elementary OS - OS, alkalmazások fórum

üzenetek

hozzászólások


mr.nagy
(tag)

Az elementary OS kezdetekben csak egy desktoptéma-gyűjtemény és néhány alkalmazás volt Ubuntu-hoz, mára azonban - noha teljes mértékben kompatibilis maradt az Ubuntu hivatalos tárolóival és csomagjaival - már egy teljes értékű disztribúcióvá nőtte ki magát.

Az utóbbi években a Linux közösség több új választási lehetőséget is kapott a legnépszerűbb terjesztőktől. A Gnome 3.xx megjelenésével szinte egy időben az Ubuntut terjesztő Canonical, bemutatta a Unity-t. Ám ezidáig egyik sem ért el akkora sikereket, mint a Gnome 2.xx verziói. A Unity megjelenésekor nagyon sokan nyergeltek át a Qt alapú KDE-re, szerényebb hardverrel rendelkezők pedig az Xfce-re. Ez a teljesen eltérő felhasználói hozzáállást igénylő grafikus felületnek "köszönhető". Nyilvánvaló volt, hogy valamit tenni kell a GTK 3 alapú felületek kezdeti népszerűtlensége ellen, így a Linux Mint csapata például a Cinnamon fejlesztésébe kezdett, amely a hagyományos (alul tálca, menüvel) asztali elrendezést hozta vissza a GTK3 eszközkészletet használó Gnome 3.xx alapjaira építve. Az Elementary OS fejlesztői másként gondolkodnak, ők inkább a Gnome 3.xx megjelenését, alapvető funkcióit és vizuális hatásait gondolták tovább, mégpedig a Cinnamon egyes képességeinek, lehetőségeinek beolvasztásával. Ennek eredménye az Elementary OS Luna, valamint az ezen kiadással debütáló Pantheon asztali környezet. Az elementary OS tehát Ubuntu alapokra épül, a jelenleg legfrissebb 0.2 Luna kiadás, az Ubuntu 12.04 LTS-re. Az eOS következő kiadása az Isis nevet viseli és majd a 14.04-es Ubuntu verzióra épülve érkezik.

Az Elementary OS alkalmazásai

Hasonlóan a Linux Mint fejlesztőihez, az Elementary OS mögött álló emberek is úgy gondolták, hogy a sajátos disztribúciót a már meglévő alkalmazásainak átdolgozásával teszik népszerűvé. Így jelen esetben a Nautilusból Pantheon Files lett, a Gnome Settings-panelből Switchboard. A hiedelmekkel ellentétben nem forkolták, hanem újraírták a Gnome hasonló alkalmazásait.

Az Elementary OS-szal érkező alkalmazások:

- Switchboard
- Pantheon Files
- Pantheon Terminal
- Scratch
- Maya
- Noise
- Geary Mail
- Midori (webböngésző)

Telepítés

Az elementary OS-t úgy tervezték, hogy minden viszonylag új 32- vagy 64-bites asztali számítógépen vagy laptopon használható legyen. Ha még nem tette volna meg le kell töltenie az elementary OS lemezképet weboldalukról. Ez egy ISO képfájl ami tartalmazza a rendszerindítót. A képfájl kiírásához szüksége lesz egy írható CD/DVD vagy USB meghajtóra.
Az elementary OS jelenleg két processzor architektúrára épül 32- és 64-bitesre. Amiben 64-bites processzor van, akkor válassza a 64-bites verziót. Ha a számítógép régebbi, vagy nem tudja milyen típusú processzor van benne, válassza a 32-bites verziót. (A 64-bites processzorok is képesek futtatni ezt a verziót.)

http://elementaryos.org/

Minimális rendszerkövetelmények:

1 GHz x86 vagy amd64 processzor
512 MB rendszermemória (RAM)
5 GB szabad lemezterület
CD/DVD meghajtó

Ajánlott rendszerkövetelmények:

1 GHz x86 vagy amd64 processzor
1 GB rendszermemória (RAM)
15 GB szabad lemezterület
CD/DVD és USB meghajtó
internet hozzáférés

Az elementary OS ígéret címszavakban: közösségalapú, nyílt és transzparens fejlesztés, gyönyörű és használható, modern számítástechnika, gyors, szolgáltatásteljes, teljes mértékben hozzáférhető, biztonságos, 100 százalékban szabad és ingyenes.


gery2123
(őstag)

Na végre! :) össze lehetne szedni azt is ami a telepítés után elég fontos, és ajánlott. Felvenni a közösségi tárolót, az elementary tweak... Ha haza érek akkor összekaparom amit eddig megtudtam.


mr.nagy
(tag)

Az, hogy telepítés után kinek mi a fontos szerintem eléggé személyre szabott. Én a telepítés utáni első lépéseket egy bash scripttel oldottam meg, ami minden szükséges első lépést elvégez. Így csomagtárolók felvétele, programok telepítése, egy-két beállítás.

Feltettem ide:
http://pastebin.com/BnsXyvqa

Hangsúlyozom ez az én megoldásom és az én program választékomra lett megírva!

Ha valaki használni szeretné, mentse el mondjuk install.sh néven, adjon neki futási jogot, majd Terminálban futtathatja.


Syl
(nagyúr)
Blog

Éljen! :C
Bő öt hónapja használom, majd jövők böfögni okosságokat :D

Egy megjegyzést. Igaz, hogy az OS 0,2-nek mutatja magát, de valójában 1.0-ról van szó. Elírták a verziószámot.


gery2123
(őstag)

Na ezt el is mentem, így nem kell mindent külön külön felvenni...

Syl: Kell is majd, mert vannak még bennem megválaszolatlan kérdések azért. :)

[ Szerkesztve ]


Syl
(nagyúr)
Blog

Nem vagyok egy nagy linux spíler (egy év ubuntu, egy hónap manjaro és öt hónap elementary van "bennem"), de ha tudok, szívesen segítek.
Majd megpróbálom apránként beirkálni a dolgaimat, ahogy eszembe jutnak.


Akelaus
(senior tag)

Hali! Nekem nagyon tetszik ez az Op-rendszer. Használtam már Ubuntut, így annyira nem idegen a linux számomra. Van egy Acer Aspire One ZG5 gépem, amin Winxp van, ezt tervezem leváltani, de félek erre a rendszerre nem tudom, a videokártya miatt. :S


gery2123
(őstag)

Hát tőlem egy kicsit többet tudsz az tuti. :) a te írásod alapján kapcsoltam be a TRIM az ssd - ben, és ellenőriztem az eltolást. Igaz ennek lassan egy éve, és előtte is használtam már Linuxot, de elsődlegesen csak egy éve hogy only ő van. Nekem ubuntu, Linux mint, elementary a sorrend. Persze próba volt manjaro, Fedora, Debian.

Akelaus: milyen kártya? Van zárt és nyílt us Linux alá, olyan nincs hogy nem megy.

[ Szerkesztve ]


Akelaus
(senior tag)

Intel Gma 950 a videokártya. Igazán arra gondoltam, hogy a videóban látható "animációkat" nem fogja majd bírni. Illetve, hogy ez a gép elég gyenge ehhez a linux verzióhoz.

[ Szerkesztve ]


mr.nagy
(tag)

Az én laptopomban is Intel® Graphics Media Accelerator 950 van és most is elementary OS alól írok.

Bár mellette Core i2 proci és 4Gb RAM van. Ezek amik mérvadóbbak, a tiédbe nem tudom mi van!

[ Szerkesztve ]


Akelaus
(senior tag)

Gyengébb a tiédnél, sokkal: [link]


mr.nagy
(tag)

Még az 1.6 GHz procival nincs is gond, ami kérdés az 1 GB RAM mennyire fogja bírni!
Nekem belakva, conky-val, futó Chrome böngésző (pár füllel) jelenleg pont 1 GB a RAM használat. Bár a SWAP üres így is.

A puding próbája az evés! Ha van időd tedd fel és próbáld ki.

ui: itt egy printscreen a képernyőmről, a conky-n látszik a fogyasztás. [link]

[ Szerkesztve ]


Akelaus
(senior tag)

Tervben van, mert az xp mindenképp lekerül róla, csak idő kérdése. Ha ezzel az oprendszerrel nem megy a dolog, akkor marad a linux mint. Azon még elgondolkodtam, ha lehet akkor teszek bele Ram-ot, hiszen még így xp-vel sem valami fürge a gép. Szerintem ez a gép még az xp-nek is kevés, de gondolom anno valahogy el kellett adni. Köszi a segítséget! :)


spammer
(veterán)
Blog

Lenovo 3000 C200-as kb. 8 éves gép, 1,6-os Celeron, 768 RAM, Intel GMA foskártya. Ment simán a rendszer (Chrome-ban nyilván nem lehet sok fül nyitva a RAM miatt, de egyébként nem volt gondja).

[ Szerkesztve ]


Akelaus
(senior tag)

:) Ez elég jó ok a bizakodásra, hogy ezen a gépen is menni fog akkor. :D


Syl
(nagyúr)
Blog

Egy-két napos időtartamra nálam is volt Debian, Linux Mint (többféle is), Chakra, Archbang, OpenSuse, *buntu hegyek, stb.

Na és most egy kis okosság :DDD

Elementary Tweaks

A meglehetősen zárt felhasználói felületet lehet kicsit személyre szabni.

sudo apt-add-repository ppa:versable/elementary-update
sudo apt-get update
sudo apt-get install elementary-tweaks

Pár téma az OS-hez:
sudo apt-get install elementary-blue-theme elementary-champagne-theme elementary-colors-theme elementary-dark-theme elementary-harvey-theme elementary-lion-theme elementary-milk-theme elementary-plastico-theme elementary-whit-e-theme

Ikonok:
sudo apt-get install elementary-elfaenza-icons elementary-emod-icons elementary-enumix-utouch-icons elementary-nitrux-icons elementary-taprevival-icons

Plank (dock) témák:
sudo apt-get install elementary-plank-themes

Háttérképek:
sudo apt-get install elementary-wallpaper-collection

Ha valaki a felső sávot (ezt hogy a fenébe hívják?) szeretné babrálni:
sudo apt-get install wingpanel-slim

Saját, egyedi témát pedig a szokásos helyre kell másolni (~/.themes) és a tweak programmal lehet aktiválni.
Ahogy a képen is látszik, én a Gnome-Cupertino-unity-t használom ablakdekorációra, a többi alap elementary.

[ Szerkesztve ]


szuszinho
(őstag)

Sziasztok!

Nem rég feltettem a Mint-et, viszont szeretném ezt a disztrót is kipróbálni. A telepítésnél a /home az lehet ugyan az? Mire kell esetleg még odafigyelni?


mr.nagy
(tag)

Bár évekkel ezelőtt volt a kezemben Mint nem hiszem, hogy nagy különbség lenne a /home szerkezetében.

Én minden esetre kimenteném egy külső adathordozóra a tartalmát. Tiszta telepítéssel tenném fel a rendszert és utána egyesével másolnám a helyükre a szükséges mappákat/fájlokat. Biztos ami biztos alapon!

De ha nem sürgős még várj egy kicsit hátha valaki biztosan megtudja mondani!


Syl
(nagyúr)
Blog

Én régebben szoptam már ilyen esetben. A rejtett mappákat (ctrl+h) alaposan át kell nézni. Pl. a ~/.thunderbird nem zavar be, de pl. a ~/.configban sok problémás dolog lehet/van.


gery2123
(őstag)

Ha van rá lehetőség akkor inkább csatold máshová. A sok rejtett mappa bekavarhat.

üzenetek