üzenetek

hozzászólások


.mf
(veterán)

Előre elnézést kérek azért, hogy nem olvastam végig, csak annyira ledöbbentem az első bekezdésen, hogy egyszerűen leakadtam. Kétharmad nem beszél idegen nyelven? Egy kicsit kételkedem ebben a statisztikában, azért rákérdeznék a módszerre, a mintára, stb., de még ha csak a fele is igaz, már az is aggasztó. Első idegen nyelvet már általános iskolától kéne tanulni, minden iskolában. Gimikben kettő kötelező. Egyetemi diplomához pedig kettőből nyelvvizsga is szükséges... A számítástechnika, internet nyelve az angol, legalább ezt kéne ismerni már, lenne érdek és érdeklődés a megtanulására. S akkor még az olyanokat nem is említettem, mint én, aki a negyedik idegen nyelvnél tartok (angol, francia, német, japán), hobbiból. Eddig nem gondoltam, hogy nagy dolog; sokan mondják is, hogy túl szerény vagyok, most már kezdem érteni, hogy miért, ez így kicsit más megvilágításba helyezi a dolgot...


Zirowe
(nagyúr)
Blog

Itthon a gimnaziumi nyelvtanitas botranyosan szar.

En gimiben vegig nemetet tanultam, kulon nyelviskolaban (british council, akkor meg volt) pedig angolt.

Maga a nemet oktatas nagyon rossz volt, a regi elavult szocialista konyvekkel es felfogassal (2004ben erettsegiztem), az, hogy haverokkal bmi hasznalhatot is tanultunk belole csakis az onszorgalmunknak volt koszonheto (kijartunk Ausztriaba, nemetul olvastunk+nemet zene), de ha csak a suli kovetelmenyere hagyatkoztunk volna, az semmire nem lett volna eleg, pedig a "halado" csoportban voltunk (azon elkepzelessel kivetelesen egyetertek, hogy a nemetnek kene lennie kotelezoen az elso idegen nyelvnek, mert sokkal osszetettebb es szebb szerintem, mint a pofonegyszeru angol, ha a nemetet megerti a gyerek, utana konyebb mast tanulni, de persze az osszes szulo az angolt nyomja).

Volt szerencsem par angol orara is beulni, azok se voltak jobbak.

Masodik nyelvkent volt szerencsem ket db olasz orara beulni gimiben, de azt a pocsek miniseget nem birtam idegekkel (kettos allampolgar vagyok, anyanyelvi szinten megy az olasz, felsofoku papirok akkor meg nem jottek meg, ezert be kellett jarnom, de utana a tanar is belatta, hogy felesleges).

De egyetemen olasz nyelven tartott spec koll (jog) is siralmas volt.

Es egy olyan gimirol beszelunk, ahol elvileg eleg jonak szamitott a nyelvoktatas, akkor ki tudja milyen lehetett a tobbi, de persze ertheto, hogy aki jol tudja, az inkabb elmegy nyelviskolaba tanitani, mintsem gimibe, mas kerdes, hogy en csak anyanyelvutol vagyok hajlando igazan tanulni (BC ebben kiemelkedo volt, foleg az akkori versenytarsahoz kepest, az International House-hoz).

Jelenleg szerintem az iskolai nyelvoktatas kb semmit sem er, a tanarok nem megfeleloen kepzettek, a gyerekekben nincs motivacio, stb.
Igy ebben a formaban max idopazarlasnak jo, vagy gyenge alapozasnak, amit majd a gyerek nyelviskolaban megerosit, mar ha van erre ideje es a szulonek pedig penze.

Gimit egy felso (olasz) es egy kozepfoku (angol) myelvvizsgaval vegeztem, de minden osztalytarsamnak volt legalabb egy nyelvvizsgaja.

Kulfoldi (Olaszorszagban, ott a sima gimikben realosoknak latint, humanosoknak gorogot kell tanulniuk kotelezoen az alap nyelvek mellett, legalabb kozepfoku szinten, aminek koze nincs az itthon tanitott "klasszikus kultura" cimszoval eloadott retek latin oktatassal) es a kesobbi egyetemi tanulmanyok miatt a latint us el kellett sajatitanom kb kozepfoku szintre, nemet tudasom lustasag miatt megrekedt kozepfokon, angol pedig fel lett fejlesztve azota eros onszorgalommal felsofokra (ezek mar nem papiros, hanem merheto tudasok, amik sokkal fontosabbak).

Mondjuk engem foleg a szulok nyomtak a nyelvek fele, de azert elegge kilogok az atlagbol a 4 kulfoldi nyelvvel. :)

[ Szerkesztve ]


Tüzi
(veterán)
Blog

Rendőr a belsős nyelvvizsán:
Bejön az első fakabát, felteszik neki a kérdést.

-Good day. Do you speak english?
-Heh?
-Jó, köszönjük, majd értesítjük.
bejön a második.
-Good day. Do you speak english?
-Huh?
-Jó, köszönjük, önt is értesítjük.
bejön a harmadik.
-Good day. Do you speak english?
-Yes i do, fluently, without any accents.
-Huh?

erről ez jutott eszembe így hajnalok hajnalán:)


Zirowe
(nagyúr)
Blog

Ja igen, es addig kb remenytelen is vmi valtozasban remenykedni, amikor nagyon sok embernek meg a magyar, a sajat anyanyelve, is nehezsegeket okoz.

Volt egy osztalytarsam, aki meg olvasni sem tudott rendesen, halal komolyan, szerintem a mai napig nem tud, megis erettsegi+fosuli.

De az iskolazatlan funkcionalis analfabetak szama is tul magas sajnos.


kraftxld
(nagyúr)
Blog

Az angol megyeget ;)


Cifu
(nagyúr)
Blog

Én hét évig tanultam németül, mégsem állítom, hogy tudok németül, mivel több, mint egy évtizede nem beszélem. Ha németül beszélnek hozzám, megértem a nagy részét, de fogalmazni, pláne írni németül nem megy.

Ezzel szemben egy angol nyelvleckét nem vettem, mégis viszonylag jól tudok angolul. Egyszerűen azért, mert a számítástechnika és internet, illetve az angol nyelvű sorozatok/filmek szeretete és a nyelv folyamatos használata hasznos.

Ellenben én nem hiszek a papírok erejében, nagyon sok olyan emberrel találkoztam és találkozom, akinek megvan a nyelvvizsgája (ugyebár egy ideje már a diplomához is feltétel), ám kegyetlenül nem képesek beszélni, sőt, nagyon sokszor még írni-olvasni sem az adott nyelven. De büszkén kirakják az iroda falára a nyelvvizsgát.


Coccolino_O
(őstag)

"Előre elnézést kérek azért, hogy nem olvastam végig, csak annyira ledöbbentem az első bekezdésen, hogy egyszerűen leakadtam. Kétharmad nem beszél idegen nyelven? Egy kicsit kételkedem ebben a statisztikában, azért rákérdeznék a módszerre, a mintára, stb., de még ha csak a fele is igaz, már az is aggasztó."

Olyan 75-80%-os arányról hallottam a rádióban. Már aki nem beszél.

"Első idegen nyelvet már általános iskolától kéne tanulni, minden iskolában. Gimikben kettő kötelező. Egyetemi diplomához pedig kettőből nyelvvizsga is szükséges... A számítástechnika, internet nyelve az angol, legalább ezt kéne ismerni már, lenne érdek és érdeklődés a megtanulására."

Nem követem az oktatás csodás reformjait, de mi negyediktől már tanultuk általánosban. A színvonalról meg csak annyit, hogy elég hullámzó volt. 4 német tanárom volt, abból 2 kirázta a kisujjából az egészet (mondjuk lehet az is közrejátszott, hogy volt bennük német vér is), és ők tényleg úgy nyomták, amit ma is elvárnék érett fejjel.

Nincsenek motiválva a tanárok (ezáltal lesz akár kritikán aluli az oktatás színvonala), a diákok szarnak bele, de viszont a munkáltatók elvárják a tudást. És ebből születik meg az, hogy nem találják a megfelelő embert az állásra, mert nem veszik fel a gyenge nyelvtudás miatt. Alternatíva lenne a nyelviskola, de ilyen bérekhez képest iszonyat drágák. De a magántanárok is.


ttt1
(őstag)
Blog

Én azért lehet vitatkoznék ezzel.. Lehet, hogy az többet ér ,hogy folyékonyan beszélsz és mellette helytelenül, mindha tudnád a nyelvet. Saját tapasztalatból mondom. Volt ,hogy kollegának középfokú nyelvvizsgája volt (de mivel nem nagyon "használta" napi szinten) ezért az idegen nyelvű munkatársal alig bírt beszélni, míg aki napi szinten de beszélt az illetővel sokkal folyamatosabban kommunikált ..Kérdem én melyik jobb a gyakorlati életben? Ha helyesen beszélsz de keveset - esetleg még bizonytalan is vagy - vagy aki magabiztos, folyamatos és helytelenül beszél?


Narasim
(aktív tag)

ha a számítógép nem kényszerített volna rá, akkor angolul sem tudnék... németül tanítottak gimiben 4 évig, de max 2 szóra emlékszem az egészből.


speed471
(aktív tag)

Gratula jo cikk! kivancsi vagyok mikkor ebrednek fel az emberek es dobbenek ra arra hogy talan maskep kene oktatni....

nem ide tartozik de leirom.:

10 eve jarok bkv val es nincs fenykepes igazolvanyom a berletemhez. mindik arra hivatkoztam hogy en be irom a szemelyigazolvany szamom stb... erre most januartol ezt bevezetek.. pedig errol olyan jot vitaztam a bkv elenoreivel.

csak arra akarok kiterni hogy ebbe az orszagba kelene egy kis onfelismeres hogy mennyivel egyszerubben meg lehetne csinalni bizonyos dolgokat. na es persze sokmindent maskep kelene csinalnunk.

a ekezetekert bocsanat.


callmeakos
(veterán)
Blog

Hála istennek visszajelzésekből tudom hogy elég jól beszélem az Angolt. De ennek a "tudásnak" a nagy részét nem középiskolában szereztem, hanem feliratos filmekből. Ez szerintem tükrözi azt mennyire jó az oktatás.


margithid
(veterán)

Sajnos nekem nem mennek jól a nyelvek, németet 11 évig tanultam, de már a tanár elvette a kedvem az egésztől, tényleg úgy van ahogy edényke is írta, régi szocialista módszerrel tanitották, semmi játékosság, az érdeklődés felkeltése érdekében.
Amúgy arra is emlékszem, hogy már óvodában tanítottak németet, na az egész más volt, szinte ragadt rám a nyelv, akkor, csak ugye nem volt folytatás.
Nyáron beszélgettem egy hollanddal a strandon, éreztem ha német nyelvkörnyezetben lennék menne ez. Amúgy alapfokú nyelvvizsgám van, ami kb semmit nem ér.
Angolal kellene bírkóznom, abból tényleg csak az internetes nyelv megy, de ott is igazából nem a jelentését tudom ,hanem, hogy mire szolgál a szó. (nem ugyanaz ugye)
Azért kicsit irigyeltem a németeket, hollandokat akik mesélték, hogy bezsélnek, franciául, olaszul, angolul én meg oda oda vágtam csak egy német félmondatott, vagy szót.
Mondjuk kérdés persze a nyelvtudás szintje, mert pl a holland fickó mondta, hogy beszél magyarul is, ami annyiból állt, hogy kimondta: kutya:)


.mf
(veterán)

A tapasztalatok egyénenként eltérőek, nekem ált. iskolában és gimiben is jó angol- ill. franciatanáraim voltak; igaz mindenhol a haladó csoportba raktak be, bár én abból is kilógtam (nyelvi tagozatos általánosba jártam, angolt elsőtől tanultunk, évenként növekvő óraszámmal, hatodikra heti hat óra, egy nagyon jó tanárral. Nem csoda, hogy 8.-ban az országos verseny döntőjére a csoportból hárman kijutottunk, én 14. lettem. Ált. isk végére a középfokút is letettem, gimi közepén a felsőt, aztán még egy OKTV 14. hely, de azt nem tartom fairnek, hogy ott egy kategóriában voltunk a kéttannyelvűsekkel). Ennek ellenére a csoportban a többiek is letették a gimi végéig a középfokú angolt, hiába jöttek nagyon vegyes tudással gimibe (volt, aki alig beszélt). A könyvek is modernek voltak, a tanárok maguk választották. S ez még pár évvel előtted volt, én 2002-ben érettségiztem.

A kötelező német-tanulással nem teljesen értek egyet. Az angolt azért tartom jobbnak, mivel avval többet találkozik az ember, többet van gyakorolva, így jobban beivódik / kevésbé felejtődik el. Valamint számtech, filmek, zene angolul, nagyobb a motiváció a tanulásra.

Na de mindegy, úgyse itt fogjuk a világot megváltani ebben a topicban. Sajnos.


zone
(őstag)
Blog

Nekem ez: [link] :D


atikó
(őstag)

Szia. hát felcsillant a szemem, miszerint írod, hogy beszélsz japánul!
Engem is érdekel a japán nyelv, mert imádom a japánokat a kultúrájuk miatt, meg a hitech cuccok miatt!
Nehéz egyébként?


Akybron
(aktív tag)

És lehetséges úgy nyelvet tanulni, hogy minden évben új tanárom van?
Kezdetben vala az orosz ('78-as "gyerek vagyok"), általános, 4.osztály.
4. után kötözés, 5. új tanár.
6. félév: Lehet választani más nyelvet helyette, lett a német.
8. Új tanár.

Középsuli:
1. Angol, egy szerintem elég jó tanárral. Volt is 1000 szavas szókincsünk a végére a nyelvtan mellé.
2. Tanárnő elment szülni, kapott az osztály 2 db. fiatal gyakornok "tanár" csajt. Na itt nyelvtanulás helyett csak az idomok vizsgálata történt ezerrel (Műszaki suli, csak fiúk). Az ami 1. évben ránk ragadt, azt ebben az évben gyakorlatilag elvesztettük.
3. Gyakornokok el, új tanár. Eléggé rekedtes volt a hangja, a kiejtés miatt gáz volt. Nagyobb gáz volt az, hogy az elfelejtett 1. és a semmit sem érő 2. év anyaga mellé a 3. év anyagát is le kéne adnia.
4. Új tanár, egy nevelni képtelen tanárnő (talán egy ovis csoportot vagy alsós osztályt rendben tudott volna tartani). Gyakorlatilag nem tanultunk semmit.
5. Technikusi évfolyam: Új tanár, itt tanulnánk ugyebár kifejezetten műszaki angolt, a 4 év tudására alapozva...

Na ennyit az én nyelvtanulásomról


Recon666
(Közösségépítő)
Blog

Az angolt szakmai szinten + plusz ami rám ragadt az évek alatt. A német olyan középszint, ebből is érettségiztem anno.


anjani182
(őstag)
Blog

Amikor én vizsgáztam vagy bő 10 éve, még csak kétnyelvű Rigó utcai vizsga volt. Nekem az is van meg, C közép...

De sajnos a munkámhoz nem nagyon kell nyelvtudás, így nagyon sokat kopott. Én azt mondom B1 + szakmai nyelv, szinten vagyok már csak, B2 helyett. Lentebb írom mi a B2 egyik fő követelménye, amot olvastam. Én általános dolgokról simán elbeszélgetek külföldiekkel, évente néhányszor összefutunk, ha ügyfélszolgálattal kellett beszélni, pl. VAIO noti gariztatás ügyében ott is boldogultam. DE! az biztos hogy állásinterjú előtt elmennék egy iskolába felfrissíteni a tudásom :Y

Múltkor néztem ezt a B2 szintet, mit jelent, mit kellene hozzá tudni. Nekem az ütötte meg a szemem, hogy "idegen nyelvű TV adást teljesen megért."

Ha valóban ez a B2 akkor ez elég durva, egy TV adás tele lehet szakszóval, pl egy külföldi híradó, vagy egy-egy autókereskedők epizód, néha véletlen leadják angolul, de jó ha a felét megértem...

Legjobb, legegyszerűbb példa, ha valaki nem tudja mi az MOT, annak mondhatják ezerszer is ezt a szót, úgysem fogja megérteni és kikövetkeztetni, olyan mintha nálunk egy külföldinek mondogatnád, hogy KPM v. hasonló... :Y

[ Szerkesztve ]


.mf
(veterán)

Ha nem lenne az, akkor a lovári helyett az lenne a divat ;]
Eléggé nemegyszerű :) Nem csak az írás, hanem a tényleges beszélt nyelvben tükröződő társadalmi hierarchia, nagyon erősen jelentkező és helyzetfüggő (már a helyzetet sem könnyű felismerni) alá- és fölérendeltségi viszonyok miatt. De érdekesnek mindenképp érdekes, más rendszer, más gondolkozásmód, mint az európai nyelvek. S egy gyönyörű és érdekes hely is, vágyok is ám vissza, nagyon, annyi minden felfedeznivaló, látnivaló, kipróbálnivaló lenne még :))

Ha kíváncsi vagy rá, ajánlom a Japán Alapítványt, én is ott tanulok. Mivel a Japán Oktatási- és Külügyminisztérium támogatja a külföldi japán-oktatást, egészen baráti az ár, és a csoportonként két tanár közül legalább az egyik japán anyanyelvű.


callmeakos
(veterán)
Blog

EZ a videó milyen szintnek felel meg? B1?

[ Szerkesztve ]

üzenetek