AMD CPU-k jövője - amit tudni vélünk - Lokál fórum

üzenetek

hozzászólások


Petykemano
(veterán)

A TIRben ez van:

A topik az AMD következő, vagy éppen aktuális CPU mikroarchitektúráját boncolgatja. Architektúra, esélylatolgatás, érdekességek, spekulációk, stb.

Oldalt ez:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva.

Az esélylatolgatás simán lefedi a Cinebench értékek boncolgatását különböző már megjelent architekturákon, amikből bizonyos következtetéseket le lehet vonni gondolván itt a +40% IPC-ss ábrára

spekulál

Továbbá a Carrizo megjelenésével, tehát amikor megjelentek a konkrét infók, direkt és tudatosan le is lett választva. MA már nem "Carrizo, Excavator, Zen" topik, mint mondjuk egy éve volt, ma már "Bristol Ridge, summit Ridge, Zen topik". Nyilván a Bristol Ridge megjelensével, amikor megjönnek a konkrét infók, az is le lesz választva.

Tehát úgy fest, insider infók nélkül nem lehet előre beszélgetni - pletykákról, spekulálni, okoskodni - , mert azt nem bírja a topikgazda.
És nem lehet utólag se beszélgetni, mert annak a terméknek már van saját topikja.


stratova
(veterán)

Túl sokat ne rágódj azért ezen, még ha igazságtalannak is érzed, nem ér annyit. :)

Arról.amúgy volt már találgatás, hogy mobil Zen azaz Raven Ridge milyen foglalatot kap?
Ez pl a konkurenciánál eltérő pl i7-6700HQ (FCBGA1440) [4/8+48EU IGP] és i7-6600U esetén (FCBGA1356. 2/4+24EU IGP viszont mindkettő több "lábbal" bír, kint AMD AM4-es vagy FP4-es foglalata.

[ Szerkesztve ]


leviske
(veterán)

Én vagyok a szegény ember tájékozott embere. ;] Komolyra fordítva a szót ezek csak a másik topikban említésre került dolgok.
Nem, félreértesz. Nem ismert a Zen architektúra felépítése, csak a támogatott utasításkészletek listája (nagyjából?). Az alapján pedig az látszik, hogy a korábban behozott és fejlesztők által nem igazán használt cuccokat kivagdalták és ráfeküdtek az olyan fejlesztések implementálására, amik a Haswell/Broadwell/Skylake-ben mutatkoznak illetve Cannonlake-ben fognak bemutatkozni. Ez pedig ahhoz képest, hogy a Bulldozerrel mennyire ellentétes irányba indultak, mint az Intel, sokat sejtet.

A Raven kapcsán meg reméljük a legjobbakat.

(#9) Yutani: Szerintem az lehetett a probléma, hogy amikről beszéltetek, az igazából (bár nem mérési eredményekkel, de) át lett dumálva. Én is kérdezgettem a témában anno, mert nekem se volt tiszta, hogy a +40% akkor most mindenben értendő, vagy egy átlag, vagy egy legfeljebb növekedés. Illetve az sem volt teljesen érthető, hogy akkor ezek most a Piledriver-hez vannak mérve "legutóbbi" alapon, vagy a csak L3 nélkül, APU felépítésben megjelent Excavatorhoz. És ezek nagyjából át lettek dumálva.

Félreértés ne essék, engem nem zavar. Sőt érdekes azt is látni, hogy a Deneb/Thuban hol áll/állhat a Zenhez és a Bulldozerhez képest, de tény, hogy a K10 utoljára 2009 környékén volt téma a topikban.

(#22) stratova: Az AMD-s diákon rajta van, hogy a Raven FP5-ös mobil foglalatba jön. Eddig nagyobb váltásoknál mindig foglalatváltás volt a mobil termékekben. Trinity FP2, Kaveri FP3, Carrizo FP4...

[ Szerkesztve ]


stratova
(veterán)

Köszi, közben meg is találtám az ide vonatkozó Benchlifeos diát. Kár hogy itt is minden mobil lapka BGA lesz de legalább lehet végre ellenfele a HQ prociknak. Erős a gyanúm, hogy még a mostani teljesen AMD-s notik is CPU limitesek esetenként (FX-8800P+R9 385X (~HD 7790 4 GB VRAM-mal)) még ha jobb is a helyzet min A10-4600M+HD 7870M majd A10-5750M+HD8970M párosításakor.

[ Szerkesztve ]


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Valojaban az 5x86 egy igen eros, 133 MHz-es 486-os volt. Anno, amikor az AMD meg masolt, orajel szerint mindenbol gyorsabbat csinalt az Intelnel (286 - 16 v 20 MHz, 386 - 40 MHz, Pentium - talan 600 MHz).

Aztan elindultak a pereskedesek, igy jott az EV6-os busz, K7, K8, K10.


szinesz.bob
(senior tag)

Volt még K6 és K6-2 is.
De igaz az 5x86 csak magas órejelű 4x86 volt. (occsón)
Emlékszem még akkor az aida(everest) elődjéra a dos-os asmdemo-ra... :)


Mahrenburg
(senior tag)

Üdvözlet Mindenkinek!

E topic megnyitásával mindössze az volt a célom, hogy az anyatopicba szánt találgatások, prekoncepciók és ezek kitárgyalása ne vesszen el, miután kilátásba került ezek szigorú törlése. Nem száműzetésnek, hanem lehetőségnek szántam. Meg is lepett, hogy bekerült a Téma összefoglalóba egyfajta hivatkozási alapként.
Bár lokál-topikként elméletileg itt nem létezik az offolás fogalma, de ahogy már "önműködően" kialakult, kezeljük tiszteletbeli szakmai topikként, azaz a könnyebb átláthatóság kedvéért a CPU-król szóló mondanivalót hagyjuk "on"-ban, a más témájút "szürkítsük". Ez természetesen csak javaslat, nem bír kötelező jelleggel. Remélhetőleg a topic fő témája nem halványul el, némi könnyedség talán hangulatosabbá is teszi a társalgást. Remélem, senkiben sem marad keserű szájíz, s hasznos, egyben jó kedélyű beszélgetés alakul ki.

Jó mulatást! :)


Petykemano
(veterán)

Radeon találgatós topikból: polaris

Feltétélezhetően finfet. Kiváncsi vagyok, a cpu excavator-e vagy jaguar (puma+) leszármazott?


Simid
(senior tag)

Ezt nem igazán tudom hova tenni. Mikor fog megjelenni ez az NX? Nem lehet hogy Zen alapú lesz a CPU rész? Ha 14 nanon készül akkor mi értelme lenne korábbi uarchot átvinni erre a processre ha már van újabb?

Szerk.: Most nézem graphics cardot írnak. Létezik, hogy nem APU lesz?

[ Szerkesztve ]


Petykemano
(veterán)

Nem kizárt a zen se. Csak abból indultam ki, hogy a konzolok apuk, az meg még most év végére nem lesz kész. Nem tudom, hogy a mostani konzolok mennyit aknáznak ki abból, hogy Apuk. De annó arról volt szó, hogy pont az integrált igp, apu, közös címtér miatt nyerhetett az amd, mert ilyet szerettek volna. A nintendo meg nem pont azért az AMD-vel szerződött le, hogy könnyű legyen a portolás oda is? Hogy lehet-e nem apu, attól függ, mennyire gyúrtak, vagy gyúrnak majd rá a sony és Ms erre a jellegre. Bár az is igaz, hogy a közös memória hiányának problémáját (másolás) az openpowerben nvidia is az nvlinkkel (nagy sávszélesség, közös címzéssel transzparens látszat) igyekszik megoldani. Ha a a nxben a poláris kártya, akkor talán lehet a cpu zen. De akkor szólna a pletyka arról is, hogy mennyi a video memória, nem?
Vagy idén meg se jelenik az nx, de én mintha 2016 végét olvastam volna


stratova
(veterán)

Tehát ha némi színt szeretnék vinni a sok ON hsz közé csak meg kell kérdeznem hol tart az AM4-es lapok tesztelése az Antarktiszon. Értem! :)


Simid
(senior tag)

Ezért nem tudom hova tenni, mert jövő tavaszig nem igen lesz Zen APU. Viszont nem gondolnám, hogy APUn kívül más szoba jöhetne manapság egy konzolban. De ha már polaris és 14nm akkor XV vagy cats sem nagyon jöhet szóba.
Furcsa, hogy még találgatásokat sem láttam mi lehet a polaris mellett.


leviske
(veterán)

De, a Zen teljességgel kizárható. A NX-ből már hónapok óta kell, hogy legyen CPU oldalról problémamentes ES példány, ez pedig Zen alapon nem megoldható. Ráadásul az APU-khoz szükséges library 14nm-en nincs kész, szóval -hacsak nem azt jelentik be két hónapon belül, hogy 2017 nyarán/tavaszán jön, akkor arra sincs sok esély, hogy 14nm-es lesz. Bár ez utóbbi még lehet máshogy, hiszen jöhet akár HPL-en is, ha nem túl sok a tranyó. Mindenesetre 14nm-en valószínűleg már beférne 16 jaguar mag is, azzal meg esélyes, hogy előrébb volnának, mint 4 xv-al.

Nem X86-os CPU jelenleg szerintem egyet jelentene az öngyilkossággal megint, hiszen 3 évvel később jönnek és senki nem kezdene el nekik egy spéci CPU architektúrát is betanulni, mikor épp elég gondjuk van a fejlesztőknek a low level elérésével.

Mindenesetre miután az EA konferenciáján már elvileg lesznek NX-re is bejelentett címek, nem hiszem, hogy tovább húznák a dolgot 2017Q1-nél, de esélyesebb a '16Q4.

(#29) Simid: Korábban az AMD ügyfélmegnevezés nélkül bejelentette, hogy megkötöttek két, egyedi x86-os APU tervezéséről szóló szerződést. Szimplán az a helyzet, hogy tartalmazni fog jó pár, desktopon a Polaris-okban debütáló feature-t és vélhetőleg csak így tudtak rá hivatkozni. Szvsz kb olyan lesz a viszonya a Polaris-okhoz, mint a XO/PS4 lapkájának a GCN1.1-hez.

(#31) stratova: Jó hogy mondod, kellhet majd egy Socket AM4 / SP3 topik is. :DDD

(#32) Simid: A jelenlegi állás szerint a Raven esetében elég optimista becslés a '17 nyár is. Pláne mivel abból kellenek majd cherry-picked darabok a HPC piacra.

[ Szerkesztve ]


Simid
(senior tag)

Igen, nagyjából én is ezekre jutottam. A hírben ugyanakkor 14nm és polaris van megemlítve. Ha így van akkor vagy nem APU lesz vagy átvittek 14 nanora valami korábbi fejlesztést. Mindkettő elég meglepő lenne.


Yutani
(nagyúr)
Blog

The next-gen consoles will probably continue using solutions from AMD and as it turns out, the Nintendo NX console will be powered by AMD's next-gen Polaris graphics card with Vulkan support.

Két kulcsszó van, az egyik a Polaris, a másik a Vulkan. Csekély értelmem logikájával nekem ez azt mondja, hogy inkább lesz ez egy speckó PC, mintsem egy XO vagy PS4 jellegű konzol, különben minek bele Vulkan támogatás? Így pedig lehet mellette Intel vagy AMD CPU, a lényeg az x86-on van. Vagy ha árukapcsolás, akkor inkább AMD lesz benne (akár egy Bristol Ridge FP4 tokozással), mivel az új API-k esetén jóval kitolódik a CPU limit, így nem kell attól félni, hogy túl hamar elfogy a proci.

[ Szerkesztve ]


Valdez
(őstag)
Blog

Ha 14nm, akkor az XV is kizárható, hiszen állítólag nem csinálnak rá 14nm-es implementációt. Ha meg a Nintendo miatt csinálnak, akkor nem logikus hogy a BR nem 14nm-en fog jön asztalra, hanem 28nm-en.


leviske
(veterán)

Egy ilyen hírt bárki össze tud rakni, aztán vagy bejön, vagy nem. Valószínűleg az E3 és az EA rendezvényei során már nyíltan fog a Nintendo beszélni a gépről, a kései várakozási stádiumban pedig igen rendesen megszokott nőni a hardverről "mindent tudók" száma.

Saját véleményem a továbbiakban is az, hogy a 14nm -bár nagyon jó volna- nem reális, mert friss technológia. A 20-22nm-es gyártósorok, vagy a TSMC/GloFo 28nm-es gyártósora reálisabbnak tűnik. Abban az esetben pedig a legkorábban említett, XO körüli teljesítmény a reális, csak Polaris alapon.
Bár a 14nm miatt elérhetővé váló fHD60fps, 4K30fps és VR megmagyarázná a PS4 pletykált félgenerációváltását. Nyáron kiderül.

(#35) Yutani: Ahogy az Xbox One támogatja a DX12-t, úgy egyáltalán nem volna meglepő, ha a NX-be bekerülne a Vulkan. Már csak azért is, mert ezzel ugyancsak fejlesztési időt spórolnak. Ennek ebben a formában így gyakorlatilag annyi a lényege, hogy szegény Sony szívott a fejlesztéssel, AMD átemelte PC-re, a többi cég meg hasznot húz belőle. :DDD

Ha olyan formában lenne custom PC (nem hiszem), hogy kap egy rendes PGA foglalatot, PCI-E csatlakozókat, meg egyebek, akkor azzal a lednülettel megtehették volna azt is, hogy szimplán bejelentenek pár exkluzív címet SteamOS-re vagy Windows-ra és kész... Ráadásul a PS4 és XO APU-ja tele van olyan egyedi cuccokkal is, amiket első sorban a saját exkluzívaik érdekében raktak bele.

Később gondolom fog összedobni a Nintendo is rá saját SDK-t, de most bőven elég nekik az is, ha nem teljesen DX11 alapú játékokat próbálnak majd ráerőltetni a fejlesztők.

(#36) Valdez: Konkrétan ki lett jelentve, hogy az Excavatorból nem jön 14nm-es implementáció? Fiery sokáig lehetségesnek tartotta a Bristol 14nm-en való érkezését, szóval ezt nem hiszem. Más kérdés, hogy teljesítmény/méret szempontjából a Jaguar elvileg erősebb, mint az XV.

[ Szerkesztve ]


Simid
(senior tag)

Azért egy meglévő architektúrát nem olyan egyszerű átdobni más processre. 28-14nm elég nagy ugrás, visszafele meg aztán pláne nem fog menni. Ha polaris-t 14nanora lett tervezve akkor az még részleteiben sem fog jönni 28nm-en.
Szóval vagy nem APU és tényleg ilyen PC szerű lesz (ami jó nagy fail egy konzolnál...) vagy nem 14nano vagy nem idén jön. :D

Valdez: Azt még el tudnám képzeli, hogy ha amúgy is kellett egy Nintendos megrendeléshez akkor átrakták XV 14nanóra és Bristol is ezen jön. Erre viszont Abu azt írta nem jöhet azon, mert nincs kész a HDL 14nm FinFetre. Na de a Polaris akkor, hogy készül? Ha annak jó a HPL akkor egy kisebb APUnak miért ne lenne jó?

[ Szerkesztve ]


leviske
(veterán)

Nem annyira nagy meló akár csak dieshrinkelni egy adott lapkát kisebb gyártástechre, csak nincs ingyen és a BR esetében jó eséllyel ezért ez el is maradt. Ill, mint írtam, a HDL elvileg még nincs kész a GloFo 14nm-es gyártósoraihoz, így csak HPL-el jöhetne az új cucc. Márpedig a HPL-t a Jaguar esetén nyugodtan megengedhetik maguknak, mert még akkor is elenyésző méretűek a magok.

Azt meg ne feledjük, hogy Polaris újításai valószínűleg a NX lapkájában hamarabb jelen voltak, mint a Polaris 10/11-ben, miután valamikor a Tonga és Fiji megjelenése közt jelezte az AMD, hogy kaptak két nagy egyedi megrendelést. Épp ezért hívtam fel a figyelmet a GPU-k és a NX lapkájának várható viszonyára.

Mindenesetre a Sony nem véletlenül kért APU felépítést. A Microsoft se véletlenül használ azt. A NX drágábban jönne ki és 2018 környékén lemaradhatna a fizika és AI számítások terén a konkurenciával szemben.

u.i.: Az XV/Zen és többi cuccnak a cache miatt kell szerintem a HDL. A Jaguar-nál ez nem annyira vész.

[ Szerkesztve ]


Petykemano
(veterán)

Én is úgy látom, hogy néhány szuboptimális helyzet van, mindegyik tradeoffal:
1) APU, 14nm, Polaris + XV => XV shrink?
2) APU, 14nm, Polaris + Jaguar leszármazott shrink (Cheetah) => Egy harmadik architektúra fejlesztése párhuzamosan
3) APU, 28nm, Polaris + Jaguar/XV => Polarist kell portolni 28nm-re
4) APU, 14nm, Polaris + Zen => nem idén rajtol
5) nem APU, 14nm Polaris + valamilyen CPU => Nem APU

Ha abból indulok ki, hogy elvileg a Cat-core családot befejezték és az XV-t vetik be a Stoney RIdge-ben a Jaguar (Puma) magok helyett a korábbi Beema meg Mullins platformok szintjén, akkor szerintem a legtöbbet azzal nyernének, ha az XV shrinket lépték volna meg.

üzenetek