Fű, kertitó és minden ami a kertes házhoz tartozik... - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


Espla
(aktív tag)
Blog

szép, csobogó is jól néz ki, házi gyártmány?
kár, hogy az utca felé betonkerítés van, így mások nem csodálhatják


runner 125
(nagyúr)

Köszi.

Jaja, én csináltam az egészet. Tavi növényeket kaptam, a dombban lévőket vettem.

Legmélyebb pontja 120 körül van. Tófóliás, kb 10 wattos szivattyú van benne, de pont elég.

Egyébként fentebb van egy tavalyi kép róla - számomra is durva, h mennyit változtak a növények azóta. :D

A csobogó egyébként mészkő + flexibilis csemperagasztó. Illetve annyi még, h a tófólia is úgy lett lerakva, h a csobogó alatt is van. Így, ha véletlenül is nem a csobogón folyna vissza a víz, a fólia visszavezeti.


oxox
(addikt)

Lectori Salutem,

valakinek van valamilyen tapasztalata a galition 5g szerrel kapcsolatban?
arvalin nem sokat ert lotetu ellen, es nyirjak a friss fuvem gyokereit.....


DJ WOKKY
(addikt)
Blog

én is épp hasonló kerti tavon gondolkodom amint runner 125 kolléga épített.
Ha még van visszajáró, akkor annak örülnék :)

[ Szerkesztve ]


fagylalt
(senior tag)

Sziasztok!

Szeretnék egy kisebb kerti tavat a kertemben, de kellene egy kis segítség, hogy mit, hogyan csináljak.
Már ki is ástam a medrét.A tó kb. 3m x 3m -es; egyszóval nem nagy, de nekem nincs is szükségem nagyobbra. A mélységéről annyit, hogy 1m mély és lépcsőzetesen oldottam meg. Hol nagyobb a lépcső ,hol kisebb.
Tegnap előtt meg is lett a fóliázása. A tófólia alá (ahogy egy "szakember" javasolta:) régi pokrócokat raktam.
Köré hajópadlóból (ami az udvaron kell) egy "keretet" szeretnék. Majd dobok róla egy rajzot, hogy pontosan milyet.
Mi legyen a következő lépésem?

Minden jó tanácsot meghallgatok!

Köszönöm előre is! :R

Üdv: Divi


fagylalt
(senior tag)

Valaki tudna segíteni? :F


BPeter01
(tag)

Nem tagnap dobtad fel a kérdést, de azért próbálok válaszolni.
Feltöltöd vízzel, kialakítod a szélét, teszel bele növényeket, vízforgatót, halakat. :)


BPeter01
(tag)

Ja, és javasolnám, hogy "oltsd" be a vizedet, azaz egy beállt tóból hozz van 4 vödör vizet, hogy a megfelelő baktériumok, stb. belekerüljenek. Evvel a módszerrel rengeteg időt spórolhatsz, gyorsabban beáll a vized természetes egyensúlya.


runner 125
(nagyúr)

Szia,

Kicsit ugyan én is később, de reagálok rá.
(Ezt a hsz.-t priviben írtam meg egy itteni user-nek, úgyhogy bemásolom neked is.)

Először is; keress rá Google-ben, van index fórumon kerti tavas topik, ott iszonyú sok hasznos infót találsz.

A pontos tófólia vastagságra már nem emlékszem, elég sok méretűt lehet venni, célszerűbb minél vastagabbat.

Ahogy én csináltam; először is érdemes fél árnyékos helyet keresni a tónak, h ne tűzze mindig a Nap, mert akkor könnyen oxigén hiányos lesz a víz, ami sem a halaknak, sem a növényeknek nem jó.

Amint megvan a tónak szánt terület, ki kell jelölni a méretét. Ezt teheted karókkal leszúrva, végigmadzagolva, vagy ahogy akarod. Én már kicsit bánom, h nem csináltam nagyabb tavat, úgyhogy ha a terület engedi és lehetőségeid adottak, csinálj minél nagyobbat - nem fogod megbánni, ráadásul a nagyobb mennyiségű tóvíz természetes biológiája előbb feláll.

Kezdődhet az ásás. A legfontosabb, h szinteket kell kialakítani a tavon belül, de ezt szerintem leírja minden tóépítős cikk. Itt arra kell figyelni, h ne csináljon az ember túl meredek partszakaszokat, mert azon semmiféle kavics/kő nem fog megállni, szépen legurul minden és ott fog virítani a mű, fekete fólia, ami felettébb nem esztétikus látvány. Úgyhogy mindenképpen minél laposabb szögben, minél sekélyebb lejtése legyen egy egy lépcsőfoknak.
Nyilván ahogy haladsz befelé, egyre mélyülsz. Célszerű a legmélyebb pontot minimum 90cm - de inkább több - mélyre kiásni. Így át tudnak telelni a halak, nem fog befagyni az egész.
Ahogy az enyémen is láttad, a kitermelt földet nem vittem el, hanem mellé csináltam egy kis dombot, amire készült a csobogó, és került bele csomó növény. De, ha gondolod, el is talicskázhatod a földet, ízlés kérdése.

Amint kiástad a tavat, a következő lépés a partvonalak _vízszintbe_ hozása. Nagyon fontos ez is, mivel ha feltöltöd majd vízzel, nagyon bután fog kinézni, ha valahol már majdnem kiönt, valahol meg épp h csak eléri az egyik lépcsőszintet a víz.
Így mind a partvonalat, s mind a lépcsőfokokat vízszintig kell tölteni / le kell szedni belőle földet. Ehhez egy nagy vízmértékre és egy minél hosszabb, egyenes lécre lesz szükséged - lehetőleg akkorára, ami átéri az egész tavat minden irányba.

Ha, megvolt a szintezés, mehet az egész mederbe a geotextília. Ez meggátolja a gyökerek, vakondok feljövetelét, ez által a föld felől nem fogja átszúrni semmi a fóliát.
Következő lépésként mehet bele a tófólia. Amit előtte nap - ha nem akkora méretben vetted - tólfóliaragasztóval össze kell ragasztani. Átfedésnek 20-25cm-t minimum hagyj rá.
Szépen rá lehet húzni a tófóliát, majd óvatosan - lehetőleg ne koszos bakancsban (kövek miatt, nehogy megsérüljön a fólia) bele kell menni, és le kell súlyozni mindenhol, h szépen felfeküdjön a mederre. Ezek után már mehet bele a víz. Legjobb megoldás ha kútvízzel töltöd föl, ugyanis az természetesebb, mint a klórozott csapvíz - noh és olcsóbb (már, ha van kút.) Ha, nincs, marad a csípvíz. Az is jó, viszont itt is egy fontos lépés: lehetőleg minél előbb _ be kell oltani_ a csapvízzel töltött kerti tavat. Ezt nagyon egyszerűen meg tudod oldani. Kimész egy közeli tóra és egy vödör vizet mersz belőle, majd az otthoni beleöntöd. Ezzel a lépéssel nagyon sokat teszel h a természetes víztisztaság, jó biológia felálljon.
Ha, belekerült a tófólia és a víz is a széleit érdemes leásni - az az egy 20-25cm-rel nagyobb ívekben vágd le a szélét. A módi egyszerű; széles ásólapáttal egy valaki beleás, majd "megtágítja" kicsit, s bele lehet tuszkolni kézzel a fóliát, utána csak meg kell jól taposni a földet, és már nem is fog felállni a szélén lévő fólia.

Apropó, ha csobogót is akarsz építeni mellé, akkor magát a tófóliát is úgy kell tervezni, h a _csobogó alá_ is kerüljön belőle. Így ha járatod a szivattyút, ami forgatja a vized, nem fog elfolyni olyan mértékű víz, ha esetleg a csobogó kövei alá kerül - a fólián visszafolyik a tóba. Építés előtt a tó legmélyebb pontjától a csobogó tervezett tetejéig egy 3/4"-os sima öntözőslagot húzz fel, majd arra rá építsd a csobogót. Nyilván úgy, h ne terheld le, hisz akkor nem tud folyni bent a víz - majd arra tudod rákötni a szivattyúdat, noh és így nem fog látszni a slag.
A csobogó köveihez én flexibilis csemperagasztót használtam. Idén talán már 4 éves lesz, és meg sem moccant az azóta összeragasztott csobogó.

Szivattyút tekintve olyat kell venni, ami a tó méretéhez ajánlott. Az enyém egy kb 3-4m3-es tó lehet, nem nagy, így egy kicsike - talán 20 wattos - szivattyú dolgozik benne néha.
Egyébként zárt körforgásos , nem is értem h jön ide a nyitott? Ezt hol olvastad? Elfolyatni a tóból a vizet? Nem látom értelmét.

Egyébként nagy melegekben inkább még utána kell tölteni, mert a maradarak is oda fognak szokni, s folyamatosan leszállnak inni, illetve eleve párolog el belőle. Úgyhogy, ha eddig nem volt kutad, célszerű furatni. :)

Visszakanyarodva még kicsit a tóra; amint belekerült a víz és be lett oltva, minél több növényt érdemes rakni bele. Hála ég nekem volt egy tavas barátom, akitől úgy kaptam őket, de kimész a helyi tavakhoz, nádat, ezt azt onnan is tudsz hozni vödörbe.
A partszakaszoknak ezért is van szerepük, így a cserépbe (műanyag, nekem abban vannak) bele tudsz ültetni mindent, s csak egy minimálisan kell körberakni kövekkel, meg fog már maradni.
A növényeknek nem csak esztétikai szerepük van, hanem a már párszor említett természetes víztisztasághoz, természetes biológiához is hozzájárulnak, így nem fog bezöldülni, algásodni a vized.

Mindez forintosítva;
Azt tudni kell rólam, h amit tudok mindent magam csinálok meg, így elve az ásásra egyéb munkálatokra nem számolok semmit, viszont ahogy írtam már, idén lesz 4 éves, fejből már mindenre pontosan nem emlékszem, de megpróbálom összeszedni.

- Tófóliából azt hiszem 5x6 méter ment bele, ami úgy 20-23.000ft volt akkor.
- Geotextília olcsóbb holmi, talán 5-6k-t fizettem érte.
- Szivattyúból mint említett kis teljesítményűm van, 5k-ért vettem
- A dombban látható növényekért (azokat nem kaptam, csak vízi növényeket) fizettem 18.000-et kertészetnél.
- A mészkövekért megint 15.000-et (jó pár száz kg-t hoztam, akkor volt vagy 4-5k 1 mázsa)
- Kavicsot azt úgy szedtük egyik barátommal - viszont ezeket a nagyokat le akarom cserélni majd, kicsi, apróbb kaviccsal sokkal esztétikusabb, úgyhogy - nyilván ez is tó méretfüggő - azt hozatni kell majd. De egy átlag 5-6-7m3-es tóhoz 2 m3 kavics elég a partra. Erre fuvarral együtt 15.000-et leeht számolni.
- Vízfeltöltés ára, - ki tudod számolni ha csapról csinálod
- Halakat megintcsak kaptam.

Nagy vonalakban az akkori árakon kb. 85.000ft-ban lehetett, munkadíj nélkül. (Talán beleszámoltam mindent.)
Azt azért hozzá tenném, h nem egy hétvége alatt lehet megcsinálni precízen egy tavat. Sajnos én is elkapkodtam kissé, így a partvonal nem mindenhol lett egyforma, s most már a csobogót is máshogy csinálnám.
Noh meg az is idő, mire minden növény elburjánzik, kikel.

Hajrá!


BPeter01
(tag)

"Én már kicsit bánom, h nem csináltam nagyabb tavat, úgyhogy ha a ............."
Tó sosem lehet elég nagy! :))
Nekem ez már a 3. tavam és tavasszal 8-10 év után ismét bővíteni fogom. Mindig tudok rajta tökéletesíteni valamit, nekem azért kellett a vízesést teraszosra átalakítani, mert inkább ott fürödjenek a madarak, mint a halak fölött. Mióta kialakítottam a madár wellness részleget, ismét szelídek a halacskáim és kiveszik a kaját az ujjaim közül, ha kedvem szottyan játszani velük.


runner 125
(nagyúr)

Úf, azért majd' 3 év alatt történt némi átváltozás. :))


Orlin
(addikt)

Helló!

Nem tudom a legjobb topic-e,de talán tudnak itt is segíteni...

Nagyon nem értek a házzal kapcsolatos munkákhoz ezért egy ismerőst kértem meg nézzem meg a házunkat mert szeretnénk szigetelni.
Amit nagyon nem vágok,hogy ha szigetelnék miért nem kellene vakolni?
Nikecellel szigetelnék és a ház 60 m2 körül van.
Jah és ők nem profik csak szoktak ilyent csinálni.Akkor mennyire reális a 75 000 Ft-os kivitelezés?!

Köszönöm és bocsi a teljesen laikus kérdésekért... :B


jeges
(senior tag)

itt kérdezd meg


Orlin
(addikt)

Pedig kerestem...:)
thx!


Cheesy
(őstag)
Blog

Használt már valaki közületek Fiskars ásót ásásra? Tehát nem lapátolásra. Milyen vle ásni? Nem zavaró, hogy nem egyenes az ásó, hanem a feje és a nyél szöget zár be?


n-tek
(aktív tag)

Sziasztok!
Tud valaki ajánlani minőségi tófóliát? Láttam 800 forintos és 3500 forintos m2 áras fóliákat is. Mindkettő 1 mm-es.
A 800 forintos tényleg annyira rossz mint amennyire olcsó vagy nem?
Köszönöm.


Cheesy
(őstag)
Blog

Szerintem egy lágy PVC lemezzel nem nagyon tudsz mellélőni.
SICOFOL PVC szigetelõ lemez 1,2mm vastag (1,5 x 20m / tekercs)
Kb. 1250 HUF bruttó / m2


partymaci
(aktív tag)
Blog

Üdv!

Öntözőrendszerben gondolkodom és felmerült bennem egy olyan kérdés hogy a KPE csőre (gerinc) miért nem szokás közvetlen ráültetni a szórófejet? Tehát miért kell a (minimális) leágazás? Nyomásesés miatt?


Johnny198612
(tag)

Sziasztok,

Nem is gondoltam, h erre is van prohardver topic :)

Ujeipetesu sorhazba koltoztunk iden, es eljott az ideje kis udvarunk fuvesitesere. Eddig kozom sem volt ilyesmihez.
Kerteszek kiakasztottak az araikkal, gondoltam megcsinalom magam. Elso probalkozas, lesz amilyen lesz. :)
De ehhez szeretnem a tanacsotokat kerni.

Ami Adott:
- 40 m2 fuvesitendo terulet, nem tul jo minosegu folddel (ketsziku gazak, pipacs parlagfu tud teremni benne), ezt kihuzkodtam, kapaltam
- Az udvar eleresi utvonala vagy a lakason (nappalin) keresztul, vagy 2,5m kerites folott lehet dolgokat atdobni.
- kis kerticsap a furdoszobabol kivezetve.

Amit szeretnek, az a szep zold gyep, egyszeru ontozorendszerrel.

Kis konzultalas es utanaolvasas utan igy kepzelem el a munkat:
- gyomirtozas
- pihentetes
- felso 15-20 cm reteg felrehuzasa
- vakondhalozas ?
- mutragyaval es gyeptragyaval bekeverni a foldet es visszanyomni
- egykörös öntözőrendszer körbevezetése
- pihentetes
- fumagozas

Kerdesem az lenne, hogy az elkepzeles jo-e egyaltalan? :) Mi a hiba? :)

Mennyi mutragyara es gyeptragyara lenne szukseg ehhez? Nem szeretnek tobb kobmeter termofoldet behordani a maceras kijutas miatt.

Milyen mutragya // gyeptragya // fumag a javasolt? Konkret termekeknek orulnek nagyon.

Az egyik kertesz 5db gazdasagos, felbukkanó szorofejekkel ellatott egykörös öntözőrendszert álmodott meg, egyszerű elemes vezérlővel. A gazdaságos főleg a kisebb nyomású csap miatt.
Ilyeneket honnan érdemes beszerezni? Azért tetszene az egyszerűség, mert ilyennek én is neki mernék kezdeni + olcsóbb is gondolom. Konkret termekeket is ajanlhattok itt is :)

Illetve, ha augusztus elejen elkezdem a munkat, azzal jo vagyok-e?

Bocsánat a sok kérdésért. Barmilyen építőjellegű hozzászálásnak örülök. :R

[ Szerkesztve ]


Fred23
(nagyúr)

Mennyire szokatlan mostanában, hogy valaki nem nyírja a füvet a kertjében? Barátnőmmel beszélgettünk, és meglepődött, mikor megtudta tőlem, hogy ha falura költöznénk, eszembe se jutna fűnyírót venni, füvet vágni. Gazból se gyomlálnék ki mindent, csak pl. az olyasmit, ami másnak biztosan árthat, pl. parlagfű.

Egyik nagyapám se nyírta a füvet a kertjében, és gyerekként boldogan játszottunk a nyíratlan fűben, ahogy ott is, ahol gaz volt. Most tényleg én vagyok a furcsa? Ha engem nem bánt a fű, én se bántom, úgy vagyok vele. :D


shteer
(titán)
Blog

furcsa vagy :K lehet a nyíratlanban is játszani, de nem esztétikus és nem is egészséges, idővel emiatt ki is pusztul a fű, mohásodik és elgyomosodik

ha szép kertet akarsz, vágni kell - én most cseppentem bele, mert hiába nőttem fel Tolnában kertes házban, ott nem volt gyep, állattartás volt az udvar 90%-ában

viszont nemrég vettünk házat Bp mellett, most fűnyírószereléssel kezdtem az évet, mert beállt az önjáró része, 800nm-t meg nem tolom le ha tud mászni is

valamint kicsit utána olvastam a helyes "fűgazdálkozdásnak" így most gyepszellőztető vásárlás következik :B

emiatt is tévedtem be a topikba, de hiába

[ Szerkesztve ]


bumbalaci55
(tag)

Sziasztok! Velda itronic algagátlóban milyen réz anód van, sárgaréz vagy vörösréz?


gardener
(senior tag)

Vörös sztem.
De lehet hozzá venni.


mope
(tag)

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy fúrt kútnál, ha csak kerti locsolásra lesz használva a szivattyú (pedrollo), elengedhetetlen a hidrofor? A vizes szerint muszáj lenne a rendszerbe kötni, de sok helyen azt írják, hogy ha csak locsol az ember akkor nem szükséges, nyilván számolva azzal, hogy a szivattyú ki-be fog kapcsolni elég sokszor, ami meghibásodáshoz vezethet...

Mik a vélemények?


gardener
(senior tag)

Hidrofornak, (ha nagyobb kapacitású) pufferelő képessége van ami azt jelenti, hogy pár liternyi víz kiengedésénél nem kell, hogy feltétlen bekapcsoljon a szivattyú. pl. Locsolókannába 2-3 liter víz. A mai hidrofortartályok viszont gumimebránt tartalmaznak, nem úgy mint régen a 80-120-200l-es hidrofortartályok. Nem mindegy viszont, hogy "locsolsz" vagy öntözöl :P. Ha egy öntözés alkalmával folyamatosan jár a szivattyú, mert több száz litert juttatsz ki, akkor mindegy, hogy direkt kapcsolsz(pl. öntözőautomatika mágneskapcsolón keresztül) vagy hidrofortartály+nyomáskapcsoló vagy áramlásérzékelő(Hydrocontroll, presskontroll, stb.). Utóbbi vezérlésnél a szárazonfutás védelem a legnagyobb előny. Ha abból puffertartályost választasz, akkor csöpögésnél nem fog feltétlen bekapcsolgatni a szivattyú. Legjobb védelem persze a konduktív szondás relével ellátott védelem persze, mert ott véded legjobban a szivattyút ill. a kutat. Ezt persze ki szokták spórolni,mert sajnálják rá a pénzt. Meg persze szakértelem is kell... Ha pontosan leírod, hogyan is szeretél vizet vételezni a kútból, közelebb lehet jutni a megoldáshoz.


snpetit
(aktív tag)

Sziasztok!

Látom nem túl aktív a fórom, de hátha éppen benéz valaki aki tudja a választ. Tavaly kezdődött nyáron, hogy valami elkezdte szabdalni a tavirózsa leveleit a kerti tóban, reméltem idénre ez abbamarad, de ma megint ez a kép fogadott. Koi és aranyhal, shubunkin van a tóban. Koi tud ilyet csinálni?

Mai képek:


Tavalyi képek:

Valaki tudna nekem segíteni mi eheti, szaggathatja meg?
Köszönöm előre is!


envagyok
(veterán)

Puma Super vagy Axial One permetet keresek kis tételben (kiöli a fűből az egyszikű gyomokat). Sajnos csak nagy tételben kapható horror áron, nekem 350nm fűre kell.
Van ötletetek, hol lehet beszerezni?


flash-
(veterán)
Blog

Valaki tud segíteni abban hogy miert dobja le állandoan locsolásnál a slag vagy a szórófejet vagy a csap csatlakozásnál a slagot? Mit csinalok rosszul?
Tescoba vetten a slagot és a csatlakozókat szórófejet is


envagyok
(veterán)

Van kis kerti tavam fürdésre, nemrég volt a nyár eleji takarítása, minden ősz-tél-tavasz alatt iszonyú dzsuvás lesz.
Ilyen kis páncélos féregszerű lények vannwk benne a most már tiszta vízben.
Veszélyesek ezek ? Kisgyerek is van itthon.

[ Szerkesztve ]


OP-József
(friss újonc)

Sziasztok!

Aki kedvet kapna kertjének fejlesztéséhez/szépítéséhez, annak ajánlom, hogy a következő oldalon nézzen szét! Rengeteg hasznos és dekoratív cucc található rajta, ami a kertépítéshez szükséges->https://www.otthon-plaza.hu/termekek/kert


envagyok
(veterán)

Szomszéd fája ami belóg hozzánk, minden ősszel teleszemeteli a kb 5x3 méteres fürdőtavamat levéllel (se növény se hal), tavasszal 2 napom rámegy a takarításra.
Van ötletetek esetleg hogy ilyenkor ősszel milyen megoldással lehet ezt takarítani vagy megelőzni?


gardener
(senior tag)

rachel háló


hege1989
(tag)

Sziasztok!

3 napja engedtem le a kutam aljatol kb 50 centire egy melykut szivattyut(nem a membranos). Szerettem volna a homokot kiszedni belole. Elso nap ki is szedte, masodikon sok szurke voz jott es le is allt a szivattyu a sok homok miatt, harmadik nap ki akartam szedni, de benne ragadt a csoben. Hiaba huzom nem jon ki. Mielott barmilyen szakit hivnek, milyen hazi modszerrel probalkozhatok?

Koszonom a segitseget!


GEPESZ66
(veterán)

Van egy kis (1 köbméteres) keri tavam.
Van mellette egy japán fűz, ami elég jól beárnyékolja, ill. tavirózsa is takarja a víz felületének nagy részét.
A vizet egy 3000 liter/perces szivattyú keringteti egy kis csobogón keresztül.
A szivattyút mindig járassam, vagy éjszakára ki lehet kapcsolni?
Nem lesz így a víz minőségével gond?


flash-
(veterán)
Blog

vane egy signature 8100 series öntözőberendezés vezérlő a pincében.

az a kérdés hogy hogy kell azt beállítani hogy 2 naponta locsoljon? ne pedig a megadott napokon?
illetve nem világos nekem valamil ilyen intervallos dolgot találtam de akkor azt csak 30 napig követi?
[link]

üzenetek