Ryzen összefoglaló & szerkesztő - Logoszféra fórum

üzenetek

hozzászólások


SyMbioTe
(Ármester)
Blog

Változás: 200GE, befagyás probléma

https://prohardver.hu/dl/upc/2016-01/30/491958_fdx7zyrlo9jvholz_banner2_3.png

AMD Ryzen 5 / 3 2***G "Raven Ridge"

Először is, kérlek használd a keresőt, hátha volt már szó, amiről éppen kérdezni szeretnél :)

I. Processzorok paraméterei

II. Ryzen rendszer vásárlás
- Alaplap
- Processzor
- Memória
- Kérdőív

III. Integrált grafikus vezérlő

Hosszas várakozás után végre megjelentek az asztali Ryzen APU-k integrált Vega grafikával. Ezeknél a rendszereknél a CPU részt az első generációs Zen magok adják, a grafikai részért pedig egy Vega architektúrájú iGPU felel. Jelenleg három processzor tartozik a Raven Ridge családba.

• AMD Athlon 200GE:
2 mag, 4 szál (aktív SMT)
3.2 GHz-es CPU alapórajel, turbó nincs
1 MB L2 cache, 4 MB L3 cache
Vega3 iGPU (3 nCU, azaz 192 ALU)
1000 MHz maximális iGPU órajel
Gyári hűtő: Near-Silent 65W
TDP: 35W
Ár: ~18.000Ft

• AMD Ryzen 3 2200G:
4 mag, 4 szál (inaktív SMT)
3.5 GHz-es CPU alapórajel, 3.7 GHz-es CPU turbó órajel
2 MB L2 cache, 4 MB L3 cache
Vega8 iGPU (8 nCU, azaz 512 ALU)
1100 MHz maximális iGPU órajel
Gyári hűtő: Wraith Stealth
TDP: 65W
Ár: ~30.000Ft

• AMD Ryzen 5 2400G:
4 mag, 8 szál (aktív SMT)
3.6 GHz-es CPU alapórajel, 3.9 GHz-es CPU turbó órajel
2 MB L2 cache, 4 MB L3 cache
Vega11 iGPU (11 nCU, azaz 704 ALU)
1250 MHz maximális iGPU órajel
Gyári hűtő: Wraith Stealth
TDP: 65W
Ár: ~48.000Ft

Fontos még megjegyezni, hogy a a 200GE-n kívül a másik két APU teljes mértékben fel vannak oldva túlhajtás tekintetében, mind a CPU rész és mind az iGPU rész húzható, illetve a Raven Ridge esetében a Zen processzormagok egy darab CCX-be vannak szervezve, a Summit Ridge esetében két CCX tartalmazta a processzormagokat (előbbi mindenképpen előnyösebb, ugyanis nincs különböző CCX-ekben lévő processzormagok közötti információcsere, ami komolyabb késleltetéssel jár). Természetesen a túlhajtáshoz megfelelő alaplap és hűtés is fontos!

A gyári hűtőknél a hosszászólásokból kiderült, hogy szállítják 5 és 7 lapátos ventilátorral is. A 7 lapátos egy kicsit morgósabb, zavaró hangú, az 5 lapátos verzió az viszonylag halk, így mindenkinek javasolt először meghallgatni a gyári hűtőt. (2200G ill 2400G processzorokra vonatkozik)

Alapvetően a memória tuningra szokott a Ryzen érzékeny lenni, ezért a az alaplap, a processzor és a memória kiválasztására kell leginkább fókuszálni.

• Alaplap

Jelenleg a Ryzen processzorokhoz 5 féle vezérlőhíddal szerelt alaplapot találunk. (A320, B350, B450, X370, X470). X470-es alaplapoknál van meg azaz előny, hogy a Raven Ridge processzorokat már a legelső BIOS-tól támogatja, így nem kell azon rágni a körmünket, hogy menni fog-e a proci, avagy sem.
Ennek ellenére annyira nem javasolt X470 vásárlása, részint az ára miatt, másrészt ezekhez a processzorokhoz feleslegesen overkill egy ilyen alaplap. Összességében mivel az X370/X470 között nincs komoly eltérés, így fókuszáljunk az első kettőre. (X370-et az előbb felsoroltak miatt szintén nem éri meg annyira.)

Fontos infó: Amennyiben B350-es alaplapot vásárolunk, mindenképpen kérdezzünk rá az adott boltban vagy rendelésnél megjegyzésbe írjuk bele, hogy a legfrissebb BIOS van-e az alaplapon, ill ha szükséges firssítsék le. Ezt van ahol ingyen, van ahol pár ezer forintért megcsinálják. Illetve van olyan bolt, ahol rendelésnél akár külön opcióként bejelölhető a BIOS frissítése.

Mi a különbség a három vezérlőhíd között?
A320: Ez a legolcsóbb, kvázi „fapad” széria, azoknak a felhasználóknak javasolt, akik a tuningot teljes mértékben kerülik, mivel ezt a vezérlőhíd nem támogatja. Általában ezért a VRM hűtés is szerényebb rajtuk, USB 3.1 Gen2 portokból is csak 1 került rá ill. RAM hely is csak 2 van általában. Ezenkívül a szokásos csatlakozókból fordulhat elő kevesebb, ilyen pl. Sata/hűtő/usb, stb…
Csilli-villi ledek, karácsonyfaizzók, és hasonló nyalánkságok itt kimaradnak. :)
Nagyjából a 17.000-20.000Ft-os ársávban találhatóak meg.

B350: Aranyközépút. Még nem olyan drága, de már tuningra is alkalmas. Itt is érdemes azért figyelni, hogy az olcsóbb B350 lapoknál előfordulhat a gyengébb VRM hűtés, ez tuningnál lényeges szempont.
Raven Ridge alá is az egyik legoptimálisabb választás, az A320-al szemben sokkal jobban megéri, hiszen alig pár ezressel drágább, de általában jobban van hűtve a VRM és benne van a tuninglerhetőség is, ha véletlen mégis kedvet kapna hozzá a felhasználó.. Ára 23.000-30.000Ft között van, felszereltségtől függően.

B450: Időközben megjelentek a Ryzen porcesszorokhoz a B450-es bezérlőhíddal szerelt alaplapok, amelyek már az első BIOS-tól fogvan felismerik a 2xxx generációs processzorokat. Felszereltésgét tekintva a B350-nek felel meg, lévén annak az utódja. Csatlakozókban az utóbbin előfordulhatnak modernebbek is.

Ha a vásárlás folytán mégis elfelejtetted kérni a BIOS frissítést, úgy két lehetőséged van:
1. Beballagsz valamelyik számtech boltba, és kérsz egy frissítést, ez valószínűleg szintén néhány Mátyásba fog kerülni, ha vállalják.
2. Másik lehetőség, az AMD-től lehet igényelni úgynevezett Boot Kit-et. Katt ide.
Ez annyit takar, hogy az AMD küld egy A6 9500-as APU processzort nekünk, amely szinte minden AM4 alaplappal kompatibilis, ezzel lefrissítjük az alaplapot, majd a processzort visszaszolgáltatjuk az AMD-nek.
TripleM kolléga igénybe vette a szolgáltatást, nála nem volt probléma, pár nap alatt megkapta a processzort.

• Processzor

Melyik processzor kell Nekem?
A három jelenlegi processzor között a legnagyobb eltérés a benne lévő iGPU, ill. a nagyobbig Raven 4/8, míg a 2200G 4/4, az 200GE pedig 2 mag és 4 szállal gazdálkodik.
Ha dVGA a nem kerül a gépébe, akkor a R3 2200G a jobb választás, a benne lévő IGP sokban nem marad el a nagyobbik, Vega11-től (5-10fps nagyjából), de cserébe jóval olcsóbb, és a +4 szál valószínűleg nem lesz kihasználva.

Ha fog kerülni dVGA a gépbe, akkor pedig célszerű akár a Ryzen 5 2600-at megfontolni, 6 mag és 12 szál van már, ezzel évekre le van tudva a processzorvásárlás. Persze ha azért szeretnél APU-t, mert van benne iGPU, és esetleges dVGA meghibásodásakor is használni szeretnéd a gépet, akkor természtesen a 2400G a jobb választás.

Amennyiben játékra nem használjuk a gépet, maximum nagyon alap szintűekre, és inkább multimédiás gépként használjuk, akkor a 200GE a legjobb választás.

Milyen hűtőt érdemes használni?
Ahogyan fentebb is jeleztem, 2 verziójú hűtővel küldik a processzorokat. Mindenek előtt javasolt először egy próbát tenni a gyári hűtővel is, hiszen mindenkinek máshol van az ingerküszöbe, és csak ezek után nézelődni ill. vásárolni komolyabb CPU hűtőket.
Tuning esetén viszont más a helyzet, ha tuningolni is szeretnéd a processzort, akkor javasolt inkább cserélni egy jobb minőségűre. Ehhez ajánlom a “Milyen CPU hűtőt vegyek?” topikot.

• Memória

Milyen a Raven Ridge processzorok a memóriatámogatottsága?
Ezek a processzorok natívan 2667 MHz-ig támogatják a memóriák sebességét. Ezen érték fölött már tuningolni kell a memóriát a sebesség eléréséhez, viszont hatékonyabban működnek a magasabb órajelen futó memóriákkal. Természetesen a memória natív sebességénél nagyobb érték mivel tuningnak számít, nincs rá garancia, hogy stabilan el is fogod érni, még ha a memória képes is lenne rá, ez már függ az alaplaptól, processzortól és magától a memóriától is.

A megfelelő memóriát a kiválasztott alaplapod memória támogatási listájából érdemes kiválasztani (QVL lista). Ez a lista azokat a memória típusokat, verziókat tartalmazza, melyeket az alaplapgyártó letesztelt (ezt a listát minden alaplapnak a gyári oldalán találhatjuk meg). Itt fel szokták tüntetni, hogy mennyi a memória natív sebessége és mekkora sebességet tudtak stabilan elérni XMP profil (Extreme Tuning Profile) segítségével. Ryzen processzorok mellé (ugye beleértve a Raven Ridge-t is) javasolt a minél magasabb órajelű ram, dual channel kiszerelésben, FPS értékekben elég nagy különbségek lehetnek különböző órajelek között. Memória választáshoz segítséget nyújthat a Ryzen processzor tulajdonosok (mind Summit Ridge, mind Raven Ridge) kérdőíve, melyet pár sorral lentebb megtalálsz. :)

A Ryzen CPU-k legjobban a Samsung B-die chipes modulokat szeretik, ezek stabilak nagyrészt és jól is tuningolhatóak. Ehhez tud segítséget nyújtani a B-Die finder.
Itt lényegében kiválasztjuk az adott memóra gyártót és a típust, az oldal pedig kidobja azoknak a memórjáknak a pontos típuskódját, amelyik ilyen chip-el van szerelve.

A gépben lévő memóriák kiolvasására javasolt program (pl. memória chip): Thaiphoon Burner

• Kérdőív

Ryzen tulajdonos vagyok, mi ez a kérdőíves dolog, amiből én kimaradtam? :)
Martin66 Ryzen Summit Ridge kérőíve alapján elkészítettem a Raven Ridge változatot is, hogy ne keveredjenek egy táblázatba az adatok.

Kérdőív eredménye »
Ryzen Raven Ridge tulajdonos vagyok, kitöltöm a kérdőívet »
Ryzen Summit Ridge eredmények »
Mint említettem, megfelelő RAM választáshoz tud segíteni a Summit Ridge kérdőíve is, és mivel ott már egészen sok válasz összegyűlt, ezt is belinkelem.

Mindenkinek, aki kitöltötte vagy ki fogja tölteni, annak nagyon köszönjük! Jutalom: Kép :))

Kétségtelenül ezeknek a processzoroknak az egyik fő fegyverük a viszonylag erős iGPU. A paramétereknél a specifikációkat már ismerettem, itt most kicsit részletesebben térnék ki az erejére. A processzorok Vega8 ill. Vega11 iGPU-kat tartalmaznak. Természetesen az utóbbi egy kicsivel erősebb, játékok alatt töb fps-t tud hozni nekünk.

Milyen VGA-nak felel meg a Vega3/Vega8/Vega11?
Asztali videókártyák közül nagyjából az Nvidia GT 1030-al van egy szinten (a Vega8/11), de azért az 1030 általánosságban erősebb nála kicsivel, Intel oldalról viszont egyik IGP sem tudja vele felvenni a versenyt.

200GE-ben lévő Vega3 nagyjábol az Intel oldali UHD Graphics 630-nak felel meg teljesítményben.

A rend kedvéért álljon itt néhány teszt a néhány hivatalos oldaltól:

Prohardver!
Guru3D (Angol)
TechPowerUp (Angol)
ComputerBase (Német)

TechPowerUp 200GE (Angol)
ComputerBase 200GE (Német)

Mindegyik tesztnél célszerű továbblapozgatni, többféle felbontásban (720p/1080p) is tesztelték a garfikus részt.

És a hivatalos tesztek után néhány kedves fórumozó által elkészített teszt ill. benchmark:

3D Mark 06, 3D Mark Vantage, 3D Mark Firestrike, 3D Mark Time Spy eredmények

A teszteket köszönöm tzsolesz kollégának, adatlapján megtaláljátok a gép leírását amivel készültek a mérések.

Alvin_ti4200 fórumtársunk pedig készített egy nagyon szép és részletes játéktesztet is, WQHD ill. FHD felbontásban egy 2200G segítségével.
A tesztben az alábbi játékok vettek részt (a linkre kattintva eléritek az eredményeket):
- Diablo III, DOOM
- Forza Horizon 4
- Rise of the Tomb Raider
- Overwatch
- DiRT Rally
- Quake Champions
- Counter Strike: Global Offensive
- Gears of War 4
- Borderlands 2 + ehhez a játékhoz egy adott ponton kért mérés

A következő méréseket pedig dabeeel kolléga készítette játékok elég széles skáláján, FreeSync-et felhasználva. (Sajnos a kolléga azóta törölte a profilját.)

Különböző játékok tesztje dabeeel-től, Ryzen 3 2200G-vel

Mire elég akkor az iGPU?
Röviden a tesztek alapján elmondható, hogy a két Vega között FPS értékekben 10-nél nagyobb különbség ritkán jön elő. Játékok terén pedig úgy néz ki a helyzet, hogy a kicsit újabb (2015-2016-2017-es) játékokkal is megbírkózik, ám itt ne várjunk csodát, ezeket 720p-ben és minél alacsonyabb beállításokon bírja.

Viszont a kicsit régebbi (némely 2015-ös és előttiek) játékokat akár FHD-ban is egész kellemes minőségben tudja futtatni, ha nem is maximum beállításokkal, de low-medium környékén megbírkózik velük.
A népszerűbb esport címek is egész szépen játszhatóak, így ha valaki ilyen játékokra készül, ott sem lesz probléma.

A 200GE már más ligában játszik, játszani ezzel nem javasolt, ezt inkább olyan felhasználóknak javasoljuk, akik nagyrészt csak alapszintű böngészésre/netezésre és hasonló feladatokra használják a PC-t.

Gép megakadás probléma:

Ugyan a topikban csak néhányaknál fordult elő eme titokzatos hiba, kérésre beteszem ide is, háta véletlen valakinél előfordul. A probléma leírása, hogy 5-10-20 mp.-re az egész gép megfagy, és semmire nem reagál. Erre a megoldás az alábbi linken érhető el, akinél előjött a probléma, annál orvosolta a hibát: Link

Köszönöm szépen, hogy elolvastad az összefoglalót, ha még mindig maradt kérdésed megválaszolatlanul, akkor várunk a fórumban. :)

Ha észrevételed van az összefoglalóval kapcsolatban, vagy valamivel bővítenéd, akkor írj SyMbioTe-nak

Készítette és közreműködött: tzsolesz, Alvin_ti4200,
fules: )), dabeeel, TripleM, solfilo
, SyMbioTe

Elkészült: 2018.06.18.
Utolsó Frissítés: 2018.11.20.

[ Szerkesztve ]

üzenetek