HTPC (házimozi PC) topik - TV & Audió fórum

üzenetek

hozzászólások


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Az UniXonar Driver-eket megpróbálhatod. Én egy DS-t keltettem vele életre Win 10-en anno, de nem volt egyszerű, de lehet neked könnyebben megy majd. Az instrukciókat részletesen olvasd el, meg, hogy a te kártyádhoz melyik verzió a legjobb!

[ Szerkesztve ]


hm15
(senior tag)

Win 10-en nálam működik a gyári driverrel hibátlanul. :) Ha nem sikerülne 11-en, még maradhatna megoldásként külső USB-s hangkártya, de manapság erős minőségi kifogással találni külső kártyákat.


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Ez a PCM bemenet mit akar jelenteni nálad? Az erősítődön van SPDIF bemenet is, nem? Azzal a legegyszerűbb összekötni a PC-vel. Legyen az a te hangkártyád, vagy egy egyszerű USB-s XMOS, ami tud DD-t, meg DTS-t is átengedni. A HD hangokat meg lekeverteted szoftverből a lejátszó programon belül 5.1-es DD-re, de ez amúgy is felesleges, mert a HD hangsávok mellett ott kellene lenniük az SD verzióknak is.

("Minőségi" külső hangkártya meg manapság már több van, mint "belső", de sajnos leginkább csak sztereó HiFi-zésre.)

[ Szerkesztve ]


hm15
(senior tag)

Semmiképp nem akarom lekeverni, kiépített sokcsatornás házimozi van, HD hang mindenképp kell. A HTPC egyben az audio processzor. Dekódol PCM-ben, AVR pedig a sokcsatornás végfok, ami multichannel PCM-ben fogad veszteségmentesen. Később külön végfokok lesznek, HDMI audio bemenet nem lesz, ezért is kell a hangkártya.


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Ok, sokcsatornás PCM-et fogad, de min keresztül? Az SPDIF csak sztereó PCM-et tud, a többi kimenet a hangkártyán meg csak analóg, nem? Ezt nem értem...


VoidXs
(nagyúr)
Blog

Az APO működik Win 11-en, illetve nálam a Xonar U7 is. Más chip az alapja, ez igaz, de egyszerűen nem telepítettem az ASUS drivert, és jó. Ha telepítem, szarabb lesz a hang, mert olyankor nincs bypass.


hm15
(senior tag)

LAV filter dekodol HD hangig bezárólag, Cavern és EQ APO ekvalizál, majd a Xonar analóg sokcsatornás kimeneti jelét fogadja a végfok multichannel in sokcsatornás bemenete. Így működik a pc processzorként is, a hang pedig marad veszteségmentes.

Void: ez azért vicces, de nem vagyok meglepve. :) Nem fancy hangkarit keresnék ha esetleg nem működik a Xonar, de ennél jó lenne megnyugtatóbb belső vagy külső hardver. Lemondtam a NUC-ról, akár belső kártya is szóba jöhet.


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Szóval akkor csak analóg jelről van szó, akkor nem tudom miért írtál PCM-et, no de mind1...


Necronom
(senior tag)

Az SPDIF csak sztereó PCM-et tud

De akkor az hogy lehetett, hogy meg anno (gigabyte 775 lap) tudott siman 5.1 DD es DTS az alaplapi coax/optikai? Az igaz, hogy kellett hozza az ac3filter, de csak azert hogy menjen a passthrough
Egy Denon 1804-em volt akkoriban egyebkent es tokeletes volt minden

[ Szerkesztve ]


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Kevered a dolgokat. Az SPDIF persze, hogy tudja az 5.1-es DD-t és DTS-t is, ha jobban visszaolvasol én is pont ezt írtam. A PCM megint más tészta az "tömörítetlen" hangformátum (semmi köze a DD-hez és a DTS-hez) és abból csak a 2.0-át tudja az SPDIF átvinni. Hogy még érthetőbb legyen: ha pl. valami "szokásos" zenét játszol le a PC-n, akkor az SPDIF-en is 2.0-ás PCM-ben fog kimenni.

[ Szerkesztve ]


Necronom
(senior tag)

ha pl. valami "szokásos" zenét játszol le a PC-n, akkor az SPDIF-en is 2.0-ás PCM-ben fog kimenni.
ez igy korrektebb es ertehetobb is, mert mondjuk sokan masok (IS) keverhetik, mert az van irva (magyarazatlanul es ami lejon barkinek is), hogy az SPDIF csak stereot tud es barhogy erolkodik meg csak az 5.1 se jon ossze...
Am csak azert szoltam bele, hogy masok is lassak, hogy ez csak a PCM-re igaz
Sokan felreertettek ugy vettem ki...


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Én biztos nem írtam olyat, hogy az SPDIF "csak sztereót tud". Csak sztereót tud PCM-ben, olyat írtam, ami igaz is.

Sokan felreertettek ugy vettem ki... -> Mármint most itt ki értette félre? Az egytelen "félreértés" az volt, hogy hm15 fórumtárs keverte az analóg jelet a PCM-el, ami már megint egy másik téma. De ezt már tisztáztuk.


Borisz76
(veterán)
Blog

VoidXs
(nagyúr)
Blog

Uncompressed (PCM) 5.1 -> no


Necronom
(senior tag)

Koszi, ez nagyon sokmindent megmagyaraz, de a DP-t hova lehet elhelyezni ebben a tablaban?


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

A Windows app-os Topic-ban egyelőre nem tudtak rá írni semmi jobbat, így ide is felteszem a kérdést:

Tudtok Windows-ra olyan YT app-ot, aminek olyan a kezelhetősége, mint az Android TV-s YT-é (vagyis azon YT app-okéhoz hasonló, amik főleg a TV-ken szoktak lenni)? HTPC-hez kellene, az meg ugye távirányítóval lenne vezérelve leginkább.

THX!


Borisz76
(veterán)
Blog

Hifi-s , házimozis fórumból származik a kép....ezért nem szerepel a DP a listában.
Tv-n , erősítőn nem használják ezt a csatlakozót.


hm15
(senior tag)

Esetleg ha a Creative háztáján nézelődve, Win 11 támogatással:

Sound BlasterX AE-5 Plus
THD + N0.00032%
DAC: 122 dB - ESS SABRE32Ultra

Sound Blaster AE-7
ESS SABRE-class 9018
DAC: 127 dB
0.0001% (DAC)

Utóbbi húzós már árban, ellenben impresszív felépítésű. Esetleg van ezekről tapasztalatod, annak tekintetében amire használjuk, egyáltalán az AE-7 van annyival jobbaz 5-nél, hogy megérje az árkülönbséget?


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Miért ragadszkodsz ezekhez, ahelyett, hogy vennél egy HDMI-s, HD hangos erősítőt? A szoba akusztikai beállítások miatt? Szerintem egy mai normális erősítőn már azt is hasonló módon el lehet végezni.


VoidXs
(nagyúr)
Blog

Sajnos nincs tapasztalatom, sosem használtam SoundBlastert, hallani meg már nem emlékszem, hogy hol és mivel hallottam. ASR-t érdemes megnézni, például arról, hogy mi a valódi SNR.


hm15
(senior tag)

Persze, mehetne HDMI-s erősítőn is, de végfokok lesznek hamarosan. Egyébként mai avr-ek elképesztően túlárazottak, erős minőségi kifogással. Pc processz és vegfokkal olcsóbban lehet sokkal jobb minőséget elérni. Amit a Cavern tud, annak a közelében nincs az avr-ek szobakorrekciója.

[ Szerkesztve ]


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Ja, hát meg annyi is biztos, hogy a Sound Blaster, meg hasonló PC-s hangkártyákat (főleg "belsőket" nem) már szinte senki sem ajánlana "Hi-Fi" zenehallgatási célból. Tudom ez megint egy másik igény, no de ez van, a külső, akár a "Kínai, de jó" szegmensben is sokkal jobb ár/minőség arányú USB-s DAC-ok vannak már. De ha annyira kell az a sokpontegy analóg kimenet, akkor maradnak az SB és társai...

[ Szerkesztve ]


VoidXs
(nagyúr)
Blog

Már egy Axagon kártyának is 100 feletti SNR-je van, bőven zajszint alatti minden torzítása. Miért fizessek tízszeres-százszoros árat, hogy elérjek ugyanoda? (Hogy még viccesebb legyen, van százszoros árú hú de audiofil bullshit procim, és nem azt használom, mert konkrétan rosszabb - már csak a component crammingből is következik.)

[ Szerkesztve ]


zsolt_64
(senior tag)

Offtopic, de megjegyzem hogy az Axagon cuccok meglepően jó minőségűek, én már többféle usb hubot és külső meghajtót vettem, mind kitűnően működik...


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Konkrétan milyen Axagon kártyának? Amúgy ezt saját tapasztalatból is írom, még a mostani kis iBasso DC03-as USB-s dongle-ömmel is sokkal jobb hangot kapok, mint az alaplapi Realtek-ből. Meg ahány kártya/DAC, annyi féle hangkarakterisztika, az Abigail Pro-m is teljesen máshogy szól, mint a DC03, stb, stb... Szerintem ez a "tök mindegy milyen" hozzáállás eléggé el van túlozva.

[ Szerkesztve ]


VoidXs
(nagyúr)
Blog

ADA-71. Egy bizonyos szint felett már nincs karakter, minden semleges, hacsak nem szándékosan rontják el (pl. Arcam). A Realtek máig egy 2000-es vagy talán régebbi, változatlan chipet árul, amin nincs alap zajszűrés sem, nyilván minden jobb lesz nála, de nézz meg például egy ASUS alaplapi hangkártyát, vagy bármelyik laptopjukat. Ez a szint mostanában kúszott le a belépő kategóriáig, a fejlődés már csak ilyen. Ez olyan, mint hogy régen sportkocsi kellett a pályára, ma már családi Kiák is vannak 3.2 alatt 100-on, és szintén gyári Civic-ek meg Golfok mennek Lambo időket a Nürburgringen, és akkor csak a teljesítményt említettük, nem az építési minőséget...

[ Szerkesztve ]


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Aha, de azért nem hiszem, hogy abba a 13K-ba azért annyi minden "jóság" belefért volna, hogy úgy szóljon, mint pl. akár egy belépőszintű Topping. És ha már ASUS: szerintem a DS még ma is elég jónak számít és hát elég volt rajta egyetlen pici OPA-t kicserélni és máris lehetett még jobban turbózni a hangminőségen. Arról nem is beszélve, hogy vagy egy tucatnyi fajta OPA-t lehetett bele rakni és mindegyikkel más lett a hangkaraktere is.


VoidXs
(nagyúr)
Blog

Igen, változott a gain karakter, onnantól pedig ezt hallottad. Ez olyan, mint amikor hangszórókábelek közt hallanak minőségbeli különbséget, de amint korrigálod a hangerőt, az egyetlen dolgot, amin az tud változtatni, hirtelen megszűnik minden ilyen élmény. Ilyen apróságokat nem tud az ember érdemben megbecsülni, szóval ha a mérés azt mondja, hogy belefért a kis csomagba a jóság, akkor teljesen valid. Egyébként a DAC mindig pár négyzetcenti volt, a tápok körítése vitt el minden helyet. Az pedig manapság nagyon miniatűr tud lenni, már amikor egyáltalán kell. Az Axagonhoz például egyáltalán nem kell, elbírja az USB Vcc. Olyan ez, mint ahogy a háttértárak lassan memóriakártya méretűek, pedig mindenben jobbak, mint a régiek. Nem jó ez az orosz hozzáállás, hogy a nagyobb biztos jobb.

[ Szerkesztve ]

üzenetek