Digitális fogyasztásmérőt, de milyet? - Hűtés, házak, tápok, modding fórum

üzenetek

hozzászólások


Oliverda
(félisten)
Blog

Digitális fogyasztásmérő nem más mint egy a "villanyóraszekrényből" ismert analóg mérőnek a digitális alapokon nyugvó kiegészített pontatlanabb változata. Ez konnektorba dugható (többnyire). Egy vagy több (T dugóval - hosszabbítóval) elektromos készülék fogyasztását méri. Pontossága nagyban eltérhet az analóg változatétól. Az analog többnyire hitelesített ezért is használható számlázási célokra. Én személy szerint digitálisban nem láttam még csak elvétve hitelesítettet. Hitelesítés hiányában pedig nem alkalmas számlázási célokra. Általános képalkotást tesz lehetővé. Több hibával is rendelkeznek ezt tudomásul kell venni és számolni kell velük. Példa: Mérési pontosságban való eltérések a megadott üzemi hőmérséklet felett. Több típus létezik, egyes típusok egyben mérnek semmiféle napi lebontásra nem képesek, mások pedig akár 6 hónapra visszamenőleg is mindent megjegyeznek, azon túl, hogy számítógépre átvihetők a mentett adatok. Tehát elég vegyes a felhozatal. Én 3 különböző árkategóriás mérőt mutatnék be röviden.

1.

Rövid leírás: "A" fogyasztásmérő! Nagyon okos és pontos. Megjeleníti a teljesítménytényezőt (Cos fi), pillanatnyi hatásos (W) fogyasztást, a mérőn átfolyó áramot (A), hálózati feszültséget (V) és a frekvenciát (Hz), 6 hónapra visszamenőleg menti a mért értékeket, alacsony fogyasztásnál is pontos mérés, stb.... Ára: 13990 ft (2010-es adat) Voltcraft ® Energy Logger 4000 teszt

2.

Rövid leírás: A klasszikus olcsó digitális fogyasztásmérő. Megjeleníti a teljesítménytényezőt (Cos fi), pillanatnyi hatásos (W) fogyasztást, a mérőn átfolyó áramot (A), hálózati feszültséget (V) és a frekvenciát (Hz). Jegyzi az beüzemelés óta elfogyasztott villamos energiát (KWh), energiaköltséget is be lehet állítani, elmenti a csúcs fogyasztást stb... Érdemes megnézni ezen mérők hátlapján a műszaki adatokat. Ennek pl egy olyan érdekességet emelnék ki, hogy 0.2-es teljesítménytényezőTŐL mér rendesen, ebben benne van az ez alatti értékeknél fennálló hibás mérés. Tized wattokat nem mutat és alacsony fogyasztásnál hibásan mérhetnek, ezt tetézheti még az alacsony teljesítménytényező, így ezt csak akkor ajánlom, ha izmos fogyasztókat mérünk vele és valóban csak képet akarunk alkotni. Pl: Számítógép, mosógép, mosogatógép, TV...
Ára: 2500 - 3500 Ft (2010-es adat)

3.

Rövid leírás: Félig analóg félig digitális. Az adatokat digitálisan gyűjti, de analóg módon jeleníti meg őket. C sínre pattintható fel villanyóra utáni elosztószekrénybe-egyéb erre kialakított helyeken. Nekem kicsit fel is van díszítve mint látható. Fázishelyes bekötést igényel. Ő sem hitelesített (bár létezik belőle olyan típus is), de nagy pontossággal mér. Csak a már elfogyasztott villamos energiát méri (KWh) ezt fontos tudni. Ára 10-20 ezer körül mozog (2010-es adat)

By SymbianOS

A topicot eredetileg Oliverda indította el, köszönjük neki!

[ Módosította: Thrawn ]


didyman
(őstag)
Blog

Ha ennyi a keret, a legolcsóbbat vedd meg, felesleges gondolkozni rajta.


csibor
(őstag)

Lidl-ben vettem 2700Ft-ért talán 1.5 hete ilyet,ugyanazt tudja mint az 5K készülékek.


Oliverda
(félisten)
Blog

Értem. Köszi! Amúgy egy ilyen pár ezer forintos vajon mennyire pontos? Nyilván 1-2 watt nem érdekes, de azért remélem hogy nem nagyon pontatlan.


didyman
(őstag)
Blog

Pc-t szeretnél mérni vele? Arra csak korlátozottan lesz alkalmas. Esetenként nagyon pontatlan tud lenni.


Oliverda
(félisten)
Blog

Igen, természetesen PC-t. Mit jelent az hogy korlátozottan alkalmas?


Sgor
(tag)

Szia!
Én is hasonló olcsó fogyasztásmérőt vettem 2750 ft-ért, és annyit vettem észre, hogy 10 W-nál kisebb fogyasztást nem jelez ki!


Oliverda
(félisten)
Blog

Ez legyen a legnagyobb baja.


Cadal
(őstag)

Hello!
Én is alidlben találtam ilyen készüléket. Méri a hálózati feszültséget[V], a rákötött berendezés által felvett teljesítményt[W], és áramerősséget[A] valamint cos phi-t is számol valahogy, de ebbe már nem mentem bele! Időbeni fogyasztást is számol( ha adsz neki tarifát akkor kiszámolja összegszerűen is).
Kép!
Műszaki adatok:

[ Szerkesztve ]


Sgor
(tag)

Én a rossman-ban vettem ezt: [link]
Ez is tud mindent, amire szükséged lehet!


g@bo
(nagyúr)

mi a válasz, miért alkalmatlan a mérésre?


Sgor
(tag)

Hát, ezt csak Ő tudhatja! :U


harry
(veterán)

Sziasztok, járt nálam egyszer egy ismerősöm fogyasztásmérője, és most vettem egyet én is, de elég eltérő adatok jönnek ki (pl számítógépeknél, de az izzók úgy stimmelnek). Szerintem az előbbi szerszám is egy aránylag egyszerűbb darab volt, én az enyémet a Media Markt-ban vettem (itt volt lehetőségem vásárolni ajándékkártya miatt, ez 5k volt, 6-8-nál meg úgysem szánnék rá szívem szerint többet). De az eltérő értékek elgondolkodtatnak, nem tudom, melyik a pontos. Ha az segít, beírhatok pár értéket összehasonlításképp (melyik "lehet" a valós), vagy milyen paramétert keressek az eszközön, ami alapján megállapítható, hogy melyik mért jól? Esetleg kölcsönözzek egyet az Elmű-től (mivel ugye lehet - hátha az valami profibb darab), és legyen az a viszonyítási alap?


Wajk
(addikt)
Blog

és ez mennyi volt?


mr_ricsi
(veterán)
Blog

"járt nálam egyszer egy ismerősöm fogyasztásmérője, és most vettem egyet én is, de elég eltérő adatok jönnek ki (pl számítógépeknél, de az izzók úgy stimmelnek)"

Az izzók tisztán ohmos fogyasztók, azoknak a fogyasztását bármivel, akár egy 1000Ft-os multiméterrel is pontosan meg lehet mérni. A számítógép-tápok viszont ohmos és meddő teljesítménnyel is megterhelik az áramhálózatot, amiből csak az ohmos részt kell kifizetni, ezért a műszereknek ezt a részt kell(ene) nagyon pontosan lemérni.

Nézzük a #9-ben linkelt műszert, mert elég részletes adatlapja van.
A teljesítménymérés pontosságánál azt írja, hogy "a mért érték +/-5%-a, +/-10VA". (A "VA" remélhetőleg csak elírás, és valójában "W" akar lenni, mert ha nem, akkor nem jelent semmit a megadott pontossági adat.)
Eszerint a műszer 5%-ot és 10W-ot tévedhet max. mindkét irányba, tehát ha 100W látható a kijelzőjén, akkor a valódi fogyasztás 85-115W között van valahol.
A Conrados EnergyCheck3000 és az EnergyMonitor3000 megadott tűrése +/-1% +/-1W általában, (max. +/-2% és +/-2W 2500W-ig történő mérésnél; max. +/-4% 2500W fölött), tehát a szokásos számítógépek mérésekor 100W kijelzésnél 96-104W között van a valóság. Oliverda BaseTech(VoltCraft) mérőjéhez +/-5% van megadva, tehát elvileg 95-105W, de azért a százalékos tűrés mellett néhány digit eltérés is szokott lenni, tehát inkább 93-107-tel számolnék.

Nézzük még a #9 adatlapjának végét, hogy a megadott pontosságot mikor tudja teljesíteni:
"-Teljesítménytényező (cosPhi) > 0,2"
Ez teljesül, mert PFC nélküli tápoknál is 0,6 felett van, a PFC-seknél pedig még több (0,7-0,98).

"-Feszültség áram harmónikus torzulása <15%"
PFC nélküli tápok ezt nem tudják teljesíteni, tehát aki ilyet mérne a műszerrel, az valami teljesen fals értéket kap.
A passzív PFC-s tápok a névleges teljesítményükhöz közeledve tudják ezt teljesíteni, kb. 60-70%-tól felfele, vagyis egy 400W-os tápnál 240-280W felett. Az aktív PFC-sek 20-30%-tól, vagyis 400W-os tápnál 80-120W-tól. (A régebbiek a 30%-osak.) Ennél kisebb fogyasztásoknál meghatározhatatlan a műszerek pontossága.

Sgor #10-ben linkelt kütyüje nem mérőműszer, mivel sehol nem lehet hozzá pontossági adatot találni. Így az általa mutatott értékek nem jelentenek a világon semmit


mr_ricsi
(veterán)
Blog

"A passzív PFC-s tápok a névleges teljesítményükhöz közeledve tudják ezt teljesíteni, kb. 60-70%-tól felfele, vagyis egy 400W-os tápnál 240-280W felett. Az aktív PFC-sek 20-30%-tól, vagyis 400W-os tápnál 80-120W-tól. (A régebbiek a 30%-osak.)"

Még annyit tennék hozzá, hogy a példa szerint a 400W a táp kimenő teljesítménye, ezért a 240-280W és a 80-120W is a tápról felvett teljesítmény. A műszerünkön viszont a bemenő teljesítményt látjuk. Passzív PFC-nél 70%-os hatásfokot figyelembe véve a 240-280W kimenő teljesítményhez 340-400W bemenő teljesítmény tartozik. Azért lássuk be, életszerű körülmények között egy passzív PFC-s gépet sem nagyon lehet jól lemérni, mert amikor a user meglátja a 400W-os tápjánál a 400W körüli teljesítményt, először elájul, majd elrohan, és vesz egy 700W körüli tápot.


rii
(nagyúr)

na akkon én is had kontárkodja be egy kérdéssel, hogy esetleg analóóóóóóg-ot tud valaki? :)


harry
(veterán)

Hmm köszönöm a sok infót, nekem ez van: [link]. Majd megnézem otthon, remélem találok több adatot is róla.


canniball
(nagyúr)
Blog

""-Teljesítménytényező (cosPhi) > 0,2"
Ez teljesül, mert PFC nélküli tápoknál is 0,6 felett van, a PFC-seknél pedig még több (0,7-0,98)."

Tehát ha jól értem ez a táp hatásfokát mutatja meg?


Csaba_20_
(őstag)

Nem. :DD

üzenetek