel a windows Kínában? Meg az x86?
Sima irodai funkciókra már ARM chip és vmi custom, a huawei által fejlesztett androidos cucc is jó lehet.
A főpróba megvolt, amikor a huawei telefonokról kilőtték a google appokat, mikor is, négy éve? Azóta már tökélyre csiszolhatták a google helyettesítő cuccokat, most már mehet alá saját ARMos proci, saját 14 nanos gyártás technológián és kész.
Nem lesz egy apple m1-2-3 proci az biztos, de mondjuk a ~10 éves intel i5-4590 még 22 nanon készült, szóval azért évtizedes lemaradásban sincsenek.


L3zl13
(nagyúr)

Gyártókapacitást építenek, elavult technológiára alapozva. Amire azért van kereslet a piacon, hiszen nem mindenhez kell <10nm-es technológián gyártott chip, de versenyképes CPU-t vagy GPU-t nem tudnak gyártani ezekkel.


Darmol
(senior tag)

Ugyan már. Minden demokrácia párti fehér... színes... szivárvány... (Aktuálisan polkorrekt emberfajta na. Tudod! Aminek kiejtésével bizonyítható, hogy milyen marhára erkölcsileg/morálisan felsőbbrendű vagy, és ezzel alátámasztható a nyugati népirtó hagyomány.) számára nyilvánvaló, hogy a kínaiak a gatyájukat sem tudják egyedül lehúzni. A mindent is lopják, és ha nem veszik a jóféle nyugati csipet, akkor összedől az országuk, ezért is szankciózzák őket. Ha nem szankcióznák őket, akkor nem vennék. Mármninthogy izé na. Ne gyere a PCR... CRP... RRC... a komcsi propagandával na. Ha nem értesz egyet ezekkel a nyilvánvaló tényekkel, akkor hozzál legalább három független irodalmi hivatkozás amelyben azt bizonyítják, hogy a kínaiak képesek gondolkozni. Különben nem hihető a légből kapott meséd. Akkor sem, ha azt az USA kormányzatának tanácsadó testületeitől származik. Kicsit tessék komolyabban venni a témát!
Elég megnézni, hogy hol szeretnél élni! Abban az országban ahol lebombázzák a gyerekedet, vagy abban ahol a gyereked élvezi a lebombázott országból ellopott vagyont?
Na ugye!

[ Szerkesztve ]


Joci10
(őstag)

Elnézést, hogy én is beleszállok ebbe, de számomra a hír ezt jelenti:
A 24%-os csökkenés ugyan biztosan nem csak a kormányzati tagok (hanem azok családtagjai is lehetnek, meg a kormánytól esetleg függő emberek, akiknek 'szabadon választhatóan kell' kínai termékek mellett kiállniuk), de még így is jelentős az Apple eladása. Vagyis nem álltak földbe, nem tűntek el a palettáról, csak kevesebben választják őket. De még mindig megvan a korábbi vásárlóbázisuk 76%-a, aki még most is almát vesz inkább, mint kínai high-tech-et. És azért ez is jelentős...
Ismét jelzem: szerintem. Én így értelmezem a hírt. Pisa teszt ide, vagy oda (már nem az a pisa, hanem a Pisa). :DDD


virkir
(veterán)

Nem mondták még neked, hogy valeriánára ne igyál?


adlersson
(aktív tag)
Blog

Még ez sem teljesen igaz, főleg a 2021-es szabadalmi törvények óta. Van egy China Judgments Online c. weboldal, ahol lehet böngészni a különféle eseteket, de már egy 2018-as tanulmány is azt állapította meg, hogy nem feltétlenül döntenek a kínai cégek javára.

"the author found that foreign patent holders were as likely as domestic patent holders to litigate and received higher win rates, injunction rates, and average damages. In addition, plaintiffs won in 80% of all patent infringement cases and automatically got permanent injunctions in 90% of cases where courts found patent infringement."


Ricardo
(félisten)

Jól értelmezed a száraz szöveget. A matek stimmel. 100-24 az 76. Tehát szó szerint a többsége az eddigi vásárlóknak még mindig azt vesz. (Pisa teszt pipa :)
Azonban ez azért többről szól.
Ha bármilyen cég elveszíti egy piacon az eddigi vásárlóinak 24%-át, ott bizony megkongatják a vészharangot, és (főleg egy ekkora piac esetében) mindent megtesznek, hogy visszaszerezzék, vagy legalább a csökkenést megállítsák. Itt dollár milliókról van szó. Gondolom Tim Cook látogatása is ezt a célt szolgálta.
Ennek fényében azért új értelmet kap a szöveg. ;)


GhanBuri Ghan
(őstag)
Blog

Pár éve még a legelterjedtebb az x86/Win volt, annak ellenére, hogy volt kormányzati program saját Linux-forkra.
https://www.quora.com/What-is-the-most-widely-used-PC-operating-system-in-China-and-Russia-Are-there-any-Made-In-China-Russia-operating-systems-and-if-so-are-they-popular-there?share=1

"As big as China is in technology, why haven't they developed an operating system entirely from scratch to compete with Google's, Microsoft's and Apple's so that they are free from American products at a large scale?
Because it is very easy to make an OS or a kernel (it is done by CS students on daily basis), but it’s very difficult to create a practical OS that can be used on a large scale.
Take Linux for example. It is only a kernel, not a complete OS. It was released in 1991, which was 27 years ago. Up to this day, bugs are being discovered, patched and improved by thousands of experts worldwide.
Take GNU system, which debuted in 1984. It is still under active development today. The same can be said about Windows and macOS.
My point is, an OS is a huge undertaking that takes money and time to fully develop. If China wanted to create their own OS, they would be better off building on an existing, well tested base, much as what Google did with Android. Thry did not start from absolute scratch. They took the Linux kernel and built a system on top of it.
It is an old saying, but is still a relevant one: don’t reinvent the wheel. You will waste time and brain power to invent something someone has already done better before."

Szóval nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik, de a muszáj ugye nagy úr.
Egyébként kormányzati alkalmazás tipikusan irodai munkát jelent, na arra tényleg bőven sok valamilyen régi Intel processzor teljesítményét hozó bármi, amin elfut a Linux, és azon a saját alkalmazásuk.

#27 L3zl13
Ez így van, viszont ez a pillanatnyi helyzetet tükrözi. Van elég sok pénzük, százmilliónál több mérnökük, (közülük nagyon sok Amerikában és Tajvanon, "fontos cégeknél"), kiemelt kormányprogram a hátrány ledolgozására, szóval az amerikai nyomás visszaüthet, hogy pár éven belül teljesen önellátóak lesznek, és akkor már nem marad több ász az amerikaiak kezében - míg a nyugati világ függőségét Kínától valószínűleg nem sikerül addig megszüntetni.

[ Szerkesztve ]


Dißnäëß
(veterán)
Blog

a tudás szívcsakrája
:))

Made my day.. epic :D :C


baly81
(aktív tag)

Sokkal előrébb vannak, mint ahogy azt gondolnád / gondolnánk!


Joci10
(őstag)

Amiben egyetértünk, hogy a csökkenést meg akarják állítani, mert ha ez tendencia lenne, akkor tényleg probléma lenne. Viszont kérdés, hogy ez tendencia-e, vagy csak egyszeri csökkenés a kormányzati átállás miatt. Ráadásul ha ők is úgy gondolják, hogy csak egyszeri csökkenés, akkor is lépniük kell a részvényesek miatt (hiszen a minél nagyobb haszon minél hamarabb elv a részvényesek miatt mindig is élni fog). De ettől még bőven pozitív a kínai üzletük is - csak nem annyira, mint eddig volt. Viszont rengetegen a hasonló híreknél már katasztrófákat vizionálnak (akár hírírók is), és ezért gondoltam, hogy megpróbálom rendbe tenni az adatokat. Legalábbis a saját gondolati részemről.


Darmol
(senior tag)

"lépniük kell a részvényesek miatt" " De ettől még bőven pozitív a kínai üzletük is - csak nem annyira, mint eddig volt"
Nem csak erről van szó. A pénz oda megy, ahonnan a nagyobb profit jön vissza. Ha pl. az nVidia-ból több pénzt várnak az Apple piac szűkülése miatt, akkor átcsoportosítják oda a tőkét.

"rengetegen a hasonló híreknél már katasztrófákat vizionálnak "
Egy fenti esemény bőven felérhet egy katasztrófával az Apple-nak. Irgalmatlan mennyiségű pénzről van szó.

üzenetek