Canon MILC: EOS R és M topik - Digitális fényképezés fórum

üzenetek

hozzászólások


arn
(félisten)

Fujirol valtottam, mindenkepp ki akartam probalni egy ff vazat. Szvsz a canonnak van jelenleg a piacon a legjobb fokuszrendszere, de a fix obik merete volt a masik kriterium, nem akartam a korabbi fuji rendszer merete fole menni erdemben. Ez az 50 f1.8 + 28 f2.8al (nyaralos szett) siman megvan, de mittomen 4-500g meg belefer az 50esre.

Nem fotozom mar olyan aktivan, mint egy 10-15 eve, ha meg otthon hagyom a merete miatt, sokra nem mentem vele. Mft ota hasonlo meretu taskaval megyek, csak ott ertelemszeruen tobb obi fert bele, de ezzel a kettovel elvagyok. Az otvenessel tudom azt az erzest a legjobban visszakapni, ahogy ott akkor lattam dolgokat, es eleg par jobban sikerult foto.

[ Szerkesztve ]


p_adam
(addikt)

Nagyjából leírtad, miért Nem kéne (főleg úgy, hogy drágább is, de előbb-utóbb úgyis lesz alkalmi áron). Túl tökéletes. Nincs benne annyi karakter, nem okoz meglepetést. Az OM 50/1.2 is egy karakteres vintage optika (kb. melyik nem az...)
Ezt cserélni EF 50/1.2-re volna némi értelme mások véleménye alapján.
Megjegyzem, van a Canon-Nikon-Sony 50/1.2 trió, ezekben van némi karakter. Ellenben van az új Sigma 50/1.2 DG DN, ennek a képeiben én kb. Semmi extrát nem vélek felfedezni. "Anonymus" 50/1.2 :)

Ha modelleket fotóz az ember, vagy komoly esküvőt, ahol mindenki ügyel a megjelenésére, vagy pl. vonatból kifele a tájat, ahol a rövid záridőhöz igen előnyös, ha nyitott rekeszen piszok éles, akkor tök jó.
De 90%-ban magamnak (családnak) fotózgatok, akkor meg az is hozzátesz a képhez, ha az optika lágyít picit (ha nem rekeszem le, erőteljesen túl lehet tolni az f/1.2-t), becsillan, színez, stb. kicsit a elvonja a részletekről a figyelmet, ami embereknél nem feltétlen a legfontosabb.
Filmekben/sorozatokban is azt látom, hogy ez bizony számít, meghatározza a kinézetet, hangulatot, stb. ad neki egy egyfajta "időtlen" jelleget.

Mivel ideiglenesen megint RF optika nélkül vagyok (nem sokáig), kb. egy évtized után előkotortam az OM 35-80/2.8-at egy családi rendezvényre (azelőtt is volt, nem használtam, eladtam - vettem másikat...). Megállapíthatom, sokat felejtettem használat terén. Az R6II sem éppen segítőkész R6-hoz képest, elektronikus kontakt nélkül nem mutatja négyzettel, hogy hova nagyít - meg valami precíz adapter kéne, hogy ne degradálja az élességet...
Na de a lényeg az optika, annak idején abszolút csúcs volt zoom-ok között (ED üveg, lebegőpontos lencserendszer, stb.) ma már tényleg nem ugyanaz (bajusz torzítás miatt inkább csak 40-80mm tartományban használom). De a háttérmosás, telített színek, ezek tényleg kiválóak. Ezek után megint sokáig nem is fogom elővenni, de csak jó lenne videos célokra.

Egyszer majd A-B összevetem a 28-70/2-vel, hogy látszódjon a különbség. Bár egy állványos teszt mindig kicsinyíti a gyakorlati különbségeket, ahol a fény így-úgy viselkedik stb.
A 28-70 is azért tetszik, mert 90%-ban f/2-n használom, de még nem perfektül éles, mint f/2.8-tól, főleg 70mm-en.
De ugyanezen szemléletmóddal nézve ez is kicsit unalmas, csak *** kényelmes :DDD

Ellenpontnak persze ott van az RF 35/1.8, ez is elég vérszegény, de ettől még sok kép tetszik, amit vele készítettem, így is etalon használati érték/ár tekintetében. A távmérős optikák jobban tetszenek, csak a minimum fókusztáv ciki tud lenni ebben a 28-35 sávban, ND szűrőt is nagyon macerás rájuk rakni, stb.
De a "zen üzemmód" ekkor van aktiválva, nem akkor amikor a kamera fókuszál és kb. tudom hogy azzal nem kell foglalkoznom.

[ Szerkesztve ]


arn
(félisten)

Hu nekem az rf35 nagyon nem jott be… pedig egyik alapobinak szantam az 50es melle.


p_adam
(addikt)

Kár, hogy a Sony RX1 széria lencséjét nem lehet átbarkácsolni, ami az ellentéte - csak az összes többi résszel van probléma :) És valószínű egy új modellel ez is megy a levesbe sajnos.
De mindegy, van Leica meg Canon távmérős, meg még két elég jó SLR is amit kb. már tényleg soha nem használok, de nem volt olyan könnyű megszerezni őket, hogy csak úgy továbbadjam piaci értéken.
Meg azért az f/2 zoom is tökéletességgel lefedi.


Meg még számomra az is rettentő érdekes, hogy ez a hi-fi vagy az autók terén is tök hasonló, ezeket is emberek tervezik, csak már más szempontokat tartanak szem előtt.

Lehet a mai autók "jobbak", meg biztonságosak, felszereltek stb. stb. de totálisan kiveszik belőlük a vezetési élmény...
Hang terén ugyanez, a legtöbb modern eszköz hangja "steril", nem von be a zenehallgatás élvezetébe - pedig elvileg erről szólna a dolog, de mintha nem füllel lettek volna tervezve...

[ Szerkesztve ]


p_adam
(addikt)

EF 50/1.2 vs RF 50/1.2
Ezt a véleményt kerestem, ezzel értek egyet teljes mértékben, de a vélemények 90%-a fordítottja, azaz RF sokkal élesebb = jobb (szerintem nem, de ez is csak egy vélemény)


arn
(félisten)

Vhol a rendszernek minel transparensebbnek kellene lennie, es a kep jelleget nem az obinak kellene diktalni. Gyakorlatban persze ez nem igy van, mert az emberek beleszeretnek vmibe, es ha az adott obinak, vaznak olyan a kepe minimalis munkaval, azt preferaljak.


p_adam
(addikt)

Ahogy írtam, szituációtól függően van annak is előnye.
Ilyen alapon akkor az RF 28/2.8 se jó, mert bár magas felbontású, de sokat torzít (opticallimits szerint 4,11% elég tekintélyes), ergo szoftveres korrekció miatt nem 'transzparens' a képszéleken. És igen, az objektív fogja diktálni, hogy ez milyen, vagy hogy a kis lencseméret miatt hogyan csillan be, stb.
Az, hogy milyen RF bajonettes vázra kerül, kép szempontjából inkább másodlagos.

Ha a filmekből indulunk ki, akkor ez pont nem így van, nem attól lesz egy objektív "cinematikus", mert saroktól sarokig tűéles meg nincs semmi torzítása.

[link] kár hogy a videó már nem elérhető, ott sokkal jobban látszik, hogy az optikák mit csinálnak, különösen 21mm-en.

Egyébként a Leica objektívek között van tűéles, de mégsem steril. (APO-Summicron-M 50mm f/2 ASPH) Sokkal inkább kéne, mint egy RF 50/1.2, csak hát használtan is brutál drága, kb. 3-4x annyiba kerül meg van több másik 50mm-es, szintén jó képminőséggel.

[ Szerkesztve ]


arn
(félisten)

nem erre celoztam, a 28as nyilvanvaloan egy mankozott vmi.

a csucson levo obikra gondoltam, amiknel nem a karakter a lenyeg, hanem hogy technikailag minel tokeletesebb legyen, es a karaktert meg te adod meg neki a kep szerkesztesevel.


p_adam
(addikt)

Ha ez a lényeg, akkor hosszú távra ilyen szempontból se nyerő az RF 50/1.2, ill. RF 85/1.2. Kamerabérlő boltoknak javító Canon szervizes embertől tudom, hogy a fókuszrendszer olyan, hogy ki-be mozog egy "alagúton", kicsit hangosabb lesz, ahogy súrlódik az oldalához, aztán el fog kopni. (Sony 85/1.4 is ilyen, többi GM optikában már elhagyták, meg lesz új verzió belőle.). A többi RF obi elsőrangú konstrukciós szempontból (100-500/4,5-7.1-ből volt valami hibás korai széria, ahol az egyik hátsó üveg el tud repedni, meg 28-70/2-ből vannak darabok, ahol a frontlencse bevonata kopásra érzékeny, emiatt kerestem meg - tucat ilyennel találkozott...).

Ha ultranagylátó, tele, tilt-shift, makró stb. objektívekről beszélünk, akkor ok, legyenek tökéletesek (de adott szint felett ott se muszáj mindenáron jobbnak lenni)
Ha viszont porté felhasználásról beszélünk, ott ez a szükséges szint szvsz kevesebb.
Azért a 60+ éves optikáim is simán elbírnak 24 megapixelt (nyilván olyanokat keresek, amik a legjobbak...) optimális rekeszálláson akár 45-ön is elég jók - és nem ekkorák (28-70/2-nem vethető össze mással, csak mondjuk a 24-105/2.8-al, bennfentesek szerint ahhoz képest sokkal könnyebb használni).
Legyenek ilyenek, persze. Csak ne egyoldalúan hasonlítsuk másokhoz, főleg akkor, ha kevesebb megapixelre van rakva, ahol annyira nincs is kihasználva.
Szerkesztéssel meg lehet manipulálni, sokat, de ezt a dolgot nagyon nehéz reprodukálni. (Ahogy mondod, hogy az Rf 35/1.8 se tetszik - ott tényleg nem az obi adhat karaktert, hanem egyéb tényezők, meg a makró funkció, videózásra a plusz optikai IS ebben a méretben tényleg olyan használati tényezők, amik a használhatóságot megnövelik. Élesnek éles, ezzel sincs gond, Adaptált EF Tamron SP 35/1.4-gyel mértem össze, és kicsit jobb volt)


arn
(félisten)

A 35ossel ket problemam volt, az egyik a borzaszto ca, ez nem szokott zavarni, de azert nekem ne legyen egy racs lila. A masik meg hogy bizonyos korulmenyek kozott (pl fenyes nappal) van egy fura fonnyadt szine, ami nem minden esetben jon elo, es nem is szembetuno, es epp ez a gond, mert ugy viszi felre az egesz sorozatomat, hogy amikor vegig porgetem latom, hogy milyen lett ez. Foleg mas obik mellett hasznalva tapasztalom. A tobbi rf nem ilyen (csak a budget 28-35-50-85 sort ismerem).


feeregon
(csendes tag)

Sziasztok!
Canon RF 24-240mm f/4-6.3 IS USM

Erről tudna valaki véleményt alkotni?
Ez, és egy Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM jó párosítás lehet?

Köszönöm a segítséget
Egon


wms
(senior tag)

Szia!
Az elsőt használom, igazi jó mindenes obi, megfelelő képminőséggel. A nagy átfogás miatt csodát ne várj tőle, de teljesen elfogatható. Ez viszont egy Full Frame obi, míg a második APS-C, tehát az említett két obi más-más szenzormérethez való. ;)


feeregon
(csendes tag)

Amit elfelejtettem írni, R7-es vázam van.
Köszönöm a válaszodat


p_adam
(addikt)

CANON RF-S 18-150MM F3.5-6.3 IS STM
a hozzá való kit zoom, amihez mondjuk társítható
CANON RF-S 10-18MM F4.5-6.3 IS STM
persze akkor már az elsőt jobb lett volna eleve kitben megvásárolni, mert külön drágább.

Meg nyilván azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a nagy átfogás valamennyire a képminőség rovására megy (de még mindig jobb, mintha FF-re tervezett superzoom objektívet raksz crop szenzorra, ahol még inkább "túl lesz terhelve" a felbontási képessége)


feeregon
(csendes tag)

Az RF-S 10-22 megvan, az " nem kerül semmibe" csak egy társat keresek neki.

Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS nano USM
Canon EF 70-200mm f/4 L IS II USM
Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD G2 (Canon)
Samyang 800mm

Optikák vannak, amit nagyon korlátozott ideig tudok használni.


p_adam
(addikt)

Már emlékszem, hogy reagáltam korábban, és továbbra sem világos, hogy mi a cél.
Az eredetileg említett objektívre szvsz nincs értelme költeni. Nem arra a vázra való.

Vagy célszerű lehet csökkenteni a súlyt és méretet és egyben növelni a videós képességet az előbb említett opciókkal (a nagylátószögű cseréje természetesen nem kötelező, de ugye sok megapixeles gép, fényévekkel újabb RF obival élesebb képek készíthetők, stabilizátor is van, ami jól együttműködik az IBIS-el, stb.)

Avagy fejleszteni FF felé, mivel pl. az R6-ok ára sokat esett, az R7 meg még viszonylag jó áron eladható.
R8 szintén nagyon jó kis gép, bár nagyobb teleobjektívekkel még nem volt alkalmam kipróbálni, de pl. az RF 800mm f/11 IS STM biztosan tökéletes hozzá. Sokkal hordozhatóbb, élesebb, stabilizáltabb (videózásra különösen) mint APS-C váz + 150-600mm. Persze nincs zoom átfedés, és a 6 méteres minimum fókusztávolság is limitáló lehet, meg az AF lehetne kicsit gyorsabb. De amire való, arra jóformán kifogástalan. Meg az EF 70-200mm f/4 IS II USM is tökéletes azon a vázon portréra (meg minden másra).

[ Szerkesztve ]


r3dsnake
(nagyúr)

Van valakinek tapasztalata, hogy a Tamron SP AF 17-35mm f/2.8-4 Di LD Aspherical (IF) megy e R rendszeren EF-RF adapterrel? Köszi!


murdock25
(tag)

Nem tudom miben más, de a Di OSD változatot emlékeim szerint próbáltam anno eos R-en és ment vele.


t.imi
(addikt)

Anno R10-re vettem egy ős Tami 17-50 XR Di II LD bemutató darabot.
Canon adapterrel meg sem mukkant. Boltban R vázon vígan ment.
Nem tudom milyen vázad van, próbáld rá.

[ Szerkesztve ]


p_adam
(addikt)

Akit esetleg érdekel, így lehet ingyen kiolvasni R RP R5 R6 gépekből az expo számot, EOS M5-ön is működik:
1.) Kell egy 32GB-nál nem nagyobb (FAT32) formázott SD kártya, olvasóval.
2.) EOSCard 1.40 (strings szekcióban SCRIPT-hez pipa, többihez nem, majd Save)
3.) extend.m és script.req fájlok kártyára másolása
4.) script futtatása kamerában (PLAY gomb, majd SET gomb, egy pillanatra felvillan az írás, dupla kártyahelyes vázaknál 2-es slotba kell tenni)
5.) újra kártyaolvasóba téve CAM_INFO.XML-ben lesz a pontos szám
Szükséges szoftver és file-ok innen hozzáférhetők:
https://eoscard.pel.hu/
https://github.com/sylvanic/canonshuttercount
(R6 Mark II és R8 vázakon sajnos nem működik, R3 és R7-et nem tudom.)
Itt van még pár hasznos információ más típusokkal kapcsolatban:
https://kameratrollet.se/canon-shutter-count/

üzenetek