Tápokról alaposan - mélyvíz - Hűtés, házak, tápok, modding fórum

üzenetek

hozzászólások


Printszkrín
(senior tag)

Akkor ide is bedobom, amit a másik tápos topikban kérdeztem,
kiegészítve azzal, hogy bárkinek a segítségét elfogadom.

''Szia Stol!

Teljesen off leszek. Azért kereslek, mert úgy emlékszem, te vállalsz táp javítást.
Az ominózus darab Chiftec 340-es, 4, vagy 5 éves darab. Nem halt meg
teljesen, de ha sikerül képet beszúrnom látni fogod, hogy nem éppen
egészséges.
Az egyik melegedő ellenállás megsütötte a mellette levő kondit.
A táp instabillá vált, gép elkezdett fagyogatni, stb.
Kédésem az volna, van-e kedved ezzel foglalkozni?''

Itt talán nem annyira off.

Köszi előre is


rlazol
(addikt)
Blog

ez a maxx.hu-n lévű kütyü mennyiben jobb/rosszabb mint egy AVG villámvédő? Ez utóbbin rágóta filózok, de pl. Dryman kolléga szerint nem sokat ér. És ugye 9000-be kerül (mármint az a típ. ami nekem kell), szemben a maxx 2-3 k-jával...
mi a tápszakik véleménye?


tildy
(nagyúr)
Blog

Ugyanez volt nálam is. '', nem volt hajlandó elindítani a gépet miután újra áram alá került a táp. Azóta ha teljesen áramtalanítom a tápot, várni kell 1-2 percet amíg el lehet indítani a gépet''
Bár nálam nem sercegett.
Csaba_20 emlékszel hogy meséltem ezt?
Nálam a kondik száradtak ki.

[Szerkesztve]


Csaba_20_
(őstag)

Véleményem az, hogy kevered a dolgokat. A Maxx nevű túlfeszültségvédő a tápegység kimenetére van, az AVG villámvédő pedig a 230V-os hálózatra. A korábban belinkelt cikkek olvasása erősen ajánlott!

Bővebben: link


Csaba_20_
(őstag)

A kiszáradás természetes jelenség elektrolit kondenzátoroknál. Az elektrolit egy zselé szerű anyag, aminek az elektronikai jellemzői a száradás folyamán megváltoznak. A száradást a magas hőmérséklet elősegíti.


Fade_Away
(őstag)

tehát rendszeres használat esetén 5+év után mindenképp megtörténik ''akármilyen'' is a táp hűtése.
Van más elektronikus alkatrész is tápokban ami ''megfáradhat'', vagy csak ezt illik 5+évente cserélni?


rlazol
(addikt)
Blog

köszönöm a linket!

Az villámvédő és a maxx közötti különbség tiszta, a kérdés az, hogy mennyiben fedik le egymás hatáskörét? A múltkoriban lehetett olvasni egy balesetről, melynek során valahol 500 V ment a hálózatra a 230 helyett, mindent tönkteréve ami be volt kapcsolva. Ettől én félek. Ettől (elvileg) egy villámvédő megvéd. Akármilyen márkás tápot veszek (ráadásul most codegen van) az bármikor elfüstölhet, magával rántva azt, ami mögötte van. Ettől is félek, ettől (ha jól értem) a maxx véd meg.
Ha jól értem, akkor ha csak maxx van, az mondjuk villámcsapás esetén megóv mindent kivéve a tápot. A villámvédő megóvja a tápot is, ha megóvja. Megóvja? Mennyire megbízhatóak ezek?
És a villámvédő nem véd meg a tápomtól, ugye? De abban van UTP+Telefon védelem, ami a maxx-ban nincs. Ha azon érkezik csomag, az csak az érintett kártyát nyírja ki? és integrált esetén?

Ezért kérdem, hogy mi a jobb/optimálisabb megoldás? Esetleg mindkettő? Helyi viszonyok (Dél-Buda) mennyire számítanak?


rlazol
(addikt)
Blog

és még annyi, hogy a cikkedben azt írod, hogy az ATX szabványban alapból benne van a túlfesz elleni védelem. Ez mennyire megbízható?


Csaba_20_
(őstag)

Ha ennyi kérdésed van a védelmekkel kapcsolatban, akkor nem lehet tiszta a Maxx és a villámvédelem közti különbség.

Egymás hatáskörét semmennyire nem fedik le. Az említett villámvédő valójában egy D osztályú villámvédőnek felel meg. Típustól függően, pár J-tól 1-2 kJoule-ig terjedő védelemről van szó. Ekkora energiájú feszültségtüskét képes kioltani olyan szintre, hogy a hálózati feszültségbe ne szóljon bele jelentősen. Ha nincs B és C osztályú villámvédelem beépítve a D osztályú elé, akkor a D osztályú védelem használata ellenjavalt. Egy villám fajlagos energiája megajoule-okban mérhető.

A Maxx túlfeszültségvédő a tápegység kimenetein megjelenő, túl magas feszültségek esetén lép életbe. Nem minden kimenetet véd, tipikusan csak a +5V-ot és a +12V-ot. Ha ezeken az ágakon megemelkedne a feszültség, akkor rövidre zárják azokat.

A védelmek a mögöttük lévő egységeket képesek megvédeni de csak bizonyos mértékig. Egy közvetlen villámcsapástól csak a korrektül kiépített villámvédelem képes megvédeni.


Csaba_20_
(őstag)

A szabványban benne van a túlfeszültség elleni védelem (OVP), de az nem jelenti, hogy a tápokba is beépítik. Hasonló védelmet biztosít, mint a Maxx. Persze ezen lehetne vitatkozni, hogy melyik a jobb.


rlazol
(addikt)
Blog

vagyis ha jól értem, önmagában egy villámvédőnek sok teteje nincs, mit jelent a korrekt villámvédelem?

viszont egy maxx-t beszerzek, aztán meg egy 360-s chieftecket. :)


Csaba_20_
(őstag)

A korrekt villámvédelem azt jelenti, hogy az épület rendelkezik a törvényben előírt villámhárítóval és különböző villámvédelmi zónák szerint van kialakítva a szükséges hálózati villámvédelem. A hálózatot ért közvetlen villámcsapások ellen B és C osztályú villámvédelem van kiépítve oda, ahova szükséges. Valamint az érzékenyebb készülékek számára D osztályú védelmek állnak rendelkezésre. Magyarországon a B osztályú villámvédelem kiépítéséhez legtöbb esetben a szolgáltató szükségeltetik, ugyanis az ő tulajdonában van az a villamos szakasz, ahova be kell azokat építeni. Szerintem az ilyen számítástechnikai boltokban is kapható túlfeszültségvédők legtöbbje parasztvakítás. A BME-n legalább egy féléven keresztül foglalkoznak a villámvédelem kérdésével, valószínüleg nem azt a pár darab túlfeszvédőt oktatják addig.:DD

A Maxx beszerzése és beszerelése nem rossz ötlet.

üzenetek