üzenetek

hozzászólások


atike
(nagyúr)

De rég is használtuk... :)

Miért jó? Nálunk a használat abban merült ki, hogy a BIX központban lévő céges szervert itthonról simán tudtuk Puttyolni. :) Innen belép, letöltés elindít és máris a szerveren volt aminek ott kellett lennie. Nem kellett ADSL korlátokkal foglalkozni.... :) :)


vtechun
(veterán)
Blog

Gratulálok az értelmes hozzászólásodhoz.

pl. ircelni sokkal egyszerűbb egy konzolos kliensből, mint egy guisból

filmet kódolni mencoderrel is.., meg sokmindent, szerver alkalmazasok konfigfajljat editalni tokeletes a parancssor...


iMaverick
(addikt)
Blog

Azt értem én, hogy az írás a modemek-router-ek beállításához segítség, én WonderCsabo hozzászólására reagáltam... :K

sanzi89: huh, ezzel a linux majom-mal eléggé rendesen belegázoltál a linuxos kollégák lelkivilágába!

Más: én elhiszem, hogy egyeseknek a parancssor jobban bejön, annó még én is rá voltam DOS alatt kényszerítve. Viszont részemről jobban preferálom a GUI-t. Ott a pont.

A sávszélesség azért nem hinném, hogy gondot kellene hogy okozzon, mert szinte a végtelenségig le lehet butítani a VNC "színvilágát". Így eléggé lecsökken a sávszélesség igénye, mégis megmarad a kényelem.

Linux-os szerverre (szerintem) fel lehetne rakni az X-et, elegendő addig futattni, amíg tényleg szükség van rá. Aztán ki lehet lőni a francba, marad a konzol... Legalábbis nálunk van egy Novell szerver és nem zavarja a dolog... (kb. 50-en lógnak rajta, meg vagy 70 postafiók mosolyog rajt). A másik egy Win 2003 Server, azt sem zavarja a GUI...


lakisoft
(veterán)

Köszi!


rekid
(addikt)
Blog

A cikk ötlete nem rossz viszont szerintem hiányos, bár a címnek nagyából megfelel. Igazábol amire jó az a "he mán énis tudom hasznáni a puttyot nem nagy cucc" című mutatvány.

Javaslatok: Bővíthetnéd egy reszletes putty analízissel mit tud mi mire jó. Aki használja rendszeresen általaban tudja mi az a port mi az íp cím mi a proxy stb.. Ezekről legalabb egy pár mondat. Azt is belelehetne írni hogy mi a tankönyv mi pedig a valosag. (Pl élből nem hagyunk 22-es porton ssh-t pislogni.) Vagy ha nem is irsz le minden ilyet de a végén linkeket írhatnál elég sok írás van a témában a logouton ami ezeket a hianyossagokat potolná.
Hirtelen ennyi :)

Üdv!


harry
(veterán)

Ha üzemeltetnél linux szervert, eszedbe sem jutna ilyesmi... :U
Teljességgel fölösleges egy gui, hisz, minek? Mert lusta vagy megtanulni a parancssort? Más érv nem nagyon van. Ha konfigolni kell, akkor egyértelmű a választás. Most miért jó az, hogy ott a lassú randa vnc, ahol a menükben össze kell turkálni amit szeretnél (nem beszélve arról, hogy egy gui még egy halom csomagot, tárhely/erőforrásigényt, és hibalehetőséget hoz) ? Főleg ha sokan használják azt a szervert (mármint távolról belépve). Vagy virtuális szerverek felügyeletéről van szó, beléphetünk a fizikai vasra, és simán át lehet váltani bármely virtuálisra.
Ha valaki ért hozzá, pár perc alatt felhúzhat egy új web site-ot, átkonfigolhat egy dns-t, ftp-t hozhat létre. Konfig fájl piszkálás az egész. Nyilván ilyenkor nem magát a parancssort használod, hanem mondjuk egy midnight commandert, mint fájlkezelőt.

Win: ott is feltalálták a spanyol viaszt, a 2k8-nak van valamilyen Core változata, ahol csak egy parancssor fut (+ ugye bejött a powershell)... másfelől ott elsősorban rdp-t használnak, ami sokkal gyorsabb, mint egy vnc (amennyire tudom, nem magát a képet küldi át, csak valamilyen műveletsort, így a kliens számolgatja, hogy mi is látszik - vagy így valahogy, lényeg, hogy gyorsabb).

Nyilván nem jobb mindennél a parancss., de alapvetően egy linux boxnál nincs értelme mást használni. A webes, vagy kliens oldali felületek/programok pedig ezt szépen kiegészítik, mert persze van, amit egyszerűbb bekattintgatni, mint áttúrni a fájlokat - na de ez akkor sem a szerveren lévő gui.

[ Szerkesztve ]


iMaverick
(addikt)
Blog

Webmin? Nyomultam már azzal is... :DDD Gondolom van másfajta is, de azokat nem ismerem.


dchard
(veterán)
Blog

(#38) sanzi89:

Egy ostoba, és amúgy nem létező sztereotípiával próbálod alátámasztani azt a sértő megjegyzést, amit mondtál. Elárulom neked: nem egy olyan emberrel dolgozok együtt nagygépes rendszereken, amiken nincs grafikus felület, de egyiket sem láttam még terminálból webezni, és bár mindnek linux fut a desktop PC-jén, van rajtuk grafikus felület is. Szerintem az az embertípus amire hivatkozni próbálsz, egyszerűen nem létezik.

(#40) harry:

Még nem láttam olyan SOHO terméket, ami deafult állapotban a LAN portjai felől tiltaná a pinget. Ha létezik is ilyen, azt a gyártó jól elkúrta.

(#45) rekid:

A célnak megfelel, azt meg, hogy mi az az IP cím, úgy gondolom nem egy ilyen cikk keretei között fogjuk elmagyarázni valakinek, aki nem tudja. Az meg, hogy milyen porton hallgat az SSH szerver megint csak messze nem a Putty-hoz és a telnetezés/SSH-zás mikéntjéhez tartozik. A port átirányítás megint csak SSH szervert bemutató cikkbe való, nem pedig ide. Deafult-ban nem is működik a legtöbb SSH szerveren, csak a root felhasználónak.

(#47) iMaverick:

Igen, például a webmin. Rettentő erőforrás takarékos, mégis egyszerű és könnyen kezelhető. MOndjuk nekem a legjobban a webmin-ben is a beépített JAVA-s SSH kliens tetszik :DDD Annyiszor volt már, hogy gyorsan kellett egy működő terminál, és nem volt semmi azon a gépen, ahol dolgoztam...

Dchard


harry
(veterán)

Ilyet nem is mondtam. Arra értettem, hogy ha otthon van egy géped, amire be ssh-znál, azon lehet tűzfal, és így lehet nem válaszol a pingre. Vagy nem otthon, hanem melóhelyen, mindegy. Bár ha valaki fel tud húzni egy tűzfalat, vélhetően bentről enged egy pinget is... csak az jutott eszembe, hogy win gépnél egyszer mintha alap tűzfal miatt blokkolta volna az icmp echo-t.


harry
(veterán)

Ja, de az megint nem server gui. Ellenben persze valóban hasznos tud lenni. Pl. shorewall tűzfalat mindenképp kényelmesebb volt azzal állítgatni. Bár volt ott is, hogy egyszerűbb volt lemásolni egy sort, és átírni, mint összekattintgatni (ez mondjuk pozitívum, hogy a konfig fájlt weben is lehet szerkeszteni).


doc
(nagyúr)
Blog

ha oktatni akarsz barkit is, az mar regen rossz...
a soktucatnyi Linuxos ismerosom kozott van egy, akire kb. illik az altalad leirt jellemzes, a kulonbseg az hogy o nem azert hasznal pl w3m bongeszot mert az 'kemeny', hanem mert azt szereti. es biztos vagyok benne, hogy barmilyen feladatot tizedannyi ido alatt old meg parancssorbol, mint egy 'klikkelos windowsmajom' egereszve

az ilyen kijelentesekkel meg, hogy 'hasznalhatatlan' meg 'ezerszer bonyolultabb bizonyos egyszeru feladatokra' magadat egeted, illetve kimutatod hogy fogalmad sincs a shell hasznalatarol. eppen az egyszeru feladatok az a temakor, ahol fenyevekkel vezet a parancssor a GUI elott

nem mondtam hogy ifconfig-gal kelj minden reggel, de ez egy pelda volt a parancssor (hasznalhatatlan es ezerszer bonyolultabb, ugye, mint tudjuk toled, koszonjuk mester :R) es a konnyen hasznalhato, villamgyors GUI osszehasonlitasara
de ha mar a cikk temajanal maradunk, legyen mondjuk egy egyszeru ping, pingelj egy gepet parancssorbol, illetve grafikus feluletrol. vagy mondjuk allitsd at a halokartya ip-cimet, tedd dhcp-re, vagy akar csak lepj be egy masik gepre ssh-n. ezek mind olyan feladatok, amiket (a megfelelo extra programok telepitese utan!) megcsinalhatsz windows GUI-n is. azalatt, mig te a bongeszodet inditod el, hogy a neten keresgelj olyan grafikus program utan, amivel lehet pingelni, vagy keress egy letoltheto putty-t, parancssorbol mar regen kesz van az egesz, egy lassu gepelonek kb. 2 masodpercbe telik mindegyik fent leirt feladat :)


rekid
(addikt)
Blog

Erre írtam, hogy a cikk vegere rakj be linkeket ahol ezeket megtudja az olvaso mint kapcsolodo anyag ha már egyszer címlapos írás :) (Nem neked kell leirni) Nem a szakmai oldallal volt problémám hanem irodalmi oldallal. Szerintem ugy sokkal teljesebb lenne az iras.
Üdv!


sanzi89
(addikt)
Blog

Látom abszolút elbeszélünk egymás mellett, így értelmetlen bármit is mondani.

A Linux majom kifejezést visszavonom, tényleg erős volt, de azt nem, hogy a MINDENNAPI életben ezer olyan dolog van, amit könnyebb grafikus felületen megcsinálni, mint terminálból. Amiket írtál kb egyikse sem tartozik a mindennapi dolgokhoz.

A példád pedig ott hibázik, hogy te teljesen tisztában vagy minden parancs működésével és paraméterezésével, amikor én még csak neten keresek programokat. Ott lenne igazságos az összehasonlításod, ha először nyitnád meg az ssh man-ját, és én is először írnám be google-ba a keresett programot. De mondom, SSH-ra természetesen jobb a terminál, ezt sose cáfoltam, de ezer olyan dolog van - és emelett kiállok - amit egyszerűbb grafikus felületen csinálni.

@dchard
Sajnos nap mint nap találkozok velük. :( De ezzel nem is lenne semmi baj, ha nem olyan flegmán és lenézően bánnának az olyan emberrel, akinek nem egy terminál fut az egész PC-jén, mint ahogy. Valószínűleg ezen véleményem is innen ered.

Pl pont mai elményem, hogy leordítottak, amiért Putty-al akartam SSH-zni és nem parancssorból, mondván minek "felesleges programokkal teleszemetelni az OS-t". Az idézett szöveg szó szerinti...

[ Szerkesztve ]


doc
(nagyúr)
Blog

egy ip cim valtoztatasa siman lehet mindennapi feladat munkakortol fuggoen
irhattam volna meg ezer mas peldat, lehet talalni boven (amit nap mint nap hasznalok terminalbol: svn kezeles, szoveg/filekereses (grep/locate), szovegszerkesztes/fejlesztes (vim), ssh, irc, vagy ha tobb file-on akarok valamit megcsinalni (ami grafikus feluleten megfelelo celprogram nelkul kvazi lehetetlen), stb)
termeszetesen van ami valoban egyszerubb/kenyelmesebb grafikus feluleten (pl. filmnezes, olvasas, netezes, grafikus tervezoprogramok, csak igy ahogy korulneztem az eppen futo programjaim kozott)

az ssh manjat meg miert kene megneznem? ez olyan mintha azt mondanad hogy a putty manjat olvasgatod hasznalat elott. az ssh parameterezese rettento bonyolult am: ssh ip_vagy_gepnev :) ha mas userrel akarsz loginolni mint amit helyileg hasznalsz, akkor ssh usernev@gep. nem kell tisztaban lenni minden parancs parameterezesevel, eleg ha nagyjabol tudod hogy mit akarsz csinalni, a - parancssoros :P - apropos vagy man par masodperc alatt megmondja hogy melyik programra van szukseged es hogyan kell hasznalnod
pl. ip-cim beallitasa adott interface-re: ifconfig interface ip-cim
kivancsi vagyok, mennyit kell guglizni/helpet keresni hogy megtalald hogy a windowsban melyik tucatnyi ablakon milyen kattintasokkal kell magad atverekedni hogy ugyanezt megcsinalhasd :D
amugy windows alatt is meg lehet csinalni bizonyos nagyon alapveto dlgokat parancssorbol, bar a hagyomanyos windows parancssor szinte teljesen hasznalhatatlan, azert ott is van pl. ipconfig


dchard
(veterán)
Blog

Épp DSL modemet programozok, de ha küldsez nekem pár linket, amiket fontosnak éreznél a végén, nagyon szívesen beszúrom.

Jut eszembe:

Kedves mindenki, a Dlink 360R modem paraméterezésével kapcsolatos írásomat teljesen újradogloztam, került bele csomó minden, és sokkal átláthatóbb mint korábban.

Akit érdekel ezen a linken elolvashatja.

Dchard


harry
(veterán)

Amúgy Win alatt is több mindent meg lehetne csinálni, pl. netsh-val. Csak én lusta vagyok megtanulni. Meg nincs is rá szükségem.
OS-től függetlenül sokszor jól jöhet a parancssor, bár tény, hogy linux alatt elterjedtebb asztali gépeknél, szervereknél meg főleg.


hcl
(félisten)
Blog

"Mint később írtam általános felhasználás esetén idegesítő és felesleges terminállal bénázni. "
Kissé feljebb leírtam, hogy nem...

"a fájlkezelés kicsit egyszerűbb egy TC szerű állománykezelővel mint minden mappában cd-t meg ls -l írkálni."
Miért, az mc micsoda? Fentebb szintén vázoltam az előnyeit.

@doc : "amugy windows alatt is meg lehet csinalni bizonyos nagyon alapveto dlgokat parancssorbol,"
Meg van, amit csak onnan. Ezért röhögök, amikor egy rakás winnyóz-fan azt mondja hogy win alatt nem kell parancssor.

[ Szerkesztve ]


sanzi89
(addikt)
Blog

Legyen igazad. Stopperoljunk. Nézd meg a mailjaidat, olvasd el a kedvenc híroldalad híreit, hallgass meg 1 mp3-mat, törölj egy régi torrentet, adj hozzá egy újat, MSN-en vagy bármilyen csevegő protokolonon keresztül üzenj a legjobb barátodnak, írj meg egy dokumentumot, töltsd fel valahova. Ha ezt te hamarabb csinálod terminállal mint én GUI-n akko megeszem a kalapom. Szerintem ez az általános mindennapi felhasználás, és nem az Ip cím átírogatás.

Az mc egy külön program. Ennyi erővel ha felteszem a Matlab-ot és beírom terminálba, hogy Matlab akkor az is a terminál? :F


doc
(nagyúr)
Blog

mar leirtuk, de ugy latszik nehezen esik le, a terminalban sokminden gyorsabb es egyszerubb, de senki nem allitotta hogy MINDEN ott gyorsabb es a GUI a satan muve
mailolvasas egyebkent pont ugyanannyi ideig tart egy konzolos mail klienssel is, mint egy grafikussal, az mp3 meghallgatasa valoszinuleg lenyegesen gyorsabb mint osszeklikkelgetni egy lejatszoprogramban, a chat szinten tokmindegy hogy grafikus feluletu vagy konzolban fut, es ez lenyegeben mindenre igaz amit leirtal :) az egyeduli lenyeges sebessegkulonbseg max. a programok elindulasi ideje, ami egy grafikus feluletu programnal valoszinuleg lenyegesen tobb, mint egy tizedakkora konzolos cuccnal ;)

igen, az mc egy 'kulon' program. es? attol meg terminalban fut, nem grafikus feluletu cucc
a Matlab szerinted terminalban fut? legalabb nezned meg hogy mirol beszelsz mielott nekiallsz hulyesegeket mondani :W

[ Szerkesztve ]


doc
(nagyúr)
Blog

de ha mar mindenkepp bele akarsz merulni a temaba, ime nehany feladat, ami nalam kvazi mindennapos, csak hogy ne kelljen hasznalatlanul elrakni a stopperedet :)
ezek a parancsok atlagosan 1, max. 2, extrem esetben 3 masodperc alatt begepelhetok
(a historybol, azaz a mostanaban kiadott parancsok listajabol valogatva)

- file(ok) masolasa neten keresztul tavoli serverre (parancs: scp * user@server)
- forraskod svn-be commitolasa (parancs: svn ci)
- aktualis konyvtarban levo zene- ill. videofile-ok egymas utani lejatszasa (parancs: mplayer *)
- egy parancssor/C/C++ fuggvenyrol reszletes infok (parancs: man qsort)
- aktualis konyvtarban levo szovegfile-ok (forraskod) sorainak megszamolasa (parancs: wc -l *)
- a gepben levo osszes vinyo es usb stick particioinak kilistazasa (parancs: fdisk -l /dev/?d?)
- aktualis konyvtar alkonyvtarai meretenek listazasa (megtalalni hogy mi foglalja a sok helyet) (parancs: du -sch *)
- az osszes hdd ures/elfoglalt meretenek listazasa (parancs: df -h)
- egy szoftver (PostgreSQL driver a Qt toolkithez) megkeresese, letoltese, telepitese es konfiguralasa (parancs: apt-cache search sql | grep qt ; sudo apt-get install libqt4-sql-psql)
- ket file osszehasonlitasa, a kulonbsegek listazasa (parancs: diff file1 file2 vagy vimdiff file1 file2)
- egy file megkeresese a filerendszerben a nev egy resze alapjan (parancs: locate LICENCE)
- forraskod leforditasa (parancs: cmake . && make)
- fejlesztesi dokumentacio frissitese (parancs: doxygen)
- az aktualis konyvtarban levo minden kep atmeretezese 640 pixel szelesre (parancs: mogrify -scale 320 *)

a halozati parancsokat kulon a kedvedert kihagytam, pedig voltak benne nagyon fincsik :) erdekelne hogy pl hogyan pingelsz meg egy ip-cimet a csodas GUIbol

[ Szerkesztve ]

üzenetek