[Re:] [erdoke:] Zsírtörténeti kitekintő - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


erdoke
(titán)
Blog

Bár elsőre hosszúnak tűnhet, inkább azzal volt gond, mi maradjon ki. :)


KISDUCK
(addikt)
Blog

Inkább később olvasom el, tényleg hosszú. :)


erdoke
(titán)
Blog

A zsírozás minden formájára vevő vagyok. :K


zsum84
(csendes tag)

Első nekifutásra azt mondanám nagyon jó lett.

Ha nem pofátlanság, lehet kérni a teljes cikket?

Ami szerintem javítandó, hogy a glicerol ungarishul glicerin néven fut.


erdoke
(titán)
Blog

Azt hittem, már javítottam. Sajnálom, 20 éve nem kémiáztam magyarul, és a koleszterol-koleszterin bekavart. :B Glicerin zsírsav észterei?


Doze
(aktív tag)
Blog

Pont ezen gondolkoztam a múltkorában. Egy időben mindenki a napraforgó olajat sztárolta, mert egészséges. Ezzel szemben anyám pl soha egy deka olajat nem használt, csak is sertészsír. Máskülönben szerintem a kajának az íze sem olyan ha olajban sütik.


petipetya
(nagyúr)
Blog

Köszi a cikket. :R

"Ha egy zacskós/dobozolt terméken a következők bármelyike szerepel: növényi olaj, (részben) hidrogénezett növényi olaj/zsiradék, az maradjon a polcon!"

Kérdés: a következő megfogalmazás jót vagy rosszat jelent a címkén?
"növényi zsír (99,95% részben keményített pálmaolaj)" - ha jól értelmezem a cikket, akkor ez egy többszörösen telítetlen (=rossz) növényi olaj


erdoke
(titán)
Blog

A pálmaolajjal önmagában nincs gond, és tudtommal elég sok benne a telített és egyszeresen telítetlen zsírsav.
Ebben a két táblázatban elég részletesen megvan minden lényeges zsír és olaj összetétele:
Typical Fatty–Acid Compositions of Some Common Fats
Fatty Acid Composition of Fats and Oils

Tehát 48-40-10-2 a százalékos arány a telített, egyszeresen telítetlen, többszörösen telítetlen és egyéb között. A "részben keményített" tipikusan azt jelenti, hogy kukába való. Jelen esetben kicsit árnyaltabb a kép, mert eleve csak 10 % volt a PUFA, amiből transz zsírsav képződhet, és talán még ennyit se telítettek belőle. Mindenesetre szerintem már 3-4 % természetellenes transz zsírra sincs szükségünk, csak árthat...
(A 18:1-ben pl. az első szám a szénláncú hosszát jelenti, a második a telítetlen kötések számát.)

[ Szerkesztve ]


petipetya
(nagyúr)
Blog

Köszi. :R


zsum84
(csendes tag)

Tökéletes :R


Balage21
(tag)

Szuper írás. Szerintem hasonló cipőben járok mint te. Nekem is sajnos olyan 25-30 kg-tól kellene megszabadulnom, mert nem érzem magam jó a bőrömben. 20 évesen 90kg környékén mozogtam, és most a 30 évesen 118 kg vagyok (192cm magas vagyok). Ehhez hozzájárul a rengeteg autózás, repülés, szállodázás amikor is a legegyszerűbb és leggyorsabb módját választja az ember az étkezéseknek. (Fast food, smack leves...)
Kíváncsian várom a folytatást! :)


erdoke
(titán)
Blog

A 25-30 kiló rólam 5 hónap alatt lecsúszott, és nem kellett se futkorásznom, se éheznem. Legalábbis nem a szó klasszikus értelmében. Egyél sok zsírt. ;) Egyelőre csak a természetes, hagyományos zsírokról nem derült még ki, hogy túlzásba lehet vinni a fogyasztását, a fehérjéről, de még inkább a szénhidrátról már igen. Ami talán nem is véletlen, hiszen pár ezer (vagy akár száz?) évvel ezelőtt utóbbiakból szinte lehetetlen volt túlzásba esni.

[ Szerkesztve ]


Vladi
(nagyúr)
Blog

Azt hittem, lesz egy ajánlott plecsni a tyúkzsírnál és egy tetszett a disznózsírnál. :DDD

Köszi azért ,majd átolvasom. :R


erdoke
(titán)
Blog

Mindegyik ajánlott, de leginkább annak a jószágnak a zsírja, ami eszik zöldet, és még futkorászni is szokott. :K
Növényi eredetűek közül a kókusz, az olíva és a pálma is OK, de aki megengedheti, keresse a hidegen sajtolt, BIO változatokat.


#56573440
(nagyúr)
Blog

szép mindig azt elemezni hogy mit ettek régen (mint a paleo egyél dinoszauruszt étrend:D). a másik oldalt is érdemes lenne, hogy mit csináltak régen. nagyfater is nyomta a szalonnát a kolbásszal, a pálesszel. aztán beszállt a kocsiba, elment az irodaházba, felment az elsőre lifttel, ült 10 órát, hazament és a tv vagy a gép előtt ült. :K

vagy nem? az érem egyik oldala persze a kaja, tele van szeméttel a mostani, a fele mesterséges szutyok, tartósítószerekkel meg ízfokozókkal, etc, viszont nem csak az étkezési, de a mozgási szokásaink is legalább olyan radikálisan megváltoztak. norbi update reggelivel nagyfater az öntödéig nem jutott volna el, pedig addigra megmetszette már a szőlőt, kidobálta az állatok alól a trágyát, és rendberakta a ház környékét.

nem okolnám egyoldalúan az étkezésünket azért mert ennyi az elhízott ember persze jelentős részben hibás. volt idő, amikor az volt tekintélyes akinek nagy hasa volt. az volt a jólét jele... hintóval járt. szolgák ugráltak körülötte, zabált amit akart, lába se kellett érje a földet ha úgy óhajtotta mert földesúr volt, boltjai voltak, gazdag volt.

egyébként meg azért nem volt régen rák, meg sm, meg más latin idiótaságok, mert mindenkit megütötte a guta, vagy lelőtték a háborúban, a kocsmában, a hegyen. lila gőzök nem volt a vérnyomásukról 200 évvel ezelőtt az embereknek. pár pálinka utáni bőrpírra is azt mondták hogy mindjárt kicsattan az egészségtől, egy időben a ciánra az ólomra meg ilyenekre azt hitték gyógyszer, fogyózni galantféreggel fogyóztak a nők egyes nem is oly távoli régiókban, etc.

[ Szerkesztve ]


erdoke
(titán)
Blog

Kettőnk között annyi a különbség, hogy én (egy kicsit elnagyolt, de szakirányú alapra építkezve) 9 hónap alatt rohadt sok tudományt és elemzést átnéztem a témában. A rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy nagyrészt a táplálkozás felelős mind az elhízásért, mind a modern betegségek rohamos szaporodásáért. Van szerepe másnak is, de nem elsődleges.
Ha annyi lenne az egész, hogy egyél kevesebbet, miközben többet mozogsz, akkor nemhogy ennek a blogsorozatnak a megírásába nem vágtam volna bele, de az olvasgatással is felhagytam volna legalább fél éve.


#56573440
(nagyúr)
Blog

"Kettőnk között annyi a különbség, hogy én (egy kicsit elnagyolt, de szakirányú alapra építkezve) 9 hónap alatt rohadt sok tudományt és elemzést átnéztem a témában."

szerintem meg ne menjünk bele a kinek a milye mennyivel mekkorább körökbe, mert nem állítottam hogy hazudsz, nem mondtam hogy tévedsz, sőt ha elolvasod egyet is értettem veled részben.

"A rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy nagyrészt a táplálkozás felelős mind az elhízásért, mind a modern betegségek rohamos szaporodásáért. Van szerepe másnak is, de nem elsődleges."

alapvetően már a középkorban is volt elhízás, erről megannyi festmény árulkodik. már akkor is amikor a nádcukor is csak a királyok játékszere volt igen kis mennyiségben. mind nemes, mind uralkodó, pedig aztán ők ugyanazt ették amit a paraszt, csak többet persze. és a trónon ülés se túl aktív dolog. azon kívül meg a modern kori betegségek az elhízáson kívül elég problémásan voltak diagnosztizálhatóak helyenként a régi idők eszközeivel és tudásával. nem volt az olyan régen hogy a higanyt és más nyalánkságokat gyógyító erejük miatt alkalmazták mondom. az elmúlt 200 évből is egészen rövid van lefedve a modern orvostudomány által korrekt módon.

"Ha annyi lenne az egész, hogy egyél kevesebbet, miközben többet mozogsz, akkor nemhogy ennek a blogsorozatnak a megírásába nem vágtam volna bele, de az olvasgatással is felhagytam volna legalább fél éve."

nem is mondtam semmi ilyesmit nem véletlenül. ;) egyébként az előző bejegyzésedben még nálad is szerepelt mint ok, méghozzá 20-30%-al. az azért nem az elhanyagolható kategória, bár az arányokkal még tudnék vitatkozni de nem fogok :)

[ Szerkesztve ]


erdoke
(titán)
Blog

Bocs, ha nem pakoltam elég szmájlit, de nem az volt a célom, hogy a mellem döngessem. Amit a témakörben eddig leraktam az asztalra, nem is adna rá különösebb okot...
Csak azt szeretném elkerülni, hogy pusztán anekdotális jelleget öltsön a vita. Bár az n=1 kísérleti tapasztalatom időközben n=8-ra változott, de ez még mindig nem statisztikai nagyságrend, szóval marad az olvasmányokra hivatkozás (is). :K


carr
(őstag)
Blog

Még nem olvastam végig, de nagyon érdekes, és érdekel is ez a fajta táplálkozásmód.
Olyasmi ez, mint a Ketogén diéta. (nagyrészt fehérjedús táplálkozás, alacsony szénhidrátbevitellel)
:R
Olvasás: ON.


mickemoto
(őstag)
Blog

a szakirodalom szinte kizárólag angol nyelven érhető el

A szakirodalom magyar nyelven is elérhető, nagyanyáink, dédnagyanyáink jóvoltából. :)


erdoke
(titán)
Blog

A szervezet fehérje igénye viszonylag szűk tartományban van egy adott életmód (fizikai aktivitás) mellett. A túlzott szénhidrát bevitel áldásos hatását láthatjuk, a fehérje fix, mi marad?

(#22) mickemoto
Érdekes figyelemmel követni, ahogy a tudomány lassan eljut oda, hogy bebizonyitjuk, a teljes, természetes ételek valók az embernek. Legalább olyan érdekes, hogy mennyire kapálóznak ellene bizonyos körök. Akinek nem fűződik a dologhoz anyagi érdeke, megvizsgálja a rendelkezésre álló információt, akár ki is próbálja magán, és levonja a következtetést.


erdoke
(titán)
Blog

Elrettentésnek kiváló az Origo habspray "tesztje". :Y
Biztatásul elárulom, hogy kókuszchipset vacsoráztam mascarpone sajttal, a végén egy nagy kocka 90 %-os csokival. :R Napi két kávét fogyasztok, ehhez 2 dl 30-35 %-os habtejszínt használok fel. Természetesen cukrot nem.


mickemoto
(őstag)
Blog

Egyébként így igaz, akár a füstölt szalonna is remek fogyókúra, szigorúan kenyér nélkül, persze ha bírjátok gyomorral. :K


Balage21
(tag)

Tulajdonképpen a tea édesítőszerrel történő fogyasztása is hanyagolandó? (Nagyon nem bírom ha nem édes...)


erdoke
(titán)
Blog

Kevés xilitol vagy még inkább eritrotol a legtöbb embernél nem vált ki inzulin választ, szóval nem okoz gondot.
Viszont a xilitol nagyobb mennyiségben irritálja a beleket, így hasmenést okozhat. Állítólag hozzá lehet szokni, de én inkább lemondtam róla, csak annyit eszek belőle, ami a napi 1-2 rágógumiba jut.


E.Kaufmann
(addikt)

Tényleg kellene egy leírás az alternatív édesítési módokról is


Balage21
(tag)

É mi a helyzet a mézzel történő édesítéssel? Jó vagy nem jó?


E.Kaufmann
(addikt)

Ha igazi méz, akkor biztos jobb, csak pl forró italba nem érdemes rakni, mert tönkrevágja a mézben lévő hasznos anyagok egy részét. De jöjjön a mester válasza.


erdoke
(titán)
Blog

1. Szerintem mindenekelőtt az édes íz utáni vágytól érdemes megszabadulni. Szabályosan függővé válunk a cukortól, komolyabb megvonása tünetek is jelentkeznek 3-4 napig.
2. Ha úgy érzed, hogy ez mégsem megy, akkor az eritritol talán a legjobb pótlék.
3. Nincs gond a mézzel, ha napi 2-3 kiskanállal megeszel.


erdoke
(titán)
Blog

A sokszorosan telítetlen növényi mag olajok áldásos hatása:


E.Kaufmann
(addikt)

Magyarul?


erdoke
(titán)
Blog

A pontok, illetve a rájuk illesztett egyenes az amerikaiak testzsírjában mutatja a sokszorosan telítetlen omega-6 zsírsavak alakulását. Ha az omega-6 nincs egyensúlyban az omega-3-mal, akkor erősen gyulladáskeltő hatású, illetve a sejthártyában való ilyetén felhalmozódása káros hatással van az átviteli folyamatokra.
Ahogy a bejegyzésben is írtam, a megoldás nem az omega-3 drasztikus felemelése kellene legyen, mert minden PUFA sérülékeny, fokozottan kitett a lipid peroxidációnak, hanem az omega-6 drasztikus csökkentése. Margarin, mag olajok, részben hidrogénezett növényi olajok, ezek sürgősen menjenek a süllyesztőbe.


Balage21
(tag)

Minden magolaj? Mert pl. a tökmagolajról még nem hallottam hogy probléma lenne.


E.Kaufmann
(addikt)

Ezek szerint a Fl*r@ margarin gyártóját jól hátsón kellene billenteni?


erdoke
(titán)
Blog

Minden olaj, amiben magas az omega-6 PUFA (=többszörösen telítetlen zsírsav) aránya. Amennyiben ez megoldott, az omega-3-mal se kell külön foglalkozni.
A tökmag olajnak utána kellene néznem, de ha lehet választani, inkább magát a magot enném.
Ami biztos, az állati zsiradék, az olívaolaj, a kókuszolaj és a pálmaolaj rendben van. Ez már bőven elég választási lehetőséget biztosít. Salátára kis mennyiségben dióolajat, lenolajat és szezám olajat lehet tenni az olíva mellé.


erdoke
(titán)
Blog

Ami igazán szomorú, az információt legalább 35 éve jótékony homály fedi, pedig azóta ismert (kellene legyen). :(((


P00By
(nagyúr)

Remélem az olvasottság sokkal nagyobb, mint az aktivitás!


erdoke
(titán)
Blog

Majd teszek bele zsíros celebet, és akkor jönnek ezer számra kattintani. :))


P00By
(nagyúr)

Az jó lesz :R :D


Polllen
(nagyúr)
Blog

Jó írás lett, még egyszer el kell majd olvasnom, h a kémiai rész összeálljon, nálam ez kimaradt. Viszont nyugodtabb lettem, az édesapám hentes volt az utolsó válságig, így húst szalonnával, sonkával és húst ettünk. Nem lett elcseszve a fiatalkori étkezésem annyira. :P Bár édesanyám meg pék volt, szóval fehér kenyér is csúszott le rendesen a töpörtyű mellé, de a reform konyha kimerült heti egy főzelékben(ekkor is volt hús)...

Mondjuk most is hasonló étrendet követek, csak a sertést felváltotta a csirke...(meg sok nasi)

[ Szerkesztve ]


erdoke
(titán)
Blog

Jó a csirke is, csak vastagon kell rá nyomni a tejfölt és/vagy a vajat. :K A csirke komoly hátránya, hogy kevés az esze. Amit szó szerint értek. :D


Polllen
(nagyúr)
Blog

Vajat/margarint nem eszek, csak ha ételbe belefőzik. Tejfölt viszont magában is szoktam :B


erdoke
(titán)
Blog

A jóféle vaj pedig finom tud lenni. Ajánlom a Kerrygold ír vajat, az garantáltan legelésző tehénből jön. A margarint szóba se hozzuk, pusztuljon az összes társával együtt!
Tejfölből nálam a Zott a befutó, persze nem a zsírszegény, light és hasonló kiherélt változat. :N
Szégyen egyébként, hogy külföldön gyártott tejfölt kell ajánlanom, de ha egyszer a kommerszek közül a legfinomabb. :B
Szerk: Ezt ellensúlyozandó habtejszínből a Milli 35 %-osát javaslom kipróbálásra. A kb. 1 dl-es hosszú kávéba nagyjából ugyanennyi tejszínt szoktam önteni, szigorúan a zsíros fajtából, és természetesen cukor, ill. édesítőszer nélkül.

[ Szerkesztve ]


Ringman
(nagyúr)
Blog

zott tejföl valóban jó, elüt az átlagtejföltől - kicsit savanykásabb és folyósabb.

van olyan tejszín, amiben nincs plusz adalékanyag - keményítő/állagjavító? pl. szentjánoskenyér-liszt, guargumi, stb


Polllen
(nagyúr)
Blog

Pirítóssal majd kipróbálom, másra nem szoktam rakni vajat. Persze ott is olyan vastagon kenve, hogy látom alatta a kenyeret. :DDD

A tejföllel nem vagyok túl válogatós, inkább magyar termékeket szoktam választani, de kipróbálom.
Viszont a tejjel és a natúr joghurttal már igen, abból nagy mennyiségben fogyasztok. Joghurtból szerencsére találtam helyi őstermelőt, de boltból max cserpest tudnám ajánlani. Tejből szerencsére van választék.


erdoke
(titán)
Blog

A vödrös Zott szinte mindig a közepén tartalmaz egy jó adag savót, amit én le szoktam róla csapolni. Belenyomom a vödör oldala mentén a kanalat, felbugyog a savó, leöntöm. Utána már nem sokkal folyósabb, mint a többi.
E407 (karragén) a legtöbb dobozos tejszínben ott van, hirtelen nem is tudnék olyat mondani, amelyikben nincs. Szerintem kis mennyiségben a kevéssé problémás adalékok közé tartozik.

(#47) Polllen
A pirítóshoz még nem jutottunk a sorozatban, de tömören az emberiség legnagyobb tévedésének tűnik a fűmagok fogyasztásának rendszerbe foglalása.
Tejet én nem tudok inni, bár nyers formában nem mostanában próbáltam. Joghurtból szintén a Zott görög jött be, 10 % zsír. :K


Ringman
(nagyúr)
Blog

én simán elkeverem, nem zavar (sőt ezt szeretem benne), hogy savanyú.

a lidl tejföl szerintem egész jó. (20 %-os piros - Pilos márkanevű)

+ a bakony jó még, de az meg vagy 20-30%-kal drágább szokott lenni, mint a többi.


erdoke
(titán)
Blog

Ha savanykásabbra vágyok, akkor ott a görög joghurtjuk. A tejfölt általában vagy valami diófélével, vagy kisütött disznópörccel szoktam fogyasztani.
A Pilos tejfől nekem kifejezetten nem jött be, kellemetlen mellékízt adott. Persze én nem főzni használom, natúr válogatósabb az ember.
Sajtokról és étcsokikról lehetne még hosszasan értekezni, ami a finom zsírokat illeti. Amit viszont végképp nem értek: miért ennyire ritka a normális szalonna és bacon?

üzenetek