üzenetek

hozzászólások


hcl
(félisten)
Blog

Szerintem meg értelmezd amit írtam, és ne forgasd ki.


sanzi89
(addikt)
Blog

Áh, elfáradtam. :DDD :R


ddekany
(veterán)

Nem teljesen értem a cikk célját. Aki azt sem tudja magától megcsinálni amit a cikk leír, az valószínűleg nem tud akkor sem mit tenni, amikor már belépett...


ddekany
(veterán)

Valójában az egész gépelős-terminálos dolgnak a legfőbb és megkerűlhetlen értelme, hogy könnyen le lehet tárolni szövegfájlba is amit ott kiadhatnál, lehet belőle sok-sok soros programokat írni. Ettől eltekintve, akármit mondanak a rendszergazdák, nincs sok értelme, csak ha valaki nagyon gyakorlott (tehát fejből tudja az összes krixkraxot) és viszonylag gyorsan is gépel. Akkor persze jó arra is, hogy az ember többnek látszódjon mint ami... ;] Mert egérrel mutogatni mindenki tud (amúgy nem...), de beírni, hogy "tar xfz blabla.tgz", az nagyon UFO...


sanzi89
(addikt)
Blog

Nekem is valami ilyesmi a véleményem, de már nem merek írni semmit...


hcl
(félisten)
Blog

"Mert egérrel mutogatni mindenki tud (amúgy nem...), de beírni, hogy "tar xfz blabla.tgz", az nagyon UFO..."
Képzelj el egy ICT tesztert. (Agilent 3070).
Adott rajta egy XP, amin fut egy Unix (azaz X window) emulátor, mert anno unix-ra íródott a vezérlőprogi. Meg persze van parancssor emuláció.

Na most ezen ha valamit tömöríteni akarsz, úgy, hogy a szimbolikus linkek megmaradjanak (agyam eldobtam, szimbolikus linkek NTFS alatt!), akkor tar. Mással nem megy.

És ugye ot a tar-ra nincs grafikus frontend, meg semmi, vagy parancssorból betarolod, vagy sehogy.
Kifele ugyanez, mert ha a Total Commanderel bontatod ki, akkor ugyanúgy nem lesznek szimbolikus linkek, amire meg a progi futásához szükség van!

OK, elég meredek helyzet, de biztos van még egy csomó eset amikor nincs más választásod.

"Ettől eltekintve, akármit mondanak a rendszergazdák, nincs sok értelme, csak ha valaki nagyon gyakorlott (tehát fejből tudja az összes krixkraxot) és viszonylag gyorsan is gépel."
Te mennyit manageltél szervereket?


ddekany
(veterán)

Csak most nem arról volt szó, hogy most gyakorlatban hány helyen nincs ennek alternatívája, hanem hogy általában melyik a helyes megközelítés és mikor... Nyilván tudja mindenki, hogy jelenleg nem lehet elkerülni az efféle terminálhasználatot. És ismétlem, a command line állatira nem hatékony meg gyors, HA nincs adott területen, amire használod, nagy rutinod. Főleg a command line ahogy manapság létezik, a számítástechnika hajnalhasadásból megörökölve (most van amúgy a hajnala), ahol még teljesen mások voltak a körülmények, és nem csak technikailag. Persze a biztonság kedvéért még egyszer elismétlem, hogy a verhetetlen előny, hogy lehet shell script-eket írni... Na nem mintha eredendően szükségszerű lenne, hogy az primitv plain text módon történjen, de hát amíg ezen túllépünk, az lesz vagy 50-100 év, elvégre szinte az összes programozási nyelv is ilyen még, nincs is egységes, bárhol szerkeszthető formátum valami jobbra, meg különben is az emberek megszokták, ezért nem is nagyon tudnak mást elképzelni. Persze gépelés közben is sokat tud segíteni némelyik IDE... a UN*X shell és shell script ezen a területen is a legalja, mert nem fednek fel szinte semmi meta-információt a "parancsok" magukról, meg aztán a velük/köztük való adatcsere lényegében strukturálatlan (karakter lánc). De hát ez már csak így van és így marad valószínűleg a mi életünkben, szóval, igen, használni kell és kész, nincs jobb.


hcl
(félisten)
Blog

Az IDE hasznos dolog, de a vizuális programozás a rossz erőforrás-felhasználás, és a szar programok melegágya...

Ha belegondolsz, a leggyorsabb, legstabilabb, legoptimalizáltabb progik miben íródtak? Assemblyben. Minél magasabb szintű a nyelv, annál kevésbé használja ki a hardvert, és a z esetleges szoftver erőforrásokat is. Max. kényelmesebb, ami nem kritikus helyeken elfogadható. De bármi lényegesebb dologban az alacsony szintű programozás létkérdés. Ott meg nincs mismás, kód van.
(Az megvan, hogy a Windóz Pista GUI-t először .net alapon akarta kihozni a M$? Talán ma már van olyan gép, amin nem lenne tetű... Viszont .net-re programozni gyors és egyszerű.)


doc
(nagyúr)
Blog

most akkor hasznalni kell, es nincs jobb, vagy szar es felesleges? :D
nyilvan lassabban dolgozik vele az, aki nem ismeri meg, de ez a vilagon mindenre igaz, ultess le valakit Photoshop ele aki addig max. a paintet latta, es nezd meg hogy mennyire gyorsan es hatekonyan tud vele dolgozni. Az, aki ismeri, pillanatok alatt megcsinal barmit, ami masnak akar napokig tartana
nyilvan a hasznalando parancsokat meg kell ismerni, vagy legalabb tudni hogy hol keresse az ember oket (apropos es man elkepesztoen nagy segitseg, amit egy vindozon szocializalodott user elkepzelni sem tud, o google-ban gondolkodik ha valamit nem tud fejbol :()
a script az nem konkretan a parancssor, hanem a shell 'jellemzoje/kepessege' (bar a ketto nyilvan szorosan osszefugg)
az igaz, hogy egy parancs onmagaban nem hordoz tul sok metainfot, viszont a shell autocomplete funkcioja kiokosithato egesz szepen (ez pl. nagyon jol meg van csinalva ubuntuban, ahol a beirt parancsstol fuggoen ajanlja fel az autocomplete az argumentumokat)
hatekonysagban meg nagyon sok feladatanla fenyevekkel vezet a parancssor - lasd a nemreg emitett listamat, mire a specialisan adott celra fejlesztett klikkelgetos programod elindul, parancssorban mar reg kesz az egesz feladat :) ha meg olyasmit kell csinalnod, amire nincs celprogram, akkor szenvedhetsz, peldaulmondjuk egy 100+ MB-s logfilebol azokat a sorokat kivalogatni, amiknek a timestampje adott idointervallumba esik. ez parancssorbol lenyegeben teljesen trivialis feladat, par masodperc alatt megoldhato. vagy ugyanebbol a logfile-bol azoknak a soroknak a kiirasa, amik adott programmal kapcsolatosak
ezt hogy oldod meg klikkelgetos csodaGUI-val?


ddekany
(veterán)

"Vizuális programozás" (ahogy te mondtad) és a kész program teljesítménye nem függ össze feltétlenül amúgy... Pl. írhatok Java-ban Notepad-al és Eclipse-el is (meg az ahhoz elérhető ilyen-olyan GUI tervezővel), pont ugyan olyan gyors lesz mind a kettő. Amúgy meg előbb-utóbb a .Net szerű nyelvek veszik át a stafétabotot, mert a vas teljesítménye gyorsan nő, az emberek (programozók) agya viszont nem, szóval utóbbi a szűk keresztmetszet... a gép van az emberért, és nem fordítva.


hcl
(félisten)
Blog

Most erre mit mondjak? Ennyire nem lehet valaki szemellenzős.

Mondom a kritikus helyeken kell az alacsony szintű nyelv. PL. ha lassú a gépeden a játék, akkor nem ártott volna az engine-t jobban optimalizálni, azt meg egy .net-en, vagy javan-n fejlesztve nem nagyon lehet. Ellenben assemblyben meg esetleg C-ben lehet.

Amúgy meg a desktop téma az csak egy dolog (mondjuk egy oprendszer kódján elég sokat faragnak assemblyben is, az tuti), de gondolj már bele, egy beágyazott rendszeren futó program (ami mondjuk eléggé életbevágó helyen fut, legyen az az autód menetstabilizálója, vagy repülőgép kormányvezérlő szoftvere) az nem nagyon írható más kategóriájú nyelven, mint alacsony szintűn, mert ott nincs nagy teljesítményű HW, sem sok RAM. Viszont kurva gyorsnak és stabilnak kell lennie a cuccnak.
Szóval ja, a .net meg a Java tök jó, amíg mobiltelefonban , weblapban, meg desktop gépben gondolkodik az ember (meg amíg nem szaggat be a krájzisz az atom durva HW-n), de a számítástechnika nem itt kezdődik.


ddekany
(veterán)

"most akkor hasznalni kell, es nincs jobb, vagy szar es felesleges? :D"

Hogy egyszerűen válaszoljak: Használni kell, nem felesleges, abszolút értékben szar, de relatív nem, mert most nincs jobb.

"nyilvan a hasznalando parancsokat meg kell ismerni, vagy legalabb tudni hogy hol keresse az ember oket"

Másfelől azért tudna segítőkészebb lenni a gép, de hát a történelmi örökségből sokáig tart kikászálódni...

"ezt hogy oldod meg klikkelgetos csodaGUI-val"

Most sehogy. Ettől persze elvi akadálya nincs annak, hogy létezzen GUI-s grep-szerűség... Amúgy épp az a gond kulcsa, hogy az emberek alapvetően két dologban tudnak gondolkozni: szokványos desktop GUI alkalmazás, és döglött szöveg. Mert eddig ez a kettő szélsőség volt, és persze részben okkal (más körülmények, erőforrások szűkössége, stb). De pl. miért nem lehet egy parancs egy objektum, ami adott osztályhoz tartozik, és aminek van egy grafikus reprezentációja is (afféle mini UI)? Akkor ebből is többet egymás után rakhatsz, meg egymásba, összekapcsolhatod őket (kb pipe), akárcsak valami shell script-ben, de pl. technikailag lehetetlen formailag hibásan felvinni őket, és tud segíteni akkor is ha évente egyszer használod azt a parancsot (tudom man, de az közel sem u.a... pl. ki akarok tömöríteni egy tar.gz-t, miért nem nyomhatok egy extract gombot ha már beírtam vagy kiválaszottam(!) hogy "tar"... elég triviális dolog), meg akkor is ha óránként 5x. Kicsit hasonló irányultságú dolog van amúgy JetBrains MPS-ben -- ez annyiban hasonlít, hogy a program nem szöveg, és amennyire lehet nincs szintaxis.

Na de véresen OFF-ba mentünk...


ddekany
(veterán)

Játék írás és OS írás, meg hard-realtime dolgok speciális területek... De azokban sem hiszem, hogy sok assembly-t találnál. De itt a amúgy fejlesztés mikéntjéről volt szó elsősorban.

(Java eredetileg többek közt beágyazott rendszerekbe szánt cucc amúgy...)


8nemesis8
(veterán)

Hasznos írás. Köszi.


PetX
(aktív tag)

nem fog kihalni az RS232, az elektronika és a PLC-s automatikák életben tartják sőt energetikában a védelmek még mindig ragaszkodnak hozzá.
Bár hozzáteszem tényleg nehéz velük dolgozni mert lassan hardvert nem találni hozzá


doc
(nagyúr)
Blog

igen, ez a problema nem keves alkalommal elojott az elozo munkahelyemen, ahol USB/serial ketyereket kellett venni, mert nincs mar notebook amin lenne RS232, ami pedig fontos volt a muszereszeknek
idovel biztosan kihal, de ez nem mostanaban lesz, mindenesetre PC-ken mar szinte ismeretlen fogalom


PetX
(aktív tag)

:)

most ugyan ezzel szivok, a PLC-khez kellett szereznem usb-soros átalakítót és ugye nem mind1 milyet kapsz a boltban.
Sőt sok PLC-hez még ez is kevés és meg kell fordítani az RX TX -et külön kábellel.


raidx
(őstag)

Igaz, elég kihaltnak tűnik a fórum, de hátha lesz aki segít nekem.

TP-Link WR1043ND routeremet szeretném felokosítani egy OpenWrt-vel.

Mielőtt neki kezdenék, gondoltam kipróbálom a Putty-t.

Viszont SSH esetén: Connection Refused, Telnetnet esetén Conection closed by remote host, üzenet ablak bezárása után a Connection Refused üzenetet kapok.

A router az alap 192.168.1.1 címen érhető el. Próbáltam tűzfalat kikapcsolni de akkor sem érem el a routert Putty segítségével.
A router beállításainál is tiltottam a tűzfalat, eredménytelenül! Más ide vonatkozó beállítást viszont nem találok. A router logjába nyoma sincs a próbálkozásoknak!

A router firmvare verziója 3.13.4 Build 110429 Rel.36959n.

A Putty beállítását a cikk alapján csináltam.


sto1911
(veterán)
Blog

Alapesetben azon a routeren nincs bekapcsolva se az ssh, se a telnet server. Szerintem. Van topikja a routernek, ide nezz be inkabb.
Elso lepeskent a webfeluleten levo update-el kell felrakni egy OWRT-t, aztan lehet ssh-zni.


SzalaiG
(addikt)

Hali!

Ha jól gondolom, akkor ezzel elvileg bárhonnan be tudok jelentkezni az otthoni gépemre és azon keresztül tudom irányítani pl a torrentezést. Tehát bárhonnan el tudok indítani az otthoni gépre egy letöltést.
Utorrent kliensel működő router van?

[ Szerkesztve ]


doc
(nagyúr)
Blog

igen, HA
- van sajat IP-cime a gepednek (tehat a LAN-kategoriaju cimeket oszto kabelTV-s net, stb eleve kiesik)
- fut a gepen/routeren SSH kliens, vagy a torrentnek van valamilyen HTTP felulete


sztanozs
(veterán)
Blog

Ha nem szerver típusú kapcsolat kell, akkor még a nem dedikált netet osztó hálózaton is működhet (pl logmein). Persze ez nem az a módszer, amit a cikkíró részletezett, de a ha a cél csak a gépbe bejelentkezés, akkor nem kell ssh-val, dyndns-sel szenvedni, nem kell rendszergazdai jog a távoli gépen stb...

Hogy a témához is szóljak, a putty beállításoknál az Application Keys ben a cursor keys-t Application-ra még érdemes átállítani, hogy az esetleg "többet tudó" routereken megfelelően működjenek.

[ Szerkesztve ]


Sanyi.mTs
(addikt)
Blog

az elmentett session-okat hogyan tudom lementeni, h esetleg egy másik gépen ezeket visszatöltsem?


seolwon
(tag)

Sziasztok.

Rendeltem egy VPS-t kemény 12 $-ért (egy egész évre :) ) ami már elvileg fut, ezt én is így látom, de viszont nem tudok kapcsolódni hozzá. Putty-val kellene (SSH) viszont állandóan connection timed out-ot ír ki. Írtam nekik azt mondják ők tudnak kapcsolódni én viszont nem. Szenvedtem már vele rengeteget de semmi nem jön össze. Ping van, ha a böngészőbe beírom az ipt beadja a szokásos it works oldalt. Viszont az SSH nem megy. Mit ronthatok el? Esetleg lehetséges hogy az internetszolgáltatóm korlátozná a portot?


doc
(nagyúr)
Blog

vagy az ip-cim/hostnev nem jo, vagy a usernev/password
illetve mi az hogy nem tudsz csatlakozni? meddig jutsz el, milyen hibauzenetet kapsz, stb.


seolwon
(tag)

Odáig el se jutok hogy nevet/jelszót kérjen. Ennyit csinál: [link]
Elindítom beírom az IP-t átteszem SSH-ra és rámegyek az open-re, semmi egyebet nem állítottam el.


doc
(nagyúr)
Blog

nekem mukodik (legalabbis usernevet/passwordot ker):


seolwon
(tag)

Ha odáig eljutna annak már örülnék. Az internetszolgáltatóm korlátozhatja az ilyet? Vagy csak akkor ha a szerver lenne itthon?


doc
(nagyúr)
Blog

meglepne, nem talalkoztam meg ilyennel
nem lehet hogy valamit siman csak elconfigolsz?
ezek a klattyintgatos csodaablakos izek csak gondot okoznak...
nincs a kozeledben valami nem-windows oprendszer, amivel meg tudnal probalni egy sima ssh-t?


seolwon
(tag)

Kipróbáltam mobilnettel és minden gond nélkül belépett. "Rendes" nettel meg továbbra sem akar.
A portot meg tudom változtatni valahogy? Hátha akkor menne..
Valahogy így képzeltem el:
belépek mobilnettel-->átteszem a portot 22-ről valami másra-->belépek rendes nettel-->engedi


seolwon
(tag)

Sikerült, másik porttal megy.

üzenetek