[Re:] [7600 GS:] Az amerikai álom picit másképp... - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


TheShow
(tag)
Blog

Azt hiszem, hogy kissé eltúloztam a stílust. Késő volt már.

A lényeg, normál hangnemben: semmivel sem mond többet, vagy fed fel többet ez a videó, mint a korábbi társai. Ugyanúgy átsiklik részletek felett, kiragad részleteket az eredeti környezetből, hatásvadász.

Természetesen nem vagyok mester, nem tudok mindent. Ebből kifolyólag nem fogok tételesen megcáfolni mindent. De azért pár példa:
- A Fed nem magánbank, hanem vegyes működtetésű, azaz szövetségi és magán. Az sem igaz, hogy az USA elnökének semmi kontrollja nincs felettük. [Fed-Wikipedia]
- Lehet, hogy J.P. Morgan nem volt szentéletű, de pl. az 1907-es válság megfékezésében nagy szerepet játszott.
- A film által pénzügyi hősnek kikiáltott Andrew Jackson elnöksége alatt, részben a központi bank elleni szabadságharca miatt, elég jelentős válság bontakozott ki az USA-ban 1837-ben.
- Igen, a központi bankok adnak kölcsönt a magánbankoknak, de ez alapvetően drága forrás. Olcsóbb, ha a bankközi piacon (tehát magánbankok egymás között) próbálnak forráshoz jutni, ha szükséges.
- Hitelezéshez kapcsolódóan: pénzmultiplikátor fogalmát érdemes kikeresni.

Még annyit hozzátennék a videóhoz, hogy ha emlékszel, akkor volt egy rész, amikor a "naívszőkefiú főhős" azon lamentál, hogy tulajdonképpen nem is volt szüksége a felvett hitelre. Csak nagyobb lábon akart élni, mint amire lehetősége volt. Persze amikor már egy ideje nem tudta törleszteni a részleteket, jött a bank (szintén szerepel a filmecskében).
Itt sem igazán merül fel a hitelfelvevő felelőssége.

üzenetek