üzenetek

hozzászólások


Dave™
(nagyúr)
Blog

Nem dobál senki semmivel, csak legközelebb előbb olvasd azt, amit kommentálsz. Kétféle számítógépet használó ember van: az egyik programokat használ, a másik pedig feladatokat old meg programok segítségével. Amíg te az elsőbe tartozol, addig nem is fogsz másként vélekedni. Onnantól, hogy picit nyitottabb vagy, rájössz, hogy nem csak xy szoftverben lehet ezt meg azt elvégezni, hanem van rengeteg alternatíva.

A driveres példádra: feltelepítettem a pár hetes Envy 15-re az Ubuntu 16.04.2-t, kapásból ment minden, egy darab drivert nem kellett keresgélni vagy feltenni. Skype dettó, kamera is, mikrofon is. A nyomtatók (lásd cikk) szintén. És Kaby Lake platform, ami azért eléggé aktuális/friss.


Dave™
(nagyúr)
Blog

Emulációban Office-ban nem érzek semmit, virtualizálva nyilván van, de nem vészes, meg környezetfüggő (attól is függ mivel és mit virtualizálsz). Akit érdekel kipróbálja, és eldönti megér-e neki ennyi kényelmetlenséget, vagy élvezi továbbra is a Windows 10-et. Nekem nem célom senkit sem meggyőzni, én csak beszámolok róla hogy így is lehet, gondolatébresztő gyanánt. A többi mindenkinek a saját belátására van bízva.

Syl: nem biztos, hogy ilyen munkákra a Virtualbox a legjobb, a KVM szerintem jobb irány, az mégis csak alacsonyabb szintű.

[ Szerkesztve ]


King Unique
(titán)
Blog

Az alternatív programokkal az a gond, hogy nem mindenkinek ténylegesen azok. Én pl. még egy HDS-re se találtam számomra megfelelőt. Aztán a különféle grafikus tesztprogramok, egyéb spéci programok, firmware-frissítéshez való cuccok stb., amik megint kellenének. A virtuális gép meg ugyanúgy foglalja a helyet, plusz erőforrás kell hozzá stb. Akkor már inkább feltelepítem a kívánt rendszert natívan. Na ezért is használok dual-boot megoldást és akkor legalább nem kell kompromisszumokat kötnöm. :))

Amúgy a cikkben említett Psensor hasznos kis eszköz, én is használom. Bár nem minden drive-ot szokott felismerni, főleg bizonyos USB-s háttértárakat nem.

[ Szerkesztve ]


zoltanz
(nagyúr)
Blog

Jó kis összefoglalás. :R
Nálam lassan 1 éve az első számú Os (Ubuntu Mate)
Ami még elég általános és hasznos alkalmazás, fájlcseréhez én a Transmission-ont használom.


lócitrom
(őstag)

váltanék, de egyelőre nem vagyok arról meggyőződve, hogy szükséges. meg hát a szokás. először azon lepődtem meg, hogy 14.04 után jöttek ezek az orbitális bakik. nyitok 8-9-10 lapot Chrome-ban, aztán halmozom lassan. egyszer csak elkezd belassulni. látom, hogy a kernelidő egyre gyakrabban jár magasan. kezd elviselhetetlen lenni, aztán már ott tartunk, hogy szürkül az egész. jó, kis várakozás és visszajön az életbe, bezárok pár lapot. jó, megy most rendesen, de egyre lomhább az egész és a végén ott tartunk, hogy már csak három lap fut és inkább bezárom a francba és csinálok egy újraindítást, mert az egész rendszer ilyen émelygős marad utána is. egy időre ilyenkor megunom és rókát használok, ami jóval tovább bírja, de idővel az is belassul és kihat a rendszerre csak nem annyira vehemens módon. aztán ami még nagyon érthetetlen, hogy ugyan az NVIDIA és Prime támogatás kollektíve jobb lett és nagyon jól szuperál mégis minden játékban van lag. ilyen kis apró lag-gok, amik egyértelműen nem a teljesítményhatár elérése miatt vannak, hanem csak ilyen századmásodperces visszaesések szinte ritmikusan. FPS játékokon érzem meg leginkább ezt. egyébként folytonos lenne a játék, de mindig érezni, hogy nagyon rövideket szaggat. észrevenni is alig lehet.

a vicc az, hogy míg előtte a játékokkal volt a legtöbb gondom (lag kivételével), most már a rendszerrel magával a fentebb említett miatt és ez géptől független. több régi és új gépen is ugyanez a helyzet a fogyasztással és stabilitással kapcsolatban. ami közös volt az az Intel + NVIDIA kombó. azon is csodálkozom, hogy más ezt a memóriafogyasztási problémát meg a Chromium problémát senki sem tapasztaltja, pedig ezeket én buherálás nélkül érem el lényegében. váltani egyelőre nem szeretnék, bár sajnálom, hogy míg 2 éve daily driver volt a rendszer, manapság már nem tudom folyamatosan használni. szeretem a rendszert a Unity-s váltás ellenére is, de a jobb támogatottság meg megszokás miatt inkább az érdekelne, hogy hogy a bánatba tudnám úgy lejelenteni ezeket a hibákat, hogy foglalkozzanak is vele és ne nézzenek már hülyének mások. anno kaméleonnal kezdtem 2004-ben meg a kalap is ki lett próbálva, de manapság nem lenne annyi időm, hogy megtanuljam és megszokjam a váltást :(

[ Szerkesztve ]


Dave™
(nagyúr)
Blog

Abban a gépben amin a képek készültek 1db nvme SSD van, így itt tárgytalan is.

lócitrom: a Chrome erőforrás-igényes minden platformon. Az új verzió elvileg már takarékosabb lesz, legalábbis ezt ígérik. Ezért is szeretem a Vivaldit, az sem takarékos ugyan, de legalább van egy csomó plusz szolgáltatása, amikhez nem kell külön plugin :)

[ Szerkesztve ]


Lacc
(aktív tag)

Nem rossz írás, azért kiegészítenem :).

Tuzfalt érdemes aktíválni, mert lezárja a feleslegesn nyitott portokat.
Vírusírtó szükséges, ha sok fájlt mozgat az ember Ubuntu és Windows rendszerek között.

Spotify kliens-et én csak félig meddig ajánlanám, pont a közel múltban állították le a fejlesztését a spotify fejlesztok, aztán újraindították. (Forrás: omgubuntu.co.uk) Ki tudja, lehet mégegyszer megfog ez történi, még szerencse, hogy van webes kliens :)

Skype kliens esetében is vannak problémák, az egyik, hogy a "business" verzió nem elérheto linux alá, a másik, ami miatt sokan "lázadnak", hogy az újabb verziókban néha eltunik, egy-egy feature. De szerencsére itt is van webes kliens :).

Office esetében is ott van a netes kliens, alap feladatokra teljesen jó.

Pendrive-ra írás és olvasás esetében sajnos az Ubuntu nálam kétszer lassabb, mint a Windows 10.

Driver problémák egyre többször fordulnak elo sajnos. Például dual-vga esetében feleslegesen pörgette a ventilátort, a másik laptopon a fényerot nem lehetett szabályozni, így el lehet képzelni, hogy milyen gyorsan le is merítette a laptop akksiját.
Szóval mindig érdemes ellenorizni a neten, hogy milyen laptoppal és hardwarekkel kompatibilis a linux.
Jelenleg az egyik nagy problémám az volt, hogy nagyon lassan fél perc alatt állt (27másodperc) fel az Ubuntu rendszer SSD-n, még ugyanezen a laptopon, a Windows 10 csak 8másodperc alatt. Persze linux kernel frissítés segített (hiába, hogy a legfrissebb 16.04.2-t használtam), és így már csak 14másodperc volt.

Közösség még érdekes a Linuxnál, néha azt vettem észre, hogy sokkal könnyebben keresztre tudnák egymást feszíteni a különböző disztró vagy grafikus környezet felhasználói, mint a windows usereket. Néha nagyon durva fórum hosszászólásokat olvastam. (Nekem személy szerint az nem tetszik, amikor valaki a linux szót használja, és már mindját mondják, hogy az linux disztró, linux kernel stb okoskodást, néha képtelenek a fanok elfogadni a "hétköznapi" elnevezést.

Microsoft/Windows oltását sem értem, hogy miért olyan nagy divat, talán azért mert ő adja a legtöbb opensource fejlesztőt? (Linux kernel fejlesztők is vannak akik Microsoft alkalmazottak, és főidőben hegesztik...)


Degeczi
(nagyúr)

"Szóval mindig érdemes ellenorizni a neten, hogy milyen laptoppal és hardwarekkel kompatibilis a linux."

Ez nagyon így van sajnos, és pl. eléggé elterjedt HP laptopnál is gyakori, h nincs támogatás mondjuk az ujjlenyomatolvasóhoz. Persze használható anélkül is, csak sokkal kényelmesebb lenne.


King Unique
(titán)
Blog

Az ok, de alapból nem kezeli, vagy mi? Mert normál esetben a meghajtónak külön meg kellene jelennie, mint pl. ezen a screenshoton.

(#67) Lacc:
Ez a pendrive-os dolog érdekes, de ez vsz a fájlrendszertől is függhet. Mert, ha pl. NTFS van rajta, akkor annál Linux alatt az egyes fájlműveleteknél valóban kicsit visszaeshet a sebesség. Ellenben FAT32 / Ext4 esetén már nem nagyon kellene. Egyébként utóbbit a Windows is egész jól kezeli külső driverekkel.

[ Szerkesztve ]


Ed_007
(aktív tag)

Köszönöm az infot!


Ed_007
(aktív tag)

Akit érdekel kipróbálja, és eldönti megér-e neki ennyi kényelmetlenséget, vagy élvezi továbbra is a Windows 10-et. Nekem nem célom senkit sem meggyőzni, én csak beszámolok róla hogy így is lehet, gondolatébresztő gyanánt.
.
Nem kell meggyőznöd, a leírtak nagyon jó gondolatébresztők, amelyet köszönök; a felvetést a natív W/Ubuntu emuláció/virtuális gép összevetésből nem Neked szántam, pláne nem kritikaként. Egyszerűen nincs annyi időm, hogy próbálgassam, viszont ha lenne egy egy oldalon áttekinthető táblázat ... :) amely megnyugtatna, hogy nem fog megfeküdni az Ubuntu-s gép akkor sem, ha W alapú szoftvert kell futtatni (ami nekem egyszerűbbnek tűnik, mint a dual boot, amihez újra kell indítani mindent és megszakad/elvész minden megkezdett munkamenet).


lócitrom
(őstag)

nem olvastam végig mi az eredeti eszmecsere, de pendrive-ra eleve vétek az NTFS. valamint flash memóriákra az EXT2 a legbiztosabb, mert az nem naplóz, így ugye eléggé kezes a tárolóeszközzel és Windows-ra is nem egy plugin van hozzá.


Dave™
(nagyúr)
Blog

Nekem nem hiányoznak.

A Spotify viszonylag rendszeresen frissül. A webes klienssel az a legnagyobb gond, hogy max. 160kbps-el játszik le, míg az asztali ennek kétszeresével.

Skype-ból az új webes alapú Beta az új irány, ha elolvastad az írásom abból ugyanez kiderül.

Az Office Web App sajnos közel használhatatlan, amint minimális formázás van egy táblában, esetleg képletek, nem működik. Magyarán kuka, mert ha ezek nincsenek akkor a Libreoffice is bőven kompatibilis és jó.

Nálam nem lassabb.

Driver gondom sincs, pedig lövésem sem volt, hogy menni fog-e ezen a gépen az Ubuntu, mert nem volt róla semmi vélemény fellelhető.

Nem divat oltani a Windowst/Microsoftot, egyszerűen sz*r a termék. Egy pre-béta lett kiadva, amit azóta is folyamatosan foltozgatnak, inkább kevesebb mint több sikerrel. Probléma van a működéssel, a megjelenéssel, a testreszabhatósággal, és ugyanúgy gondok vannak a driverekkel is, egy csomó régebbi hardverhez nincs driver Windows 10 alatt, a korábbi driverekkel meg nem mennek eszközök.

King Unique: ki van kapcsolva minden mérés a CPU-n kívül.

[ Szerkesztve ]


csendes
(őstag)
Blog

Minden tiszteletem a bátor Unity felhasználónak :R. Azért még egy darabig maradok az egyszerűbb asztali környezeteknél (mate, illetve bármelyik *wm alapú) :DDD


Dave™
(nagyúr)
Blog

Én tudatosan használom a Unity-t, de meghallgatom szerinted miért kell hozzá bátorság :)


Syl
(nagyúr)
Blog

>a KVM szerintem jobb irány, az mégis csak alacsonyabb szintű.

Már csak egy KVM expert kell, aki megválaszol pár (tucat) induló kérdést :B


Zoli133
(őstag)
Blog

Gyorsan belenéztem a win10 szakításod okába.
Engem a win10 régi hardvereken is emglep a gyorsaságával. Ősi dual core laptopon a win10 gyorsabban feláll minta 16.04-es xubuntu.

Egyébként használom mindkét rendszert, most is dual bootos a gépem otthon, próbálkoztam sok rendszerrel, egy időben munkám is volt az ubuntu, de sose tudtam megbékülni vele hosszú távon, előbb utóbb mindig találtam valamit amit nem sikerült megoldani, most például az usb-s mikrofonomat nem tudtam működésre bírni, pedig a daw-om (reaper) még menne is wine alatt.

A fentiek saját szubjektív tapasztalataim


--HARDCORE--
(senior tag)

16.10-est felraktam legutóbb, de még nem találtam megoldást a samsung usb driver telepítésére.. :/ jó gondolom hogy nem windowsos nextnextoké lesz, de még csak leírásban se nagyon láttam..


Dave™
(nagyúr)
Blog

Persze, a hibrid alvás miatt (míg Ubuntuval normál indítást csinálsz). Csak amint elkezd a Windows Update dolgozni, rögtön megfordul a dolog.


UnA
(Korrektor)
Blog

"megjegyzem speciel nekem vannak gondjaim vele. több gépen is ugyanúgy gondot okoz már 14.04 óta. pl. minden Chromium alapú böngésző fogyasztása."

Ez a böngésző-mint-platform koncepció eredménye, nincs köze a Linuxhoz.

üzenetek