üzenetek

hozzászólások


Cifu
(nagyúr)
Blog

Erre azt tudom mondani, amit korábban: ha egy Nyegyeljin-katasztrófa és hasonló, amúgy mély titokban tartott / elkendőzött eseményekről viszonylag jól kutatható információk látnak napvilágot (olyan szinten, hogy a legyártott Vosztok, Voszhod, Szojuz, LK, TKSz űrhajók, DOSz és OPSz űrállomások, stb. gyártási szám alapján (!) lekövethetőek), akkor eléggé valószínűtlen, hogy van olyan, amiről nem tudunk...

[ Szerkesztve ]


edk-
(őstag)

Murray Yanowitch Revival: Social and Economic Inequality in the Soviet Union c. könyvében szerepel egy táblázat, ahol a mérnöki/műszaki pozíciókban 1969-ben adott havi fizetéseket sorolja fel ágazatonként. A gépgyártásnál 165 rubel szerepel, a villamosenergia-termelésnél 195. Ezek alapján az idézett párszáz rubeles űrhajósfizetések havi bérként képzelhetők el.

Ami a vezetőket illeti, Asif A. Siddiqi Germans in Russia: Cold War, Technology Transfer, and National Identity c. cikkében [pdf] ez a táblázat szerepel, amelyben összehasonlítják az elhurcolt német tudósok havi fizetését az orosz vezető tervezőkével: https://i.imgur.com/Lit6fWS.png

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

Köszi! :)

Igen, az Astronautix.com-on volt rosszul. :(
Egyre több hibába futok azon oldalon, pedig irgalmatlan részletes amúgy...


nalaca000
(tag)

Köszönöm....


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Tisztelettel várom a folytatást és megannyi történetet. Esetleg több fotóval.


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Szerintem meg bőven van olyan legyártott vagy megtervezett dolog, aminek a létezését is elfeledték. Egyszerűen csak azért, mert nem volt aki elmesélje. Pláne, hogy minden agyon volt titkosítva a kémkedés miatt.


Rive
(veterán)
Blog

Szerintem meg épp elég totálisan ciki dolog került már onnan napfényre ahhoz, hogy ilyen (az oroszok számára) nehéz időkben ne legyen érdemes olyan további nagy titkokat feltételezni, amikben a hősiességnek vagy bármi erénynek akár csak egy szikrája is bújkálhat...


doberman
(senior tag)

jaja... 1988-ban a Kaszpi tenger keleti partján dolgoztam. Nyáron többször láttunk "érdekes" dolgokat a tenger irányában. Ma már tudom, hogy az ekranoplánjukat próbálgatták... de bizony sok évnek kellett eltelnie, hogy megtudjam mi is volt az...

mondjuk az ilyen elhallgatott technikákról is szívesen olvasnék...

[ Szerkesztve ]


nullpoint
(senior tag)

Ez a járgány megmutatja hogy az oroszok mennyire jó arcok :D :D :D


MaCS_70
(félisten)

A szovjet fizetések értelmezéséhez (ha ez egyáltalán lehetséges) tudni kell az alábbiakat:

Számunkra teljesen értelmezhetetlen arányok álltak fenn, a szellemi munka rovására. A 80-as évek közepén apám barátja mesélte, hogy ő mint rangidős főorvos sebész kevesebb mint feleannyit keres, mint a kezdő trolibuszvezető veje.
Ez tehát a nominális rész.

A helyzet átlátásához azonban tudni kell, hogy a Szovjetúnióban a rubelnek alig volt vásárlóereje, mivel a normál boltokban a létfenntartási termékeken felül gyakorlatilag semmit sem lehetett kapni. Magyarán nem volt mire költeni a pénzt. Ezért is virágzott a feketepiac -- és értékelődtek fel a többletjogok.
Sebészünk pl. vásárolhatott kijelölt boltokban, ahol már volt áru. Egy szinttel feljebb már akár valutakereted is lehetett és bemehettél az Inturisztba a dollároddal.
Fontosak voltak továbbá a természetbeni juttatások: kocsi, műszaki cikkek, utazási lehetőség (még belföldre is sokat ért!), kultúra, várakozási listákon előre helyezés. Feltételezem, az úrhajósokat ezekkel is ellátták.

Amúgy úgy tudom, az amerikai asztronauták sem voltak éppen túlfizetve, voltaképpen nevetséges fizetést kaptak.

MaCS


Cifu
(nagyúr)
Blog

Yepp, alapjában véve a szovjet űrhajósok "jobban" voltak fizetve, mint amerikai társaik, legalábbis ha az adott országra viszonyítjuk a jutalmaikat.

De volt is belőle botrány, ahogy az amerikai űrhajósok megpróbáltak kreatívak lenni. Az Apollo-14 személyzete pl. egy csomó ezüst medalliont vitt magával, amit aztán egy emléktárgyakkal foglalkozó cég beolvasztott, és egy csomó kisebb medalliont gyártott a "Holdat megjárt" anyagból. Az Apollo-15 személyzete Hermann Sieger bélyeg-kereskedővel egyezzett meg abban, hogy 400 darab postai borítékot aláírnak indulás előtt, elviszik magukkal a Holdra, majd később értékesítik (eredetileg arról volt szó, hogy jóval azután, hogy az Apollo programot lezárják). Csakhogy Sieger a megállapodás szerint neki járó 100 darabot nem sokkal az után eladta, hogy a világűrt megjárt borítékok hozzá kerültek, és égtelen botrány lett abból, hogy állami pénzből a Holdra utazó űrhajósok ilyen üzleti tevékenységet folytattak le. Valóságos boszorkányüldözés lett a vége kongresszusi meghallgatással, a három Apollo-15 űrhajós (és néhány érintett) lekerült az aktív űrhajósok listájáról, lefokozták őket, stb...


titusz248
(csendes tag)

Ezt jó hogy írtad, pont tegnap este beszélgettem erről a feleségemmel, Ő orosz, és azt mondta, hogy akkoriban - Gagarin idején - az anyukája eladóként keresett havonta 80 rubelt, majd ezt feltornászta 100ra. Ehhez képest Gagarin éves 639 rubelje nem igazán kiemelkedő.

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

Ahogy lent már edk- írta, az én forrásom rosszul idézte az eredeti szöveget. A megadott rubel értékek havi fizetések voltak, nem évesek.

Tehát a havi 639 rubel azért azt jelentette, hogy hatszor annyit keresett, mint az anyós. ;)

[ Szerkesztve ]


titusz248
(csendes tag)

Ez elkerülte a figyelmem. Bakker, miért nem ment űrhajósnak a mama :D


Kisgépkezelő
(senior tag)

Gondolom, ha azt mondanák, hogy van egy meló, ami ugyan kicsit veszélyes, de cserébe hírnevet, elég jó fizetést, prémium szolgálati autót, jó lakást, egyéb kiváltságokat, változatos munkát, 300 köztéri szobrot, és pár ezer rólad elnevezett utcát kapnál, százezrek példaképe lehetnél, beírhatod magad egy születő új tudomány történetébe, évszázadok múlva is ismerni fogják a neved, minden nő az R-7-esedre kiváncsi... akkor azért lehet, hogy nem érdekelne a veszély annyira. Meg aztán szerintem kicsit mindenkit érdekel, hogy mi van az űrben, milyen a súlytalanság, mit lehet fentről látni.
Pár volt osztálytársam ment hivatásos katonának, és őket sem érdekelte a veszély, ki akartak jutni Irakba, Afganisztánba, mert ugyan volt benne egy kis rizikó, de cserébe szép pénzeket kaptak. De rengeteg civil állás van, aminek ismertek a veszélyei, mégis van az a pénz, amiért vállalják sokan. Ott van pl: egy sima 3 műszakos munkarend, amiről mindenki tudja, hogy hosszabb távon növeli a szív és érrendszeri betegségek, így a korai halál kockázatát is, mégis százezrek vállalják Magyarországon is. Ahogy a régi mondás tartja, "Van az a pénz".


Graphics
(Jómunkásember)
Blog

PErsze van, de azért belegondolni se merek... 100km/h-val durr a földbe...


Cifu
(nagyúr)
Blog

Szántalan kevésbé ismert berepülő pilóta vesztette hasonló módon az életét az adott korszakban. Őket gyakorlatilag nem is ismeri az, aki nem direkt erre keres rá...

Ahogy korábban írtam, az űrhajósok tisztában voltak vele, hogy nagy kockázatnak teszik ki magukat. Nyilván amennyire tudtak, igyekeztek a saját életüket védeni, és ahol lehet, ezért tenni, de az adott esetben olyan hiba lépett fel, amivel kvázi Komarov semmit sem tudott kezdeni.


nullpoint
(senior tag)

Ííííííííííííííí :D Már csak 1óra 46perc a következő részig :D :D


Joci10
(őstag)

Csak most sikerült eljutnom oda, hogy ezt a részt elolvassam. Éppen ezért a hozzászólásokat sem olvastam eddig, pedig ...

Na, de a lényeg: pár nyelvtani hibával találkoztam az olvasás alatt. Az elsőnél úgy voltam vele, hogy biztos csak egy véletlen, a másodiknál hogy ejnye, a harmadik után pedig már elhatároztam, hogy a következőket összegyűjtöm, mert egy ilyen írás megérdemli a tökéletességet. Vagyis az után már csak 1-et találtam, és ha lesz még időm, akkor a korábbiakat is megkeresem újra átolvasva a cikket. Az az 1 pedig a következő (3. oldal középtájt, a mérnöki megbeszéléses kép alatt 2. bekezdés eleje):
"A második Szojuz út egy négy napos űrutazásnak tervezték,"
itt vagy az "utat" lenne helyes használni; vagy a végén "űrutazásnak lett tervezve" szóösszetételt. ;)


Cifu
(nagyúr)
Blog

Köszi!

Javítva. :)


Cifu
(nagyúr)
Blog

A szovjet űrprogram meghatározó alakjai, egy kis sorvezető, ha a nevek esetleg nem csengenek elsőre ismerősen.

üzenetek