[Re:] [BITBOYS:] Élelmiszerek eltarthatósága (Lekvár, kompót, stb..) - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Phülöp
(addikt)
Blog

"A tejfölök kifejezetten jól bírják a tárolást, akár hónapokkal később is olyan állapotban maradhatnak, mint amikor frissen vásárolták meg. De a legkisebb rés is gyorsan tönkreteszi a tejfölt. A kefir kivételével nem púposodhat a csomagolás."

Pár napja értünk haza nyaralásból, gyors szemle a hűtőben, miket kell pótolni - a bontatlan, alufólia + műanyag védőtetős tejföl lejárt 3 héttel ezelőtt. Nem volt púpos, nem volt szaga nyitáskor, ellenben megváltozott - levet eresztett kicsit, és kásássá vált az amúgy sima, homogén állag.

#18 "Akkor tartósítunk, ha van olcsó alapanyag. Akciós zöldség, Az akciós húsok esetében csak akkor, tényleg jól néz még ki az alapanyag."

Mi akciótól függetlenül, inkább a rászánt idő alapján döntünk. Marhapörköltet példásul sose két személyre főzünk, ellenben a fagyasztóba mindig kerül 4-5 kétszemélyes vacsorára való belőle. Tudom, nem a klasszikus tartósítás, de példának mégis jó. Ha már rászánom a fél napot, akkor legyen értelme...

Bogyós gyümölcsök vannak a kertben, hamarosan nekiállhatunk szüretelni a ribizlit, egrest, áfonyát. Csak épp nem tudjuk, mi legyen belőlük, hisz még a tavalyi szörpök és lekvárok se fogytak el. A két kis almafa is nagyon beindult, idén azok is mehetnek üvegbe... csak épp már hely nincs a spájzban és a garázsban, de a fagyasztóban se nagyon.
Azt már nem is mondom, hogy évente 3-4 alkalommal ritkítjuk a rebarbarát - erre a telken találtunk még egy tövet a dzsindzsásban...

[kép]
[kép]

[ Szerkesztve ]


nullpoint
(senior tag)

Fagyóba meddig tárolható el pörkölt, vagy egyéb elkészített húst, mondjuk hurka?


Phülöp
(addikt)
Blog

én még nem találtam meg a határokat, de másfél éves cucc került már elő, és nem volt vele gond
google találatok néhány hónapot említenek, nyers húsokra többet, mint a készételekre
nálunk általában 6-9 hónap alatt cserélődnek a dolgok


tDr1v3r
(veterán)
Blog

Pörkölt fél évet simán elvan a fagyóban, lényeg hogy fagyisdobozban legyen mindig. /s


Hieronymus
(addikt)
Blog

Van egy műanyag dobozba csomagolt 2 adagos töltött káposzta a hűtőben. Januárban került bele. Ránézésre még rendben van. A fedele még behorpadva. A többi majd kiderül októberben.

Hogy érthető legyen. A baktériumok, gombák és vírusok nem fagynak meg, A baktériumok szaporodása nagyon belassul. A vírusok meg túlélnek. A gombák is.

Nekünk a bacikkal és a gombákkal gyűlik meg a bajunk, a tárolás során. Ebben a harcban a legnagyobb segítség a modern mikró. Egyenletesen fűti szét a sejtes szerkezeteket.


nullpoint
(senior tag)

Egyszer havernál fagyóban találtunk valami bolt töltött hús mittoménmit, 2 éve lejárt, megettük. Nem tudom hogy kozott-e valami kárt hosszú távon. :D Ma már ilyet nem mernék, már óvatos duhaj vagyok.


nullpoint
(senior tag)

Ami nem fagyisdobozban van lefagyasztva az minimum istenkáromlás. Ez szigorú szabály itt is.


Armagedown
(őstag)
Blog

Ha már tartosítás, mi a helyzet a vaj tartósításával?
Sokszor kapható akciósan, de olyan sokat nem lehet venni belőle, mert nem fogyna el a szavatossági idő végéig.
Le lehet-e fagyasztani és több ideig tartósítani úgy, hogy ne romoljon a minősége?
Amúgy már kóstoltam 10 éves akácmézet és jó volt.
A 2 literes, 1 éve lejárt szavatosságú sörökkel sincs semmi gond, csak kevésbé intenzív az íze.

[ Szerkesztve ]


buherton
(őstag)
Blog

A vajat lehet fagyasztani. A Metro mennyiségi kedvezményét szoktam kihasználni és olyankor hozok 8 kg-t, ami egy jó ideig elég itthon.


totron
(addikt)

Van aki víz alatt tárolja a vajat, nem próbáltam még, de van egy gyanúm, hogy több oldódik a tárolófolyadékba mint amennyit avasodna adott esetben a spejz vagy hűtő levegőjén. Nem árt, ha hideg, különben hajlamos 1000Ft pár perc alatt lecsusszanni a belezetbe. A vércukrot nagyon megdobja.


Phülöp
(addikt)
Blog

A francia vajtartóra gondolsz? Abban nem éri a víz a vajat.
Van itthon (én nem szoktam rá), annyit tud, hogy puha, kenhető a benne tartott vaj. Kis mennyiséget érdemes csak benne tartani, ami rövid időn belül elfogy. Vizet 2 naponta illik cserélni alatta, ill. nagyon kényes a szennyeződésekre (morzsa, miazmás dolgok a kenőkésről), hiszen szobahőmérséklet + tejtermék nem garancia.


totron
(addikt)

Világos az érzékenység. Nem a franciára gondoltam, de jó, hogy említed. Hanem konkrétan víz alatti elzárásra. Erről jut eszembe, a jó öreg zsírban való tárolást se feledjük, ha beüt a hűtőnél a dili - télen hajlamos elengedni-leengedni magát - akkor a hús bizony itt zsírban lakik, légmentesen. Régen is működött, ma is beválik.


Phülöp
(addikt)
Blog

Télen nem aggódom a fagyasztó meghibásodâsa miatt - ha úgy adódik, leások egy fél métert a hóba, ott biztonságban lesz minden tavaszig. :)


totron
(addikt)

Hó. :D Az mi az.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Egy ismerősöm mesélte, hogy a hó egy hideg liszt szerű valami, de nem lehet megfogni mert azonnal eltűnik a bőrön.
De szerintem hazudott, mert ilyen zsiráf nem létezik!


Klaus Duran
(senior tag)
Blog

Északon van. Ott még van olyan.


totron
(addikt)

Van és egyre inkább gondolkodom is egy telelésen... Fenyvessel és sítalpakkal, meg talán egy rönkházzal.


Hieronymus
(addikt)
Blog

A bérleti díjban az éhes farkascsorda falka jelenléte komoly kedvezményt biztosít.

[ Szerkesztve ]


Phülöp
(addikt)
Blog

hiúzok vannak inkább

[kép]

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

Csak rosszul látod. :DDD Úgy jártál mint Berlinben. A vaddisznót is oroszlánnak nézték. :Y


nullpoint
(senior tag)

Hiúz meddig áll el befőttesüvegben?

Amúgy mennyire nehéz elrakni?


Hieronymus
(addikt)
Blog

Ameddig el nem fárad, utána le kell feküdnie,


nullpoint
(senior tag)

Jó de utána már nem kaparja a torkomat?


Vladi
(nagyúr)
Blog

Vannak erre hivatalos dolgok:
A szavatosság lejár, fogyasztható az nem ugyanaz, mint a minőségét megőrzi. Most a gyártók biztonságra mennek. Ennek eredménye, hogy az élelmiszerek tovább ehetőek, mint ami rá van írva. Van erre normális nebih táblázat, mindjárt előtúrom.

Egyébként a rendesen kifőzött víztelenített lekvár elég sokáig jó. Nem tudok pontosat, de ismerek olyat aki 50 éves lekvárt megette és semmi baja nem lett.

Egyébként ibzonyos élelmiserek akármeddig, pl: méz. A piramisokban tlaált 3000 éves mézet is megkóstolták. A mázlista disznók. :))

link, nahát ezt nem kerested valami nagyon. :U

[ Szerkesztve ]


Vladi
(nagyúr)
Blog

Bontás után a 30 évesre locsolok vizet, az is napok múlva megromlik.

Ennek a tartósításnak a lényege a víz és a levegő távol tartása. Tehát 0 bakteriális vagy gombás élet telepszik meg, tehát nincs ami elrotsa. Főleg ha stabil a hőmérsékelet, mondjuk 15-25 c-n ingázik.

(#43) nullpoint:

Ha nem nyeled le, akkor nem.

[ Szerkesztve ]


Phülöp
(addikt)
Blog

piros ribizli: 6kg
fekete ribizli :2kg
fehér ribizli: 2kg
ezek mennek ribizlibornak

az egres lecsúszik magában, az kb 1kg

piros ribizli: 4kg fagyasztóba került 12csomag, smoothie alapanyag
fekete ribizli: 3-4 kg, szörp lesz, de azt már nem ma

a madaraké a maradék a bokron

[ Szerkesztve ]


JHC
(tag)

Anyámmal kitanulmányoztuk, szájhagyomány útján a tuti lecsó eltevést. Mi csak teljesen natúran esszük, nem teszünk bele semmit, csak paprikából, hagymából, paradicsomból, és némi disznó zsírból áll, persze egy kis sóval fűszerezve. Zsírral kell csinálni amúgy is, kicsit többel, mint az azonnal fogyasztani valót. Amikor be van töltve az üvegbe melegen, akkor addig kell tunkolni, amíg nem jön föl a lé fölé a paprika, esetleg még egy kis levet lehet rá még önteni, majd amikor kihűl, a tetejére feljövő zsír lezárja a cuccot légmenetesen. Eddig 8 éves volt a legrégebbi amit találtam itthon eddig, nem tudom, hogy tudott így elbújni, de semmi baja nem volt. Lekvárnál ha kis fehér penész volt rajta, egy ujj vastagságnyit levettünk a tetejéből azt jó van az úgy, meg hát csórók voltunk amúgy is. Még élek.

Egyébként szinte örök érvényű dolog, hogy amíg az üveg teteje be van szívva, addig a végtelenségig jó felbontás nélkül. Felbontás után a lekvárt a hűtőbe kell tenni. A megcukrosodott méznek sincs semmi baja, aki folyékonyan szereti, egy kis ideig langyos(és nem meleg) vízbe teheti az üveget, és vissza enged ettől. Én cukrosan is szeretem a mézet, mert így sokkal több mézet lehet tenni a vajas kenyérre anélkül, hogy lefolyna róla. Ha csak folyékony méz van, akkor vastagabban kenem a vajat, és miután rátettem a mézet, gyorsan az ujjammal össze turmixolom a cuccot, és szintén nem folyik le olyan könnyen.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Lekvárnál ha kis fehér penész volt rajta, egy ujj vastagságnyit levettünk a tetejéből..."

Az első generáció penész fehér. Állítólag az még ártalmatlan. A második generáció már zöld. Az méreganyagot enged vissza a lekvárba vagy bármibe. Ez esetben ki kell dobni. A keményebb sajtoknál is ez az eljárás.

Szerencsére nem minden penészgomba ellenség. A sajtokban, a szalámin finomságot gyártanak nekünk. :DD


BITBOYS
(addikt)
Blog

Mindenkinek köszönöm az eddigi hozzászólásait, nagyban segített a következő lépést megtenni.. mégpedig a 15 éves lecsó büntetése vagy mennybemenetele :D
Kívülről semmi hiba, kibontva szisszent, kupak közepe kipattant.
Illata, állaga, kinézete kitűnő.
Tele van a kamra megboldogult édesanyám befőzéseivel, mivel nem volt szívem kidobni, de nem is igazán tudtam mit kezdeni velük.
Találtam olyan pirospaprikát is olajban eltéve ami szinte mosolygott rám a polcról :)
Kinyitottam és az az illat.. már zártam is vissza és ment a hűtőbe.
A kompótokkal továbbra sem tudom mi legyen, nem rajongok érte.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Jó a cukortartalom, íze még biztos van valamennyi a kompotoknak.
A vak is látja, pálinka főzéshez lehet értelmesen felhasználni. :D


RandomName
(aktív tag)

"A tejfölök kifejezetten jól bírják a tárolást, akár hónapokkal később is olyan állapotban maradhatnak, mint amikor frissen vásárolták meg. De a legkisebb rés is gyorsan tönkreteszi a tejfölt."
Ez egy érdekes kérdés.
Vettem Szatmári Tejfölt. 07 28 lejárattal. Persze, hogy fel sem lett bontva. Sajnáltam kidobni, kinyitottam 08.02, tökéletes. Elhasználtam a harmadát. Csak a fóliát visszahajtottam rá, visszaraktam a hűtőbe. Kb. 08. 10. vettem
egy helyen elvitelre töltött káposztát, hazavittem, még jó volt rá. 08.12. Csináltam burgonyapürét, elfogyott a vaj itthon, nézzük már meg azt a tejfölt, és jó volt. Ez +15 nap....
Úgy, hogy csak a fólia volt rá visszahajtva.
Viszont, anyám mindig azt tanította, hogy a tejfölt amikor kinyitod, keverd fel. Na ezt én nem. Szedek a tetejéről, és csak a kiszedett tejfölt keverem fel. próbálom minél kevésbé sérteni a struktúrát ami ott össze van állva, és meghálálja.


Hieronymus
(addikt)
Blog

A németeknél van magas zsírtartalmú tejföl. Schmand a neve és 24 - 28% a zsírtartalma. Elméletileg hűteni sem kell, mégis hosszú ideig eltartható.

A szüleink idejében sokkal esetlegesebb volt a minősége a tisztasága, a tejfölnek (is). Kevésbé volt megfelelő a lezárás minősége. De nem vagyok meggyőződve arról. hogy ma jobb helyzetben vagyunk. Akkor még valóban élőkultúrás volt a tejföl. A joghurt és kefir sem volt annyira műanyag mint ma. Nem kellett utólag Bifidus izé bacikkal tuningolni. Amik azért monokultúrák.


BITBOYS
(addikt)
Blog

Még életemben nem főztem pálinkát, nagymuter viszont vörös öves mestere volt :D
Sajnos egy csepp se maradt az utókornak, de talán a p. főző szettje megvan valahol.

A lecsó viszont nem volt valami jó. Illata az kellemes, íze szinte semleges volt.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Gondolom nem készételnek szánta aki készítette, hanem étel alapnak. Fűszereket akkor kapott volna, amikor az ételbe kerül.


BITBOYS
(addikt)
Blog

Nem persze, de hiába sóztam, borsoztam és főztem még egy keveset, nem olyan ízű lett mint egy frissen elkészített étel.

üzenetek