Tápokról alaposan - mélyvíz - Hűtés, házak, tápok, modding fórum

üzenetek

hozzászólások


rudi
(nagyúr)
Blog

Ezt a topicot azért hoztam létre, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai valamint magánvéleményüket ebben a témában kevésbé járatok fórumtársaikkal.

Ennek fényében NAGYON KEMÉNY MODERÁLÁS VÁRHATÓ. A moderálás nem irányul senki ellen, de az itt megjelenő anyag nagyon értékes, és egyedi, megér egy alapos elkülönítést, tisztítást. Lehet kérdezni a fórumtársaktól, de mellőzzük kérem a ''milyen tápotvegyek'', ''mennyit ad le egyik másik táp'', ''megjavítod-e az enyémet'' jellegű kérdéseket, ezek feltevésére van másik topic, vagy levélben is meg lehet tenni. Tudom, sokkal egyszerűbb ide egy ''egysorost'' biggyeszteni, de megköszönném ha nem rombolnátok, amit építeni próbálunk.

Tápvásárlással kapcsolatos kérdéseket ide várjuk.
Akinek egyedi, hibás, vagy gyanús tápja van, az ide írjon.

Ebbe a topicba csak akkor írj, ha általános tápos kérdésed van és a megelőző hosszászólásokat átolvasva nem találtál választ a kérdésedre (használd a keresőt is!). Ha nem így cselekszel, a hozzászólásod törölve lesz. Ezzel kapcsolatban rudit keresd meg privátban és ne itt méltatlankodj majd!

TUDÁSTÁR

Viszonylagos teljesítmény behatárolás a mai rendszereknél [link] a topicot innen továbbolvasva is vannak érdekességek.

19 táp huzamos terheléses vizsgálata - komoly presztizsű modellek is betliztek - [link]

Szünetmentes áramforrások tesztje [link]

Komponensek fogyasztása [link]

Többféle konfiguráció ágankénti fogyasztásának vizsgálata [link]

Miért nincs haszna a ''szoftveresem'' kimutatott feszültségadatoknak [link]

Túlmelegedés hatása egy Acorp alapú rendszeren [link]

Acorp LC 235 táp javítása [link]

Codegen 300 Display tápegység javítása [link]

Visszacsatolt tápegység magyarázata [link]

Coolink AP-400X javítása [link] és [link]

PROHARDVER! Tápteszt 26 táptól 2003 júliusából egy kis elmélettel az elején [link]

ATX12V szabvány Csaba_20_ tolmácsolásában, csatlakozók, feszültséghatárok, PFC, egyszerű tesztelés leírása [link]

Vásárlási tanácsadó Csaba_20_ tolmácsolásában, kellő teljesítményről, alkatrészek fogyasztásáról, védelmekről, ergonómiáról [link]

[ Módosította: BomiBoogie ]


Csaba_20_
(őstag)

Egy Coolink AP-400X típusú tápegység javítása után készítettem pár képet. Leírom a tapasztalataimat képekkel illusztrálva.
(Sajnos nincs se profi fényképezőgépem, se képszerkesztőm Paint-en kívül, így nagy és rossz minőségű képek lettek.)

Az első képen Bővebben: link a primer oldali pufferkondenzátorok láthatóak. Ami problémás lehet, hogy teljesen a hűtőbordának vannak szorítva. Általában a szekunder oldali hűtőborda jobban melegszik, mint ez, de akkor sem igazán szerencsés ez a megoldás. Ráadásul 820uF/200V-os kondenzátort ilyen fizikai paraméterekkel nehéz magyarországon beszerezni. Általában szélesebb és alacsonyabb kondenzátort lehet kapni, amit nem lehet emiatt beszerelni a tápba.

A második képen Bővebben: link látható, hogy a 230V-os hálózat(fázis,nulla) egy csatlakozó segítségével lehúzható, megkönnyítve a szerelést. Azonban a 115/230V-os kapcsoló vezetékei közvetlenül be vannak forrasztva. Az AP-400X-1T3 feliratú alkatrész a készenléti táp transzformátora, közvetlenül alatta látszik egy optocsatoló, ami azt jelenti, hogy visszacsatolt tápegységről van szó. Ez pozitív dolog.

A harmadik képen Bővebben: link a szekunder oldali hűtőborda látható, rajta a ventilátor hőszabályzójával. Legtöbb esetben a termisztort(zöld TTC104 feliratú alkatrész) legalább hozzászorítják a hűtőbordához, de itt csak a közelében, a levegőben lóg, így a környezeti hőmérséklet változására tud csak reagálni. Ez nem a legmegfelelőbb megoldás, túl lassan reagál.

A negyedik képen Bővebben: link a javítás utáni állapot látható. Az a fényes tetejű kondenzátor eredetileg teljesen a hűtőbordához volt szorítva, közvetlenül az egyik tranzisztor mellé. Távolabb hajtottam a bordától, hogy ne érje közvetlenül hő.

A tápegységben nincs PFC, de a gyártó ezt nem is állította. Azonban ekkora teljesítménynél már tudomásom szerint kötelező lenne.

A tápegység hibáját a szekunder oldali kondenzátorok kiszáradása okozta.

[Szerkesztve]


Chieftec
(őstag)

A képek nekem nem jönnek be. elmondanád hogy mit jelent pontosan az hogy ''visszacsatolt tápegység?''


Csaba_20_
(őstag)

A képek jelenleg amiatt nem jönnek be, mert a szolgáltató nem elérhető(srv.hu).

Még annyit szeretnék hozzáfűzni a korábbi hozzászólásomhoz, hogy több kondenzátort is az erősen melegedő alkatrészek közelébe volt helyezve. Ha nem ennyire közel lennének, akkor nem feltételezhetnénk szándékosságot, de így azért megkérdőjelezhető a véletlen.

Visszacsatolt tápegység

Visszacsatolás azt jelenti, hogy a vezérlés a kimeneti változást érzékelve történik és nem csak egy magárahagyott, szabadon futó oszcillátor végzi a kapcsolgatást. Utóbbi annak a meghibásodás típusnak az egyik forrása, amikor a kimeneti feszültségek megemelkednek és magukkal viszik a tápegységre kötött terheléseket, a teljesgépet. A készenléti tápegység, - ami szaknyelven off-line tápegység - felel a vezérlő IC(általában TL494) tápfeszültségéért is. Ha a készenléti tápban kiszárad az oszcillátor(RC tag) kondenzátora, megemelkedik a kapcsolási frekvencia, ez a transzformátor kimenetén a feszültség négyzetes középértékének a megemelkedésével jár. Amíg az +5Vsb általában stabilizálva van egy 7805-tel, addig a TL494 tápja nincs stabilizálva. Így az IC megemelkedő tápfeszültsége hibás működést okoz, végső esetben a tápegység tönkremenetelét az említett túlfeszültségekkel együtt. Ekkor a tápegységen belül azt lehet látni, hogy a vezérlő IC tápjának kondenzátorai, ami 50V-osra vannak méretezve, mind fel vannak robbanva. Az IC abszolút maximum tápfeszültsége 41V. Ha a kondenzátorok már felrobbantak, akkor az azt jelenti, hogy 50V-nál nagyobb feszültséget kapott az IC is. Ilyen esetben általában a vezérlő IC tápágában lévő alkatrészek igencsak túlmelegszenek. A égéshez pedig csak oxigén, anyag és megfelelő hőmérséklet kell, ha jól tudom.;)

[Szerkesztve]


tildy
(nagyúr)
Blog

Küld át nekem felrakom az oldalamra. Úgyis az én tápom volt az alany:B


pisti
(őstag)
Blog

Látom te értesz valamicskét a tápokhoz.
Szerinted a következő hibajelenséget mi okozhatja? ( A táp típusa Coolink AP350X)
Pár hete egy áramszünetet követően, nem volt hajlandó elindítani a gépet miután újra áram alá került a táp. Azóta ha teljesen áramtalanítom a tápot, várni kell 1-2 percet amíg el lehet indítani a gépet, és eközben ilyen fura halk sercegő, sípoló hangot hallat, mintha valami töltődne. Mióta ez történt gondolkodok egy tápcserén, de közben remélem, hogy mégse lesz rá szükség. Viszont erre a problémára eddig senki nem tudott semmit mondani, hogy mi lehet az okozója.


Csaba_20_
(őstag)

Látatlanban nem szívesen mondok vélemény róla.

üzenetek