Túlfeszültség ellen védő elosztó - Egyéb hardverek fórum

üzenetek

hozzászólások


ricsip
(addikt)

sub


Eversmann
(aktív tag)

Sziasztok

Lenne otthon egy mosógép (2200 watt) és egy hősugárzó (2400 watt) fürdőszobába. Nyilván ritka, hogy a kettő egyszerre megy.

Mit ajánlatok hozzá? Nézzek egy 2500 wattos bemeneti teljesítményű túlfeszültségvédőt pl APC, 1 aljzatost, és mikor kell, cseréljem ki mindig arra, amelyik kell?

Köszi

[ Szerkesztve ]


pjen
(félisten)

Hát a hősugárzóhoz tök felesleges, de én még a mosógéphez se tettem soha.


flash-
(veterán)
Blog

ez véd bármit ha a pc-t,tv-t szeretném "valamivel " védeni az elektromos gondok ellen?

vagy ha nem akarok szunetmentes tapot de valami védelmet mégis akkor mit vegyek?

[ Szerkesztve ]


pjen
(félisten)

Az van ráírva, hogy igen. :)


Dr. Szilikát
(őstag)

Bizonyára van benne a szokásos varisztoros védelem, illetve szikraközös kiképzések és akkor mégis több a semminél, vagy akár nem is gyengébb (energiaelnyelőképesség szempontjából), mint más társai.

De ha senki nem szedi szét és teszi fel a netre a belsejét, akkor csak a vak bizalom marad.


Menotti
(aktív tag)

Szerintem az igazi egy ilyen lenne a kismegszakitók elé:
[link]

Ezekről senki nem irogat...
Sőt mindenki aki védeni akarja a különféle villamos berendezéseit (Én is ebben a cipőben vagyok jelenleg...) egy ilyennel kellene kezdeni(nyilván ezekből is amit a pénztárca megenged...)

Ha összesen csak egy konnektorba dughatót használunk az csak hamis biztonság érzetet fog adni (az első közelben lecsapó villámig)


pjen
(félisten)

Hát én inkább egy jól konfigurált lakás biztosítással kezdeném. :)


BB9000
(senior tag)

Abban igazad van, hogy ez a topik nem ad átfogó képet a túlfeszülségvédelemről. Már a címében is csak annyi szerepel, hogy " Túlfeszültség ellen védő elosztó".
A témakör tágabb értelmezéséhez hasznos olvasnivaló lehet ez a 2020-ban megjelent cikk a Villanylap.hu -n.

[ Szerkesztve ]


pjen
(félisten)

A túlfeszültség védelemnek villám védelemmel kéne kezdődni. Abból egy komplett rendszer ára esetleg össze mérhető a védendő dolgokkal vagy drágább.


Menotti
(aktív tag)

Ez alapján ha nincs villám védelem akkor is van értelme a túlfeszültség levezetőknek:
[link]

A pár ezer forintos elosztók mellé mindenképp látom értelmét a T1,T2 túlfeszvédőknek.Ezek azért még nem aranyárban vannak,beszerelésük sem jár óriási fúrás-faragással....
(50 éves társasházban lakom ,van rajta villámvédelem)


BB9000
(senior tag)

További tanulságos elmélkedés a túlfeszültségvédelem témában Varsányi Péter tollából: https://varsanyipeter.hu/tulfesz.pdf
(elég a harmadik oldaltól elolvasni)

[ Szerkesztve ]


Amerigo57
(őstag)

1970 vagy 1971-ben voltam még gyerekként Esztergomban rokonoknál, az akkori "ELMŰ ", véletlenül , a 220 V helyett, ipari áramot engedett a lakossági hálózat egy részére.
Több ház is kigyulladt, a rokonomnál az összes vezeték , illetve az elektromos bekapcsolt készülékek kiégtek, tönkre mentek.
Az ELMŰ már másnap rendezte a károkat, ez kb 150 lakást érintett akkor. :U .


Audience
(aktív tag)

Én inkább egy profi gyártó útmutatóját ajánlom ami szerinti szerelést a MABISZ is elfogadja

LINK


Arkana
(csendes tag)

Sziasztok!
Nem vagyok otthon villany témában, ezért biztosan banális a kérdés, de visszakeresve sem találtam rá egyértelmű választ, ezért megkérdezem. :)
Tehát ha földeletlen aljzatba dugom be valamelyik közismert túlfeszültség védő elosztót (pl APC Essential SurgeArrest), akkor az ténylegesen működni fog és megvédi a mögötte lévő cuccokat? Egy PC védelme lenne kiemelt fontosságú. Esetleg védi, csak nem olyan hatékonyan vagy ez teljesen kiszámíthatatlan? (A gyártók gondolom nem ajánlják, hogy földeletlen aljzatba legyenek bedugva, de most egyelőre kényszerít a körülmény.)


Dr. Szilikát
(őstag)

Varisztoros, illetve szikraközös védelmek, ami nem csak a védővezetőhöz képest igyekszik rövidre zárni, hanem a fázis-nulla között is. Tehát ez a része megvédi a tápegységet (próbálja, de az energiától függ, mennyit képes elnyelni), hogy lehetőleg ne kapjon túlfeszültséget.

De ilyen szempontból nem mindegy, hogy egy számítógép csak önmagában létezik (ami jobbik eset a gép szempontjából), vagy további csatlakozói vezetnek valahová, amin keresztül halad a föld felé a túláram és agyonvág bármilyen érzékeny részeket.

Ha nem vezet sehová, akkor is megeshetne elvben olyan, hogy a villámlás pillanatában ív húz át a gépet kezelő ember felé, hogy az ember levezesse a feszültséget a föld felé.

https://components101.com/articles/metal-oxide-varistor-mov-overview

[ Szerkesztve ]


Arkana
(csendes tag)

Köszi a választ! Pozitívnak vettem.
Nem a villámcsapások kivédése a prioritás, hanem a kisebb-nagyobb hálózati feszültségingadozások okozta esetleges problémák megelőzése. Az elektromos hálózat a környéken és az épületben sajna nem az igazi.
A gép nem önmagában van, monitorok, hangfal + perifériák csatlakoznak hozzá, amik a dolgozóasztalon vannak.

[ Szerkesztve ]


Dr. Szilikát
(őstag)

Ha egy asztalon van, de az asztalról nincs vezetési irány a föld felé (jelkábelek, HDMI, antenna, egyáltalán sehová, semmi), az még egy elszigetelt egységnek tekinthető, ilyen értelemben.


pjen
(félisten)

Esetleg egy szünet mentes táp?


Arkana
(csendes tag)

A szünetmentes táp egy jó lenne, ha lenne dolog, de nem prioritás.

Az előző válaszomban nem gondoltam arra, hogy az ethernet kábel a falból jön. :)

üzenetek