Villanyszerelés - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


Teaway
(veterán)
Blog

Hogy halad a projekt?


Kolondrum
(félisten)
Blog

Sziasztok! Ebben jártas embert kérdezek, mert nekem anno amikor még volt hozzá közöm egyet sem csináltam nincs információm:
Ismerősöm kapott egy 120k-s árajánlatot túlfeszültség védelemre, új ház. Mit takar ez? Illetve mit takar ez gyakorlatilag, utóbbi engem érdekel. Megfogja mondjuk 250-nél a dolgot? Vagy a lökés szerű ellen véd amire kiugrik a konnektor a falból? Kb.
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]


Teaway
(veterán)
Blog

Én is ebben a projektben vagyok benne, a folyamat legelején tartok. Átolvastam ► ezt, ennek alapján a nekem szükséges megoldást az „F” melléklet tartalmazza. A felmerülő költségekről még nem tudok nyilatkozni.


BB9000
(senior tag)

Hogy mit takar az az ajánlat? Küldd át, megnézem és véleményezem, segítek értelmezni is. Látatlanban elég nehéz lenne az ajánlatról bármit is mondani. Hogy hogyan kellene kialakítani egy túlfesz védelmet, arról tudok mondani pár szót.

Új, 1 lakásos családi ház, 3x16A esetén az alap túlfesz védelem kialakítása legtöbb esetben megoldható az ajánlott ár felébő. Ha új földszonda is kell, akkor az még megdobja az árat. Ha az ÉV relé is benne van az árban, akkor akár lehet reális is az az 120K.

[ Szerkesztve ]


szabifotos
(senior tag)
Blog

Sziasztok!

Keresgéltem ebben a témában topikot, de sajnálattal látom, hogy nem igazán pörög... :( A villanyszerelés nem igazán Hobby elektronika és Barkács téma, szóval szerintem kellene egy ilyen is.

Mi lenne, ha fellendítenénk valahogy? Elkezdtem belemélyedni a témába. Először otthon kezdtem magamtól csinálgatni. Egy-egy LED reflektor felszerelése, konnektorok cseréje, csillár stb...

Aztán így informatikusként rájöttem, hogy egyre jobban érdekel. Úgyhogy úgy néz ki, idén szeptembertől a sulit is kezdem.
Szóval, én amondó vagyok, hogy jöhetnek ide haladó és kezdő szakik. Beszéljünk mindenről, szabványok, alkatrészek, földelés, kerti világítás, kábel technikák, elosztástechnika, műveink amiket alkotunk, szolgáltatók, okos eszközök (persze a szakmánál maradva, és nem kiütve ezt. )

HAJRÁ! ;)

[ Szerkesztve ]


Heavyrain
(őstag)

Ezt valaki meg tudná fejteni? Sajnos nagyon laikus vagyok a témában.
Most költöztem egy új házba és a Belkin elosztómat amikor bedugtam, rögtön elkezdett rajta világítani a "Not grounded"/nincs földelés jelzés. (Csak ezt tudja jelezni, szóval ha más gond van, akkor is gondolom ez világít).

Van egy ilyen készülékem, amit bedugva a bal oldali és a középső világít (vaku miatt nem látszik, de vaku nélkül meg a szöveg nem látszik) azaz a "Missing Neutral".

Ez milyen hibát jelent, és mit lehet tenni?
Minden konnektorban "Missing Neutral"-t jelez, és egy egyszerű, nemrég épített családi házról van szó.
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]


szabifotos
(senior tag)
Blog

Lehet hülyeséget beszélek, de nem fordítva értelmezendő a felirat? Szóval ha a bal oldali és a középső világít, az L-N Reverse, nem? :D (piros pöttyök) Ez egyből kiderül, ha megfordítod a konnektorban az eszközt. Akkor is ugyan azok világítanak?


Heavyrain
(őstag)

:DDD :DDD :DDD
Igazad volt! (Bár nekem úgy volt logikus, hogy fehér=világít)

Ha fordítva dugom be, akkor azt jelzi, hogy Correct. És az elosztó sem jelez hibát, így.

Akkor most az új hiba ismeretében, mit kéne csinálnom, árt-e az eszközöknek, ha fordítva vannak bedugva?

[ Szerkesztve ]


szabifotos
(senior tag)
Blog

Nem árt. Magyarországon kétféleképpen tudod bedugni a dugvillát, ezért gyakorlatilag tökmindegy, hogyan van. Az más kérdés, hogy van egy egységes szabvány amit követünk. Talán balról a fázis? :F Passz...


Teaway
(veterán)
Blog

Én is úgy olvastam, hogy ha választhatunk, akkor balra a fázis.


Jabby
(őstag)

Sziasztok!
Ma láttam egy olyan lakáselosztót, amelyben a fi-Relé bemenetére közösítve ment a nulla és a védőföld.
Nekem gyanús, hogy ez így nem OK.
Vélemények?


Teaway
(veterán)
Blog

Fizikailag két kábel van befogva a relé húzókengyelébe?
Előtte bárhol össze lehet kötni, utána viszont sehol sem.


Jabby
(őstag)

Igen, az ÁVK kengyelébe van befogatva a nulla és a PE. Elvileg ez a Fi előtt van.
Csak nekem azért tűnik érdekesnek, mert a mérőből már külön van választva a PEN, az látszik, hogy a csőből külön jönnek, akkor viszont miért kell újra egyesíteni?


retesz147
(addikt)

Nem szabad egyesíteni, ha már egyszer külön lett szedve, én úgy tudom.

Ha jól értem:
Mérőórából kijön a fázis, nulla, védőföld. Majd közvetlen jön a Fi-relébe úgy, hogy fázis a fázisba és közösen a nulla és a PE egy kengyelbe ismét közösítve, majd fent kijön a fázis és csak 1 vezetéket hoznak el a nulla kengyelből, amit szétszednek nulla és föld sínre ismét a Fi relé után?
Ha igen, ez nagy hiba.
Így a Fi relé sose fog jól működni, mivel előtte is és utána is közös a nulla és a PE, így hibaáram esetén újra minden átfolyik a Fi relén. Nem pedig a Fi relét megkerülve a PE vezetéken folyik el a hibaáram.
Nézesd meg minél előbb egy villanyszerelővel.

Fi relé bekötése

Fázist balra kötjük a konnektorban. Ami egy elég furcsa dolog, mert ha bal kézen záródik a kör a szíven keresztül, az a legveszélyesebb, de a magyarázat rá elvileg az, hogy sok a jobb kezes, így nagyobb a valószínűsége, hogy a nullát fogjuk meg először a jobb oldalon. WTF? Na mind1.


Jabby
(őstag)

Igen, jól értem. Azt nem láttam, hogy fent, a nullából hogyan lesz nulla és védőföld, ahhoz be kell kukkantanom az elosztó mögé.
Holnap megpróbálom.
A linket köszönöm, jól, érthetően leír mindent.


Teaway
(veterán)
Blog

Mikor lesz az a holnap? :)


szabifotos
(senior tag)
Blog

Csatlakozom! Képeket is várunk akár ;)


szabifotos
(senior tag)
Blog

Addig nézzünk egy kis elméletet konyhanyelven. [Földeléstechnika]

TN-C (common)
Nullával egyesített védővezető

Ha jól értem, 1 fázis esetén 2 vezeték jön be. NULLA és FÁZIS. A nulla van földelve és ez is megy a fogyasztókhoz. (mindenhol 2 vezeték a konnektoroknál.)

TN-S (separated)
Elkülönített védővezető

Közvetlen a szolgáltató transzformátorától jön a földelés. 3 vezeték jön be. (Állítólag nem elterjedt, mert a szolgáltató nem "vállalja" a földelést.)

TN-C-S
Egy darabig közös
(legelterjedtebb)
Két vezeték jön be. (Fázis-Nulla [PEN]) A bejövő nulla megy a nulla sínre. Amint beér az elosztószekrénybe, még a Fi-relé előtt szétválasztjuk föld+nullára (PE+N) Az itt szétválasztott föld vezeték megy a szondára. Így kapunk 3 vezetéket ami megy a lakás pontjaira.

Ez így konyhanyelven megfelel a valóságnak szerintetek?

[ Szerkesztve ]


retesz147
(addikt)

Jó a konyhanyelved.
TN-C használták régen, pl.: mi családi házunkban ez van. 2 vezeték jön konnektorhoz, fázis és nulla. A konnektorban át van hidalva a nulla és a védőföld egy darab vezetékkel. Nincs Fi-relé (nem is működne).
Úgy szar, ahogy van az egész. Balesetveszélyes, mert ha a készülékházra kijut a feszültség, nincs mi "észrevegye" (ha nincs túláram/túlterhelés), csak az ember, ha hozzáér. Csak túláramnál old le a kismegszakító.
Következő festésnél átvezetékelek szülőknél.

Jelenleg TN-C-S kell használni. Hálózati engedélyes (szolgáltató: ELMŰ,E-on, stb) bejön a fázis és a PEN, majd, ahogy írtad, szétválasztjuk az elosztószekrényben és utána jöhet a Fi relé. Ha szökik valahol, leold a Fi-relé.

Ismét egy link: [link]

[ Szerkesztve ]


szabifotos
(senior tag)
Blog

Csak azt nem értem, hogy mi értelme volt TN-C-t használni, ha ígyis-úgyis van szonda leverve, akkor vigyünk már földvezetőt... Nálam is így van az albiban. Annyi, hogy nem "csípnek" az eszközök, de életvédelem szempontjából nulla.

Másik ilyen eset, amikor régen csak a vizesblokkot földelték? Miért? :F Ha már ott volt a föld, meddig tart szétágazni....? :F

üzenetek