[Re:] [t72killer:] Órát állítgattunk, de minek... - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Samott
(addikt)

A teli pont arra van optimalizalva. Es itt a keleti oldalan az idozonanak meg jo helyzetben is vagyunk vele. Az oroszoknal is azert bukott el a nyari "idozona" mert belebetegedtek abba hogy sotetben indult a napjuk. Szepen vissza is mentek a telibe (azaz a normails idozonajukba).


Hieronymus
(addikt)
Blog

"az EU kelet-nyugati kiterjedése egyszerűen túl nagy ahhoz, hogy 1 időzónában legyünk. "

Nem is vagyunk egy időzónában. Románia már eggyel odébb van.
Azt azért nem érdemes elfelejteni, hogy a Föld 24 egyenlő nagyságú zónára osztották, ezek lettek az időzónák.
Később finomítottak rajta néhány helyen, ezért félórás időzónák is lettek.

Nyugodtan visszaállhatnák a helyi időszámításra. Akkor van déli 12 óra, amikor a Nap a mozgáspálya legmagasabb pontján látszik. Akkor pontosan egyenlő a délelőtt és délután hossza.

(#65) Samott: "De, ha egy zonat akarnanak akkor: Franciaorszag abba a zonaba kerulne amibe a nemetek es keleteuropa is abba igyekezne amibe a nemetek."

A nyári időszámítás bevezetésekor nem változtattak az országok zóna beállításán. Most sem volt róla szó, hogy bármely országnak zónát kell váltania az alap időszámításhoz képest. A Párizs - Berlin - Budapest tengely mindig egy időzónába tartozott.
Kína 6 időzónát foglal el, mégis a pekingit használják a teljes országban. A munka és iskola kezdést állították a napfelkeltéhez.

"Nem a nyar a problema, hanem a tel."

Mivel nem tudjuk a Föld tengelyét kiegyenesíteni és rosszul is járnánk vele, ha tudnánk. A téli nappalok rövidségével meg kell barátkozni. A munkahelyeken meg lehetne állapodni, hogy az átlagos reggeli műszak 6 óra helyett járjon dolgozni. +-2 óra eltéréssel kezdjen. Ehhez nem kell pettingeltetni a teljes lakósságot az évi kétszeri átállással.

(#79) pilóta: "Ezért lenne nekünk jobb a nyári, mert reggel ugyan veszítünk fél órát télen, de nyerünk nyáron másfelet délután."

Miközben egyetlen óra az eltérés.

Téli napforduló December 21. 07:27 15:54 - 8 óra 27 perc nappal
Nyári napforduló Június 20. 04:45 20:43 - 15 óra 58 perc nappal Nyári idő szerint egy órával tolódik 05:45 és 21:43

A nappalok hossza nem változik az óra átállítástól.


Samott
(addikt)

Amugy a terkepre nezve mi pont jo helyen vagyunk:


UnA
(Korrektor)
Blog

Ez a lényeg, nem véletlenül kezdenek az angolok és a franciák is 9-kor, ez élhetőbb. ;)

Szerk: és természetesen soha nincs nulladik óra az iskolában.

[ Szerkesztve ]


adlersson
(aktív tag)
Blog

Bezzeg Kína egésze egy időzóna, a fővárosban ugyanannyi az idő, mint a kazah határnál, mégse panaszkodik senki. :DDD


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

azert ott a nagyvarosok elegge eszakon vannak am

ott egy ponton kb majdnem mindegy melyik idozonaban vagy, mert ugyis kb ebedidoben lesz jo esetben valami nap, ha eppen nem felhos az eg.


totron
(addikt)

elvégre nem vagyok tudós...
Nyilván ironikusan írtad, de hozzábiggyesztem még, hogy elég ha magadon érzed a dolgot. Ebben a bugyuta médiavilágban már mindenki is szakértője mindennek, a fogyasztónak meg fel sem tűnik, hogy automatikusan íródnak felül a józan ész/addigi egész életében kitaposott tapasztalati ösvényei. Kibuggyan aztán ilyen órás tematikáknál is a birkaság lesújtó mértéke. Meg az is, hogy ki mennyire van belebuzulva a természetmentes életmódba, aztán jönnek a gunyoros-ferdítő megjegyzések, mert nem értik az ösztönösen jól igazodni akarókat. Nem, nem lehet a végtelenségig és bármivel becsapni a cirkadiánt.

és kíváncsi vagyok a valós pro-kontra érvekre is
Egon tollából: "Ezért marhaság a nyári időszámítás, és pont lesz*rom, hogy ki akar még este 9-kor nyáron kinn játszani a gyerekkel a világosban (hint: lehet venni kerti lámpát)." Egy bizonyos saját szinten ez is valós érv. Nem túl felemelő mondjuk.

Szerk.: (#86) proci985, ezért nem értem én sem az orosz példa erőltetését.

[ Szerkesztve ]


szebe
(őstag)

Próbálnának meg panaszkodni ;]


Polllen
(nagyúr)
Blog

A munkahelyeken meg lehetne állapodni, hogy az átlagos reggeli műszak 6 óra helyett járjon dolgozni. +-2 óra eltéréssel kezdjen. Ehhez nem kell pettingeltetni a teljes lakósságot az évi kétszeri átállással.

Miért lenne jobb egy központi szabályozás helyett, egy kvázi munkáltatónkénti szabályozás? :F Ráadásul a mostani +/- 1 óra helyett, 2...

bozont
Nem vagy egyedül.

Amúgy miután megszüntetik - ha megszüntetik - majd máson fog rágódni a nép. Vihar a biliben, de majd meglátjuk.


Roland-87
(aktív tag)

És itt a baj, leírtam a hozzászólásomban hogy nem a nyári időszakot kéne nézni és nem is a téli 2-2 hónapot hanem az egész évet, még konkrét példát is írtam rá, és ott nagyon nem az este 9-ig világos mellett kardoskodtam hanem a szeptember közepi este 6-os sötétedés ellen, az már azért egészen más, de már érezhető hátrányai lennének sok embernek, erre mi történik? Ellenérvelnek megint a nyárral vagy éppen a téllel, nem tudom ez szövegértési probléma vagy csak szándékos kicsavarás hogy valami érvet már csak fel lehessen hozni, mert egyébként szerintem túl sok továbbra sincs.
Ha már cirkadián, azt ugyanúgy borítja az hogy 3:40-kor sütni fog a nap (akkor én is leragadok az év egy töredékét érintő problémánál), sötétítő ide-oda, ami amúgy este is működik annak aki 8-kor aludni szeretne már, bár kötve hiszem hogy aki 8-ra jár dolgozni az este 8-kor már aludni szeretne de nem tud mert még 50 percet fent van a nap. Még a 6-ra járók nagy része is 10 körül fekszik le, és nem csak nyáron hanem télen is, miközben olyankor már délutántól sötét van, és nekem pont emiatt sántítanak ezek az érvelések, mert az emberek háromnegyede már abszolút nem eszerint éli az életét, de ilyenkor mégis mindenki erre fogja minden nyűgjét, miközben köztudott hogy szinte senki nem is alszik annyit amennyit a nagykönyv szerint kéne, és azt sem olyan minőségben ahogy azt elvileg kéne, először ezeket kéne rendbetenni, de aki éjfélig sorozatot néz majd 4:30-kor kel az ne az óraállítása akarja fogni azt hogy fáradt.


updog
(senior tag)
Blog

"aki éjfélig sorozatot néz majd 4:30-kor kel az ne az óraállítása akarja fogni azt hogy fáradt." +++ :C

Bírom hogy az ország 60-70%-a mozdulni se bír a reggeli (2-3) kávé / encsiüccsi nélkül, de évi kétszer 1 óra pluszmínuszra vetítik ki a teljes elcseszett életmódjuk összes következményét. Bocsmár, három gyerekkel hadd mondjam azt, nekünk napi kétszer 1 óra pluszmínuszunk van :D Aztán valahogy mégis túléljük. Annyit látok hogy most a középsős kicsit nyűgösebb, de szerintem inkább azért mert tegnapelőtt a szél tépte a redőnyt éjszaka, tegnap meg az eső verte, és emiatt forgolódott egy csomót...

Meg persze jó kifogás hogy emiatt van hetekig több baleset. Véletlenül sem amiatt hogy az év többi napján sem tartják be a szabályokat, rohan mindenki mint az ökör a műszakilag is kifogásolható autókkal a körülményeknek abszolút nem megfelelő módon (lásd porviharos sztori nemrég) :U

[ Szerkesztve ]


pilóta
(nagyúr)

Meg persze jó kifogás hogy emiatt van hetekig több baleset. Véletlenül sem amiatt hogy az év többi napján sem tartják be a szabályokat, rohan mindenki mint az ökör a műszakilag is kifogásolható autókkal a körülményeknek abszolút nem megfelelő módon (lásd porviharos sztori nemrég)

Ezzel az érveléssel csak az a baj, hogy az év többi részében is ugyanezekkel az autókkal nem tartják be a szabályokat, aztán mégis ebben a pár hétben van a több balaeset. Akkor valami összefüggés csak lehet...


woodworm
(veterán)

Az már felötlött valakiben, hogy az állandó nyári idő bevezetése mellett és ellen érvelők tábora megegyezik esetleg a pacsirta és bagoly cirkadián ritmussal rendelkezőkkel? Mert akkor soha nem lesz konszenzus.


totron
(addikt)

A szélsőértékek jobban láthatók az emberek számára, így érvelési alapnak is jobbnak tűnnek.

bár kötve hiszem hogy aki 8-ra jár dolgozni az este 8-kor már aludni szeretne de nem tud mert még 50 percet fent van a nap
Nem csak effektíve a Nap fotonjairól van szó - bár ez egyedül, önmagában is komoly hátráltató tényező, redőnyön át is - hanem ha él, zsizseg a világ, rezeg mindenhol, még ha nem is rakja össze az elme 1 egész ténnyé a részeket, de egy nem nyugvó környezetben soha nem lesz minőségi alvás akármennyi akaratból vagy kidőlésből sem. Teljes életeket is le lehet így élni, persze kiütközik betegségekben a dolog, max. nem kötik össze.

mert az emberek háromnegyede már abszolút nem eszerint éli az életét (...) először ezeket kéne rendbe tenni
Ennyi, de erre semmi esély. Modernek vagyunk, kell a meló, a város, mint közeg is behatárol mit mikor mennyire tudsz. Hogy ebből időnként születik-e bűnbak az mindegy, a testnek, a limbikus idegrendszernek a feltételek megléte számít(ana).

szinte senki nem is alszik annyit amennyit a nagykönyv szerint kéne
Olyan viszont tényleg van, hogy az egyén alvásigénye eltér az átlagtól. Az átállítás vitájához is csak hozzátesz amikor nem lát ki a saját szükségleteiből és nem tud a tényről, hogy ez bizony egyénenként változó. És csak hogy mégszebb legyen, ez nem jelenti azt, hogy a vélt érték lenne az ő saját tényleges, testi-idegrendszeri igénye. De igaz, a többség tényleg nem a saját nagykönyve szerint él (alszik).

(#93) woodworm, ez egy jó kérdés, nekem pl. volt egy bagolyidőszakom, éjjel nagyságrendekkel letisztultabb volt minden, jobban lehetett dolgozni, gondolkodni, a jó értelemben befelé fordulni.


updog
(senior tag)
Blog

Source: trust me dude ;]

Google után, source: "statisztikák szerint"... LOL.

Ezzel szemben KSH elmúlt 4 évnyi adata alapján a tavaszi-őszi negyedévek átlagosak, míg a nyár kiemelkedő a balesetek számában. Tiltsuk be a nyarat!!4

De legyen így, higgyük el hogy tényleg pár hétig több a baleset ilyenkor. Idézem magam: "az ország 60-70%-a mozdulni se bír a reggeli (2-3) kávé / encsiüccsi nélkül, de évi kétszer 1 óra pluszmínuszra vetítik ki a teljes elcseszett életmódjuk összes következményét" :U


pilóta
(nagyúr)

Konkrétan te voltál a forrás, tőled idéztem... ;]


Polllen
(nagyúr)
Blog

Az, hogy összefüggés van az nem jelenti azt, hogy az óraátállítás az oka. :)

Az óraátállítás egy stressz forrás, de ahogy a posztban írja a fórumtárs, ez kezelhető.

Ha valaki alapból kialvatlan folyamatosan és még 1 órát elveszít, az döntheti a dominót.

Azok a balesetek ugyanúgy meg fognak történni óraátállítás nélkül is, csak jobb eloszlással. Nem lesz fix 1 óra csúsztatás, így egyéni helyzet függő lesz, hogy ki mikor jut majd el oda, hogy hibázzon. Az óraátállítás csak katalizál.

updog
Nem hit kérdése, tényleg statisztikailag kimutatható, hogy több a baleset. Persze ettől még egyetértek veled, nem az óraátállítás a kiváltó ok. A kialvatlanság és egyéb stressz sokkal rosszabb.

[ Szerkesztve ]


pilóta
(nagyúr)

Az addig oké, de ha a kialvatlanság az ok, az pont az átállítás miatt van...


Polllen
(nagyúr)
Blog

Ha heti 6 napon keresztül kialszod magad és a 7. napon egy órával kevesebbet alszol, nem nagyon fogod megérezni... :N

A probléma az, hogy az emberek folyamatosan nem pihenik ki maguk, így egy óra elcsúszás borítja a dominót.
Pl. attól, hogy óraátállítás van, nem kell 1 órával kevesebbet aludni, nem kell másnap hullafáradtnak lenni... :N

A kialvatlanság oka egyszerű: az emberek nem tartják elég fontosnak, hogy megfelelő mennyiségű időt szánjanak az alvásra.
(És persze jöhetnek az extrém példák, hogy 3 hónapos gyerek mellett mennyire lehet kialudni magunk...)

[ Szerkesztve ]


woodworm
(veterán)

"tényleg statisztikailag kimutatható, hogy több a baleset"

Nem mindenhol, területileg változó. A finneknél, svédeknél pl. nem kimutatható, míg US, UK igen (már ahol készült statisztika). Úgy emlékszem az idózónán belül a nyugatabbra eső területeken nő a reggeli kockázat.


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Személyes példát hozok:
Tíz-tizenöt éve halál volt a tavaszi óraállítás nekem, hetekig alig bírtam reggel csipásan kelni, most meg a téliben három után alig bírok aludni. Ja és nem tápos vagyok, negyvenedik éve éjszakázom (MÁV)
Szóval nincs jó megoldás. Ráadásul az országon belül is van jelentős eltérés, hiába vagyunk bolha..nyi területű ország... Záhony vs. Szentgotthárd


updog
(senior tag)
Blog

"És persze jöhetnek az extrém példák, hogy 3 hónapos gyerek mellett mennyire lehet kialudni magunk..."

Én így előzőm meg az óraállítás okozta problémákat, a két nagyobb gyerek már nagyjából önállóan tudott volna aludni, úgyhogy gyorsan vállaltunk egy harmadikat, nehogy visszaálljon a normális alvási ciklusunk :D ;]

De egyébként ++.

#96pilóta :C ;]

[ Szerkesztve ]


Fecogame
(veterán)
Blog

Ezt itt már egész jól kiveséztük :)


Samott
(addikt)

Lehetseges, bar en magamtol korankelo vagyok szoval nekem pont megfelelne a nyari. De tudom, hogy aki nem ilyen, az nagyon megszenvedne. Es siman lehet hogy meg mellette is ervel, mert nem kepes felfogni az osszefuggeseket.


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

ja, en se ertettem. St Petervar magassagaban majdnem mindegy, kb felmegy a nap, korbenez, aztan megy is le. az, hogy 11kor vagy kb 1kor van teljesen fent fel oraig.

viszont az para, hogy osszel nagyon gyorsan rovidulnek a nappalok es az oraatallitas erre ratesz meg ket lapattal.

aztan valahol majus kornyeke meg ennek az ellentete, en rendszeresen megebredek hajnali 4kor arra, hogy reggel 10 van es elaludtam.


Apollyon
(Korrektor)

De ahol te laksz, ott télen nincs olyan, hogy sokáig fel sem kel a nap? Illetve nyáron meg nem megy le teljesen?


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Miért lenne jobb egy központi szabályozás helyett, egy kvázi munkáltatónkénti szabályozás? :F Ráadásul a mostani +/- 1 óra helyett, 2... "

Amúgy lépcsőzetes munkakezdésnek hívják a dolgot. A nagy városokban a torlódások csökkentésére találták ki. Tanyaközpontban nincs jelentősége.
A +-2 óra megengedő. Volt aki már hozott példát. Ha korábban kezdenek dolgozni a szabadban nyáron, kevesebb ideig kell nekik hőguta közeli állapotban dolgozni.

A két szélsőséges értékek, amikor a legnagyobb "nyereség/veszteség", rövid ideig állnak fenn. Viszont a köztes állapot hosszú ideig. És a köztes állapot optimalizálása a lényeg. Abból van több mint 300.


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

az az eszaki sarkkortol van ami azert nagyon eszakon van innen nezve is.

itt jellemzoen van fent nap, igaz kb pirkad meg 8kor meg toksotet van decemberben.


D1Rect
(félisten)
Blog

Arra jó, hogy emlékeztessen arra, milyen hatékony az EU.


Polllen
(nagyúr)
Blog

Azért ott már van némi központi szabályozás, nem? A városok rendelik el, nem csak úgy önszerveződik.


pourri
(aktív tag)

Nem tudom, de egy kis ideig megint játszhatok büntudat nélkül hajnali4-ig, hisz "még nincs világos." :C


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Na jó, de nyolc előtt meg így nem foghatsz hozzá, hiszen még világos van.... ;]


Hieronymus
(addikt)
Blog

Nem ennyire egyszerű. Nyilván diktatúraszerű társadalmakban ez parancsra történik.

A demokratikusabb megoldás esetén az önkormányzat vagy a tömegközlekedési vállat/útkezelő szervez megbeszélést. Aztán megállapodnak vagy önkéntes alapon módosítanak a munkakezdésen.
Vannak olyan vállalkozások, ahol mindegy, folyamatos üzemben dolgoznak a gépek. A szabadban munkavégzőknek viszont halál, hat helyett nyolckor kell kezdeniük. Viszont az öt órai kezdés előnyös lehet számukra.


pourri
(aktív tag)

Jogos, de ha világosban kezdem, nincs akkora bűntudatom, mint mikor világosban fejezem be. :DD

[ Szerkesztve ]


caprine
(aktív tag)
Blog

Igazából tényleg 2020-ra volt tervezett, bár ötlet szintjén már évekkel korábban is felvetödött, a gond az, hogy az EU tagok nem tudnak megegyezni abban, hogy melyik óra állás lenne a jó (mindenkire nézve), ezért van a tötymörgés.

Mert most úgye idő zónák vannak, és az adott zónán belül egy az óra, egyszerre is változik. De mi van ha az osztrák azt mondja neki kell a -1 óra, a németnek meg nem, meg esetleg az olaszoknak sem, és mindenkinél más lesz az idő. Lehetnek belőle gondok hosszú távon.


caprine
(aktív tag)
Blog

Nem kell olyan nagyon messzire menni, elég Koppenhága / Oszlo magasságába felmenni, ott télen tényleg 3-4 órát van csak világos, az azért már durva tud lenni szerintem.

üzenetek